Nieuwe Diep naar Riga eene prooi der golven geworden. De bemanning is omgekomen. In het gehucht Groot-Deuteren, nabij 's Bosch, is Vrijdag avond eene groole bouwhoeve algebrand. Een kalf en twee varkens kwamen in de vlammen om en p. m. 100,000 kilogram hooi ging verloren. De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel van burg. en weth. tot reorganisatie van het gymnasium met algemeene stemmen aangenomen, mits gunstig worde beschikt op het aan de regering te riglen verzoek om een rijks-subsidie van f 11000. 's GRAVENIIAGE8 October. Door Z. M. is de heer L. H. J. J. Mazel, hoofdingenieur van den wa terstaat, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en de heer J. J. Hardenberg, commissaris van polite te Tiel, tot broeder dier orde. Door Z. M. is aan C. van der Brugge, milicien-plaatsvervanger bij het depót-bataillon van het le reg. infanterie, in garnizoen te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een elfjarig kind, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tol raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden den heer mr. J. Pols, thans vice-president der arrond.-regtbank te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Koudekerke den heer W. A. baron van Lijnden, en tot burgemeester der gemeente Schayk, den heer II. van den Hoogen. De heer J. F. Winter is erkend en "toegelaten als consul der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemdbij den plaatsclijken staf, tot kapitein plaat selijken adjudant lc kl.de le luit. F. A. Crussier, pl. adjudant 2e kl. te Willemstad; bij het wapen der infanterie, lot leo luit., de 2' luit. J S. Wernas, van het wapen, thans a la suite van het koloniaal werfdepot, als bestemd om te worden gedetacheerd bij het wapen der artillerie in Oost- Indië, als ook de 2e luitt. D. F. 11. HelbachN. C. li. Masman en F. Ham- macher, allen gedetacheerd bij het wapen der infanterie in Oost-Indië; bij het reg. grenadiers en jagers, tot leD luit., de 2luit. F. J. G. ten Raa, van het corps; bij het 1" reg tot lcn luit., de 2' luitt. E. van Rijsseu en J. W. C. Wolterbeek, beiden van het corps; bij het 2e reg., lot len luit., de 2' luit. W. J. C. Morrees, van hel corps; bij het 3" reg., tot 1" luit., de 2e luit. C. H. S. G. Gelderman, van het corps; bij het 5e reg., tot ltn luit., de 2' luitt. F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, J. Bruining en M. Ster- kenburg, allen van het corps; bij het 6e reg., tot kapitein 2' kl., de le luit. H. F. van den Oudendijk Pielerse, van het 5e reg.; bij het 7e reg., tot lfn luit., de 2e luit. J. D. van der Vijver, van het corps; bij het in- structie-bataillon, tot lfn luit., de 2e luit. D. L. Hoogkamer, van het corps. De kapitein ter zee jhr. 11. O. Wichers, chef der afdeeling materieel bij het dep. van marine, wordt eervol van die betrekking ontheven, en vervangen door den kapitein ter zee jhr. A. G. van Haeften. De luit. ter zee le kl. jhr. II. M. van der Wijck wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den minister van marine. De officier van administratie 2' kl. J. Gallas, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de functien van administrateur bij de maritime ziekeninrigting aldaar, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 2' kl. E. 11. W. Wijnmalen. Z. M. de koning heeft aan de kon. vereeniging "het eereteeken voor belangrijke krijgsvcrriglingen" lid. portret, gevat in zwaar vergulde lijst, ten geschenke doen toekomen. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week' geen gehoor verleenen. BUiTENGANDSCUK BEBIGTE1N. S1GELAK&. HINDEN. 