Ten einde voldoende kunne worden voorzien in hel toezigt op de markten waar handel in vee wordt gedrevendaaronder ook begrepen de paardenmarkten, zijn de gemeentebesturen door 'skonings commissaris in deze provincie aangeschreven in den loop der maand Januarij van ieder jaar opgave te doen aan den districts-veearls, bintten wiens kring hunne ge meente gelegen is, of zoodanige markten in hunne gemeente zullen plaats hebben, c. q. met vermelding van de dagteekening waarop zij zullen wor den gehouden. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Nederland, is op 5 October van Port-Saïd vertrokken. Volgens het Vad. heeft het Spinoza-comité beslist dat geen der inge zonden modellen aan het doel beantwoordde. Derhalve zal binnenkort een nieuwe wedstrijd uilgeschreven worden. Op de terreinen van prins llendrik's lusthof Soestdijk hadden zich gisteren een 20-tal personen verzameld, die op de beide tuinbouwtentoon stellingen, in Augustus jl. te Antwerpen gehouden, met hel eermetaal wer den bekroond. Zij waren vergezeld van de heeren Kluppel, Willink, dr. D. J. Coster, Mailland, Redeker Bisdom en J. C. Groenewegen, benevens de beide hecren de Hosschcre en Albert van den Wouwcr uit Antwerpen. De uitreiking der diploma's, de medailles waren nog niet gereed, had, na korte toespraken van den prins, de heeren Willink, van den Wouwer en de Bosschere, in een der groote plantenkassen plaats. De bestuursleden der Nederl. vereeniging voor Nederl. inzenders en de Belgen dineerden bij den prins. Eergisteren hebben een viertal kolonialen, waaronder twee korporaals, zich vermaakt met het schieten met revolvers op hel schiettcrrcin onder Harderwijk. Op den terugweg wilde de korporaal B. den ronsel van zjjn geladen revolver draaijenen had hij hel ongeluk bij die gelegenheid de baan. die gespannen was. los te laten, ten gevolge waarvan het schot af ging eu den soldaat S ter hoogte van het regteroor trof. Na geneeskundig behandeld te zijn is de verwonde naar de infirmerie evergebragt. Er bestaat nog geen gevaar voor zijn leven. Men meldt uit Bergen-op-Zoom: Twee van de drie hier bestaande beetwortel-suikerfabrieken hebben wegens gebrek aan water den arbeid moe ten staken en de derde fabriek zal waarschijnlijk over een paar dagen dat roorbeeld moeten velgen. Honderden personen zijn daardoor zonder werk. Een onderzoek naar de waterleiding wordt reeds ingesteld, ten einde te trachten zoo spoedig mogelijk in deze ramp te voorzien. Te Roermond is het in den laalsten tijd herhaaldelijk gebeurd, dat op <lc marktdagen voornamelijk van damesdie hare inkoopen kwamen doen de portemonnaies gerold werden. De dievenmaar al te goed bekend met de mode om de zakken boven op de japonnen aan te brengen, waarin ook de geldbeurs wordt geborgen, laten die schoone gelegenheid om hun voor deel te doen niet ongebruikt. Het is der policie nog niet gelukteen der gaauwdieven te ontdekken. 's GRAVENHAGE 9 October. Aan de soldaten W. Jonkman, van het 1', H. Lichtendabl, van het 7P, en O. Barendt, van het 8e reg. infanterie, is toegekend het algemeen ceretceken voor belangrijke krijgsverrigtingen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Heylhuy- sen de heer K. H. Roosendaal, thans te Simpelveld; te Simpelveld de heer E. Franken, thans surnumerair, te Amsterdam; te Workum de heer J. H. Pel, thans te Termunlerzijl; voorts is aan den heer G. R. A. J. van Has selt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Eindhoven. De heer J. de Bloeme, ontvanger der directe belastingen te Kampen, is als zoodanig benoemd te 's Herlogcnboseh. Aan den heer dr. E. A. van .der Burgte Leeuwardenis, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskun digen raad voor Friesland en Groningen. De scheepsklerk J. Ader. uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Na afgelegd vergelijkend examen zijn door den minister van financiën benoemd lot adspirant-landmeter bij het kadaster, J. W. den