PER TELEGRAAF. Tol hulponderwijzer aan de openb. burgerschool 1' kl. voor jongens werd benoemd G. A. van der lleyde, te Leiden. Dezer dagen is door de polieie ie Amsterdam een zwervend koopman aangehouden, twee schapen voor zich uil drijvende, welke bij onderzoek bleken uil eene weide onder de gemeente Buiksloot te zijn ontvreemd. Gok heeft de pclieie aldaar aangehouden een gewezen kellner uit hel café Suisse die des nachts uil eene weide onder de gemeente Zaandam drie vette schapen gestolen en bij een slagter van de hand gezet had. Tc lieerde is gisteren nacht brand ontstaan in hel huis van den bak ker cn landbouwer van Apeldoorn en zijn het huis met den inboedel, bene vens cenigc varkens, koeijen en een paard, die zich op hel erf bevonden, een prooi der vlammen geworden. Het mogt de brandweer, ondanks hare ijverige pogingen tot blusschenslechts gelukken den brand tol dit eene perceel te bepalen. 's GRAVENIIAGE 4 October. Door Z. SI, zjjn in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd: tot groot kruis. baron F. de Blochauscn, minister van slaat, president der LuXem- burgsche regering; tot commandeur, de heer P. Eyschen. directeur-generaal der justitie in Luxemburg; tot ridders: de kapitein R. C. Grespin, komman- dant der gendarmerie in Luxemburg; de heer L. del Arco, laatstelijk se cretaris bij het Spaansche gezantschap Ie 'sGravenhage; degeneraals-majoor W. 51. Camp, bevelhebber in de lc militaire afdeeling, en jhr J. G. A. van Spcngler, inspecteur der cavalerie. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is be noemd de heer dr. VV. K. J. Schoorte Zicrikzee. -- Door Z. 51. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wa pen der artillerie van het leger in Nederl. Indié: de le luit. II. L. Nepper, van het le, de le luit. D. Cheriex en de 2e luit. J S. Wernas, beiden van het 2e, de 2e luilt. J. VV. de Groot en C. D de Roon beiden van het 3', de 2C luit. C. L. Vinkhuizen van het 4C, de lc luilt. VV. A. T. Helms en 51. C. B. de Groot, beiden van het 7e, de le luit. 11. J. Dijckmeester, van het 8e reg. infanterie, alsmede de 2C luit. 1'. G. VVeuringh, thans a la suite van het koloniaal werfdepot, en zulks wat laatstgenoemden betreft, met wijziging van het besluit van 7 Febr. 11., waarbij die officier werd gede tacheerd bij het wapen der infauleiie van het leger in Nederl. Indië. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken werd heden aanbesteed: het maken van een hoofdgebouw en bijbehoorende werken op de halte Ooslerbeek. Hiervoor waren vijf billetten van inschrijving ingekomen. De laagste inschrijver was de heer II. G. Knoops C.Oz.te Arnhem, voor ƒ43500, Ongeveer middernacht werden de inwoners alhier door brandalarm ge wekt; de mare weèrklonk dat de alom bekende rij tuig fabriek van de firma 51. L. Hermans en C°., hoek Fluweelen Burgwal en Ivoediefslraatin vlam stond. Aanvankelijk trachtten de snel aangerukte spuiten het vuur te be perken tot de eigenlijke fabriekmaar eensklaps sloeg de vlam ook uit het dak van het daarnaast staande magazijn derzelfde firma. De geheele fabriek werd in de asch gelegd en de bovenwoning van het magazijn brandde uit. Het werkhout, de in bewerking zijnde rijtuigen, en al de gereedschappen in de werkplaats werden een prooi der vlammen. Ten 2% ure was men het vuur meester en had men de omliggende gebouwen hoewel fel geblakerd weten te behouden. Gelukkig dat de wind noordoost was, anders had de landsdrukkerij groot gevaar geloopen. De vuurgloed was door de geheele stad en in de omstreken ziglbaar. nijiTiiNi.ArMiscmc üi-:mGTtu\. ESGELAKB. LONDEN, 3 October. De steeds voortdurende werkstaking van de katoenspinners in het dis trict Bolton veroorzaakt groote ellende. Dat er spoedig een eind aan zal komen, is niet te voorzien. Men berekent dat de werkstaking aan de arbeiders reeds 50000 heeft gekost. Vele honderden jonge meisjes loopen door de straten zonder eenig middel van bestaan. Inlusschen dreigt ook in de katoenspinnerijen van Oldham eene werkstaking uil te breken, daar de arbeiders de door hun patroons ingevoerde loonsvermindering van 5 pCt. niet willen aannemen. Twee leden der rooverbeude, die den 19len September een passagiers- trein op den Union-Pacificspoorweg in Nebrasca aanhielden en van 75000 beroofden, zijn gevangen genomen en reeds gefusilleerd. Men