LESD8CHË ourant. DJNGSDACi 9 OCTOBER. BINNENLANDSCHE RERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzondei lijk e nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverteniién is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. N°. 338. LEIDEN, 8 October. Drie van de onlangs aan onze universiteit benoemde hoogleeraren zul len in den loop dezer week hun ambt aanvaardende heeren dr. C. P. Tiele en dr. P. J. Veth op Woensdag en Vrijdag. 10 en 12 October e. k., 'snamiddags ten twee ure, met het houden van eene redevoering in het groot auditorium der hoogeschool; de heer A. C. Vreede op Donderdag, 11 October e. k., 's namiddags te één uur, door het geven van eene openbare les in het literarisch auditorium. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39.00, I 20.00, ƒ4.20 en 2 00, de laagste prijzen 39.00, 19.00, 3.00 en ƒ1.95. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging betreffende de zoo gunstig bekende badinrigting op de Bloemmarkt. Men zal daaruit zien dat de abonnementsprijzen door de directie uiterst billijk berekend worden en dat zij ten behoede der inrigling met de duinwaler- maalschappij een contract heeft gesloten. tic commissie voor Volksbijeenkomsten alhier besloot, eenigen lijd ge leden, in liet volgende jaar weder een tentoonstelling te organiseren van plantengekweekt door den arbeidenden stand, en benoemde tot dat einde Bit baar midden een sub-commissie, bestaande uit de hh. Riimke, Stokhuy- zen, van Oordt, Schüdel en Witte, aan deze vrijheid latende tot assumtie van twee leden uit het bestuur van de afd. Leiden en omstreken der Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Dezer dagen heeft die sub commissie zich geconstitueerd, tot haren voorzitter kiezende den heer H. Witte en tot secretaris-penningmeester den heer F. Stokhuyzen. Op een daartoe bij het afdeelingsbestuur der maatschappij voor tuinbouw en plant kunde ingekomen uitnoodiging. werden in de laatst gehouden vergadering de heeren Obreen en Speet aangewezen, om als vertegenwoordigers der af- deeling aan die sub commissie deel te nemen, welke heeren deze opdragt gaarne aanvaardden, liet lijdt geen twijfel, of deze commissie zal het moge lijke doen, om de Leidsche tentoonstelling, die reeds een zekere vermaard- beid verkreeg, weder goed aan haar doel te doen beantwoorden. Sieb Ten gevolge van de nachtvorst was gisteren morgen ten 8 ure het gras in de schaduw nog met eene laag ijs bedekt. Van wege de hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 is bekend gemaakt, dat de heer II. J. van den Brink, archi tect der Nederl. hoofdcommissie, te Amsterdam voor lib. inzenders over étalages enz. te spreken zal zijn op 11 en 12 October, van 10 tot 5 ure, in het hótel het Rondeel. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn voor de Engelsche taal geëxamineerd 9 candidaten: 6 werden afgewezen en 3 toe gelaten, de hh.: G. J. P. J. Bolland, uit Katwijk aan Zee; A. Mielart. uit 'sHage, en F. Wesseling, uil Scheveningen. Voor de acte als hulponderwijzer werden van de 15 candidaten 7 afge wezen en 8 toegelaten, te weten de hh.G. J. van Deutekom, uil Delft; 1 Kila, uit Dordrecht; A. M. van Leeuwen, uit Rijswijk; W. Lindenburg, i uit Delft; A. Maane, uit Dcllt; A. van de Nadort. uit 'sGravendeelJ. G. Renauduit Voorburg, en J. J. de Ruiter, uit Dordrecht. De minister van oorlog heeft voor eenige dagen de volgende circulaire aan alle militaire autoriteiten van het leger doen afgaan: •Meermalen maken militairen der verschillende wapens, in staat van dron kenschap en opgewondenheid, misbruik van hunne wapenen en zijn zoodoende gevaarlijk voor de rust en de veiligheid der burgerij, terwijl zij de policie ia de uitoefening barer pliglen bemoeijelijken. Aangezien nu een militair, die op dergelijke wijze zijne wapenen misbruikt, zich onwaardig toont ze te dragen, eisclien de naam en de waardigheid van den krijgsmansstand, dat eau dusdanig militair voor eenigen tjjd de eerjworde ontzegd, om bui ten dienst met wapenen te verschijnen. Het is dan ook op grond van een daartoe door mij gedaan voorstel, dat j 1>- M. bij kabinels-rcscripl van 27 September jl.magtiging heeft gelieven te verleenen om aan korporaals en verdere manschappen die hunne wapenen misbruiken (behalve de straf die hun daarvoor wordt opgelegd) het dragen 'an den sabel of de bajonet buiten dienst te doen ontzeggen, en zulks voor den lijd van 3 of 6 maanden, naar