LEIDSCEE COURANT. WOENSDAG 17 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCJIE BERIGTEN, 1877. 215. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.83. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van den Commissaris des Ivonings in deze provincie van den 19le" September jl. (Frov. Blad n°. 72), herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de arit. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aange vuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van 9 April 1869 Staatsblad n». 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tol het in leveren van suppleloire aangiften wegens het in gebruik nemen van per- ceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belastingvoorwerpennaar de 50 en 6dt grondslagen; terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepa lingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n». 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 (Staats blad n°. 59) en van art 39 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4) waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden bloot stellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 16 October 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 October. Thans ziet het licht het verslag van het hoofdbestuur der Lcidsche maatschappij van weldadigheid, uitgebragt in de vergadering van 26 Sep tember jl. De lotgevallen dier maatschappij, zegt het hoofdbestuur, waren in het afgcloopen boekjaar in enkele opzigten minder gunstig dan het wel gewenscht had, maar toch was er alle reden tot tevredenheid, aangezien bet groote doel, voorkoming van verval tot armoede, ook dit jaar bij velen bereikt werd. Hoewel men het als een gunstig bewijs voor den algemeenen toestand in deze gemeente kon beschouwendat het getal ondersteunden niet geklommen is (zijnde dit jaar geweest 263verdeeld in 157 huisgezin nen en 106 cenloopende personen), mogt men echter niet verzwijgen, dat bel bedrag, hetgeen dit jaar minder voor onderwijs en tijdelijke hulp besteed werd, vrij aanzienlijk was, welk bedrag dus ten bate van diegenen geko men is, die meer op den duur steun behoeven, hetgeen zeker een minder gunstig tecken genoemd moet worden. Dat juist voor onderwijs minder be sleed behoefde te worden is echter geenszins een ongunstig teeken, maar veeleer het duidelijkste bewijs, dat de van andere zijden aangewende pogin gen, om deze zoo hoogst nuttige zaak te bevorderenmet een goeden uit slag bekroond worden. In het geheel werd voor ondersteuning eene som van f4520.82 besleed. Die som werd verdeeld als volgt: onderwijs en op leiding ƒ207.26, geneeskundige hulp ƒ244.61% tijdelijke hulp ƒ341, onder sleuning aan oude lieden 875, tegemoetkoming aan schamele armen, weezen en gebrekkigen 2852.94%. De in het vorig jaar uitgesprokene goede verwachting aangaande de afdee- ling arbeid, werd geenszins beschaamd maar zelfs nog overtroffen. De aan arbeidsloon uitbetaalde som bedroeg /20652.17%, dus nog ruim ƒ1100 meer dan in het vorig jaar. Hierdoor kon ook dit jaar weder aan 250 per sonen onafgebroken werk worden verschaft. Voorloopig behoeft men niet duchten dat in dezen gunstigen toestand verandering zal komenaange zien al het bestelde nog niet is afgewerkt, terwijl men de hoop koestert, dat wanneer men daarmede gereed zal zijn,' nieuwe bestellingen aan menig nijvere hand het noodige werk zullen verschaffen. Het door de hulpbank in dit jaar uitgeleende bedrag was aanmerkelijk ooger; aan 635 leeners werd in sommen van ƒ10 tot ƒ400 ƒ69050 geleend. Dat cijfer is het hoogste dat nog in de administratie voorkwam. Niet alleen de daling waarop ten vorigen jare gewezen werd, niet aanhield, maar deze maakte plaats voor eene niet onbelangrijke rijzing. Immers de opera- tién van 1876 overtreden die van het vorige jaar met ƒ3500 en die van 1874 nog met ƒ1400. De oorzaak van deze verhooging lag minder in het grooter aantal personen aan wie credielen werden toegekend, want dit aantal overtreft dat van 1875 maar met 10, dan in het hooger bedrag dat gemiddeld aan eiken leener werd toegekend. Het cijfer van de boelen was minder gunstig dan in de laatste jaren het geval was, maar toch altijd zeer onbeduidend, wanneer men het vergelijkt met het geheele bedrag der terug betaalde sommen, daar het nog niet één vijfde percent van die sommen uit maakt. Omgekeerd was de uitkeering van premiën eu restitution hooger dan in een der