LEID8CHE C O IJ M A ill T. VRIJDAG 5 OCTOBER W. 235. BINNENLANDSC1IE BKBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de eapeditiikosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advcrtcntidn is van 1—4 regels 1.-—iedere regel meer 25 cents. LUIDEN, 4 Ociober. In de zitting van den gemeenteraad van lieden werd door den voor- I zilter medegedeeld dat de heer mr. VV. van der Kaay de benoeming tot lid van liet curatorium over de instelling tot opleiding van I. ambtenaren had aangenomen. Ingekomen is een verzoek tot behoud van het subsidie tol hiertoe aan de rijschool toegekend. Tot hulponderwrjzeres aan de meisjesschool der lc klasse werd benoemd mej. 11. C, Slothouwer. Aan de orde was verder het voorstel van den lieer Schellema betrekkelijk de administratie der gasfabriek. De heer de Fremery wees er op dat de voorsteller, in weerwil van de vroegere uitspraken van den raad, bleef volhouden dat de administratie der gasfabriek niet deugde. Hij meende dat deze quaestie reeds voor goed was uitgemaakten toch de nu gedane voor stellen waren weder van gelijke strekking. Hij betoogde daarvan het onaan nemelijke. De zienswijze van den heer Schellema kon alleen bestaan wan neer men negeerde dat er een vernieuwings- en uitbreidingsfonds bestond. Tegen de woorden in de memorie van dm heer Schellema voorkomende «De gemeente neme slechts een ervaren, bekwaam en geroutineerd boekhou der.. en late hem de vrijheid de boekhouding in te rigten zooals het behoort meende hij, met het oog op den tegciinoordigen titularis, die zich met ijver van zijne taak kweet, protest te moeten aanteekenen. Dij hetgeen de lieer Scheltema gezegd had omtrent een publiekregtelijk beheer der gasfabriek wees hij op hel voorbeeld van Utrecht, waar het gebleken was dat liet niet was vol te houden. De heer de Laat de Kanier wees op hetgeen de heer Scheltema had aangevoerd tegen zijn betoog in de vergadering van 7 Jtilij. T llij achtte eene repliek onnoodig, omdat de heer Scheltema de strekking van zijn beloog had miskent, llij kon echter niet onopgemerkt laten dat de g lieer Schellema in zijne memorie gezegd had dat de bestrijding, in dat betoog P vervat, niet loyaal en niet ridderlijk was. Hij had niets persoonlijks tegen liem gezegd, maar alleen zijne argumenten bestreden. De heer Scheltema zeide datnaar zijne meening, de heer de Kanier nog al persoonlijk was ge weest. Eenige uitdrukkingen, door hem geciteerd, moesten hem tot dat denkbeeld leiden. Dal hel zijne bedoeling niet was geweest persoonlijk te zijn, nam hjj gaarne aan. Tegen het aangevoerde door den heer de Ere- tnery, bragt hij in hel midden dat de zaak thans wel van alle kanten be schouwd was; daarenboven eene administrative zaak liet zich moeijelijk in eene vergadering behandelen. De zaak van den boekhouder moest hier ge heel buitengesloten blijvenwant ook hij geloofde gaarre dat de tegen woordige een naauwgezet ambtenaar was. Hij was ook niet voor een pu bliekregtelijk beheer, liever had hij een privaatreglelijk beheer, maar dan moest het ook goed zijn. He heer de Kanter wilde niet onhetisch zijn en nam de verklaring van den heer Scheltctna ten zijnen opzigle in dank aan. Dc heer I.e Poolewas van meening. dat als men nog met de exploitatie der fabriek moest beginnen, hij zou aanraden de heldere begrippen van den heer Schellema toe te passen, maar dit ging nu niet, nu er reeds 30 jaren waren voorbijgegaan. De heer Dercksen verklaarde op dien grond ook tegen hel voorstel te zullen stemmen, ofschoon hij vroeger voornemens was aan de zijde van den heer Scheltema te staan. De