(9 Oct.) liad in eon herberg, even buiten de stad op den weg naar de Broekhin een gehucht onder Maasniel bchoorcnde, een vreeselijkc gebeur tenis plaats. De kermis te Maasniel lokt gewoonlijk een groote menigte menschenomdat daar gelegenheid is tot dansen. In een der herbergen nu langs dien wegmaar nog tot het gebied dezer gemeente behoorende kregen eenige opgewonden cn ruwe gasten op de danszaal twist met twee dienstdoende marechaussees. Terwjjl de cene onder den voet raakt en ge wond wordt door een paar messteken maakt de andere van zijn karabijn gebruik en treft niet alleen een der vechtersbazen maar ook nog een der bijstanders. De eerste isnadat geneeskundige en geestelijke hulp was inge roepen nog geen uur later overleden de ander viel terstond dood neder. De gemeentelijke policic was weldra ter plaatse cn heeft een viertal aanran dersdie liet hazepad gekozen hadden, in hechtenis genomen. De justitie heeft haar onderzoek begonnen. Blijkens het verslag van het verhandelde in de sectiën van den ge meenteraad bij het onderzoek van de.ontwerp-begrooting voor 1878, hebben de geraamde Uitgaven o. a. tot de volgende beschouwingen aanleiding gege ven. In eene sectie had een der leden bezwaar tegen de voorgestelde ver hooging van liet tractement van den opziener 2' kl. bij de fabricage-wer- ken, op grond dat er, bij eventuele vacature, een getal geschikte sollicitanten zich voor die betrekking aanmelden. Hiertegen werd aangevoerd dat het ondoenlijk zou blijken te zijn om voor de tegenwoordige jaarwedde ge schikte personen te vinden. Wal betrelt de werkzaamheden van den archi varis, gaf een der leden te kennen dat het wenschelijk zou zijn dat hij jaarlijks verslag deed van hetgeen door hem in hel afgeloopen jaar was verrigt. Ook zou men gaarne nader ingelicht worden omtrent zijne werk zaamheden. Ten aanzien van de gevraagde verhooging, met 100, van de som van 400 voor het schoonhouden van het raadhuis, kwam bij een der leden de vraag op ol, bijaldien die som niet voldoende is voor den concierge lot goedmaking der kostenhet dan niet voordeeliger zou zijn het gebouw direct van stadswege te doen schoonhouden. Andere leden konden zich de verhooging verklaren op grond dat het aantal ge bruikte vertrekken in den laatsten tijd was toegenomen. Door een der leden werd in overweging gegeven voortaan de noodige kagchels niet meer te huren, maar zich die in eigendom aan te schaffen. Wat betreft hel onderhoud van straten enz. werd door een lid gewezen op het gebrekkig toemaken van de gaten die zich in de straten bevinden, ten gevolge van het leagen van pijpen voor de duinwaterleiding, waardoor vele verzakkingen voorkomen. De aandacht van het dagelijksclt bestuur werd gevestigd op de directie over het Plantsoen, die, naar het oordeel van een lid, zoude moeten worden toevertrouwd aan een deskundige, bekleed met de bevoegdheid om het plantsoen naar eigen inzien en met smaak aan te leggen en te versieren. Ook werd aangedrongen op een verbeterd policie- toezigt, waarmede bepaalde personen zouden moeten worden belast, voorzien van eene aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter.- Over het algemeen kon de voorgestelde verlaging van de brug over de Groenhazengracht voor- loopig weinig bijval vinden. Enkele leden hadden daartegen bezwaar met liet oog op het hooge eindcijfer en de niet volstrekte noodzakelijkheid van de verlaging, in aanmerking genomen de weinige passage aldaar. Anderen zouden liever overgaan tot eene demping van de Groenhazengracht tot aan de Varkenmarktwaardoor, zonder ongerief te veroorzaken aan de bewoners van de aan die gracht uitkomende huizen, dit gedeelte der stad aanmerkelijk zoude worden verbeterd. Een lid achtte eene demping van de geheele Groen hazengracht wenschelijk ter bekoming van een beteren toegang naar de onlangs gebouwde huizen aan den gedamden vestwal. Daaromtrent zoude hij gaarne het gevoelen der commissie van fabricage lecren kennen en worden ingelicht aangaande de daaraan verbonden kosten. Een ltd wees op den voortdurend sloidigen toestand van dat gedeelte der voormalige slads-kwee- kerij, dat in 1875 aan het rijk ter bebouwing in huur was afgestaan; hij hoopte dat door het dagelijksclt bestuur er op zoude worden aangedrongen dat binnen een niet te ver verwijderd tijdstip tot de bebouwing worde over gegaan. Er werd gevraagd of de slechte toestand van de Binnenvestgracht bij de builensocieteit geene voorziening vcreischte en in overweging gegeven die gracht te doen overwulven. De som van ƒ800, uilgetrokken voor het aanschaffen van ijzeren omkastingen voor urinoirs kon de goedkeuring van enkele leden niet erlangen, aangezien het meer cn meer blijkt dat bij