STOOMVERVERIJ CHEMISCHE WASSCHERIJ, Nederlandsche Protestantenbond. GEBR. FALTHE, Almelo. PER TELEGRAAF. ANTWOORD. lSt>rgct-!ijfic St«uib. ADVERTENTIE N. Depot te Leiden bij J. J FLES, Hoogstraat 5. Tirken met een woedend artillerie-vuur, waarna liunne infanterie voor den kwam en den vijand terugdreef, üe Turken, geheel gedemoraliseerd, I en in verwarring op de v|ugt en werden tot den avond vervolgd. Met in "al werd het oogmerk der Russen om Moukhtar-Pacha van Kars al te snijdendien dag niet bereikt. jloukhtar-pacha meldt aan den minister van oorlog, van 4 Oct., het oKnde: Reden bezette Rached-pacha weder de hoogten van Groot Yanilar, Ljke de Russen gedurende den nacht hadden ontruimd. De Turken ont moetten slechts eenige voorpostendie weinig tegenstand boden. De colon- van Rachcd- en Kiazim-pacha rukten toen voorwaarts, en tasten thans Jen vijand aan, die zich geconcentreerd heeft te Perked en Aktche Kalé, Idea oever van de Kars Tchai, tegenover de hoogten van Kabak. Omar- oaclia's ruiterij, te Soubatan gekampeerd, en het corps onder aanvoering L Moussa-pachate Kezil-Tepe staande, zijn voorwaarts gerukt om den (ertnöedelijken terugtogt der Russen naar hun kamp te Karajal te bestoken, lid gevecht duurt voort, maar wij hebben alle vertrouwen op den goeden uitslag. PARIJS, 8 October. De verkiezings-circulaire van Gambetta is verschenen, jp zegt dat Frankrijk nu aan het woord zal komen en zijne meening zal zeggen"°ver het tegenwoordig kabinet, over zijne daden van persoonlijke staatkunde, over hel hoofd des staats, en over de niet te regtvaardigen ont binding. Frankrijk wil de republiek als het noodzakelijk gouvernement van Frankrijk; het wil niet morele orde, maar de republikeinsche orde van zaken grondvesten. Het zal te kennen gevendat het zich onttrekken wil aan de"clericale overheersching. liet zal de dictatoriale staatkunde veroor delen en hel hoofd des staats, die een plebisciet voor zich heeft uitge schreven, geene andere keus overlaten dan meê te gaan of heen te gaan. PARIJS. 8 October. Gambetta zal op nieuw vervolgd worden wegens zijn verkiezingsmanifestmaar er zal geen enkele maatregel worden genomen, int liet verspreiden van hel manifest tegen te gaan. PARUS, 7 October, üe heer Dourbeau, lid van den senaat, is gestorven. KONSTANT1NOPEL, 7 October. Mehemed Ali zal het leger tegen Monte negro aanvoeren. PARUS. 8 October. Particuliere berigten uit Budapesth melden dat van Servids deelneming aan den oorlog voorloopig, zoo niet ten eenenmale, is afzezien. Wapenen, geld en equipement ontbreken, en dus valt aan een sinier-veldtogt niet te denken. MADRID, 7 October. Negen personen, die wapenen en munitie in bezit haddenzijn gisteren in hechtenis genomen. Zij boden weêrstand en bij die gelegenheid werd een gedood en een gekwetst. Het proces is begonnen. IV. og grondiger acht ik hel bezwaar tegen het voorstel lot uitbreiding van het zoogenaamd Liernur-stelsel. In het verslag van den toestand der gemeente leest men dat dit voldoende werkt. Verstaat men daarmede dat het pomptoestel ook pneumatisch stelsel genaamd, naar eisch werkt om dagelijks de dunne faecaliën uit de huizen der bewoners van die wijk te verwijderen, dan is er geen reden van betwijfelen. Maar het is niet juist dat die inrigting voldoet aan de belofte. Die was dat de kostbare daarslelling en de opzamel- kosten, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte zouden bestreden worAevv met de opbrengst van de faecaliën. Hel hoofddoel was bescherming van de algemeene gezondheid, en met dat doel was die inrigting vooral aan bevolen