PER TELEGRAAF. minderheid. Zonder harlstogt, zonder zwakheid, zonder opgewondenheid doen wij onzen pligt. [)e Punch is bij aankomst te Parijs in beslag genomen om een prent, den maarschalk Mac Mahonin unitormvoorstellende naast het graf van den heer Thiers, die den president der republiek in de gedaante van een geest verschijnt en in zijn hand een rol houdt, waarop men het woord «manifest" leest. De heer Thiers wordt geacht deze woorden te spreken: „lk ben niet meer uw mededinger. Wees gewaarschuwd nu het nog tijd is. Handhaaf de republiek." Eenigen tijd geleden werd graaf de Roys, luit.-koloneldie als repu- keinsch candidaat te Bar-sur-Aube optreedt, bij den minister van oorlog ontboden, die hem verzocht zijn ontslag te nemen, daar deze candidatuur een vijandige daad tegen den maarschalk Mac-Mahon en derhalve voor een officier hoogst ongepast was. Graaf de Roys weigerde en deelde den minis ter zijne circulaire aan de kiezers mede. ten bewijze, dat hij den persoon en de grondwettige prerogativen van den maarschalk geheel buiten het debat liet. Een tijd lang werd niets van de zaak gehoord. De candidatuur van graaf de Itoys vond steeds meer bijval, maar thans heeft de candidaat berigt ontvangen dat hij als officier is ontslagen. Men verneemt dat een der republikeinsche candidaten, de heer Durieu, bel plan had gevormd aan eenige personen uit zijn arrondissement een diner te geven. Op straffe van de inrigling te sluiten, heeft de prefect alle hotels verboden te eten te geven aan de gasten van den heer Durieu. De schade, veroorzaakt door het afbranden van de pianofabriek van Erard, wordt geraamd op 1% millioen fr. £3 I! IT8GHLAWD. Dit Essen wordt gemeld, dal de Russische regering bij de firma Krupp weder 300 kanonnen heeft besteld, waaronder een groot aantal stukken belegeringsgeschut. Tevens wordt uit Berlijn gemeld, dat zij aldaar con tracten heeft gesloten voor aanzienlijke leveranliën van wollen- en anderen goederen. Met uitzondering der linnenfabrieken heerscht reeds in alle we verijen eene buitengewone bedrijvigheid. De onderaardsche telegraaf lusschen Berlijn en llalle is thans 12 maan den in dienst en geeft bevredigende uitkomsten. De geleidende kracht van den draad wordt telkens grooter. Deze bestaat uit 7 dunne koperen draden, die ineen zijn gevlochten en met gomelastiek omhuld De andere lijnendie reeds gelegd zijn, of aan welke men bezig is, loopen van Berlijn naar Keulen, Erankfort, Straatsburg, Hamburg en Kiel, Breslau en Koningsbergen. Een kunstig stoomwerktuig graaft den grond uitwaar de draad moet loopen legt dezen neer en vult daarna de opening weder aan, die een meter diep en een halve meter breed is. Naar men vermoent, zal dit stelsel van onder aardsche lijnen niet slechts blijken in den oorlog uitnemende diensten te doen, maar ook goedkooper blijken te zijn, daar men de uitgave voor en het kostbare onderhoud van de telegraafpalen bespaart. In de Beijcrsche kamer van afgevaardigden is de volgende interpellatie tot de regering gerigl: Volgens de Beijersche bladen heeft zich bij eene filiaal der kon. bank, die te Bamberg, een betreurenswaardig feit voorge daan. Naar het heel, heeft de hoofdambtenaar, die ruim 30 jaren bij die inrigling in dienst is geweest, zich aan verduistering van geiden schuldig gemaakt, en wel voor een bedrag van eenige milliocnen. De zaak heeft eene geduchte agitatie teweeg gebragt; hel is echter mogelijk dat er in de geruchten veel overdrijving heerscht, doch in alle geval wcnschen de inler- pellanien iels officieels te vernemen. Zij vragen derhalve, of de regering omtrent het gebeurde mededeeling kan doen, en welke maatregelen zij ter voorkoming van meer dergelijke feiten denkt te nemen. Een Noorweegsch dagblad berigt, dat men te Tromsö voor rekening der Russische regering vijf zeilschepen en één remorqueur heeft gehuurd, die met bouwmaterialen en eenen voorraad van kleederen en levensmiddelen naar Nova Zembla zullen gezonden worden. Men heeft het voornemenop dit eiland zes huizen te bouwen en een even groot aantal gezinnen van Samojeden er heen te brengen. Mettertijd zou men deze kolonie in een zeer gevvigtig station voor de handelsverbindingen met den Ob en den Jeniseï kunnen veranderen. TURKIJE. Van Gorni Studen wordt gemeld dat bij Plcwna. ondanks de koude en den regen de sappeurs-werken worden voortgezet. De Rumeniërs vor deren belangrijk met hunne loopgraven. Naar men uit Bucharest aan de Pol. Corr. meldt is uit het Russisch hoofdkwartier het bevel verzonden om een nieuw Russisch legercorps on middellijk te mobiliseren en naar Bulgarije te zenden, liet garde-corps zal den 12'° October voltallig op het oorlogstoonecl aanwezig zijn. WEENEN. 