BUITElNLANDSCIlE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 's GRAVENIIAGE 3 October. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederland- sehen Leeuw baron Maximiliaau d'Erp, secretaris van legatie l»,e klasse van Z. M. den koning van Belgie. Door Z. M. is aan den bij hel leger in Neder). Indië dienenden fuselier K. A. Kessler, vergunning verleend tot het dragen van het Duitsche herin- neringsteeken voor den veldtogt tegen Frankrijk in 187/71, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissengeschonken. Z. M heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's landsdienst: aan den Oost-Indischen ambtenaar W. F. Weide, laatstelijk tweeden onder wijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Fort de Koek; aan den Oost-Indischen ambtenaar O. J. B. Bloem, laatstelijk controleur le kl. bij het biunenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Ma dura; aan den lieer mr. G. J. Grashuis, laatstelijk ambtenaar ter beschik king bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura, thans tydelijk privaat-docent aan de rijks instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, en aan den Oost-Indischen ambtenaar J. P. de Zwaan, laatstelijk secretaris en magistraat der residentie Banka. De luit. ter zee le kl. S. Krayenhofl van de Leur, gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan den ouderdirecteur der marine aldaar, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. A. J. Dumoni. Blijkens een bij het depart, van marine ontvangen telegram is het schroefstoomscbip Macassar in den avond van den 1" dezer te Aden aan gekomen. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten half zes ure ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten-generaalbelast met het aanbieden der lijst van candidaten ter vervulling van de opengevallen be trekking van raadsheer in den hoogen raad. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleemn. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-gcneraal zetten dagelijks het onderzoek voort van de ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooling voor 1878. In Diligentia werd heden de algemeene vergadering van de Nederl. vcreeniging het Roode Kruis gehouden. De werkzaamheden werden ingeleid met eene rede van den voorzitter van hel hoofdcomilé en leider dezer bijeenkomstluit -generaal ridder de Stuers. De secretaris deelde mede dat aan materieel en geld naar Rusland en Turkije voor eene som van meer dan 25000 werd gezonden Voorts werd kennis gegeven dat het hoofdcomité in den strijd tusschen Servie, Montenegro en Turkije geen hulp meende te moeten verleenen, omdat die krijg geen internationalen oorlog betreft. ENGELAND. LONDEN. 2 October. De berigten door de Times thans uit Calcutta ontvangen zijn gunsti ger dan zij nog geweest zijn. In Madras is overal veel regen gevallen en de oogst valt goed uit. Uit Mysore en Bombay zijn de tijdingen ook gunstig. In Madras is het getal van hendie aan de regeringswerken arbeiden, sedert de vorige week met 64000 verminderd, maar dat van de hulpbehoevendendie niet in staat waren te werkeneenigzins gestegen. De uitdeelingen van wege het fonds, dat in Engeland ter ondersteuning der hulpbehoevenden is bijeengebragt en dat thans reeds meer dan 250 000 bedraagt, hebben geregeld plaats en dragen veel bij tot leniging van den nood, die altijd nog groot bljjft. De beriglgever schat het getal der slagt- oflérs van den hongersnood in het geheel op 750.000. De stoomboot J. li. Walkervan Londen, neemt te Newhaven eene lading ammunitie in voor Turkije bestemd. De jonge walvisch, in wiens bezit hel Westminster aquarium te Lon den zich sedert enkele dagen mogt verheugen, is gestorven aan longontste king. Hij moet deze ziekte hebben opgedaan tijdens de zeereis van New- York. Bij