LEIDSCHE COURANT. IV'» Ik}**"? DINGS I) Ad 2 OCTOBEK. N°. 232. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en hesldugeu uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Vei slag der Handelingen van den Cimeculeruud /3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditie kosten. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntién is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCIIEBERIGTEN. LEIDEN. 1 October. Heden droeg de hoogleeraar P. van Geer liet rectoraal der lioogeschool over aan zijnen opvolger, den hoogleeraar R. J. Erttinmei liet houden eener redevoering over de lotgevallen der hoogescliool gedurende zijn recto raat. Daarbij werd eene waardige hulde gebragt aan dc nagedachtenis van wijlen den hoogleeraar J. A. Boogaard en aan die van den vroegeren presi dent-curator jhr. mr. Gevers van Endegcest. Uitvoerig stond spreker stil bij hel eeuwfeest dal door de hoogeschool te Tiibingen gevierd was en waarbij hij, met nog een der hoogleeraren, de Leidsche hoogeschool had vertegenwoordigd. In boeijendeti vorm gaf hij eene schets van die feestvie ring, met vermelding levens van het een en ander dat hij daarbij had opgemerkt. Sprekende over de invoering der nieuwe wet op het hooger onderwijs, die zeker voor volgende rectoren slof tot opmerkingen zou opleveren, stond hij stil bij de eenheid die daardoor in de regeling van dat onderwijs was verkregen, en bij het goede dat uit de oude wet in de nieuwe wet was overgegaan. Gebleken was het echter dat het ge makkelijker was geweest eene nieuwe wet op het hooger onderwijs tot stand te brengen dan een nieuw akademiegehottw in het leven te roepen. Van liet tegenwoordige gebouw, dat zoo weinig met den tegenwoordigen toestand der akademie overeenkomtwerden de menigvuldige gebreken op gesomd. maar tevens gewezen op de eerbiedwekkende herinneringen daar aan verbonden, van wege de beroemde mannen die, in weerwil van die bekrompen leerzalen, aldaar zoo schitterend voor de wetenschap waren werkzaam geweest. Liever bleef men nog in dat oude gebouw gevestigd, ton de beoefening der wetenschap te zien achteruitgaan. Na eene toespraak aan hh. curatoren, een welkomstgroet aan de nieuwe hoogleeraren, inzonderheid aan prof. Tiele. aan prof. Jonckbloet en aan de voormalige hoogleeraren der Indische rijks-inrigtingen een hartelijk woord tot hh. studentenbesloot spreker zijne rede met den wensch dat de Leid sche hoogeschool, thans herdoopt in rijks-universiteit, mogt blijven een bol werk der vrijheid en een sieraad des vaderlands. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38.00, 19.00, f 3.80 en 190 en de laagste prijzen ƒ38.00, ƒ18.00, J 3.50 en ƒ1.80. Gedurende de maand September 1877 zijn in de Leidsche volksgaar keuken afgeleverd: 2817 portiën warme spijs, 429 porliën vleesch, 71% portiën spek, totaal 3317% portiën. In de maand October zullen in de voornaamste plaatsen des lands de laatste voorstellingen plaats hebben van het //Répertoire classique", directeur M. ilarye, met medewerking van Mile Agar, dc la Gomédie franijaise. Het zal de laatste maal zijn dat Mile Agar Nederland bezoektalwaar zij steeds zooveel succes mogt inoogsien. Ook thans zal de directie zich beijveren de hoofdwerken van Frankrijks letterkunde op onberispelijke wijze te doen opvoeren. -- Door den boekhandelaar J.L. Beijers, te Utrecht, is hel prospectus uitgegeven vaneen werkje, getiteld: de Unie van Utrecht. Weiman, zegt de uitgever de Unie van Utrecht gekend worden door het geslacht, dat hare oprigting