PER TELEGRAAF. EugeFkrns, laatst griffier bij het opgeheven kantongeregl Ie Doelinchem; tot griffier bij het kantongeregl le Woerden, de heer mr. J. F. W. Veeren, thans substituut-griffier bij de arrond.-rcglbank te Alkmaar; tot notaris te Heerehveen, de heer mr. J. W. Sluiter, cand.-notaris, thans procureur bij de arrond.-regtbank ie Utrecht en kantonregler-plaatsvervanger te Amers foort, uit welke betrekkingen hem levens eervol ontslag is verleend; lot notaris te Auguslinusga, arrond. Leeuwarden, de heer E. Heringa Jz.. cand.- nolaris, thans griffier bij hel kantongeregl te Doekum, uit welke betrek king hem tevens eervol ontslag is verleend. Aan den lieer mr. S. J. Foc- kerna Andreae is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rcgler in de arrond.-regtbank te Amsterdam. Aan den heer dr. J. H. van 't HofT is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, en als zoodanig is voor den tijd van drie jaren benoemd dc heer G. J. W. Bremer, doctor in de wis- en natuurkunde en adsistent aan de hoogeschool te Utrecht, Aan den heer dr. E. A. van der Burg is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden Door Z. M. is de luit.-kolonel G, J. van Trojen, van den staf der artillerie, toegevoegd aan den generaal-majoor, inspecteur van het materieel der artillerie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kolonel. Voorts zijn overgeplaatst bij hel reg. grenadiers en jagers: in zijnen rang van 1{" luit., de lc luit.-adjudant W. S. Trouillart Hanssen, van het 3e reg. infanterie; en in den door hen bekleeden rang, de le luitt. J. A. Ardcsch van liamel, van het 8e, en G. Blanken, van het 2P, benevens de 2e luit. F. J. G. ten Raa, van hel 6C reg. infanterie. Aan den officier van gezondheid 1' kl. dr. J. P. van Braam llouckgeest, van het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Tot consul en vice-consul der Nederlanden te Liibeck, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, zijn rcspeclivclijk benoemd de hh. J. S. Mann Sohn en 11. C. W. Eschenburg aldaar. liet ramscbip Schorpioen en de monitors Krokodil en Adder worden buiten dienst gesteld, en de kommandereude officieren dier bodems, respec- tivelijk de kapitein-luit. ter zee G. G. C. Thierens en de luitt. ter zee Is kl. E. B. Bonn en P. E. Winkelmaneervol van het bevel ontheven. Z. M. de koning, die zich gisteren ochtend ten 11 ure naar het Loo begaf, ter bijwoning van de feestelijke inwijding der hoogere burgerschool te Apeldoorn op heden, zal morgen ochtend ten 11% ure hier terugkeeren. Z. Exc. de minister van binneul. zaken vertrok heden met hetzelfde doel naar Apeldoorn. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van heden deelde de voorzitter mede dat de heer van den Heuvel, afgevaardigde uil het district, Boxmeer, kennis ge vende dat hij, tol eene betrekking geroepen die z. i. onvereenigbaar is met het lidmaatschap der tweede kamer (lid van gedep. staten), zijn ontslag neemt als lid der kamer. De minister van builenlandsche zaken, die het gevraagd heeft, bekomt het woord, en zegt: /'Namens de regering heb ik de eer aan de kamer mede te deelen dat Donderdag 11. alle ministers hun ontslag aan den koning gevraagd hebben. Dat verzoek om ontslag is alzoo thans bij Z. M. in overweging. Het kabi net benuttigt deze eerste openbare bijeenkomst der kamer om deze mededee- ling aan haar te doen." De voorzitter bedankt voor de gedane mededeeling. Daar hij eerst kort voor de bijeenkomst der kamer in kennis werd gesteld dal zij zou worden gedaan, en dus de gevolgen daarvan op den loop der werkzaamheden der kamer niet overwogen hebben kunnen wordenwcnscht hij de vergadering eene poos te schorsenom over den verderen loop der werkzaamheden te beraden met de centrale afdeeling. Ten 2 uur werd de zitting heropend. De voorzitter deelde mede dat de uitslag van het overleg der centrale sectie daartoe heeft geleid dat zij met het onderzoek der begrootingswetten in de afdeelingen wenscht door le gaan. De heer Wintgens stelde voor vooralsnog niet over te gaan tot het onderzoek der staatsbegrooting in de afdeelingen. In stemming gebragt werd dat voorstel verworpen met 27 tegen 21 stemmen. Aan de orde was thans het opmaken van een lijst van candidaten ter ver vulling van de vacante betrekking van raadsheer in den hoogen raad. Ge kozen werden 1". Mr. J. Pols, vice-president bij de reglbank te Rotterdam. 