vond 20000 van den roof bij hen. p r a R a k. Onder de aanbevolen regerings-candidaten bevindt zich ook de Bonapar- tist Cuneo d'Ornano, wiens naam voorkomt op het te Cognac aangeplakte billet. Een aldaar verschijnend bladde Constitutionhaalt de bekende zinsnede uit het manifest des maarschalks aan: "51en zegt u, dat ik de republiek omver wil werpen; gij zult het niet gclooven. De Constitutie is aan mijne hoede toevertrouwd; ik zal haar doen eerbiedigen." Daaronder drukt het blad de volgende, met zijnen naam onderleekende, in de Suffrage wniv. openbaar gemaakte woorden van den "Candidaat des maarschalks" af: /'En in dit vaderlandlievend gewest zullen wij van de republiek en de repu blikeinen eene pastij maken, waarvan zelfs de honden niet gediend zullen zijn." -- De verantwoordelijke chef van de Républicain dn Dauphinc is door de reglhank van Grenoble tot 3 maanden gevangenisstraf en 6000 fr. boete veroordeeld, wegens beleedigir.gen legen den president der republiek. De reglhank te Vervins heeft den oud-afgevaardigde Turquet, een der 363, die het Bulletin des Communes had aangeklaagd wegens laster, ver oordeeld tot eene schadevergoeding van 2000 fr.omdat hij zich verstout had een officieel orgaan voor het geregt te dagen. Te Lyon zijn twee fabrikanten die zakdoeken hadden laten vervaar digen met het manifest der linkerzijde er op gedrukt, door de reg!bank veroordeeld ieder tot eene boete van 100 fr.de beide drukkers tot eene boete van 50 en 25 fr! II I T S V 55 5. .4 Ni SS. De vergadering der hygiënisten te Keulen heeft met a'tgemeene stem men het volgende besluit gei.omen: "De vereeniging beveelt aan de gemeen ten het Liernurstelsel aan, hetwelk in Holland de proef geheel heeft door staan of het tonnensysteem hetwelk het volkomenst in Heidelberg is toegepast". Aan de Weser Zeit. wordt gemeld, dat aan den Duilschen ambassa deur bij de Turksche regering bevel is gezonden om ten krachtigste te pro testeren tegen het ontvoeren van Russische christenen uit Suchum Kale naar Trapezunt. 51ogt hel gebeuren, dat de Turksche regering niet onverwijld voldoet aan den dringenden wensch dier christenen, om hen naar hunne woonplaats te doen terugkeerendan zullen andere maatregelen worden genomen, die meer klem aan het protest bijzetten. De Turksche regering heeft voorloopig gepoogd zich le verontschuldigen wegens het gebeurde. Bij de nadering der Russen was de Turksche bevelhebber genoodzaakt om in allerijl de Abchasiërs, in genoemde haven aanwezig, in te schepen, ten einde ze niet in de handen le doen vallen van de Russen. Bij het ten uit voer leggen van dien maatregel hebben vergissingen plaats gehad en zijn ook Russische christenen medegevoerd. T 1 U K 5.5 E. Aan den Donau-overgang lusschcn Zimnica en Sislova zijn de Russen voornemens eene vaste brug te bouwen, die. tiaar men zegt. ook als spoor wegbrug dienst zal doen. 51en deelt daaromtrent mede dat de verschillende onderdeden bij 8 Russische en 2 builenlandsche fabrieken besteld zijn. [)e kosten der brug zijn op 1,800.000 roebels geschat. De fabrikanten in West- phalen en in Belgie hadden aangenomen de door hen le fabriceren deelen voor 5 roebels 25 kopeken per pud te Warschau af te leveren, terwijl de Russische fabrikanten II roebels per pud vorderen. De brug is ontworpen door den luit.-generaal der genie G. J. Paueker en door den ingenieur der brnggcbotiw Struve. Een correspondent van de Times heeft de geheele linie der stellingen van het leger onder den Russischen kroonprins aan de Lom tot de oostzijde van Biela bezocht. Hij raamt de sterkte van elke der tegenover elkander geplaatste legers op 100.000 man. maar meent, dat de Turksche artillerie veel minder krachtig is dan de Russische De Russische troepen zijn sterk verschanst en als de Turken hen moglen aanvallen, zouden zij zich tegen over ontzaggelijke werken geplaatst vinden, waaraan duizenden Bulgaren zeer lang hebben gewerkt. De Russische garde, 56000 man sterk, wordt tegen 5 October voor Plewna verwacht; het Russisch-Rutneensch leger zal daar alsdan 100.000 man bedragen. De wegen van Bulgarije zijn thans een modderzee gelijk, welke het vervoer van vee onmogelijk maakt. In de Rus sische gelederen berekende mendat als Plewna vóór den 10cn December kon vallen, het nog niet te laat zou zijn om langs den weg van