der gelijke afgesloten ruimten een nog onaangenamer lucht wordt verkregen dan bij de open bakken van het vorig systeem, lluns inziens zoude in allen ge valle met cene uitbreiding van den onlangs genomen maatregel moeten worden gewacht, totdat de ondervinding de doeltreffendheid daarvan zoude hebben aangetoond. Van andere zijde werd gewezen op de" bestaande bepalingen der algemeene policieverordening. die eene vermeerdering van het aantal urinoirs noodzakelijk maakten, lil eene sectie vond het voorstel tot uit breiding van het Liernnr-stelsel in de buurt van de gedempte Koepoortsgracht algemeene toejuiching In de beide andere sectiën waren de gevoelens ver deeld. Een lid wenschte de uitbreiding Ie beperken tot eene som van ƒ5 a ƒ6000 Andere leden wezen er op dal vóór eenigen tijd reeds een diergelijk voorstel in behandeling was geweest cn toen was verworpen, terwijl de kosten destijds op minder waren geraamd dan thans; huns inziens moest men aan de thans genomen proeve geene uitbreiding geven, zoolang niet zoude zijn gebleken dat de riolering naar hel Liernur-slelsel verre te ver kiezen was boven andere stelsels in sommige gemeenten toegepast, ook met het oog op de daarmede gepaard gaande kosten. Enkele leden verdedigden de zienswijze, dat men óf over moest gaan tol eene exploitatie over de ge heele gemeente óf alleen blijven exploiteren dat gedeelte, waarin het stelsel thans was toegepast. Nog werd gewezen op de wenschelijkheid om de buurt van de Marendorps-Achtergracht aan het stelsel aan te sluiten, zoo althans de exploitatie kon geschieden met de beslaande stoommachine en dat aan gaande de uitvoerbaarheid van zoodanig plan een onderzoek zoude worden ingesteld. Het maken van eene nieuwe straatdeur in den muur van het gebouw de Lakenhal vond bij onderscheidene leden geen bijval. In twee sectiën werd de ineening uitgesproken dat thans céu commissaris van policie voldoende kon worden geacht, daar hel openb. min. bij het kantongeregt werd waargenomen door een ambtenaar buiten het policie- personeel. Over de aanvrage der agenten van policie om verhoogiug van jaarwedde, liepen de gevoelens uiteen. Onderscheiden leden achtten die verhooging niet noodig met het oog op de tractcnicnten in andere gemeen ten; van eene andere zijde werd ge vezen op de billijkheid van eene ver hoog ing voor de agenten 3'ls klasse. Enkele leden verklaarden zich voor eene verhooging, maar eerst na zekeren diensttijd. Een lid gaf in overwe ging de wenschelijkheid te onderzoeken van liet aanschaffen van eene tweede sioombrandspnit. He! behoud van een torenwachter werd ook nu weder door verschillende leden niet noodzakelijk geacht. Bij hel hoofdstuk Onderwijs vond eene verhooging van de jaarwedde van den leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool bij enkele leden ondersteuning, waartegen werd aangevoerd dat de tegenwoordige leeraar zich na gedane oproeping op eene jaarwedde van 200 vrijwillig had aangeboden; och werd gewezen op zijnen geringen diensttijd. Tegen de voorgestelde verhoo<%> der jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek scheen minder bezwaar te bestaan. Dat wederom /200 was uitgetrokken voor prijzen op de hoogere burgerschool werd in alle sectiën door onderscheiden leden afgekeurdvooral op grond van de beslissing ten vorigen jare genomen. Tegen het maken van eene overdekte speelplaats en gymnastiek-lokaal bij de school op het Plant, soen hadden eenige leden bezwaar, met het oog op de kosten. In zake de vergoeding aan de hoofdonderwijzers voor gemis van vrije woning, werd in eene sectie door eenige leden erkend dat eene som van ƒ300 in den tegenwoordigen tijdwaarin de huurprijzen zeer waren gestegen te gerin» was om eene voor den hoofdonderwijzer geschikte woning te erlangeu. |J eene andere sectie achtte men het gewensclit dat een onderzoek werd in»e- gesteld naar den huurprijs, die door de hoofdonderwijzers thans werd b(. taaldalsmede of'personenniet lot het huisgezin behoorende, bij hei inwoonden welke omstandigheid uit den aard der zaak bij de beoordeelin» van den werkelrjken huurprijs moest worden in aanmerking genomen, d? toelage van 800 aan den directeur der rijschool werd door eenige leden in bescherming genomen. Anderen vercenigden zich met de zienswijze van burg. en wet li.om die toelage te doen vervallen zij beschouwden liet paard rijden als eene luxewaarvan de kosten moesten gedragen worden door I lien die van de manége gebruik maken. In eene sectie werd besproken hel verzoek om eene toelage voor de volkszangschool, men was van oordeel dat zoodanige inrigtiugen niet uit de gemeentekas behooren te worden Iariecrd. In alle sectiën verklaarden zich leden tegen het