BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 8 October 3877, JVe. 237. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 6 October. In de maand September zijn; binnen de gemeente Leiden geboren 146 kinderen, als: 75 zoons en 71 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 89 personen, als: 15 mannen, 17 vrouwen, 26 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 28 paren. Bij kon. besluit van den len dezer is benoemd tot telegrafist 3« klasse de heer C. J. Strengersklerk 2eB klasse alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tot 63 volwassen personen en 16 tot 17 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadering houden. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J. Haver Droese J'. Het eerste gedeelte van het natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. J. J. van Oriel, F. C. Bakker, beiden van Amsterdam, en J. C. Kenr, van Leiden. Bjj de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de Fransche taal 7 candidaten geëxamineerd, waarvan 3 afgewezen en 4 toe gelaten zijn; toegelaten werden de hh.W. Beck, H. J. N. Loeven, J. J. Schwencke en F. P. Visseruit 's Hage. Met 14 candidaten is gisteren het examen aangevangen voor de acte van hulponderwijzer. Het stoomschip Prins Hendrik is op 29 September van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De Madura, op weg naar Batavia, en de Celebes, op weg naar Nederland, zijn op 4 October van Suez vertrokken. Een stoomschip van de //Messageries Mar." heelt in den mond van het Suez- kanaal aan den grond gezeten, maar is, na het lossen van de lading vlot geraakt. De vaart is daardoor gedurende drie dagen gestremd geweest. Volgens eene mededeeling in de Sic. is in de maanden JunijJuli) en Augustus 1877 slechts één geval van dolheid of vermoedelijke dolheid bij een hond voorgekomen, namelijk in de maand Augustus, te Zwaluwe in Noordbrabant. In deze en in vier naburige gemeenten is het bevelschrift uitgevaardigd, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Junij 1875. Te Zuilichem is op 28 Junij een persoon aan hydrophobic overleden, die verklaard heeft in December 1876 te Zaltbommel door een hond te zijn gebetenjuist op het tijdstip waarop zich in het naburige Nederhemert een dolle hond heeft vertoond. Van het voorkomen van een geval van hondsdolheid te Zalt bommel is evenwel den burgemeester niets bekend. Het paard te Maastricht, dat in Mei door een dollen hond was gebeten, is in Junij wegens dolheid afgemaakt. Volgens het IVv. d. D. is de sluiting van de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, bepaald op 18 October. De jury voor de koninklijke medailles, bestaande uit het bestuur van Arti et Amicitiae en de hh. Herman Ten Kate en J. de Vos Jzn., heeft aan de volgende schilderijen van de te Amsterdam geopende tentoonstelling ge noemde medailles toegekend: de groote gouden medaille van verdienste met diploma aan n°. 514 van J. A. B. Stroebei, te 'sGravenhage; gouden aan- moedigings-medaille aan n*. 344 van H. J. Melis, te Rotterdam; zilveren aaomoedigings-medaille aan n". 394 van P. Ojjens, te Brussel; bronzen aan- moedigings-medaille aan n°. 191 van P. Haaxman, te 's Gravenhage. Jhr. mr. H. A. ridder van Rappardprocureur-generaal bij het geregts- hof te Arnhem, oud-lid der tweede kamer, is na eene korte ongesteldheid in den ouderdom van 53 jaar overleden. Te 's Ilage is in beslag genomen een valsche gulden voerende de beeld- tenis van koning Willem II en het jaartal 1846. Te Vollenhove is een valsch 25-centstuk uitgegeven met dezelfde beeldlenis en het jaarcijfer 1849. Te Gouda is een arbeider van den Nederl. Rijnspoorweg, belast met het des nachts bewaken van het station, op heeterdaad betrapt, terwijl hij de lade van het buffet in de wachtkamer lsle en 2de klasse opende, om daaruit geld te ontvreemden. Wegens herhaalde vermissing van geld en sigaren werd er gewaakt en dientengevolge is de dader ontdekt. Bij eene door de policie gedane huiszoeking zijn onderscheidene voorwerpen gevonden, welke hij heeft bekend uit het buffet en uit manden met bestelgoederen te hebben ontvreemd. Voor de opening der Amsterdamsche universiteit is door het Amster- damsche studentencorps de volgende reeks van feestelijkheden vastgesteld: Maandag 15 October. Ontvangst van de afgevaardigden der bevriende studentencorpsen aan het station van den