en werd daarvoor gestreden door de Vereeniging tot verbetering van volksgezondheid te heiden, van 1869 74. Dat de raming van opbrengst te hoog was, bleek al spoedig, niet tot 60 a 70 centen, maar het meest geboden was door den heer de Blocquery, 1874, die met ijver de proef be gon en zelf voorkeur verzocht voor het volgend jaar tegen 40 centen het hektoliter, doch toen de pacht moest vernieuwd worden, afstand deed van de voorkeur en geen ander bod deed. Tegenwoordig is, nadat niemand na de oproeping lot inschrijving was opgekomeneen pachter gevonden a 10 centen de hectoliter, en in de rekening van 1876 vindt men sub n°. 38 van de inkomsten«opbrengst van faecaliën", de som uitgetrokken ad ƒ485.35, en onder n°. 90 van de uitgaven de som van 1760 voor «reiniging van n stelsel Liernur". Die cijfers spreken niet gunstig voor de gemeente kas. Voegt men hierbij dat sedert 1874 renten verloren zijn van een kapi taal, hetwelk, bljjkens rapport door de Commissie van Financiën uitgebragt in 1874, voor den eersten aanleg, 34000, besteed was. De Commissie van Financiën adviseerde dan ook om niet verder met de uitbreiding voort te gaan, toen de kosten daarvoor in die buurt op 50000 geschat werden. Als financiëele onderneming is dus de uitbreiding bepaald af te raden. Prof. Gunning heeft door analyse aangetoond dat de geringe waarde van de faecaliën, op die wijze verzameld, te vinden is in de geringe gehalte van stikstof. In Rijnland wil de boer zijne weilanden daarmede niet gieren, hij koopt voor de bemesting de dure zoogenaamde Leidsche vuilnis, die op de eilanden tegenover de Spanjaardsbrug bereid wordt met bagger uil de Leidsche grachtenwaarin vele dierlijke bestanddeeien aanwezig zijn en vermengt die met straat- en huisvuil tot eene soort van compost-mest Men meende in den beginne dat de laecaliën beter resultaat zouden geven op de koude gronden van het drooggemaakte Haarlemmermeer, maar de herhaalde proefneming van den heer de Blocquery gelukte niet en de heer Amersfoort verzocht aan de regering van Amsterdam zoo spoedig mogelijk van zijne verbindtenis ontslagen te worden. De 'Commissie van Fabricage behoeft zich niet aan te trekken de voor spelling van het raidslid, die in de sectie-vergadering van 1877, bl. 9,zeide: 'Jat het Liernurslelsel weldra als uitgediend zou kunnen worden beschouwd", want die uitspraak werd uitgelokt door den uitbundigen lof die vooraf was gegaande zaak worut aangeprezen en bestreden door mannen van naam. Ter verklaring daarvan kan eenigcrmale dienen hetgeen reeds in 1872 de Heilerlandsche Industrieel schreef: «Nu de heer Liernur in de kiesvereni ging Bnrgerpligt te Amsterdam zijn rioolstelsel komt verdedigen, dreigt dit Wlang tot de politiek te gaan behooren.' Voor hen die bekend zijn met de techniek van deze bewerkingkan het niet onverschillig zijn te vernemenhetgeen in het Nederl. Tijdschr. voor geneeskunde, 1873, bl. 226. gelezen wordt van een adres aan den gemeente raad te Amsterdam, geteeki nd ook door architecten, bouwers van nieuwe huizenmet verzoek om terug te komen van het voornemen tot uitbreiding van het Liernur-stelsel; later gevolgd door adressen van dr. de Klerk c. s. tn van II. Schmidt c. s. En van recenter datum is hel relaas in de Am- slerdamsche Courant van 24 Februarij 1877, overgenomen uil het verhandelde in de vergadering van de Institution of civil Engeneers te Londen: «Daarop volgde liet Liernur- of pneumatisch stelsel. Eerst werd eene beschrijving ge geven van het mechanische karakter van dit stelsel, en vervolgens werd de ervaring bij de toepassing er