LEIDSCHË COURANT. 1877. H°. 343. MAANDAG 15 OCTOBER. ST A DS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.80; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.38, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiün is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. By dexe Courant behoort een Bijvoegsel. By deze Courant wordt verzonden bladz. 6970 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 18den October 1877, waarin o. a. zal worden behandeld de voordragt tot wijziging Tan de plaatselijke directe belasting. LEIDEN, 13 October. De schilderjj van G. L. Hansen, voorstellende Leiden's ramp, vroeger geplaatst in het Paviljoen te Haarlem en door Z. E. den minister van binnen- landsche zaken aan de gemeente ten behoeve van het museum in de Laken hal in bruikleen afgestaanis thans aldaar ter bezigtiging gesteld. Naar wjj vernemen is op de Woensdag 11. in het logement den Burg gehouden leden-vergadering der afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde besloten hen, die zich thans als leden voor bet volgende jaar doen inschrijven, reeds van nu af als leden te beschouwen, kunnende zij alzoo de nog vóór Januarij te honden bijeenkomsten kosteloos bijwonen. De eerste dier vergaderingen zal gehouden worden in het begin van November, wanneer door een paar leden eenige planten zullen worden medegebragt, waarover mededeelingen zullen worden gedaan en discussie zal plaats hebben. Ook de heer J. C. C. W. ran Nootenvoormalig algemeen secretaris-penningmeester der maatschappij te Haarlemheeft tegen dien tijd eenige mededeelingen toegezegd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 65 volwassen personen en 13 tot 16 kinderen. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1877 tot 1 Augustus 1878, belast met het afnemen van het tweede natuur kundig examen. Ten behoeve van de afdeeling hoogere burgerschool van vijfjarigen cur sus van het gymnasium Willem III te Batavia, worden verlangd: 1°. een leeraar in de natuurkunde en kosmographie, met den graad van doctor in de wis- en natuurkunde; 2°. een leeraar in de staatswetenschappen en ge schiedenis, met den graad van meester in de regten, en tevens bevoegd voor middelbaar onderwijs in geschiedenis; 3°. een leeraar bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche talen. Teu behoeve van de hoogere burgerschool van driejarigen cursus te Sama- rang worden verlangd: 1°. een leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en staathuishoudkunde, met bevoegdheid voor middelbaar onderwijs in althans twee dezer vakken; 2°. een leeraar in de wis- en natuurkunde, met bevoegd heid voor middelbaar onderwijs in de wis-, natuur- en scheikunde en natuur lijke historie; 3». een leeraar in Hoogduitsch en Engelsch, met bevoegdheid voor middelbaar onderwijs in minstens eene dier talen. De Staatscourant bevat hieromtrent nadere bijzonderheden. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer W. Dominicus. Bjj de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de acte in de Fransche taal 9 candidaten geëxamineerd; 5 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh. W. A. Dolder, uit Schiedam; J. D. de Kriek, uit Charlois; E. C. Péau, uit 'sHage, en J. C. Pieters, uit Botterdam. De minister van justitie heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, over eenkomstig de deswege bestaande bepalingen, aan het dep. van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 11 October van Suez vertrokken. lieden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrokken een detachement suppletie-troepen, sterk 100 man henevens 6 onderofficierenom onmiddellijk te embarqueren aan boord van via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Voorwaarts. Het bevel het over dat detachement is opgedragen aan den kapitein van het Oost-Indisch leger J. A. Vetter. De verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, ter vervulling der vacature ontstaan door het overladen van den heer mr. A. Hoynck van Papendrecht, zal plaats heb ben op Dingsdag 30 October a. s. Als schrijver van de bij de directie van het Prov. Utreehtsch genoot schap van kunsten en wetenschappen ingekomen prijsverhandeling over d verdamping van water van verschillende gronden, onder het motto "Quid potes id tenta", waaraan in de laatste algemeene vergadering van dat ge nootschap een loffelijk getuigschrift is toegekend, heeft zich bekend ge maakt dr. J. E. Enklaar, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. Op 5 October jl. is door D. Laannemer te Baarn, in de brievenbus van het postkantoor aldaar gedaan een gesloten brief geadresseerd aan A. te Dedemsvaart en inhoudende een bankbillet groot ƒ300, gemerkt Mn». 