gelang van de zwaarte der overtreding, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. Tevens wordt bij deze bepaald, dat een militair, gedurende den tijd, dat het dragen van wapenen hem wordt ontzegd, van elke gunst, zooals verlof, avondpermissie enz. zal versloken zijn." In liet vertrouwen, dat deze maatregel heilzaam zal werken tot beteuge ling van meergenoemd misbruik, heeft de minister van oorlog alle militaire autoriteiten, wien zulks aangaat, gelast hem streng toe te passen. Men deelt aan het U. D. mede, dal de professoren aan de Utrechtsche hoogeschool den van hen gevordenden eed slechts onder protest hebben af gelegd en een hunner het zelfs formeel heeft geweigerd. Naar men wil, zouden dit protest en die weigering gegrond zijn op de stelling, dat aan hoogleeraren, die reeds onder de oude wet in functie waren en die bp de invoering der nieuwe wet niet zijn algetreden en herbenoemd, de nieuwe eedsaflegging niet had behooren te worden opgelegd. Volgens waarnemingen te Utrecht is de afgeloopen maand September de koudste geweest, die sedert 1849 is waargenomen. Uit Elburg verzoekt men aan de Arnh. C. hel volgende op te nemen: «Aan een particulier berigt uit Samalangan dd. 30 Augustus jl. wordt het volgende ontleend: Zondag 26 Augustus heeft er een hevig gevecht plaats gehad tusschen onze troepen en de Atchinezen waarbij onder meer ande ren de batailions-kommandant van Dompseler een doordringend schol aan de regterslaap bekwam en aan den regtervoet gewond werd. liet oog zal vermoedelijk behouden blijven. De overwinning bleef aan den kant der onzen; terwijl alles tot dusverre naar wensch marcheerde." Te Katwijk aan Zee zijn sedert 27 Sept. 18 schuiten met een ruime vangst aangekomen, te zamen met 645,400 stuks steurharing, besteed ƒ13 a ƒ21 per 1000, en 2620 kantjes pekelharing, besteed ƒ18 a ƒ21.50 per ton. Te Amsterdam is het eerste gedeelte van het natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd door de hh.: W. Sterk, van Helmond; L. Wol- tring, van Groningen; J. llaak, van Zulphen, en P. Beijers, van VVeesp. Een jongen, werkzaam op eene diamantslijperij te Amsterdam, was door zijn patroon gelast het vitriool, hetwelk gebezigd was om diamant schoon te maken, in de goot te werpen. Op straat ontmoette hij een meisje, tegen wie de knaap moedwillig het vitriool wierp, waardoor hare kleede ren verzengden en eenige druppels, die in hel aangezigt kwamen, haar hevige pijnen veroorzaakten. Op den huize Valkenberg (bij Rheden) is na eene kortstondige ziekte overleden de heer S. VV. Ruyssenaers, oud-consul-generaal in Egypte, ridder van onderscheidene Nederlandsche en buiteniandsche orden enz. In de vorige week heeft te Eext een landbouwer een treurig ongeluk gehad met een jagtgewcer. Bij liet springen over een sloot ging het geweer af en trol de volle lading den heer B. in de borst; de ongelukkige was ter stond dood. Men meldt uit lloogeveen aan de Asser C.: Naar wij vernemen, heeft jl. Woensdag te Sappemeer een afschuwelijk voorval plaats gehad. De scheept rekker P. kwam 's avonds tehuis, waar zijne vrouw hem met eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongestelddal er om een doctor gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen van vergiftiging te bespeuren. In dit vermoe den werd hij nog versterkt toen de dochter van P.fliem op zijn zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoordde: wij hebben hem toch niet vergiftigd. Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijne vrouw, naar men zegt, een zeer slecht bekend staand menschwordt als de schuldige aangewezen. Natuurlijk is de justitie reeds met de zaak in kennis gesteld. Vrijdag heelt een lijkschouwing plaats gehad. De stoker op de boot Akkrum Sneek, 's morgens om 4 uur vuur onder den ketel brengende en zich vervolgens weer ter ruste begevende, werd nog voor de komst van liet bootsvolk zeer verschrikt wakker. Zijne klecderen hadden vlam gevat, en vruchteloos bleek het zich daarvan te ontdoen. Daarna plaatste hij zich onder de waterkraandoch te vergeefs. Eindelijk rolde hij zich onder hevige pijnen in het natte gras, en toen ook deze poging niets baatte, wierp hij zich van wanhoop in de vaart. De nachtwacht bragt hem nog levend aan wal. Men gelooft dat hij het leven zal behoudenwaarvoor men aanvankelijk vreesde. De Concordia, kapt. K. 11. Pottuit Oude-Pekela, is op reis van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1