van opgedaan te Leiden, Amsterdam en Dordrecht geanalyseerd. Het was eene toevoeging en niet eene vervanging van het stelsel van waterafvoer, uiterst kostbaar, en zijn mechanisme is gecompli ceerd, zeer vatbaar om onklaar te raken. De toepassing van dat stelsel was alzoo onraadzaam. Van de bereiding van poudrette was geen nut te ver wachten" enz. Eigenlijk een pleonasme, want compost beteekent in het Engelsch mest en is misschien afkomstig van het woord compositum. ONDERTROUWD: B. Neuteboom. jm. 25 j. en J. Eswilder, jd. 27j. P. van Zijp, wedr. 51 j. en P. Hakkaart, wed'. 42 j. - J. H. de Man, jm. 38 j. en M. C. Karreman, jd. 25 j. A. Crama. jm. 23 j. en C. Bronsgeest, jd. 21 j. J. F. van Loe, jm. 28 j. en M. Miloo, jd. 40 j. G. J. IJssel de Schepper, jm. 35 j. en T. R. I. Pontifex, wed'. 35 j. Gehouden %'erkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 6 October. Notaris Mr. J. L. Klaverwijden. Het Huis, aan de westzijde van dc Kraaijerstraat, aan den hoek van den Nieuwen Rjjn, n". 1. Opgehouden op ƒ5510. Het Huis en Erf, aan de westzijde van de Vestestraat, n°. 112, in bod gebragt op ƒ1000. Niet gemijnd. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Het Huis en Erf, aan dc zuidzijde van de Kloksleeg, n". 150, Sectie G, n°. 558. Kooper P. L. van Erkel qq. ƒ3700. Een perceel, thans ingerigt tot Fabriek, aan de zuidzijde van de Oude Vest, aan den hoek van de Kod- desteeg, n". 67, Sectie H, u°. 1621. Kooper J. C. Meysing qq. ƒ1460. Op den 611" October 1877 overleed onze geliefde Schoonzoon, de Heer J. C. KUHLMAN, Rijks-Ontvanger te Waspik. P. K. DOEFF. Leiden, 8 October 1877. H. M. DOEFF, van Westerbeek van Eerten. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw OBREEN DE HEUS betuigen, ook namens hunne ouders, hartelijken dank voor de deelneming, bij het overlijden van hun jongste kindje ondervonden. Leiden, 8 October 1877. Voor de vele blijken van deelnemende belangstelling, zoo van hier als elders, bij het overlijden van onzen geliefden Zoon ondervonden, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen innigen dank. J. GREEVE. M. S. GREEVE, LAMBOOV. De ls,e vergadering 't Faillissement van BRORDUS SANDERS lende onder de firma 24 October 18?? dissements-Rechtbank Leiden, 8 October der schuldeiscliers ter verificatie hunner vorderingen in NICOLAAS JACOBUS en ALOYSIUS PETRUS WILLE- Fabriekanten van harde Zeep, te Leiden, liande- SANDERS en C°.zal plaats hebben op Woensdag des morgens ten IO ure, in het gebouw der Arron- te 's Gravenhageaan de Korte Vijverberg, N°, 7. 1877. De Curators, M'. N. L. J. VAN BUTTINGIIA WICllERS, Advocaat. D. C. DROS, Zeepzieder. AFDEELINGr LEIDEN. VERGADERING, in hel Gebouw Tot Nut van 't Algemeen, op Dinsdag O October 18??, des avonds te 8 uren. ONDERWERPEN: 1". Mededeeling van het verslag van den Secretaris. 2'. Behandeling der punten van den beschrijvingsbrief. 3J. Benoeming van afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering en den Protestanten- dag. 4". Opname der rekening en verantwoording. 5®. Keuze van nieuwe Bestuursleden. A. VAN DRIEL, Secretaris. In deze Vergadering worden nieuwe Ecden aangenomen. De contributie bedraagt 5© Cents of liooger per jaar. VAN liet VERVEN van Gordijnen, Japonnen, lïceren-KIeedlng- stukken. enz., geschiedt in circa 14 dagen; het chemisch wasschen of uitstoomen in circa 8 dagen. lederen Woensdag worden de goederen van onderstaand Depót naar Almelo opgezonden. Monsterboek ligt daar ter inzage, terwijl Prijs-Cou- ranten aldaar te verkrijgen zijn.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3