heer van lleukclom vroeger voor de zienswijze van den heer Schellema, geloofde niet dat het aanhangige voorstel eenig nut zou hebben. De lieer Biileveld verklaarde dat de belangrijkste vraag die hier voorkwam was, of de berekening van het kapitaal, dat de gemeente in de gasfabriek heeft, juist is? Was de j weg, tot hiertoe gevolgd, en ook door hem betreden, niet goed, dan liever len halve gekeerd Op den voorgrond moest staan dat de gemeente niet is 1 geldschietster, dus schuldeischeres, maar dat zij is eigenares; er was dus geen qnaestie van terugbetaling tot aflossing van schuld, alleen van uit- keering van opbrengt. Na aftrek van de rente van hel kapitaal kon er i eerst sprake zijn van winst. Ofschoon niet geheel voldaan door het voor gestelde door den heer Schellema, zou hij voor diens voorstel stemmen, om te komen tot hetgeen hij verlangde. Het eerste punt van het voorstel van den heer Scheltema werd daarop in stemming gebragt en verworpen met 17 tegen 4 stemmen. De heer Scheltema gaf daarop te kennen dat stemming over de overige punten nutteloos zou zijn. Vervolgens werd behandeld hel rapport der raadscommissie in zake het Utrechtsche jaagpad. De conclusie van dat rapport werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter stelde daarop voor het overleggen van voorbereidende maatregelen voor het opheffen van bedoeld jaagpad verder op le dragen aan dezelfde raadscommissie. De heer (ïoudsmit. voorzitter dier commissie, kon echter dat mandaat niet aannemen, wegens zijne veel vuldige werkzaamheden, en stelde voor in de commissie een technicus te benoemenuil hoof te er onderscheidene punten zouden voorkomen, waarbij de commissie voorlichting noodig had. De voorzitter meende dat de com missie zich een deskundige kon assumeren. Na eenige discussie werd be sloten de zaak verder op te dragen aan de bovenbedoelde raadscommissie, aangevuld met een derde lid, waartoe gekozen werd de heer Dijleveld. Het reglement voor de gemeente-instelling lot opleiding van O. I. ambte naren kwam vervolgens in behandeling. Met eene kleine hijvoeging werd fel door curatoren ontworpen concept aangenomen. Goedgekeurd werden een suppletoire staal van begrooling, dienst 1877, in zake de hiervoren vermelde instelling, een dergelijke staat in zake de verlegging der straten voor de duinwaterleiding, en eene voordragt tot het rooijen en verkoopen van eenige boomen. liet verzoek van C. G. L. van Wensen, Ier bekoming van gemeentegrond aan het Utrechtsche jaagpad, werd toegestaan. Echter werd, na eenige deliberatie, daaraan eene voorwaarde verbonden, voorlvloeijende uit de thans nog bestaande onzekerheid wat betreft de liquidatie der vennootschap in zake bedoeld jaagpad. Ten slotte werd de voordragt tot het verleenen van wachtgeld aan J. van Loghem leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, goedgekeurd. Naar men verneemt zijn voor de prijsvraag, door de regering uitge schreven voor het nieuwe akademiegebonw alhier, 30 antwoorden ingeko men, waaronder vele uit het buitenland. Gisteren is wederom evenals vroeger een hankbillet ad ƒ100 voor de Leidsche kweekschool voor zeevaart ontvangen. Noemt de onbekende gever j deze leestgave een blijk zijner onverminderde belangstelling, het gevoel van opregle dankbaarheid wordt er bij hare bestuurders steeds door verhoogd, en naarmate, met den bloei dier inrigting. levens hare stoffelijke behoeften toenemenkunnen zij niet anders dan vurig wenschen dat het jarental van den onden Jan-maat vermeerderd en zijn voorbeeld door velen gevolgd moge .worden. Jhr J. F. L. Coenen van 's Graveslootthans