voorstel om de beleggiit van ƒ9000, als 5000 uit het overschot van de exploitatie der gasfabriek en ƒ4000 wegens voor schoolbouw enz. besteed kapitaal, nogmaals een jear uit te stellen. Zij wenschten dat uitvoering werd gegeven aan de raadsbesluiten, krachtens welke hel afgeschreven kapitaal in 25 jaren in de gemeentekas moest worden tcruggebragl, terwijl enkelen oordeelden dat allen gevalle tot de belegging moet worden overgegaan van de 5000 uit de gasfabriek. Afgekeurd werd dat de rentegaranlie voor de duinwaterlei ding voor een deel gevonden zou worden door eene verpligte belegging uit te stellen, overeenkomende met verkoop van kapitaal, te meer nu de inge zetenen vermoedelijk reeds in den loop van het volgend jaar van de water leiding genot zonden hebben. 's GRAVENHAGE 10 October. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat Andresen, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tol het dragee van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tol directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is benoemd de heer A. \V. H. Wirlz, en tot leeraar aan de rijks landbouwschool de hm mr. W. Beilingh Dz.te Groningen. Tot inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Gelderland et Utrecht is benoemd de heer H. L. Verspyck thans adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Noordbrabant en Limburg, en zulksm eervol ontslag uil zijne tegenwoordige betrekking. Door Z. M. zijn tot leden van het collegie van curatoren der gemeen telijke universiteit te Amsterdam, benoemd de hh. mr. S. Wildschut en d'. E. 11. G. Thijssen, en is de benoeming tot gewone hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam van mr. N. G. Pierson en dr. C. B. Spruyt en dit tot buitengewoon hoogleeraar van mr. T. M. C. Asser, goedgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, goedgevonden 1°. te bepalen, dat de commissie, aan welke jvordt opgedragen het exa mineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandschc taal cn letterkundt en de geschiedkundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handels wetenschappen de levende talen en hare letterkunde en het schoonschri ven, voor het jaar 1877 zitting zal houden te 's Graven hag e; 2". te benoemen: lot lid en voorzitter dier commissie, dr. D. J. Steji Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te Leiden; tot leden:# J. L. de Bruyn Kops, oud-hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, te 's Gravenhage; E. H. C. Sehaefer, directeur der rijks h. burgerschool It Roermond; N. W. Posthumus, directeur der h. burgerschool te Amsterdam; mr. H. ter Haar Bzd., leeraar aan de h. burgerschool te Deventer; jh' D. H. Waubert de Puiseau, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Leeu warden W. H. van de Sande Bakhnyzen, leeraar aan de rijks h. bu school te Utrecht; dr. Th. Wenzelburger, leeraar aan de h. burgerschool te Delft: F. S. Gommleeraar aan de h. burgerschool te 's Gravenhage; F. J. Rode, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam; 3°. te bepalen, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het exa mineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschapper, zeevaartkunde, teekenen, boetseren, gymnastiek en landbouwkunde, tooi het jaar 1877 zitting zal houden te Delft; 4°. te benoemen: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. M. Salverda. inspecteur van hel middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden: G.i Legebeke, leeraar aan de rijks h. burgerschool te 's Hertogenboschdr. C.t J. Ninck Blok, leeraar aan de rijks b. burgerschool te Zwolle; D. Grothe dr. J. Bosscha, dr. A. G. Oudemans Jr.hoogleeraren aan de polytechnisch school te Dent; dr. L. A. J. Burgersdijk, leeraar aan de h. burgerschool tl Deventer; dr. H. Behrens, hoogl. aan de polytechnische school te Delft;# G. F. W. Baehr, hoogl. aan de rijksuniversiteit te Utrecht; dr. H. J. Rink. hoogl. aan de rijksuniversiteit te Groningen; E. Gugel, hoogl. aan de poly technische school te Delft; J. Ph. Koelman, directeur der akademie va beeldende kunsten te 's Gravenhage; VV. B. G. Molkenboer, leeraar aan# rijks h. burgerschool te Leeuwarden; J. S. G. Disse, leeraar aan de h. I* gerschool te Leiden dr. T. Zaaijer, hoogl. aan de rijksuniversiteit te Lei den C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der rijkslandbouwschool I' YVageningcn; dr. O. Pitsch, leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wagen»' gen; Jb. Boeke, lid der firma Boeke en Huidekoper te Groningen; A. M.l- Jongkindt Coninck, tuinbouwkundige te Dedemsvaart; R W'. Boer, inspee- leur der rijksbeplantingen te 's Gravenhage.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2