Hartogh te Drumpt, J. F. Jansen te Rotterdam, H. A. van der Zanden te llelvoirl, van Vooren te Oudewater, J. Rietsema te Groningen, C. Wondergem te Cortgene, J. Koreraar le Vrijenban bij Delft, J. L. de Lange te Harderwijk E. Molema te VVarfum, J. C. Crncq te Amemuiden, D. J. van Gelder te Leiden, P. W. 11. Paulussen te Beek bij Maastricht en J. llolthuizen le Dordrecht. Van Zr. M\ lustslot het Loo is ecne groote bezending huisraad en kostbare voorwerpen herwaarts overgebragt om hel door den koning aan gekochte buitengoed «Welgelegen" bij Rijswijk ter bewoning in tc rigten De gemeenteraad heeft beden aan d'. J. B. van der Waals, uithoofde zijner benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, en aan den heer J. C. Mensing wegens zijne benoeming tot administrateur van financiën in de kolonie Curasao, beiden op hun verzoek eervol ontslag ver leend. eerslgenoetnden als directeur en laalslgemclden als ieeraar in hel boekhouden aan de hoogerc burgerschool. Bij de heden ten raadhuize plaats gehad hebbende opening der in- schrijvingsbilletten voor de geldleening ten behoeve der gemeente 'sGraven- liage rentende 4 jCt., noodzakelijk tol bestrijding der uitgaven voor den aankoop van percelen ter uitbreiding der Lange Poolen, bleek dat voor een bedrag van 630 aandcelen van ƒ1000 was ingeschreven. liet Vad. meldtdat een groot deel der werklieden van de rijtuigfa- bri. k der firma Hermans O. den arbeid heeft herval in een loods, gren zende aan het militair hospitaal. De hh. Gebr. tlorrix stonden een aantal werkbanken af, terwijl de werklieden dier firma een kist gereedschappen aan hunne door den brand beroofde makkers schonken. Voorts hebben, behalve het drukkerspersoncclook de zetters der algemecne landsdrukkerij een belangrijke som beschikbaar gesteld voor den wederkoop enz. van gereedschappen. BUITKNI,DSC111I3ERIGTEN KHBE V A Si I». LONDEN, 8 October. De hertog van Edinburgh heeft den lord mayor 260 waaronder lOflj van den prins zelf, doen toekomen, het bedrag van een collecte op de sche pen van de vloot in Besica Bay ten behoeve van hel fonds voor de noodlj denden in Indië. De hertogin van Edinburgh heelt daar 50 bijgevoegd. Lord Hamilton, vice-minister voor Britsch-Indië, heeft te Middlesex bij gelegenheid van een diner, een overzigt gegeven van de maatregelen, Jij in Indië tegen den hongersnood waren genomen. Het getal van hen, op dit oogenblik ondersteund worden, bedraagt in Madras ongeveer drie millioen; dagelijks worden alleen per spoortrein 3000 ton graan in dn district ingevoerd. Afgezi n van alle bijdragen van liet moederland, zullen de onkosten voor Britsch-Indië alleen wel elf millioen bedragen. Hij van oordeeldat men zoolang en zooveel mogelijk hel beginsel van loeafe en financiële verantwoordelijkheid moet vasthouden en dat de wetenschap dat de Engelsche schatkist ten allen tijde gereed is om bij te springen, op het financiële beheer in Indië ongunstig werkt èn het gevoel van hankelijkheid van het moederland op eene onaangename wijze verlevendigt Daarom moet alleen in zeer buitengewone omstandigheden hulp uit d( Britsche schatkist aan Britsch-Indië worden verleend. Ook uit het Birmaansche rijk zijn ongunstige berigten ontvangen Terwijl Indië gebrek heeft aan water, zijn aldaar gehcele dorpen door ge zware vloeden weggespoeld. In verscheiden districten is de geheele oogst vernield, terwijl zooveel rijst naar Indië is uitgevoerd dal de prijs tot dij van tijden van hongersnood gestegen is en dat ofschoon de jongste oost zeer goed was en men nog vijf maanden van den volgenden oogst i|j Wal het eind zal zijn, tenzij de regen ophoudt en nog een tamelijke najuj. oogst binnenkomt, is moeijelijk te voorspellen. De Times bevat een mededceling van den directeur van de slem wacht te Edinburgh, waarin deze verklaart, .lat zijne waarnemingen lw vrijheid geven om zoo goed als met zekerheid te voorspellen dat de ut staande winter