LKIBNCHF. WOENSDAG ID OCTOBER. 1V°. 239. STADS- BERICHTEN. BINNENLANDSC11E BERIGTGN, Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertenliën is va» 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die ge- war, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de firma J. J. Krantz es Zn. en hare rechtver krijgenden tot het oprichten van een reservestoomketel in hare lakenfabriek aan de Langegracht n«. 13; En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 October 1877. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 30 Cent, ver krijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1878. LEIDEN, 9 October. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland zijn van de 1116 kiesgeregtigden 469 kiezers ter inlevering van slembriefjes opgekomen. - Het verslag van het verhandelde in de sectien van den gemeenteraad bij het onderzoek van de onlwerp-begrooting dezer gemeente voor 1878 is verschenen. In het algemeen werd in eene sectie door een lid verklaard dal bij met leedwezen het eindcijfer van de begrooling telken jare zag stij gen, vooral in verband met de successieve vermindering van het op het grootboek ingeschreven kapitaal. Wenschelijk kwam het hem voor be doeld kapitaal langzamerhand le vermeerderen en te dien einde voorgestelde verbeteringen uit te stellen tot later. Door andere leden werd daartegen aangevoerd, dat de vroeger op het grootboek ingeschreven kapitalen aange wend waren voor nuttige gemeente-inrigtingen en werken en dat de tegen woordige toestand in vergelijking van vroeger in geenen deele ongunstig kan worden genoemd. Afgekeurd werd het stelsel om gelden te verzame len voor de nakomelingschap, aan wie. met hel oog op de verbetering in velerlei takken van dienstmeer werd nagelaten dan het tegenwoordig geslacht van zijne voorgangers had ontvangen. Bij het bespreken der geraamde inkomsten werd door enkele leden aan gedrongen op eene spoedige aankondiging van de openbare verhuring van den Burg, opdat in tijds ook in andere gemeenten daarop de aandacht zon worden gevestigd. Wat betreft de opbrengst van faecale stoffenstelsel Liernurverklaarden zich in aile sectiën leden legen bet voorstel om, bij wijze van proefneming, deze stoffen gedurende één jaar niet te verpach- kn, maar gratis af te leveren. Men achtte het onraadzaam meststof- fa, die in andere provinciën, b. v. in Drenthe en Brabant veel waarde hebben, geheel weg te schenken. In overweging werd dan ook gegeven te onderzoeken of deze stoffen ook in de noordelijke provinciën zouden kunnen warden afgeleverd. Andere leden verklaarden zich vóór het voorstelop grond dat daardoor welligt later een hoogere prijs, die thans zeer gering was, zou kunnen worden bedongen. - Woensdag 17 October zal d». Donner, te Leiden, als zendings-director wrden geïnstalleerd door de algemeene zendings-commissie der Christ, ge reformeerde kerk. - In het weekblad Sieboldia wordt medegedeeld: De groote nieuwe achtzijdige kas in den Leidschen akademietuindie reeds in het begin van den zomer gereed had moeten zijndoch waarvan de bouw door allerlei vertragingen werd opgehouden, begint thans hare voltooijing nabij le komen. Een gedeelte daarvan, namelijk de vijfzijdige koude kas, is dezer dagen met Planten gevuld. In de middenkas is thans de heer Baum, van Mühlheim, 'firma Gebr. Baum) druk in de weer aan het bouwen der grot, en is daar mede reeds ver genoeg gevorderd, om te doen zien met hoeveel talent en hennis der natuur dit werk wordt opgevat. Inzonderheid dit gedeelte, het welk geheel als grot wordt ingerigt, alleen licht van boven krijgt en voor harens, inzonderheid Boomvarens bestemd is, zal een zeer eigenaardig en fraai gezigt opleveren, hetwelk, op die wijze ingerigt, zoo wij ons niet vergissen, tot hiertoe eenig is in ons land, en mogelijk ook elders. Het derde, driezijdige gedeelte wordt voornamelijk voor tropische Varens inge rigt; deze beide afdeelingen zullen, zoo het weder het toelaat, zonder twjj- fel nog in dit jaar kunnen betrokken worden. (lok met de nieuwe Palmenkas, die met December voltooid moet zijn, gaat men goed vooruit; het ijzerwerk is bijna gereed, en zal spoedig ge steld kunnen worden. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de acte in de Eransche taal 8 candidaten geëxamineerd; 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, te weten de hh.M. llillenius, uit Naaldwijk; M. Mieras, uit Moordrecht; 11. E. van der Roer, uil Gouda; H. van Strien, uit Moor drecht, en Wanjou, uit Zevenhuizen. Hel examen van 15 candidaten voor de hulponderwijzers-acte is gisteren aangevangen. Men schrijft ons: Gisteren wapperde uit verscheidene huizen in de ge meente Koudekerk a/d Rijn de Nederlandsche driekleur. De reden hiervoor was de inwijding van een nieuw schoolgebouw voor uitgebreid lager onder wijs. Op aangename en verstandige wijze waren voor dien dag eenige fees telijkheden georganiseerd, die met een enkel woord vermelding verdienen. De geheele schooljeugd bevond zich 's voormiddags ten elf ure in het schoolge bouw en zong, daartoe door den geachten onderwijzer opgewekt, een lied van afscheid aan het gebouw, dat men ging verlaten. Na eene korte wel willende en goed gestijleerde toespraak van den onderwijzer aan den burge meester en den raad verliet men de oude school en begaf de in feestdos gesloken jeugd zich in oplogt naar het nieuwe gebouw. Toen de kinderen op de banken hadden plaats genomen en de raad op de voor hem bestemde zitplaatsen, nam de burgemeester M. Crommelin hel woord, om deze school te openen. In korte doch kernachtige bewoordingen sprak Z. E. A., die zich in een flinke stem mag verheugenden raad aan. Hij bragt zijn innigen dank aan zijn onverdroten ijver, waardoor dit schoolgebouw tot stand was gekomen, doch wilde, daar hjj nog zoo kort aan het hoold dezer gemeente stond, zich van de bespreking der moeijeljjk- heden, die men had moeten overwinnen, onthouden. Thans echter, nu de school klaar was, wilde hij de verzekering geven dat hij deze als een groot voordeel voor de gemeente beschouwde en dat, zoolang hij burgemeester was. de school, aan zjjne zorg toevertrouwd, door hem geacht zou worden als onafscheidelijk van den bloei der gemeente Koudekerk en dat, zoolang de school vooruitging, ook de gemeente niet zou blijven stilstaan, maar direct haren 'weldadigen invloed zou gevoelen. Te meer nog werd deze overtuiging geregtvaardigdomdat de gemeente het geluk had een verstan- digen en bekwamen onderwijzer te bezitten. Na met een enkel woord den aannemer en den opzigter lof te hebben gegeven voor de uitvoering van hun werk, sprak hij de kleinen aan, wekte ze op deze schoone gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan en vertelde hun dat hij voor hen dezen dag tot een feestdag had willen maken. Tevens drukte hij zijn leedwezen uit dat de schoolopziener, mr. Coehergh, de in- wijding niet konde bijwonen, omdat examina in 's Hage zijne tegenwoor digheid vereischten. Hierna verklaarde hij de school geopend en de feeste lijkheden zouden een aanvang nemen. Vooraf bragt nog de onderwijzer zijn dank aan den raad en den burgemeester en beval zich ten sterkste in hunne welwillendheid aan. Up kosten van den burgemeester was de heer Bamberg overgekomen, om dc kinderen door zijne goocheltoeren te amuseren, terwijl op kosten der gemeente de kleinen op krentenbrood en chocolade werden onthaald. Het uitbundig gelach der schoolgaande kinderen bewees wel dat men zich niet vergist had in de keuze van amusement, 's Middags ten vier ure vereenig- den de burgemeester en de raad zich aan een gemeenschappelijk diner, terwijl des avonds door den heer Grentzius uit Leiden een concert werd gegeven. Voor dit concert was door de heeren Crommelin (burgemeester)v. d. Paauw en Zierikzee (wethouder) eene lijst ter inteekening rondgezonden, waaraan algemeene deelneming ten deel viel. Voordat de jeugd naar huis ging werd nog door een der leerlingen een allerliefste toespraak tol den burgemeester gehouden. In de grootste orde en nadat ieder zich uitstekend geamuseerd had, werd deze avond besloten. Waar zoo goede toon hcerscht en voor den scherp- stcn opmerker disharmonie onopgemerkt, blijft, bestaat liet eerste ver- eischte voor den wcnsch des burgemeesters, nl. de bloei der gemeente Koudekerk.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1