v. aovertentien. De Oud-Carthagena's Berg-Planten-Olie. «MA Leiden, N. K. R WE MER; Maastricht, DEMMELIN; Meppel, BROCA- n« en STEENMA; Middelburg, VAN DE KAMER; Nijmegen, GEERLIGS; viterdam F E. VAN SANTEN KOLFF; Tiel, FAASSEN; Utrecht, VAN SPANJE; Zutfen, J. J. HAAK; Zwolle, MEULEMEESTER. Voorloopt? alle aanvragen le richten aan de Heeren SCHLATMBER- 6EB en CERCKEE, rue Bergère 26 te Parijs. FRAÏÏSCHE POST. Met de Franschen, die van buiten terugkeerenkomt te gelijk de vroolijkheid en je beweging ook weêr terug. De heropening der theaters heeft het sein daarvan eeeeven. Er begint weer leven te komen in het moderne Babyion; er komt meer drukte, de hartader van het moderne Babyion begint weer sneller te kloppen, en jjl is te hopen dat daardoor ook tevens wat meer gang in de zaken zal komen. gn (]aar de theaters en de modes steeds den toon gevenzullen we met die twee beginnen, A t°ut seigneur tout honneurdns in de eerste plaats met de groote opera. Paar is de Reine de Chypre aangekondigd. Vervolgens hebben we het Theatre Lsriqse, dat zijn campagne opent met de Clef d'Or; het Theatre Francais begint op nienw met zijn Mademoiselle de la Seiglièreeen waar meesterstuk, en de Botiffes Parisiennes zoeken hunne lauweren te plukken met de wederopvoering van Madame LArehiduc, een ware triomph voor de algemeen gevierde mevrouw Theo. Al dat schoons leidt er ons als van zelf toe, om over de modes te gaan spreken, die toch zoo nauw verwant zijn met alles wat het tooneel en het tooneelbezoek aangaat. Deze gewichtige kwestie schier even gewichtig als de Oostersche kwestie domineert bij al onze Dames, zelfs te midden harer vermaken en verstrooiingen. Cisteren nog hoorde ik eene Dame, onder een voorstelling van de Cloches de Cmeville die allerliefste operette van Planquette op hetzelfde oogenblik van een der interessantste passageshard genoeg dat hare geheele omgeving het hooren kon, aan haar buurvrouw vragen; .Hebt ge ook den blauwen catalogns gekregen?" .Ja zeker." ,En wat zegt ge er van?" .Keurig, allerkeurigst." Ge kunt begrijpen dat ik tamelijk ontsticht was. Zoo iets juist in een treffende scène! 0, die koketterie, die koketterie! Ik woonde daardoor een heel andere voorstelling bij, dan waarop ik gerekend had, namelijk die van hetgeen de harts tochten dezer modepopjes zooal in beweging weet te brengen. Het schijnt dat een onzer groote modemagazijnen, waar alles even nieuw, frisch en mooi is als zijn naam zelf, een prachtig Album heeft uitgegeven, geïllustreerd met de keurigste gravuresnaar teekeningen van de eerste meesters. Als ik gelooven mag wat die dames elkander verteldenzou dat Album gratis eg franco verzonden zijn geworden aan al diegenenwelke met den Printemps in betrekking staan en zelfs aan die, met wie dit niet het geval is, doch die het aan vragen. Ik zal er mij echter nader op informeerenwant ik wil toch weten waaraan ik het eigenlijk te danken heb, dat ik maar de helft van de Cloches de Corneville heb kunnen verstaan. Het schjjnt dat de Robe Cardinal, van dat prachtige pur perrood, veel zal gedragen worden. Deze omstandigheid doet mij ook in een loge recht over mij eene tunique opvallen van cachemire feuille de rose met een rood bruine zijden rok er onder. Dat juweeltje uit den Printemps, ik vernam deze bijzon derheid van eene dame naast mij vroeger een der toongeefsters in zake der