bijzonder streng zijn zal en dat wij vooral vóór reeds veel koude zullen hebben. In het algemeenzegt hijzal de win veel op die van 1870 gelijken. Te Londen is dezer dagen een zeer gevaarlijke en vermetele gaatnli en inbreker gevangen genomen, die. zooals thans is gebleken, op 121 vember van hel vorige jaar ongeveer 100,000 aan edecten had gestt Op aanwijzing van den directeur van policie te Peslh, den heer Engelba heeft die te Londen den verdachte doen surveilleren. Een geheim ag. die voorgaf bankier te zijn, wist hel vertrouwen van den verdachten soon te winnen en ontving van hem effecten, ten einde ze te gelde te nl ken. Deze bleken afkomstig te zijn van den roof op 12 November jl. °U pleegd. De gaauwdiel is eigenaar van een aantal groote huizen le Londen. F It A NHKIJ H. Men verneemt dat de begrooting voor 1878, welke aan de kamer de opening der zitting aangeboden zal worden, een batig slot van. millioen zal aanwijzen. De minister zal voorstellen dit overschot aan It wenden tol verlaging van verschillende lasten; zoo zal hij ontwerpen indie nen tol verlaging der tarieven van post en telegraaf en der regten op dt geestrijke dranken. Het schrijven van den minister de Fourtou aan de prefecten, waartu melding is gemaakt, luidt als volgt: «Ik verneem, dat, ondanks de dui delijke bewijzen van het tegendeel en ten spijl van de krachtige logenstraf fingen bij herhaling door het hoofd van staat zeiven uitgesproken, liani- langers der wanorde voortgaan met ten platten lande de meeniti; It verbreiden, als zou de regering, welke zij valschelijk voorstellen als gehott gevende aan wat zij de clericale invloeden noemen, zich kunnen lala medeslepen tol eene politiek, vau dien aard, dat de handhaving van vrede daardoor in gevaar zou komen. Zoo korten lijd vóór de algemeen! verkiezingen worden deze lasterlijke geruchten met verdubbelden ijver n vermetelheid uitgestrooid. De regering kan de waarheid en den aard ham bedoelingen niet straffeloos aldus laten vervalschen. In het belang zelf ra de zuiverheid en de vrijheid der stemming is het noodzakelijkaan dero lijke middelen van verkiezings-propaganda een einde te maken en aanvallo tc onderdrukken, tegen de regering van den maarschalk de Mac Malm, president der republiek, met zooveel kwade trouw gerigt. Ik noodi;i dus uitmet zorg over de aanstokers dezer misdadige handelingen toezi;lJ te houden en dieop welke wijze ook gepleegdhetzij door plakkalti geschriften of openbare toespraken, aan de procnrenrs-generaal bekend maken, die niet in gebreke zullen blijven, de bij de wet gestelde strafe te eischen, belzjj tegen het delict van verspreiding van valsche berigta. hetzij tegen dat van ophitsing lot haat en verachting van de regering, minister van justitie doet instructien in dien geest aan deze magistraal personen toekomen." In zijn manifest laat de heer Gambetta zich niet minder scbd uit dan in zijne bekende rede te Rijsscl. Mijne innige overtuiging, ie[ hij, gegrond op zekere gegevens, veroorlooft mij zonder grootspraak zeggen, dat Frankrijk over 8 dagen bij de stembus, ten spijt van i maatregelen tegen de vrijheid der verkiecingenden administrativen dwï zal afkeuren, de officiële candidaten en hunne agenten verstooten, royalisten, keizerlijken én clericalenschelmen en levenmakers, verre zich werpen zal. Frankrijk zal de dictatoriale politiek veroordeelen; zal aan het hoofd van het uitvoerend bewind, die zijn naam tot eenfj bisciet heeft geleend, geen ander alternatief overlaten dan meegaan ofln( gaan. Wat ons betreft, gerust op den steun van het land, dat alsdan tig zich geopenbaard heeft, zullen wij Frankrijks wil weten te doen rdf vieren boven de tegenstribbelingen van een onmagtigc en onverbeterd hooft midd den W keini de H Servi Servi een i KO Mirid biera LO gehot hij, t gelcg. voor I1E tnsscl verze slorit dat i zin u Ra verilc sterk PA Gantb

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2