8 October. De Pol. Corr. meldt uit Belgrado, onder dagtee- kening van heden: De onderhandelingen tusschen de Servische regering en de Russische agenten zijn afgeloopcn, met liet resultaat dat er tusschen Servië en Rusland eene definitive overeenkomst is gesloten. Gisteren is eene Servische brigade naar de grenzen op marsch gegaan. Eerstdaags wordt een overste van den Russischen generalen staf hier verwacht. KONSTANTINOPEL8 October. De Porte heeft Prenktio, opperhoofd der Miriditen. naar Konstanlinopel ontboden, onder bedreiging dat, ingeval hij hieraan niet voldoet, zijn vermogen in beslag zal worden genomen. LONDEN, 8 October. Sir Stafford Northcote heeft te Exeter eene rede gehouden. Aangaanden den oorlog lusschen Rusland en Turkije verklaarde hij, dal elke der beide oorlogvoerende partijen gebruik zou maken van eene gelegenheid tot het verkrijgen cener vredelievende schikking zonder nadeel voor de militaire eer. BERLIJN, 8 October. De Nordd. /tllg. Zeit. bevestigt liet berigt dat er lusschen Duitschland en Italië geen alliantie-tractaat is gesloten. Naar hare verzekering zouden daaromtrent aanhangige onderhandelingen volstrekt geen storing van den vrede ten doel hebben, maar zamenwerking voor het geval dat de verkiezingen in Frankrijk in clericalen en daardoor in agressiven zi" mogten uitvallen. RAGUSA 8 October. De Montenegrijnen in de Herzegowina hebben eene verdedigende houding aangenomen. De Turken ontvangen voortdurend ver sterking en maken zich gereed om de verloren posilien te heroveren. PARIJS, 8 October. De Frangais meldt dat het nieuwe proces tegen Gambetta Vrijdag door de regtbank behandeld zal worden. KONSTANTINOPEL, 8 October. 24 halaillons, die een naar Plewna be stemd konvooi begeleidden, zouden een Russisch detachement geslagen heb ben. en te Kiretch Ketipru aangekomen zijn. Den volgenden dag moesten zij hunnen weg vervolgen. Mehemet is te Varna aangekomen. Het bombar dement van Rustschuck wordt voortgezet. LEIDSCH E SCHOUWBURG. „De Vreemdelinge", tooncelspel in 5 bedrijven, door Alexandre Dumas zoon. Vertaling van A. J. Le Gras. Terwijl Dr. Rémonin gisterenavond met pleizier den dood van den Hertog de Septmonts constateerde, constateeren wij met pleizier de herleving onzer Hollandsche looneeivoorstellingen. Die eerste van het twaalftal, dat wij van hel Rotterdamsche gezelschap te wachten hebben, heeft algemeen voldaan. Het zal velen aangenaam zijn geweest met het reeds veel besproken stuk van Dumas fils "l'Elrangère" kennis te maken. Daarbij vertoonde het affiche ons de namen van Mw. de Vries, Mej. Beerstnans, de heeren J. Haspels, D. Haspels, v. Ztiylen enz., hel was dus geen wonder dat de schouwburg stampvol was. De Vreemdelinge" bezit ongetwijfeld groote verdiensten. Hebben wij in ons verslag van "Bébé" het gemis van alle zedelijke strekking veroordeeld, in dit tooneelspel is de strekking bevredigend. Zij die Dinsdag 11. en giste renavond den schouwburg hebben bezocht, zullen ongetwijfeld het verschil hebben opgemerkt tusschen een stuk van het mauvais genre, op een theater van minderen rang thuis behoorende en een van den gunstig bekenden let terkundige Dumas fils. «L'Etrangère" (want het woord "Vreemdelinge" wil ons niet bevallen en het spijt me. dat de heer Le Gras bij zijne overigens goede vertaling geen anderen titel heeft gekozen) is in een fraaien stijl geschreven en zit flink in elkaar. De gesprekken zijn vloeiend en geestig maar wel hier en daar wat lang. De drie eerste bedrijven hadden misschien wat ingekort kunnen worden want de handeling gaat eerst in de twee laatste acten wat