Sofia dit jaar Adrianopel te bereiken. De correspondent van de Daily News meldt dat eene verandering is gebragt in de zamenstelling van den staf van hel Russische leger voor Plewna. Generaal Todleben is benoemd tot chef van den stal' van vorst Karei, dea bevelhebber van het Russische Wester-leger. Generaal Todleben is een inge nieur cn. zijne benoeming, in de plaats van generaal Zotofif, schijnt te bc- teekenendat de Russische operaliën voor Plewna thans het karakter van een beleg zullen verkrijgen. at die benoeming juist nu geschied is. geeft reden om te vermoeden dat het beleg dadelijk beginnen en trots alle be zwaren tot een einde gevoerd worden zal. De Turken hebben versterkte stations langs den weg van Plewna naar Sofia aangelegenwaarlangs zij mccnen in staat te zullen zijn om, zoolang als noodig is, Plewna van alles te voorzien. Eene eerste voorwaarde voor het slagen der Russen is de ver ijdeling van dat plan. Naar men uit Konslanlinopel meldt zou Soliman-pacha Meliemet-Ali als opperbevelhebber vervangen. Brussel, 11 April 1877. Den Heer SCHLU51BERGER. Het is mij aangenaam u te kunnen berichten, dat ik mij, sedert ik uw Salicytase de loude gebruik, heel wèl gevoel. Wanneer men 18 jaren lang geleden heeft aan rhumaiische maagpijnen en dan in weinige dagen tijds zulk een verligting gevoelt, dat men zich als geheel hersteld waant, dan vraagt men zich werkelijk af, of er geen wonder heeft plaats gehad. Er zouden misschien in onze dagen velen zijn die daaraan geloofden, maar, wat mij betreft, ik bepaal cr mij toe u mijne erkentelijkheid té beluigen. U mijn harlelijken dank zeggende, heb ik de eer met de meeste achting te zijn UEd8. Dv.,Dr. (geteekend) SACRÉ. De producten van Salicylc zuur van de firma SCHEEJVIBEKGER ENT CERGKLE, rue Bergère 26 te Parijs, waarvan in boven- staanden brief sprake is, zullen binnen eenige dagen verkrijgbaar zijn in de volgende Depóts: Amsterdam, W. A. GROOTE. Kalvcrslraat; Arnhem, DE WAAL, Drogist- Breda, VAN DE GOORBEKGHDeventer, BERGHUIS en VAN DER MOER'; Gouda, ZELDENRIJK; Groningen, J. KUILENBERG Jzn.Haarlem, VEEN EN C°.'s Ha,jeSNABILIÉ; HarlinyenHERMAN SNIJDERS; 's Hertogenbosch, VAN OS KEULS: Kampen, BROESE; Leeuwarden, STELLINGWERF BEIN- TEMA Leiden, N. K. SWEMER; QJnastricht, DEMMELINMeppel, BROCA DES en STEENMAMiddelburg, VAN DE KAMER; Nijmegen, GEERLIGS; RotterdamF E. VAN SANTEN KOLFF; Tiet, FAASSEN; Utrecht, VAN SPANJE; Zutfen, J. J. HAAK; Zwolle, MEULEMEESTER. Voorloopig alle aanvragen te richten aan de lleeren SClILUlUBER- GJER en CERCHLG, rue Bergère 26 te Parijs. ST. PETERSBURG, 3 October. Officieel wordt medegedeeld hel volgend telegram uit het hooidkwartier bij Plewna, dd. 2 October: Gisteren en heden bezigligde grootvorst Nicolaas met Karei, vorst van Rumenië, en generaal Todleben alle vooruitgeschoven Stellingen en batterijen van ons en van de Rumeniërs. Alle werken, de onze zoowel als de Ru- meensche, zijn ver gevorderd. De Turken beantwoorden ons vuur niet. Elders is het rustig. WEENEN, 3 Oetobei'. De Pol. Corr. meldt uit Bucharest van lieden, dat er sedert eergisteren eene groote beweging onder de Russiscli-Rnmeenscbe troepen bij Plewna waargenomen is. Versterkingen zijn er reeds aangeko men. In het begin der volgende week zuilen de operatien hervat worden. In het Russische hoofdkwartier was men reeds sedert eenigen tijd onder- rigt, dal corpsen HongaarschePoolsche en Turksche vrijscharen eene beweging tot afleiding zouden maken. Hiertegen nu zijn de vereischte voor zorgen genomen. De Pol. Corr. berigt voorts uit Cettinje van heden, dat sterke afdeelingen Turksche ongeregelde troepen bij Suloiran 51ontenegro zochten binnen te dringen, doch zij werden na een bloedig gevecht van eenige uren terug geworpen. LONDEN, 3 October. Rusland heeft 700 Kruppkanonnen besteld. KONSTANTINOI'EL3 October. 51cn verwacht offensive operalien der Russen aan den beneden-Lom. De Turken hebben cr hunne versterkingen vermeerderd. KONSTANT1NÜPEL3 October. Gisteren had er een groote veldslag plaats bij Alexandropol. liet was een hardnekkig gevecht cn dc strijd duurde nog voort, toen dc depêche verzonden werd. De overwinning scheen aan de zijde der Turken te zijn. Uit Philippopoli wordt berigt, dat twee Turksche divisien, die in dorpen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2