gebrek aan eene kuip van voldoende afmetingen, had men hem in het scheepsruim geborgen, en hem vochtig gehouden door besproeijingen met zeewater, elke vijf minuten herhaald. Deze behandeling was voor den visch noodlottig. Hij was 9 voet lang. In de Globe wordt het volgende medegedeeld, als een staaltje van de verdraagzaamheid, die thans in Spanje heerschl. In het dorp Iznatoraf, provincie Jaen, bestaat eene kleine protestantschc gemeente. Nadat de echt- genoote van den prediker dezer gemeente, den 17'1" Sept. was bevallen, werd daags daarna het kind door twee katholieke priesters opgeëischt, om hel in de katholieke kerk te doen doopen. Daar de ouders hiertegen in verzet kwamen, verscheen eenige oogenblikken daarna de alcade, die den eisch der priesters bekrachtigde, maar even als zij werd afgewezen. Een paar uren later kwam het drietal terug, waarop de alcade. met de eene hand den ambtsstaf zwaaijende, met de andere het kind greep en het naar de katholieke kerk liet brengen, alwaar het werd gedoopt, welk feit door het luiden van alle klokken werd bekend gemaakt. Vervolgens werd ook het andere kind van den prediker, een meisje van twee jaren, met ge weld uit het huis gebaald en insgelijks gedoopt. De prediker heeft onmid dellijk tegen den alcade eene aanklagt ingediend. FRANHRUH. De heer Rouher heeft eene circulaire gcrigt aan de kiezers te Riom, 1 dep. Puy-de-Dóme. Hij zegt daarin dat het keizerrijk nooit de kamer ont bonden heeft. Hij keurt den maatregel echter goed. De revolutionaire stroom was tot de kamer doorgedrongen; een onherstelbare botsing was tusschen de staatsmagten ontstaande radicale hartstoglen bedreigden Frank rijk, en bedreigen het nog, met de verfoeijelijkste heerschappij, met het veelhoofdige, niet verantwoordelijke despotisme. De hooge belangen, die in het spel zijn. heeft de Bonaparlislen doen vergelen, dat de bestaandeconsii tutie een wapen was, door de coalitie tegen hen gesmeed. In hunne derlandsliefde schaarden zij zich rondom den maarschalkzij beloofden zijne staatkunde bunne eerlijke medewerking en zij zullen zijn bestuur v(l dedigen zoolang zjjn mandaat duurt. Het keizerrijk was ten allen tijded» hoogste uitdrukking der ordeen dc orde is de eenige bron van alle j, zenlijke en regtmatige vrijheden. De Bonapartisten blijven trouw aan humi overlevering, als zij der moedige Fransche natie eenige jaren van ris trachten te verschaffen. De adjunct-mairc te Garches, die iemand, welke de portrettenvjs Napoleon lil en zijn zoon colporteerde, in verzekerde bewaring nemena door een gendarme naar Versailles brengen liet, is door den prefect ontslag Te Toulon ligt de geheele gemeente-administratie in de war. Üenieu, maire van die plaats heeft den hoofdcommissaris en den commissaris >n policie, den hoofdambtenaar van de openbare veiligheid en di'en van lm bureau der openbare zedelijkheid ontslagen. Ook verscheiden secretarissn van commissarissen van policie en agenten van verschillende diensten weggezonden. DUITICULANV. Een liefhebber van statistiek heeft zich de moeite getroost eene opn» te maken van de door Turkschgezinde bladen te Weenen verspreide berijd in den tegenwoordigen oorlog, welke later bleken geheel bezijden de waar heid geweest te zijn. Groole veldslagen (waarvan geen der oorlogvoeren partijen iets wist) werden er geleverd, volgens de Neue freie /Venei) het Neue Wiener Tgbl. 19, Deutsche Ztg. 7, Presse3, Fremdenbku Morgenpost 5, enz. In deze (nooit geleverde) slagen verloren de Russen tof gens de Neue freie Presse 390,000 mailhet Neue 11 ieuer Tgbl. 210,000 Deutsche Zgt. 176,000 Russen en 5000 Rumeniers (ongerekend een regimeat infanteriedat dit blad de vrijheid nam in den Donau te laten verdrinken! de Presse 12000 man Fremdenblatt 27000 manMorgenpost 140,000 man,en TIIRKUE. De correspondent