sneller voort Wij worden in dit stuk herinnerd aan Emile Augiers "Gendre de Monsieur Poirier," waar ook een parvenu, als Mauriceau, zijn dochter nit trctschheid met een voornaam heer laat trouwen. Augier maakt echter van dien schoonzoon een fatsoenlijk man, terwijl de Hertog de Septmonts in "l'Etrangère" een nietswaardig sujet is. In beide stukken wordt aangetoond aan welke ellende een vader zijne dochter blootstelt, wanneer hij haar uithuwelijkt zonder haar hart te raadplegen. Die vader: Mauriceau, de dochter: Catherine de Septmonts, door haar echt genoot schandelijk verwaarloosd, en de edele Gerard, de vriend uit haar jeugd, zijn naar waarheid geteekend en wekten in hooge mate onze belang stelling. Maar de persoon, naar wie het stuk werd genoemd, "l'Etrangère" zelve of Mistress Clarkson, wat zullen wij van haar zeggen? Wij begrijpen eigen lijk niet wat de Schrijver met die figuur bedoeld heeft, want als wij den loop der handeling nauwkeurig volgen, dan komen wij tot het resultaat dat Mistress Clarkson best gemist had kunnen worden. Hoe dikwijls er ook over haar gesproken wordt, is en blijft zij altijd een nevenpersoon. Zonder haar zijn de Hertog en de Hertogin de Septmonts evengoed met elkaar onge lukkig; zonder haar wordt de oude liefde van Catherine voor Gerard even zeer opgewekt. Zonder haar duelleert de Amerikaan Clarkson evengoed met den Hertog, waardoor hel moeilijke probleem wordt opgelost. Ja, nergens wordt door haar eene ingrijpende verandering teweeggebracht. Neem dus Mistress Clarkson weg, reduceer het stuk tot drie bedrijven en niemand zal meer naar genoemde dame vragen. Deze geheele persoon heeft iels schimachtigs. Zij heet Preemdelingeen is dan ook stellig een vreemde verschijning, liet zou ons zelfs niet verwon deren, wanneer onder de toeschouwers de twijfel is geopperd, of haar ge heele beslaan niet onmogelijk is. Heelt Alex. Dumas die figuur aan de werkelijkheid ontleend, of is zij een kind zijner verbeelding? In het laatste geval scharen wij ons aan de zijde der twijfelaars. Wie is Mistress Clarkson De dochter eener slavin, die, om zich le wreken over liet onrecht haar moeder aangedaan, aan alle mannen vijandschap heeft gezworen. Zij begint met op den dag van haar huwelijk van haar man weg te loopen. en na eenige andere avonturen in Amerika opent zij te Parijs hare salons voor heeren; dames komen er nooit. Met haar man heeft zij zich in zóóver verzoend, dat zij hem als compagnon voor hare zaken heeft aangenomenmaar zij woont in de Oude- en hij in de Nieuwe wereld. De omgang met hare min naars is van dien aard, dat zij hun nooit eenige gunst toestaat; zóó zelfs dat zij aan Clarkson plechtig verklaart, dat zij sinds zijn vertrek naar Amerika van niemand een kus ontvangen heeft. In hoever nu zulk eene Pestaalsche Lorelte in Parijs mogelijk is, zou hij moeten beslissen, die de toestanden daar volkomen kent. W-ij willen het niet, maar twijfelen! Hel stuk werd uitstekend gespeeld. Er was een samenwerking, die onze bewondering verdiende. Mw. de Vries was eene bekoorlijke Hertogin de Septmonts, en wist haar rol goed te nuanceeren. Hare verontwaar diging in het le bedrijf, gihg haar evengoed af als hare hartelijkheid tegenover Gerard en haar angst bij het aanstaande duel. Haar glanspunt was de scène met den Hertog, als zij opeens haar overkropt gevoel lucht geeft in de hevigste verwijtingen. Mw. Beersmans speelde de moeilijke rol van de "l'Etrangère" met veel studie; vooral beviel ons hel verhaal harcr lotge vallen. Mw. de Vries muntte in dat tooneel ook zeer uil door stil spel. Aan beide dames werden fraaie bouquetten geschonken. Van de heeren noemen wij Rosier Faassen, als Mauriceau, D. Haspels als Gerard, Le Gras als Dr. Rémonin en J. Haspels als de Hertog. Een aardige persoon is de ruwe, ronde Amerikaan Clarkson.- Hij geeft onder al die lui uit de groote werelden bij al die deftigheideen zeer ge lukkige afwisseling. De heer v. Zuylen was de rechte persoon voor die rol en onthield zich van al te groote ruwheid, waartoe hij zoo licht verleid had kunnen worden. Leiden, 9 Oct. 77.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3