Ned. Rijnspoorweg. Optogt met muziek en de vaandels naar het Park. waar de officiële opening der uni versiteit zal plaats hebben. Na afloop daarvan zal de senaat van het corps receptie houden in het gebouw der Maatschappij Felix Meritis, en zich ver volgens met zijne gasten naar de sociëteit N. 1. A. begeven, waar zij door het bestuur verwelkomd worden. Dingsdag 16 October biedt de senaat van het A. S. C. den afgevaardigden der verschillende corpsen een diner aan, ten huize van den heer Zomerdijk Bussink; des avonds worden sere nades gebragt aan gemeenteraad, curatoren en hoogleeraren. Woensdag avond 17 October zal in het Park het gala-bal plaats hebbendat het A. S. C. zijnen genooodigden en der burgerij aanbiedt. Donderdag of Vrijdag daaraanvolgende zullen waarschijnlijk door het A. S. C. volksspelen worden gegeven. Te Amsterdam heeft zich gisteren in den vroegen morgen een Duit- scher, die zijn intrek genomen had in een logement op den N. Z. Voor burgwal uit een venster op de straat neergestortmet het gevolg dat hij kort na zijne opneming in het gasthuis bezweek. De ongelukkige schijnt na vooraf zijn logies voldaan te hebbenvan alle middelen ontbloot te zijn geweest. Hij sloot zich dus 's nachts in zijne kamer op en gedroeg zich zoo zonderling en luidruchtigdat ten slotte de policie zich met de zaak bemoeide. Op het zien der agenten volbragt hij zijn wanhopige daad. Te Amsterdam lag Dingsdag avond 11. in de Keizersgracht een schuit met stukken rum geladen. Met het oog op den branddie onlangs uitbrak in een ligter met sterken drank in het Oosterdokwerd dit vaartuig in het oog gehouden door de policie. Hierdoor werd opgemerktdat de schuiten voerder in de kajuit bezig was uit een puts gevuld met rum flesschen te vullen, Een onderzoek bragt aan het lichtdat deze drank uit de vaten ge stolen was, hetgeen der policie aanleiding gaf den schuitenvoerder aan te houden. Het geregtshof te Leeuwarden heeft R. A. van Limbeek, te Schoone- beekerveld, vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag, doch hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van verwonding, zonder dat deze wettelijk verzwarende gevolgen heeft gehad, en hem des wege veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en 8 boete. Voor de provinciale geldleening in Friesland van 168,000 h 4y2 pCt. is ingeschreven voor een bedrag van ƒ693,000. Men meldt uit HoogeveenTe Nieuweroord is Maandag 11. het lijk van zekeren Spallink, een jongeling van 20jarigen leeftijd, in de buurt wonendeuit het kanaal opgehaald. De snedendie de drenkeling in het aangezigt had en zijn gescheurde kleederen doen aan een misdrijf of eene gewelddadige handeling denken. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt de candidaat-notaris N. uit Wittem, beschuldigd van valschheid in geschriften. De wetsvoordragten tot wijziging der wet betrekkelijk de nationale militie en tot regeling van de sterkte en inrigting der schutterijen, onlangs aan de tweede kamer toegezondenzijn thans in druk rondgedeeld. Ter verkrijging bij de regeling der militie van het noodige verband met die der schutterijen zijn de voordragten gelijktijdig ingediend en ten einde de staten-generaal te geven de regeling onzer levende strijdkrachten in haar geheel te overzien en te beoordeelen wordt eene nota overgelegd, waarin de denkbeelden der regering'zijn ontvouwd over 's rijks verdediging, over de rol, welke de militie en de schutterijen daarbij zullen hebben te ver vullen, en over de zamenstefling van de sterkte en van de deelen dier beide wapenmagten. In het ontwerp wordt de maximale sterkte van de militie gebragt op 66700 manvan de jaarlijksche ligting op 13500 man en van het deel daar van voor de dienst ter zee te bestemmen op 800 man. De vrijstelling wordt beperkt tot de kleinere helft van een oneven getal broeders en voorgesteld ze voortaan slechts te verleenen aan den eenigen zoon tevens eenig kind, alsmede aan den eenigen zoon eener behoeftige weduwe. Veilig kan worden aangenomen dat dientenvolge 1500 a 2000 vrijstellingen 'sjaars minder dan tot dusverre zullen verleend worden. Voor zooveel de vervulling van den dienstpligt bij de militie betreft, verschilt het ontwerp niet met dat van 1875. Hoewel de minister van oorlog van een uitsluitend militair standpunt de afschaffing van de dienstvervanging zeer zou gewenscht hebben, oordeelt