wil gedenken, want zij is ontegenzeglijk een der merkwaardigste en gc- wigligste feiten onzer geschiedenis. Om haar goed te leeren kennen moet achtereenvolgens worden nagegaan: 1". hoe de Unie ontstond: 2". wal haar inhoud en beteekenis was; 3°. welk een invloed zij reeds dadelijk oefende op de vorming van den Nederlandschen staaten eindelijk 4". hoe zij be antwoord heelt aan het doel, door hare oprigters beoogd, en hoe zij als grondwet der republiek heeft gewerkt. Deze vier hoofdpunten zullen den inhoud uitmaken van //de Unie van Utrecht", door dr. P. L. Muller, die in zijn akademisch proefschrift de Unie tot het onderwerp zijner studie nam. en naar ik vertrouw de aangewezen man is om dit onderwerp op degelijke en voor iedereen bevattelijke wijze te behandelen. De minister van buitenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat een examen voor de betrekking van leerling-consul zal worden gehouden aan het dep. van buitenlandsche zaken op Maandag den 12d» November eerstk.des voormiddags ten tien Hreen volgende dagen. Zij die dat examen wenschen af te leggen moeten zich daartoe vóór Maan dag den 15i,D October aanst. schriftelijk aan het dep. van buitenlandsche zaken aanmelden. Blijkens ontvangen mededeeling is de gemeenschap op den telegraaf kabel tusschen Peuatig en Singapore aan eenige vertraging onderhevig en zal die toestand nog enkele dagen aanhouden. De gemeenschap op den kabel tusschen Singapore en Java is geheel afgebroken, de telegrammen iu die rigting worden hetzjj per post, hetzij door uitsluitend daarvoor aange wezen vaartuigen overgebragl. Dc inrigling der adressen en de tariefsprij- zen blijven onveranderd. Mep. meldt uit het Weslland dat men bezig is met de verzending van caamdruivcn. Over het algemeen is er weinig prima qnaliteit; de koude, Mile dagen hebben het rijpen der druiven zeer tegengewerkt. Dit is nog beter te bespeuren bjj de koude muurdruiven. De meeste zullen slechts als tweede soort kunnen worden verkocht. Voeg hierbjj een lagen prjjs, geen pruimenweinig peren en appelenen men zal niet zeggendat de tuinder goed staat met zijne boomgewassen. De aardappelen en ujjen hebben veel geld opgebragt; toch is dit jaar voor het Weslland niet onder de vette jaren te rekenen. - Tot onderwijzeres in de gymnastiek te Delft is benoemd mej. C. M. S. van T Hooft, te Leiden. De Nieuwekerkstoren te Delft prijkte Zaturdag met wimpels, een teeken dat hij thans geheel ontdaan is van de besteigering die zjjne spits na den bekenden brand, sedert ruim twee jaren omgaf. Op het oogenblik dat de wimpels werden uitgestoken hieven de werklieden op den toren een luid gejuich aan. hetwelk van verschillende punten der stad door levendige hoera's werd beantwoord. i - Tc Amsterdam begaf zich Zaturdag morgen iemand naar de Neder- landsche bank. ten einde 1300, bestaande iu 4 bankbilletlen elk van 300, een van 60 en een van /40, te wisselen. Een billet van ƒ300 wisselde hij voor goud geld en hel andere bankpapier willende krjjgen ver- 1 miste hij het. Vermoedelijk is hem dit gerold. Te Zwolle zijn gevankelijk biunengebragt een verpleegde uit de Om- merschans, wegens brandstichting in eene schuur, en zekere Th. vanSteen, horlogiemaker te Hasselt, wegens het uitgeven van valsche rijksdaalders. Uit Groningen meldt men dat mevr. de wed. Janson, geb. Ludewé Vink, op 26 September aldaar overleden, by hare uiterste wilsbeschikking, o. a. de volgende legaten heeft vermaakt: aan het diaconie-gasthuis der Ned. herv. gemeente te Groningen ƒ10000; aan de