van de Daily News meldt dat de Rumeniers v« Plewna goed vorderen met hunne aardwerken; de Russen doen niets ei schijnen hunne versterkingen af te wachten. Ondanks regens en ontzeil» den modder in de trancheën zijn de Rumeensche officieren en soldaten steek op hun post; zij zijn met hunne derde parallel tot op 60 yards de tweedi redoute genaderd en beginnen juist bunne vierde, waarmede zij tot op) yards willen komen. Op dezen korten afstand is hel vreesselijke Turkse!» vuur tot een minimum gereduceerd, daar de Turken niet meer dan tw malen zullen kunnen vuren, voor hel tot een bajonetgevecht komt. k Turken maken hunnerzijds geen trancheën en bepalen er zich toe, om 4 door het Rumeensche artillerievuur veroorzaakte schade te herstellen. gelijk hebben zij de redoute ondermijnd om dieindien zij haar moeten ip geven, in de lucht te doen springen. Betredende het konvooi dat te Plewna is binnengebragt, meldt deen respondent: Hel bestond uit 2000 wagens, begeleid door 10 bataillonsiuf» terie, [drie regimenten cavalerie en een batterij artillerie. Generaal Kryltf bemerkte dit konvooi eerst toen het te Tclis was, waar hij de Turks verschanst en de artillerie reeds in posiiic gebragl aantrof. Hij opende» artillerie-gevecht, dat den ganschen dag duurde, maar bij gebrek aan» fanterie kon hij de Turkschc positie niet aanvallen, en trok hij naar Uotail op den weg van Sofia naar Plewna en in de nabijheid dezer laatste plaats terug. Daar werd hij door de Turkendie het konvooi begeleiddennu t) zijne beurt aangevallen, en toen twee kolonnes infanterie uit Plewna hu ook in den rug aanvielen, moest hij op Trestenik teruggaan en het konvooi kwam zonder écn wagen verloren te hebben Plewna binnen. Terugtrek kende liet generaal Krylofl' twee regimenten kozakken bij Elropol achter, om den weg van Sofia in het oog te houden, doch ook een tweede konvooi wist le ontsnappen en Plewna te bereiken. Een corps Rumeensche ruiterij heeft zich. naar gemeld wordt, meest» gemaakt van 80 wagens met leeftogt enz. beladen. KONSTANT1NOPEL2 October. Osman-pacha berigtte den 28'"° Stpl dat de vijand tegen Plewna een onafgebroken geschutvuur bleef rigten. Ut Sultan heelt aan Osman-pacha en aan Mouktar-pacha den titel verleend m oppersten Gazi. BRUSSEL, 2 October. De Etoile Beige meldt dat de zoon van Napo leon 1(1 heden naar Parijs vertrokken is onder strikt incognito. Tegeljjk met hem is aldaar Bencdetti, de gewezen gezant, met zijn zoon aangekomti PARIJS, 3 October. Uit Czernowitz wordt berigl, dat Rusland moet op gehouden hebben aan te dringen op de dadelijke deelneming van Servie au den oorlog. Servië en Griekenland zouden vermoedelijk neutraal blijven. De Russen hebben Calachi bezet, om den Turken uit Silistria het landei te beletten. BERLIJN, 2 October. In verband met den heden verschenen bankstaat, ziet men morgen eene verhooging van het bankdisconto tegemoet. PARIJS, 2 October. Naar men verneemt is kardinaal de Bonnecltost, aartsbisschop van Rouaan, als ijverig Bonapartist bekend, op last van it ex-keizerin Eugenia en haren zoon te Rome geweest, van waar hij gisteru vertrokken is. Hij moest den Paus bewegen de belangen van den prins te bevorderen. De Paus evenwel zou voorloopig verklaard hebben dat de mat'' schalk, in wien de kerk een werkelijke beschermer zal hebbenaan M hoofd van Frankrijk gehandhaafd hehoorL te blijven. PARIJS, 2 October. Gambelta is lieden in hooger beroep gekomen. Zjjt proces wordt nu Maandag of Dingsdag a. s. weder behandeld. Hel blad le Mot d'ordre, zoo dikwijls lot geldboeten veroordeeld, dat het thans ongeveer 20,000 fr. moet betalen heeft opgehouden te verschijnen. BERLIJN, 3 October. Dc rijksbank heeft het disconto lot 5y2 en it rente voor beleeningen lol 6 pCt. verhoogd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2