hij, in overeenstemming met zijne ambtgenootenden tijd nog niet gekomen om andermaal een voorstel te doen tot die afschaffing. In dit wetsvoorstel is hij daarom niet verder gegaan dan tot beperking der plaatsvervanging tot van 21- tot 25-jarigen leeftijd, en is hij voorts bedacht geweest op maat regelen welke bevorderlijk kunnen zijn aan de verbetering van het zedelijk gehalte van de plaatsvervangers. Het ontwerp bevat voorts eene bepaling, welke de strekking heeft de vrijwillige dienstneming bij de land- en zeemagt te bevorderen, door haar, althans waar het den jongeling betreft, die voor de dienst bij de militie wordt bestemd, niet langer afhankelijk te doen zijn van eene vaderlijke toestemming, welke niet zelden op afkeurenswaardige gronden als vooroordeel tegen den militairen standkwalijk begrepen eigen belang of flaauwhartige bezorgdheid, geweigerd wordt. Het wets-ontwerp op de schutterijen heeft de strekking het thans be staande onderscheid tusschen dienstdoende en rustende schutterijen te doen vervallen. Verder wordt voorgesteld de verpligting tot de dienst bij de schutterij te doen aanvangen met den aanvang van het jaar volgende op dat, waarin men zijn 21e jaar intreedt. Het wets-ontwerp bevat, op den voet der wet van 1827, de bepaling dat de diensttijd bij de schutterij ein digt en alle schutterpligt ophoudt met 31 December van het jaar waarin het 34e jaar is volbragt, gevallen van onttrekking aan de dienst, en dat waarin de wet de leden der schutterij tot langere dienst mogt verpligten, zoo de staat in oorlog of andere buitengewone omstandigheden is, slechts uitgezonderd. Na volbragten tienjarigen diensttijd als militair of schutter zullen de schutterpligtigen naar de reserve overgaan en in tijden van gevaar en oor log weder oproepbaar zijn, doch slechts tot behoud van de inwendige rust; zij zullen dan aan oefeningen onderworpen en in gemeenten waar garni zoensdiensten te verrigten zijn, met deze diensten belast kunnen worden. Het ontwerp bepaalt de sterkte der schutterijen op vier man van elke hon derd inwoners in iedere gemeente, berekend naar de laatst plaats gehad hebbende volkstelling. Naar de uitkomsten van die van 1869 zou de sterkte slechts 5326 man meer dan nu bedragen. 'sGRAVENHAGE, 6 October. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. Balk, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870/71. Tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt is benoemd de heer L. J. van Coevorden. Bij den rijkstelegraaph zijn benoemd: tot telegraphist 2e kl. F. W. Fontane, J. S. van Tiel en T. G. de Jong, thans telegraphist 3e kl.D. van Merkestijn, thans leerling; J. J. Reyseger, thans telegraphist 3C kl.; K. Louwes en O. Verhagen, thans leerling, en II. C. ten Haaf, thans tele graphist 3e kl; tot telegraphist 3e kl. J. A. Begeer, C. J. Waeyhaert Az., A. Hammacher, D. H. Vollenhoven, A. Oomkens, J. J. Kok, C. J. Strengers en B. F. Hackfoort, allen thans klerk 2e kl. BELGIË. Te Gent is Donderdag morgen brand ontstaan in de protestantsche kerk aan den Brabantdam. Een dikke rook steeg op en weldra sloeg de vlam uit de rcglerzijde van het dak en bedreigde het torentje. Ten gevolge van spoedig aangebragte hulp was de brand echter tegen den middag ge- bluscht. Omtrent de schade is nog geen berekening te maken. Verschei den burgers hebben zich bij het blusschen onderscheiden. De oorzaak is onbekend. K ft' L A B7 B. LONDEN, 5 October. Het fonds ten behoeve der noodlijdenden in Ilindostan beloopt thans 320,000 Daarvan is reeds 250,000 naar Madras overgemaakt. Er is onder het publiek eene groote beweging ontstaan ten opzigte van het vonnis dat gewezen is in de zaak van de Stauntons en Alice Rhodes, die beschuldigd waren van de vrouw van Louis Staunton te hebben opge sloten gehouden en haar van ellende en honger te hebben doen omkomen. De Stauntons en Alice Rhodes zijn ter dood veroordeeld. Maar in lal van brieven, aan verschillende dagbladen gezonden, wordt betoogd, dat de schuld niet alleen van Alice Rhodes, maar ook van de anderen volstrekt niet genoeg bewezen is. Er worden meetings gehouden en petitiën circuleren, om her ziening van het vonnis te vragen. De Times en de Daily News zijn beiden van oordeel, dat de in die brieven en petitiën aangevoerde argumenten alle aandacht verdienen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5