ontvanger der in- en uitgaande reglen en accijusen alhier, is benoemd tol ontvanger der dir. bel. voor het vierde kanton te Amsterdam. lieden namiddag werd door een vrachtwagen, die de Vrouwensteeg aan de Aalmarkt wilde inrijden (verboden rigting) een kind overreden. Toen het kind werd opgenomen bleek hel dat het op verschillende plaatsen ge wond was. De examens voor het lager onderwijs in de provincie Zuidholland zijn gisteren aangevangen. Voor de hulponderwijzers-acte is het examen begon nen met 15 candidaten. Voor de acte in de wiskunde werden van de 7 candidalen 2 afgewezen en 4 toegelaten, als; de hh. G. F. Biezeno, te Delft; VV. Klinkenberg, te LoosdtiinenH. A. Meerburg, te Delft, en Th. J. Mirande, le 's llage. Een candidaat had zich onder het examen terug getrokken. De commissie voor de geneeskundige staats-examens heeft bevorderd tot arts den heer P. G. J. Vogelpoel, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arls-examen uitgereikt aan Th. J. C. Hoe- ben, med.-doctorandus. De Standard meldt, dat dr. A. Kttyper zoomin eene afwijzing van het beroep te Amsterdam verzonden, als uitstel van beslissing aangevraagd heeft. De wettige termijn van beraad begon eerst den 22<° September, en duurt, van dien dag af, drie weken. Men meldt ons uit Stolwijk: Op de eerste najaarsveemarkt, den 3J'11 dezer alhier gehouden was weinig vee aan de lijn. De handel ging zeer vlug en de prijzen waren hoog. Voor de kalvers werden evenwel lage prijzen besteed. Men meldt uit Vlaardingen: De haringvisscherij, die in de laatste we ken velerlei gezigtspunten opleverde is, voor den een in meerdere mate dan voor den ander, evenwel doorgaande bevredigend gebleven. Gestadig bleven er loggers komen die flinke reizen maakten. De laatste twee dagen is de aanbrengst zoo overvloedig als hel geval nog niet was sedert den aanvang der teelt. Niet minder dan 16 loggers zijn hier of te Maassluis uit zee teruggekomende een al rijker beladen dan de ander met gezouten of ge- steurden haring, terwijl er onder deze nog velen zijn, die slechts enkele dagen ter visscherij uit waren. Er kan, als dat zoo door blijft gaan, heel wat aanvoer komenvooral als de weersgesteldheid geen beletsel tot vis- schen wordt. De reederij staat een voordeelig eindresultaat te wachten. -- Te Delft heeft de heer P. Kok, bij gelegenheid van zijn gouden brui loftsfeest, aan burg. en weth. eene som van ƒ1000 toegezonden voor de algemeene armen, met uitnoodiging die som onder dc verschillende kerke lijke armbesturen te verdeelen, ten behoeve eener buitengewone bedeeling. Te Botterdam hadden gisteren zes sjouwers, die op eene stelling ston den aan een koopvaardijschip, liggende in de Boompjes, het ongeluk, door het breken dier stelling, in het water te vallen. Vijf personen zijn gered, doch de zesde heeft den dood in de golven gevonden. De gemeenteraad van Gouda heeft met 10 tegen 7 stemmen con cessie verleend tot den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding aan de hh. A. Kaptijn, te Woerden, en J. de Vries Ilobbé, le Gouda. Door den gemeenteraad te Amsterdam zijn benoemd: tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde en in de statistiek aan de universiteit aldaar. mr. N. G. Piersondirecteur der Nederl bank; tot hoogleeraar in de ge schiedenis der wijsbegeerte, de logica, de melaphysica en de zielkunde, dr. C. B. Spruyt, te Ütrecht; tol buitengewoon tioogieeraar in het interna tionaal privaatregt, mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar aan hel Athenaeum Illustre.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1