diaconie-armen van diezelfde gemeente ƒ6000; aan de R. K. diaconie-armen aldaar 3000; aan de diaconie- armen der Ned. Israëlitische gemeente aldaar ƒ5000; aan de diaconie-armen der Israëlitische gemeente Teschust Jisrael aldaar ƒ3000; aan het verzorgings diaconie-gesticht der Evang. Luth. gemeente aldaar ƒ2000; aan hel Luth. gasthuis aldaar ƒ3000; aan het Groene weeshuis aldaar ƒ5000; aan het instituut voar doofstommen aldaar /5000; aan de inrigting voor doofstommen te Rotterdam /5000: aan het instituut voor blinden te Amsterdam ƒ5000: aan het gesticht voor pleegzusters te Groningen ƒ2000; aan de maatschappij van weldadigheid ƒ2000; aan het weeshuis tot opname van arme of ver waarloosde weezen te Nijmegen en Neerbosch ƒ2000, en aan het kerkelijk bestuur der Christ, afgescheiden ger. gemeente te Groningen ƒ2000. Overigens heelt de erflaatster, behalve eenige legaten aan particulieren, hare overige nalatenschap vermaakt aan het door haar gestichte luns van weldadigheid jufvrouw Pietronella's en vrouwe Ludewé Vinkshuis, in de Gr. Leliestraat te Groningen, waarvoor zij bij haren stichtingbrief heeft bepaald, dat door de daarin opgenomen personen, behalve vrije woning, eene wekelijksche uit- keering in geld. aan een persoon 3 en aan echtgenooten 5 als minimum zal worden uitgekeerd, en daarenboven eene jaarlijksche uitkeering van/15 of 25 lot aankoop van brandstof, en voorts verstrekking van geneeskundige hulp en geneesmiddelen. Tol voogden over het geslicht zjjn door de erf laatster benoemd de heeren II. Suidingh, jhr. mr. R. A. Quintus en M. VV. Wychers. Voor het bekostigen van den arbeid in de gevangenissen over 1878 wordt in raming gebragt f 264,240, zjjnde gelijke som als daarvoor over 1877 is toegestaan. De stand van de bevolking der gevangenissen op 1 Julij 1877 is allezins bevredigend, dewijl het aantal gevangenen op dit Ijjdstip minder bedraagt dan het middcncijfer van hetzelfde tydstip over de vier voorgaande jaren. Er waren op 1 Julij 1877: crimineel veroordeelden 846; correctioneel ver oordeelden 1433; jeugdige vrouwelijke veroordeelden 63; jeugdige manne lijke veroordeelden 134; ongevonnisden 524; krankzinnige gevangenen 10; iu het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar 216, te zamen eene bevolking van 3226. 's GRA VENIIAGE 1 October. Z. M. heeft tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw bevor derd jli'. mr. J. A. Singendonck en lot ridder in die orde benoemd den heer mr. E. G. Lagemans, referendaris-hoofdredacteur, belast met de directie van de Ned. Staatscourant. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. de heer R. van der Voort, op zijn verzoek eervol ontslagen inspec teur van den waarborg op de gouden en zilveren werken, en belast met de controledienst bij het kantoor vjn waarborg te 'sGravenhage. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning-groothertog in de orde van de Eikenkroon benoemd: tot officier, den heer J. H. Verschoor, kapitein der infanterie, gedetacheerd bij de kon. militaire akademie-, lot ridder, den heer mr. A. Teixeira de Mallos, commies aan hel depart, van justitie en regter-plaalsvervanger alhier. Tot staatsraad in buitengewone dienst is benoemd jhr. C. Hartsen, oud-lid van de eerste kamer der staten-generaal. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Dockttm dc heer nr. L. M. Wittgensteiner, thans griffier bij het kantongeregt te Zuidbroek; tot griffier bij hel kantongeregt te Zuidbroek, de heer mr.E. H.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1