2r'. Mr. A. R. van Bell, raadsheer in het geregtshof te Amsterdam. 3". M'. J. J Loke, raadsheer in het geregtshof te 's Gravenhage. 4". Mr. P. R. Feithregter in de arrond.-regtbank le Amsterdam. 5 Mr. 11. A. Neeb. advocaat te Leiden. De lieer Detraux alhier heeft aan de regering concessie aangevraagd voor den aanleg van eene spoorweglijn van 's Gravenhage naar Schevenin- gen, welk verzoek in onderzoek is. Onder verdenking van de stoute opligterij, le Rotterdam dezer dagen ten nadecle van een magazijnhouder van goud en zilver gepleegd, is door de policie alhier eene dienstbode in verhoor genomen. Bij die gelegenheid bekende zij, onder een stortvloed van tranen, dat zij door de werkster er toe was gebragt, niet de opligterij te Rotterdam, maar voortdurenden dief stal van lakens enz. ten nadeele van haar meester te plegen. Ook de werk vrouw is in hechtenis genomen. IjUlTEiNLAiNDSCilE WiMGTKN. sü m €3 k tl. a ar m. LONDEN, 30 September. De keizer en de keizerin van Brazilië zijn, naar men uit Rio-Janeiro meldt, aldaar aan boord van de Orénoque aangekomen Bij het aan wal stappen zijn 1111. MM. door de prinses-regentes, den graaf van Eu, de mi nisters, het corps diplomatique en een groot aantal aanzienlijke personen en deputatien verwelkomd, waarna zij zich te midden van de opgewonden toe juichingen des volks naar hunne residentie Sao-Cbrislovao begeven hebben. De behouden aankomst zou met een Te Deum en openbare feesten wo;den gevierd. r K A N H U ÏJ U. Op liet Elysée zijn eene massa exemplaren van Mac Mahon's manifest, die onder kruisband aan de kiezers waren gezonden, onder gewoon brief- couvcrt terug ontvangen. De mairc van Gien beeft bij den prefect van zijn dep. zijn ontslag in gediend, omdat deze hem had opgedragen een billet lot aanbeveling van den olliciëlen candidaal in zijne gemeente te laten aanplakken. In zijn schrijven aan den prefect zegt de maire, dal hij te veel gehecht is aan de tegenwoordige instellingen, om de candidatuur van dc tegenstanders daarvan te helpen bevorderen. Een aantal kiezers in hel negende arrondissement van Parijs hebben eene geslolene bijeenkomst gehouden, om te handelen over de candidatuur van Jules Grévy. Na eenige beraadslagingen is die candidatuur in stemming gebragt en met algemeene stemmen, op twee na. aangenomen. Vervolgens is men overgegaan tot het vormen van een comité, dat voor de verkiezing van Jules Grévy werkzaam zal zijn. Eene der tot dusverre gehouden kiezersvergaderingen is door de policie gesloten, liet was te Versailles, in het tweede arrondissement, waartegen, over den afgevaardigde Jouruaultals regeringscandidaat de heer Gauthierjj opgetreden. De sluiting door den commissaris van policie werd mei een 'leve de republiek!" begroet. SUJITSCMLAlïi De Reichs. Anz. meldt, dat bij de rcgterlijke autoriteit eene aankla»[ tegen de Germania is ingediend, wegens hare agitatie ten gunste eener afscheidiug van Pruissisch-Polen en herstelling van het Poolsche rijk. Onder Arnsbcrg in Weslphalen, is in den namiddag van 24 Sept. zoo- veel sneeuw gevallen, dat de velden een geruimen tijd bedekt lagen. Den daarop volgenden nacht heeft het in het Brunswijksche nog veel meet gesneeuwd. In Hongarije heerscht tegenwoordig eene ware duel-woede. Er gaat geen dag voorbij zonder dal men er hoort van een tweegevecht met doode- lijken afloop. Dezer dagen vernam men. dat de advocaat Aurel Perczel zoon van den minister van justitie, in een duel was doodgeschoten. Tot den volgenden namiddag was zijne tegenpartij onbekend, waarna des avonds prof. Ladislaus von Wagner werd aangehouden, die onmiddellijk bekende hem te hebben uiLgedaagd en in hel tweegevecht door een pistoolschot te hebben gedood. Hij weigerde de secondanten te noemen, doch zoodra dit bekend werd, hebben twee ministeriële ambtenaren zich als zijne secondan ten bekend gemaakt en zich ter beschikking van den regter van instructie gesteld. KI8LAME5. Te St. Petersburg is uil Gorni Stilden, van 28 Sept., het volgende berigt ontvangen: Overal heerscht kond en onstuimig weder. In den Bal kan