7 October. Men leest in de Daily News: Vertrouwenswaardige berig'en uit Ber lijn meldendat op nadrukkelijk bevel van keizer Wilhelm eene nota uit Berlijn is gezonden naar Konstantinopelwaarin op zeer ernstige wijze wordt aangedrongen dat de beginselen der menschelijkheid niet langer zoo zeer door de Turken geschonden zullen worden onder het oog van Europa. De nota dreigt de Turken niet bepaald met geweld, maar laat geen twijfel over aangaande de wezenlijke kracht der innige verontwaardiging, welke in Duitschland gevoeld wordt, en dat de Duitsche regering niet voornemens is zwijgend en onverschillig toe te zien. Te Southampton ligt het jagl Constance gereed om naar Konstantino pel te verlrekktn met eene geheele scheepslading goederen van het door barones Burdett-Coutts gestichte hulpcomité voor Turkije. Er is zelfs meer voorraad aangeboden dan er geborgen kan worden, geneesmiddelen, verban den, beddegoed, dekens, kleedingstukken (van kousen zijn er alleen 10000 paar), groenten en vleesch in blikken, enz. Het jagt wordt gevoerd door den eigenaar, kapitein Lovel, die niet alleen voor den overtogt niets bere kent, doch ook al de kosten der uitrusting uit eigen middelen bestrijdt. F K A N R K IJ H. De heer Jules Grévy heeft aan de kiezers in het negende arrondisse ment een schrijven gerigt. Hij verdedigt in warme taal de ontbonden kamer. Even als Frankrijk, zegt hij, heeft de kamer vrijheid, orde en vrede gewild en was zij met een geest van gematigdheid en eendragt bezield. Het ver trouwen was teruggekeerd; handel eu nijverheid herleefden. Maar plotseling werd de kamer, zonder dal er eene botsing was ontslaan, verdaagd en ver volgens ontbonden. De beroering, de onrust, die daardoor over het land is gebragt, is bekend. Gij ziet, uit welke mannen men de nieuwe kamer zou willen zamenstellengij ziet het, de officiële candidaten zijn allen Bonapar- tislen, legitimisten en Orleanisten, niet één republikein is onder hen. De republikeinsche regering treedt vijandig op legen al wat republikeinsch is Kiezers, wilt gij de republikeinsche regering behouden, die het land van de vreemde bezetting bevrijdde, de oorlogsschuld betaalde, de orde en de vrij. heid herstelde, den vrede verzekerde, het crediet deed herleven, die ver- trouwen en den arbeid te voorschijn riep, de eenige regering die u voor nieuwe revoluliën kan behoedenomdat zij alleen mogelijk en duurzaam is» Zoo ja verwijdert dan hare doodelijke vijanden en stemt voor de republikeinen Van den heer Louis Blanc is de volgende brief openbaar gemaakt: "Men heeft in den vorm van een brief en zonder naam van drukker een vlugschrift uitgegevendal een pleitrede is voor de daden der Commune, en daaronder den moord der gijzelaars en den brand der openbare gebouwen. Dat vlugschrift is getiteld: De wraak der Commune en van Frankrijk, door een volksvertegenwoordiger van Parijs, en het is geleekend: L. B. Aan- gezien ik de eenige volksvertegenwoordiger ben van Parijs, wiens naam begint met L. B.zoo verklaar ik dat de uitgave van dit geschrift een schan delijke daad is, waarvan bet doel is, om mij in de oogen van hen, die mij kennen, te doen doorgaan als een voorstander van den opstand, dien ik steeds heb afgekeurd en van welks wandaden ik gruw. Louis Blanc." Te Parijs zijn verkiezings-manifesten aangeplakt van een zekeren Ber- tron, die zich «candidaat der mcnschheid" noemt, en zich wendt tot haar, om onder andere hervormingen te vragen: de instelling van twee kamers van vertegenwoordigingde eene uit mannen de andere uil vrouwen bestaande, In de Réveil leest men de volgende aanbeveling van prins Jérome Bonaparte: Kiezers! Verlangt gij het verpligt leeken-onderwijs, verminde ring der belastingen, de scheiding tusschen kerk en slaat, verkozen maires, regtschapen magistraals-personenbrengt dan uw stem op hem uit. Maar wie dan? Gij hebt gelijk, wij hebben verzuimd hem le noemen; maar wie zou het anders zijn dan Jérome Bonaparte, in de boudoirs bekend onder den bijnaam van Plon-Plon? Het wekt zeker uwe verbazing, dat wijna eerst met alle kracht het keizerrijk bestreden le hebbener nu toe gekomen zijn u de candidatuur aan te prijzen van een der onverzoenlijksie bloedzuigers, die ooit het