modes staat allerprachtigst. De plisses van de rok waren gegarneerd met een dikke franje feuille de rose, terwijl de balade van rozee-krip was. Hetzelfde bekoorlijke schep seltje droeg in het haar een zware guirlande van roodbruine bladeren met een strik van rozeekrip; dat stond om te stelen. Als men afgaat op wat de best ingelichten meenen te weten, zouden de modekleuren zijn, grijs, bruin, marine-blauw, brons en vlooien-kleur. Apropos, kent ge de geschiedenis van de vlooien-kleur? Zeker niet. Nu, dan rondt ge er ook te vergeefs naar raden. Luister liever; op een goeden dag inden van 1775 verscheen Marie Antoinette eensklaps voor Lodewijk XVI in een donkerbruinen zijden japon. •Maar dat is een vlooien-kleur riep de koning uit. Natuurlijk werd hierover hartelijk gelachen en spoedig droeg het geheele hof niets anders dan die vlooien-kleur, een voorbeeld dat natuurlijk onmiddelijk door iedereen werd gevolgd. Na de vlookwam de gems aan de beurtdat is de kleur van de liverei van den 1 prins van Conde'. Toen namelijk Monsieur (Lodewijk XVIII) ontdekt had, dat een aschgranwe kleur bijzonder overeenkwam met die van het haar van de koninginwerd er naar de fabriek der Gobelins en naar Lyon een vlokje haar van de vorstin gezonden om er de kleur precies van na te bootsen. Een echt fransch bon mot: Toen er sprake was van de reis van den Maarschalk naar Ribéraczeide iemand De begrafenis van Thiers was een triomftocht, terwijl de triomftocht, waarop de Maarschalk gerekend had, niets anders is geweest dan een begrafenis. Al de Dagbladen zijn tegenwoordig bezig dagelijks een Menu te geven. De naam van den eigenlijken uitvinder der Menus begint echter langzamerhand in het ver geetboek te komen. En toch was de Baron Brisse een zeldzaam type, een echte gastronoom! Hij iou wel 3 maanden aan één stuk aan tafel hebben willen blijven. Op zekeren dag kwam hij bij een vriend, juist tegen etenstijd. •Kijk, ik heb van middag juist een van je menus." •Verduiveld, wat jammer dat ik zelf zoo even reeds gedineerd heb." Toenna zich een oogenblik bedacht te hebben ■Maar, dat doet er ook eigenlijk niet toe, ik zal mijn werk nog eens gaan nalezen." En bij begon weêr op nieuw te dineerenalsof hij nog niets gehad had. En nu ten slotte: Uo onnoozele bloedjes uit Attvergne zijn nog niet uitgestorven. Ziehier een be- wijs er van Een heer gaf aan een kruier frs. 20, om in de opera 2 fauteuils d'orcheslre te halen. Re Auvergner komt aan het bureau, betaalt frs. 20, steekt de kaaltjes, die hij krijgt, zonder ze in te zien in zijn zak, maar blijft stil staan. •Wacht je nog ergens op?" vraagt de bureaulist. ■Natuurlijk," antwoordt de man; ik moet de fauteuils nog hebben. Ik heb er ccn kar voor meêgebraeht." N B. Ik heb zooeven het bewuste album gezienhet is waarlijk prachtig en ik kan de Dames niet genoeg aanraden er een exemplaar van te bestellen. Het is vol doende om het gratis en franco te krijgenhet aan te vragen bij de Grands Maga- is du Printemps Paris. INGEZONDEN. ANTWOORD. Geheel onbevoegd acht ik de Commissie van Fabricage, wanneer zij ter aanbeveling van de uitbreiding, als beslist schijnt over te nemen liet be weerde in een adres van leden der Vereeniging tot verbetering van de volks gezondheid te l.eiden, waarin gezegd wordt, dal in liet belang der aigc- ineene gezondheid alle bekrompenheid moet wijkendat er verband