valt sneeuw. Gedurende het bombardement in den Schipka-pas, van 21 tot 27 dezer, bedroeg ons verlies aan dooden en gekwetsten 15. Den 27c" is aldaar bij de opening van het vuur uit onze mortieren een kruidkcl- der van de Turken in de lucht gesprongen. Thans is het er rustig. Den 24'" hebben de Turken de voorhoede van hel Russische corps uit Elena aan gevallen. Zij werden met groot verlies en achterlating van veldteekens teruggeslagen. Van on e zijde sneuvelden 4 soldalen en werden een officier en 17 man gewond. Na de nederlaag bij Zerkowna verlieten de Turken hunne posiliën tegenover de onzen en trokken snel naar Papkioi terug, met achterlating van hun veldtelegraaf en eenige ammunitiewagens. liet is aldaar thans overal rustig. Op bevel van grootvorst Nicolaas is de correspondent van de Stan dard uit het leger en uit Rumenië verwijderdomdat hij in een berigt uit Poradim mededeelingen deed over de opstelling der troepen en over de aan gelegde verschansingen. T 51 Si K J E. Uit IConstantinopel wordt het volgende gemeld: In den Balkan isle sneeuw tengevolge van den regen verdwenen. De vlakten bij Sofia en Or- kania liggen overstroomd. Blijkens de berigten uit Plewna heeft Osman- pacha door de kanonnades weinig verliezen geleden. Suleiman-pacha heelt den 27slen het bombardement in den Schipka-pas den geheelen nacht voort gezet. Onze artillerie heeft den vijand van drie zijden ingesloten en maakt zijne positie steeds gevaarlijker. Uit Orkania is van 28 Sept. berigt ontvangen, dat de Russen het bom bardement van Plewna voortzetten. Den 27,lcn heeft een detachement Fircassiers en Egyptenaars met twee stukken geschut, ondersteund door een bataillon Turken, bij Canaelia op den weg naar Boldik een Russisch detachement geslagen. De vijand is daarop teruggetrokken. Het bombardement van RiistsclmU is hervat. Het mislukken van den aanval op Biela door de troepen van Mehemet Ali wordt door den correspondent van de Daily News toegeschreven aan de betere gewerendie eene der nieuw aangekomen Russische divisien ont vangen heeft. Het snelle en aanhoudende geweervuur, waarmede de Turken begroet werdenverrastte hen blijkbaar en bragt hen aan hel wankelen. De bcrigtgever maakt met lof gewag van den moed van een escadron uhla- nen, dal den uitersten linker vleugel der Russen, hun zwakste punt, tegen een plotselingen aanval van Turksche infanterie wist te verdedigen, totdat de Russische infanterie het ter hulp kwam. 0e helft van het escadron was van dc paarden geslegen en hield den vijand tegen. De Russische infanterie had geen oogenblik later moeten komen opdagen, want de zegepraal der Turken had op dat punt bedenkelijke gevolgen gehad. Het berigt dat de Turken uit Silistria naar Rumeensch gebied zijn overgestoken, wordt door niets bevestigd. De Turken hebben eene brug geslagen van Silistria naar een eiland, dat ongeveer in het midden van den Uonau ligt, en het garnizoen van dat eiland versterkt. Daardoor is dat berigt waarschijnlijk ontstaan. ATHENE, 30 September. Er zijn 450 man naar Thebe vertrokken. De koning zal den 10'" October over de aldaar gekampeerde troepen eene wapenschouwing houden en er twee weken blijven. WEENEN, 30 September. Het gerucht dat er gisteren te Frohsdorf eene legitimislische vergadering was gehoudenwordt tegengesproken. De graaf van Chambord is den 20cn naar Boven-Oostenrijk en niet naar Zwitserland vertrokken; hij heeft niet aan den Paus geschreven en maakt geen mani fest gereed. KÜNSTANT1NOPEL, 30 September. De Porte weigert vergunning te geven lol liet vervoer van planken bestemd tot het opslaan van barakken voor de gekwetstende doortogt van geneeskundigen zon worden toegestaan. Prins Heuss heeft aangeboden een toezigt, zelfs door Turken te houden, ten einde zekerheid verkregen worde dat die barakken werkelijk voor gekwetsten moeten dienen. Door de Porie werd betoogd dat de conventie van Genève in dit geval niet zon kunnen ingeroepen worden. Volgens gerucht zijir de Rumenen voor Plewna geslagen. Door geene der mogendheden is bemiddeling aangeboden. Ten onregte werd beweerd dat prins Reuss instruction heelt ontvangen oin te trachten ccnc bemiddeling le iiew erken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2