voorgaande jaren. De financiële resultaten zijn niet ongunstig, daar de maatschappij, in den vorm van overwinst, eene rente geniet van 5% pCt. van de door haar voorgeschoten kapitalen. De toestand van de geldmiddelen der maatschappij werd door het faillisse ment van van der Spruyt en de Graaf cenigzins gedrukt, aangezien men vcrpligt was zich het vrij gevoelig verlies eener som van 840 te getroosten. Gedeeltelijk werd dit verlies vergoed door een legaat van ƒ500, dat der maatschappij door wijlen den heer II. A. de Swaan, gedurende vele jaren ecu der ijverigste medewerkers, vermaakt werd. Over het algemeen waren dus de resultaten niet ongunstig. Het hoofdbe stuur moge bij heidens ingezeten voortdurend den steun vinden, noodig om deze instelling, waaraan het zoo ijverig zijne zorgen wijdt, in stand te houden en aan hare bestemming te doen beantwoorden. Bij de actc-exameus voor het lager onderwijs te 's Hage zjjn 8 candi date» geëxamineerd voor de Fransche taalwaarvan 7 zijn toegelatende bh.: W. de Bruyn, J. Buys, A. Krekel, A. Petit, G. van der Sman, R. P. Sterkenburg en J. Stolk, allen uit Rotterdam. Thans zijn de examens voor de hoofdonderwijzersacte aangevangen. Men schrijft ons uit Alphen, van heden: Groot was de sensatie, toen zich gisteren morgen het nieuws bevestigde: de aannemers van den spoorweg Leiden—Woerden zijn failliet verklaard. Die slag is voor velen bedroevend, als men weet dat zeer veel werk, 0. a. smidswerk, door hen niet was be taald. Menig werkman en wiukelier zal de schade moeten dragener worden velen genoemd, die nog geen cent voor het geleverde werk hebben ont vangen. Een zal tusschen ƒ800 a ƒ900 toekomen, een tweede 200 en een derde ƒ150; ze allen te noemen is ondoenlijk. Het werk wordt vanwege de maatschappij doorgezet; de gehuurde en geleende gereed schappen zijn aan de ketting gelegd, en alle mogelijke zaken gein- ventariseerd. Ook zijn er flinke bezuinigingen gedaan, 0. a. metselaars die 30 ct. per uur verdienden, hebben zich nu voor 25 ct. verbonden. Een pioeg werkvolk van 25 man. voor hetzelfde werk, is verminderd tot 12 man enz. Door de aannemers waren, naar men zegt, bij hunnen bankier te 'sHage reeds 4 tonnen gouds geligt, doch deze weigerde verder te gaan, i toen zij hem nog meerdere gelden vroegen; van daar de staking. Heden, Dingsdag morgen, is door al het werkvolk de arbeid hervat, en is alles zeer rustig. Betreflende den waterstand in de rivier de Waal, alwaar de scheep vaart in den laatsten lijd zeer werd bemoeijelijkt, wordt van wege het dep. van binnenl. zaken het volgende medegedeeld: Op 11 October 11. konden schepen met 1.415 meter (5 Amsterdamsche voeten) diepgang op de on diepste punten in de vaargeul, tusschen Varik en liossumvoorbij varen, terwijl eene geul van voldoende breedte voor de beweging der schepen was vrjjgemaakt. Te Brakel is de waterdiepte afwisselend, ten gevolge van den invloed der getijen. Door het hooge water gedurende de laatste dagen zijn nagenoeg alle schepen weggevaren. Zoowel te Rossum als te Brakel wordt de baggering voortgezet. Te Gouda is Zalurdag avond ten half 11 ure brand ontstaan in de pottenbakkerij van den heer H. Jager, in de Keizerstraat, waar zich een groote hoeveelheid ligte turf bevond, welke, waarschijnlijk door het vliegen der vonken uit den oven, in brand was geraakt. Door de goede werking van drie spoedig aangerukte spuiten heeft men het uitslaan der vlammen kunnen bedwingen en was men den brand ongeveer ten één ure meester. Den geheelen nacht is men echter bezig geneest om de steeds smeulende turf naar builen te werken. Te Amsterdam had gisteren de plegtige inwijding der gemeentelijke universiteit plaats. Op het stadhuis werden ten 11 ure de professoren en lectoren door den burgemeester geïnstalleerd. De burgemeester en de hoog- leeraar Tilanus, de tegenwoordige voorzitter der orde van hoogleeraren, voerden daarbij het woord. Vervolgens verzocht de burgemeester dat zou worden overgegaan tot het opmaken der voordrag! ter benoeming van den rector magnificuswelke door burgemeester en wethouders op voorstel van den senaat wordt benoemd. Als zoodanig werd door burg. en wetlt. be noemd prof. C. A. J. A. Oudemans, voor liet sudiejaar 1877/78. Des na middags te half 2 had in het Park de inwijdingsplegiigheid plaats. De se naten van de studentencorpsen van Leiden, Utrecht, Groningen en Delft

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1