5340, een idem groot ƒ200, gemerkt J, n°. 9910, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Evenmin is aan het adres ontvangen een brief met een bank billet van ƒ25 op 30 Sept. jl. te Rotterdam iu een hulpbrievenbus gestoken met bestemming naar Boxtel. Te Zwolle zijn in beslag genomen drie valsche rijksdaalders met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1847. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft eene commissie benoemd tot het voorbereiden van de noodige bepalingen voor de stichting van eene nieuwe hervormde gemeente te Feijenoord. De vrouw, die onlangs eèn winkelier in gouden en zilveren werken te Rotterdam voor zestien gouden kettingen en vier gouden ringen heeft opgeligt, is te 'sGravenhage aangehouden. Door den sneltrein van het Rijnspoor, die eergisteren middag ten 5 uur van Amsterdam vertrokis te Etten een wisselwachter overreden. De man was onmiddelijk dood. De oorzaak van het ongeluk wordt aan de onvoor- zigtigheid toegeschreven, om op het laatste oogenblik de baan nog te wil len oversteken. Men meldt uit BeverwijkOnder hooge burjen uit het westen liep een groot Engelsch fregat, de /ircyleshirehet Noordzee-kanaal binnen. In volle vaart zeilde het tusschen de hoofden door en bragt daarbinnen aan twee stoombooten, een emmermolen en verscheidene zandschouwen groote schade toe. Een der stoombooten werd een heel eind meêgesleept, en ver loor daarbij schoorsteen, verschansing en raderkasten. De schade aan de overige vaartuigen is ten gevolge van het ruwe weder nog moeijelijk na te gaan. Te Deventer had gisteren, bij de exercitiën der veld-artillerie, een der manschappen het ongeluk van het paard te vallen, ten gevolge waarvan hem de wielen van een stuk geschut over een der schouders gingen. In een zeer deerniswaardigen toestand werd hij ter verpleging naar de infir merie overgebragt. Uit Meppel meldt men aan de N. Rl C.: Een zoo afzigtclijk beeld van menschelijke ellende, als zich hier in een onzer buurten opdoet, zal hopen wij wel bijna éénig genoemd kunnen worden. In een zandhok, met wal stroo op de bloote straatbeviel gisteren eene vrouw van twee kin deren, die dadelijk na de geboorte overleden. Het hok is eenige voeten in den omtrek; een paar opgehangen zakken dienen lot deur; een vuurpot zonder schoorsteen is al wat men er zieten er is naauwelijks plaats voor twee personen om zich te bewegen. De man, die zeer ongunstig bekend staat, ook wegens dronkenschap, wordt beschuldigd van al de ellende, waarin het gezin verkeert. Een woning kunnen zij niet bekomen, hoewel de verdiensten somwijlen ruim zijn; het laatst zaten zij op een hooizolder, doch wegens brandgevaar heeft de eigenaar hen vandaar verwijderd en in hel zandhok toegelaten. De alhier bestaande kraamvrouwen-vereeniging voorziet thans in de eerste behoeftenhet armbestuur heeft de noodigste ligging verstrekt en verder gaat alles mettertijd zeker weer den ouden gang. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond dezer dagen in hooger be roep teregt de rjjks-commies J. N. te Onstwedde, die door de regtbank te Winschoten tot ƒ50 boete was veroordeeld, omdat hij in den nacht van 17 op 18 Julij, op surveillance zijnde, op een vlugtenden smokkelaar, die het gesmokkelde had weggeworpenna dezen vruchteloos toegeroepen te hebben om halt te houden, tot driemalen met zijn revolver schoot en bij het laatste schot raakte. De regtbank oordeelde, dat de commies geen gebruik van zijn vuurwapen mogt makennadat de vlugtende dén last had weggewor pen en dus niet meer was «goederen dragende." De adv.-gen. mr. B W. N. Servatius was van meening dat de commies daartoe wel bevoegd was, o. a. omdat het doel der wetgeving niet alleen is dwangmiddelen te geven om l.Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1