bestaat ■Uisschen lyphettse zieklen en de slinkende grachten. De quaestie is niet "iigemaakt of de verdamping van faecaliën specifieke ziekten veroorzaken of de bactarien die daaruit ontslaan, lypluis of andere epidemische zieklen voortbrengen of ontwikkelen. Nergens en door niemand is op wetenschap pelijke gronden en feitelijk dit bewezen en aangetoond. De geheele faecale en bodem vergiftiging is een droom nit den vreemde medegedeeld, en zooals A. Admiraal het noemt tol eene fancalien photobie ontwikkeld, die in de hersenen van sommigen (helaas van velen') rondwoeit. De rioolruimers, die in de groole rioien van Parijs werkzaam zijn. slaan, volgens de verklarin gen der geneeskundigen aldaar, niet meer aan ziekten bloot dan andere arbeiders in de stad; zij geven ais reden daarvan aan. dat voor toevoer van lucht is gezorgd eu de faecale slofïen niet stilstaan maar afvloeijen. liet zijn geen geurige reukoffers, die opstijgen uit de grachten le Amster dam, maar op de eigenaardige ziekten en de meerdere sierfte hebben zij geen eigenaardig nadeeligen invloed. Zonder die grachten zou Amsterdam ongezonder zijn. Hel is altijd ten kosie van de wetenschappelijke waarheid geweest zoo dikwijls volksziekten aan e'éne oorzaak werden toegeschreven, en wanneer nu in faecale uiidampingen het ontslaan en lieerschen van typhus gezocht wordt, waarvan de oorsprong ook dikwijls ligt in geërfde ziekelijkheid, gebrekkige voeding, slechte woning, verwaarloosde en ver woestende levenswijze, enz., dan verkrijgt de onpartijdige waarnemer het regt dit beweren een eenzijdig partijdig drijven te noemen. Wanneer men uitgeslapen, eens weder uit den droom ontwaakt (wat misschien langen lijd kan duren) dan kome men tot de oude rioleering terug! Daartoe is liet noodig, dat de verwaarloosde riolen worden hersteld, en de gelden daarvoor aangevraagd in de sectiën en in de memoriën van toelichting worden goedgekeurd. In een berigl uit Leiden in het 's Graven- haagsche Dagblad van 20 Maart 1874 wordt gelezen dat sedert de oprui ming der riolen het drinkwater gaandeweg verbetert; voorts dat die riolen worden gelegd met sterke hellingen naar de openingen, zoodat de kruin van die openingen staat onder liet laagste peil van den waterstand, waar door ongedierte en stank geweerd worden. Dat er eene belasting gelieven worde van de eigenaren, voor dat gedeelte van den gemeentegrond, waar door het riool gelegd is. eene belasting, die redelijker grond zou hebben dan de recognitie, welke hier geheven wordt voor liet gebruik van gemeente grond door naar buiten uitslaande deureneene belasting als de bovenge noemde is, zoo ik mij niet vergis, te Weenen ingevoerd; dat gedurende de zomermaanden van Mei lot September niet mag gebaggerd worden, dan heeft de zwaardere stof lijd te bezinken en te verrollen, en de verzamelde bagger te verwerken tot deugdelijken mest. Ik vraag verschooning, mijnheer de redacteur, voor de groote ruimte die mijn schrijven heeft ingenomenaan uwe lezers vraag ik die voor de breed voerigheid, die waarschijnlijk door velen onder hen als overtollig zal be oordeeld worden; onwillekeurig is de pen los geworden, zooals menigmalen de mond is, wanneer men eens aan liet woord is. Ik herinnerde mij daarbij nwe milde vergunning, in de opname van de uitgebreide artikelen die ge diend hebben om de muntquaestie bevattelijk te