vaderland, gedurende de smadelijke krankheid waaraan het lijdende washeeft uitgezogen. Wat zullen wij er van zeg. gen Die Plon-Plon is een van de 363. Wij kennen slechts de discipline. Waarschijnlijk zullen wij er ons niet toe laten bewegen hem op straal te groeten: maar wij zijn, willen wij ons niet aan verraad en pligtverzuini schuldig maken, gehouden u op le wekken voor hem te stemmen. Onder de 521 anli-republikeinsche candidaten zijn 261 Bonapartisten, 100 legitimisten, 80 Orleanisten, 130 monarchalen zonder bepaalde kleur. Van de 521 anli-republikeinsche candidaten zijn 490 officiële regeringscan- didaten, t. w. 240 Bonapartisten, 98 legitimisten, 27 Orleanisten, 125 monarchalen. Men verneemt dat de maarschalk Mac Mahon den post voor de bezol diging der protestantsche predikanten te Parijs, door den raad dier stad uit hare begrooting geschrapt, bij decreet daarin hersteld heeft. De pianofabriek van den heer Nicolas Erard, in de Passage Ménilmon- tant te Parijs, is Vrijdag avond door brand geheel verwoest. BVlTiCHIiAID. Tusschen Duitschland en Oostenrijk wordt reeds geruiinen tijd onder handeld over het sluiten van een nieuw handeislractaat, doch tol dusverre is men zeer weinig vooruitgekomen en zelfs bestaat er gevaar dat de po gingen schipbreuk zullen lijden. Uit Trier en uit Kreuznach wordt gemeld, dat de wijnbergen veel van de laatste nachtvorsten geleden hebben. Ook verder in het dal van den Moezel zijn de nog niet volkomen rijp geworden druiven geheel bevroren. TURKIJE. Naar men aan de Pol. Corr. uit Konstantinopel meldt, wordt] Mehetned Ali verdacht en beschuldigd de Jautra-linie te hebben kunnen doorbreken, maar dit uit onnoodige voorzigtigheid verzuimd te hebben. Volgens berigt uit Bucharest zou liet Russische hoofdkwartier, wegens de ongezonde ligging van Gorni Studennaar het hooger gelegen Sistova wor den verlegd. Hel leger van Chefket-pachadat te Orchanis wordt zamengetrokken om Osman-pacha te hulp te snellen, is met eenige bataillons uit den Schipka- pas versterkt. Afdeelingen van het Turkschc garnizoen van Silistria hebben het eiland Cliicinin het meer van Borcea, aan den Donau, bezet en maken er ver- i slerkingswerken. De Russen, van hun kant, zijn bezig met het leggen van I eene brug met een versterkt hoofd over een der armen van het genoemde meer, met het doel om de Turksche positién te Chicin te beschieten. Een groot aantal Russische troepen is naar Kalaraschi gezonden, en de Rumeen- sche militie in de aangrenzende districten heelt bevel ontvangen zich gereed te houden, om eene mogelijke landing der Turken van Silistria te beletten. Omtrent het jongste gevecht, in Azië geleverd, deelt de Daily News nader het volgende mede: De Russische regiervleugel tastte Moukhlar-pacha's linkervleugel aan op de versterkte hoogten van den Grooten en Kleinen Yagni. De Groote Yagni werd na zwaren strijd-door de Russen genomen, en al de verdedigers werden gevangen gemaakt of over de kling gejaagd. De Kleine Yagni werd door de Russen zoodanig versterkt bevonden, dat zij het niet waagden hem te bestormen. Dertien bataillons uit Kars ondersteun- j den Moukhtar-pacha. Nadat deze waren teruggeworpen bij eene poging om den Grooten Yagni le heroveren, versterkten de Russen zich in deze positie, i wier bezit zij gekocht hadden met een verlies van 1000 dooden en 2000 i gewonden. Den volgenden dag deden de Turken een aanval aan de andere zijde, dus op den Russischen linkervleugel. Zij werden teruggeslagen en lot in hun kamp teruggedreven. Later deden de Russen eene nieuwe poging om de Turken af te snijden van Kars. Ten einde dit te beletten, tastte - Moukhtar-pacha liet Russische centrum aan; hij rukte over de vlakte, die de i beide legers scheidde, waarbij de kanonnen op Kyzil Tepe hem krachtig ondersteunden. De Russen echter, onder generaal Fleymann, ontvingen de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2