maken. Voor dc anonymiteit vraag ik geene verschocning. Ik vermeen daarmede te zijn geheel in de orde van den tegenwoordigen tijd, die verlangt feiten en heeft het autoriteits-geloof verboden. Het is daarom, dat ik spaarzaam ben geweest in het noemen van namen. Ik zou, bij het bespreken van de verschillende punten, mannen van beteekenis hebben kunnen aanvoeren; ais uit den vreemde den als wetenschappelijk geleerde vereerden Virchow, die het zoogenaamd Liernur-stelsel niet uitvoerbaar, en al ware het uit voerbaar, dan nog op sanitaire gronden oordeelt dat het zou moeten verwor pen worden; ik heb vermeden te wijzen op geneeskundigen in ons land, die in de quaestie over bodem-vergiftiging zich hebben laten hooren. Ook herinnerde ik mij de correspondentie in 1873 gevoerd tusschen den heer A. L. J. Landré en den heer Liernur. De eerste had anonym geklaagd, dat hij hinder had van stank, togt en onreinheid in zijn huis, waarin het pneumatisch stelsel in werking was; door den heer Liernur uitgedaagd, herhaalde de lieer Landré. met zijne ondcrleekening, de klagl; tot ant woord ontving hij het berigt dat voor de reparatiezoo mogelijkzou ge zorgd worden, van erkenning der waarheid geen woord. Ik ben ook niet dwaas genoeg om te meenendat naamteekening invloed zal hebben als de feiten niet voldoende spreken. Vraagt men wat van de lange rede de korte zin is. Het is dit: dat piëteit wordt gevraagd voor uitgedrukte wilsbepa- lingal is zij lang verleden, tot dat het doeliooze van de bedoeling is aan getoond dat men niet ongegrond beschouwe de vrees voor de toenemende hoofdelijke omslagendat men tempere de lust tot nivellering cn de inge nomenheid met de regte lijn. Met achting, - t. t. Leiden. Q. N. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader DAVID FREDER1K BLÓTE, in den ouderdom van 47 jaren. S. KOK, Wed. Blote. Leiden, 11 October 1877. J. D. F. BLÓTE. Heden overleed ons geliefd jongste kindje ABRAHAMslechts 4 maan den oud. .1. VERBRUGGE. Leiden, 11 October 1877. A. II. VERBRUGGE, Pickee. Wie een recht goed voorkomen wil hebben, moge zicli aankleeden en opschikken zoo veel hij wil, hem zal altijd nog veel ontbreken, zoo hij niet van een fraai hoofd met haar voorzien is. Ongelukkig zijn er vele menschen, wien het daaraan ontbreekt, hetzij dat hel spoedig geneigd is tot uitvallen, heizij dat het onderhevig is aan een spoedige grijsheid. Een en ander wordt op doelmatige wijze, tijdig gebruikt, voorkomen door de ©ud-Carthagena's Bergplanten-Oliedie alle andere Oliën verre overlreft, daar het een onwaardeerbaar middel is om het haar te behouden en tc behoeden tegen ontijdige grijsheid en tegen het zoo lastige uitvallen; hel spreekt van zelve, dat daar waar de groeikracht bevorderd wordt, de grijsheid van zelve langer uitblijft. Men gebruikt deze Olie evenals Pomade of gewone llaarolie een weinig op de band waarmede men liet haar in wrijft, is voldoende, zoodat men aan een fleschjc lang genoeg heeft. Hetzelve is a 6® Cents per tleschje verkrijgbaar gesteld aan het iloofd- Üépöt te Delft, hij A. BH EET V EET Az.cn verder bij: N. J. Sanders, Leiden, Iiaarlemmerstr. Wed. Boom, Lcidschendam. Beuzemaker C°.LeidenVischmarkt W. Ligthelm, Voorburg. H. G. Pistoor, Noordwijk. E. van Mansum, llillegom. Mejuffr. de Wed. Bosman. Gouda. En meer bekende Dépots.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3