LEIiSCilE COURANT. M°. 230. ST ADS-BER ICOTEN. [W ZATURDAG 29 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeentel and 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expedilicLosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertentidn is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen ter kennis van de ingezetenendat op aanstaanden Woensdag 3 October, den ge denkdag van ILeiden's Ontzet, cene JHJZIEK.UITVOEKI1V4S zal «"even worden, des namiddags van S tol 4, uren door het muziekkorps van het 4de Regiment Infanterie op de Koornbenrsbrug en des avonds van ïft tot 10 uren door bel muziekkorps der dienstdoende Schutterij in de Stads-Gehoorzaal. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 September 1877. E. KIST, Secretaris. BINJNENLANDSCI1E BKRIGTEN. LEIDEN, 28 September. De benoeming van den mr. Tellegen tol hoogleeraar te Leiden isop zijn verzoek, ingetrokken. Gisteren avond werd in een der localen van liet Nut de algemeenc ver gadering gehouden van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Aan liet jaarlijkseh verslag, uitgebragt door den voorzitterd'. D. Bierensde Haan, onlleenen wij het volgende: Het aantal leerlingen der burger avondschool be draagt bjj het begin van den nieuwen cursus 180, een cijfer, dat tol hiertoe nog niet werd bereikt. Bij bet onlangs gehouden toelatings-examen werden vau de 53 aspiranten 41 toegelaten en 12 afgewezen. Dal aantal afgewezenen zou zeker minder groot behoeven te zjjn indien allen, die zich aanmeldden, langer eu getrouwer de lagere school hadden bezocht, of minder langen tijd hadden laten verloopen nadat zij die hadden verlaten. De verdeeling der aanwezige leerlingen over de verschillende klassen wijst op een zeer gunstigen vooruitgang. De hoogere klassen namelijk zijn veel sterker bevolkt dan in vroegere jaren, een bewijs, dat de behoefte aan het voortzetten van het onderwijs, beter dan eertijds, wordt gevoeld. Een ander verblijdend verschijnsel is het allengs verdwijnen van het voor cenige jaren zoo veelvuldig voorkomend schoolverzuim, liet mag echter niet ontkend worden dat het alleen met voortdurende krachtsinspanning mogelijk is, dien vjjand van het onderwijs te bestrijden. Voor de beantwoording der in den aanvang van het jaar 1877 uitgeschre ven prijsvragen werden bekroond: Van de bouwkundige afdeeling: voor het vervaardigen van eene houten bekapping volgens op te geven schema op 1/10 der ware grootte: P. Gest- man (gr. br. med.) en W. l Verstraten (kl. br. med.). Van hel handleekeneu (pleisterkop Homerus) D. L. Kooreman (gr. br. med.) en B. van Kralingen (kl. br. med.). Van de boetsecrklasse voor het vervaardigen van een ornament in Italiaan- schen renaissancestijl volgens seheisteekening: C. Essers (gr. br. med. accessit). De volgende leerlingen werden eervol vermeldle kl. U. J. NoestP. van llooydonkP. W. LoeberZ. Hoek. 2e kl. A A. L. Verhoog, L. A. R. van Gelder, C. Groenendijk. 2e kl. li 11. Gijsman, S. Koorenholl, A A Schrender. 3' kl. A W. Hennis. J. B. Riebeek. 3' kl. B 11. J. Brouwer, O. S. Knoltne- rus, S. Wijn, II. Goldberg. 4e kl. G. Bolt, N. W. Leget, J. Smit, J. v. Gennep, M. Spaanderman, W. van Steenbergen. 5C kl. .1. Bijtel, H.S.Keuls, M. de Jongh, J. A. Hasselbach, H. J. Walle Jr. 6® kl. C. Essers, 11. J. Rodbard. Voor de eerste maal werd dit jaar door een der leerlingen (C. Essers) het eind examen afgelegd, liet werd ten deele schriftelijk en later in tegenwoor digheid van het bestuur mondeling afgenomen. De uilslag was gunstig, en met algemeene stemmen werd besloten aan C. Essers een diploma toe le kennen. Het uitreiken van dit einddiploma is een feit van groot gewigt. Werd nog niet zoo lang geleden het teekenonderwijs als de hoofdzaak be schouwd en het overige onderwijs slechts noode gevolgdde uitgedrukte wensch naar een einddiploma getuigt dat ook dit andere onderwijs op prijs gesteld wordt. Moge dit voorbeeld tot navolging opwekken! De Bibliotheek onderging eene groote hervorming waardoor hare bruik baarheid zeer is toegenomen. De verzamelingen voor natuur- en werktuigkunde beginnen zich allengs fit te breiden; deels door een (raai geschenk van een ongenoemde, deels door een jaarlijksch subsidie uil de kas van het genootschap. Dank zij het subsidie van de gemeente en dat van de Provinciale Staten (het laatste in liet vorige jaar toegestaan) is de finantiüle toestand van hel genootschap niet ongunstig. Ook de heer J Kneppelhout zond dit jaar weder zijne ge wone bijdrage van ƒ200. Op de school rust nu de schoone taak voor deze hulp van onderscheidene zijden haar dank te betuigen door vooruitgaanden bloei, door vermeerderde verspreiding van kennis en beschaving te midden van dat deel onzer bevolking waarvoor zij bestemd is. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees op cene ontvangst van ƒ8414 32, bij eene uitgave van /8350.49% De aftredende leden van het bestuur, de hh. prof. Franchiznonldr. A. W. Kroon en K. de Boer Hz. werden allen herkozen. Heden omstreeks 6 ure is in de Oude Vest een schipper door een nood lottig toeval van zijne s'diuit geslagen en verdronken, lie man was, naar wij vernemen, dezer dagen in ondertrouw opgenomen. Men meldt ons uit 'silage: Met zekerheid verneemt men dal het minis terie gisteren namiddag collectief zijn ontslag aan Z. M. den koning heeft aangeboden. Tot opzigter van Rijnlandop eene bezoldiging van ƒ1500 'sjaars, is benoemd de heer J. B. van Loenenopzigter van den waterstaattijdelijk, te Brielle. Door de geneeskundige commissie is het diploma van arts u tgereikt aan den heer W. J. KolfT, med. dociorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen aan de hh. C. P. C. Bosch, med. doc torandus, en L. VV. van der Sluys. Het eerste gedeelte van het natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. VV. VV. van der Vegt, van Assen, en H. J. Scheide laar, van 's Bosch. Het stoomschip Celehes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 27 Sep tember van Aden vertrokken. Van den onbekenden weldoener der maatschappij van weldadigheid die sedert 1864 herhaaldelijk vorstelijke gillen aan deze inrigting schonk, is thans weder de aanzienlijke som van ƒ8000 ontvangen. Evenals vroeger, had ook deze schenking plaats door lusschenkomst van jhr. mr. J. K. VV. Quarles van Uflord te 's Graveuhagepresident-commissaris der maatschappij van weldadigheid. Het Pruissisch ministerie van landbouw heeft aan dr. Hugo de Vries toegestaan, de onderzoekingen over landbouwplantenhem ten behoeve van den Pruissischen staal opgedragen, te Amsterdam voort te zetten. Hier mede is de hinderpaal, die hem belette de benoeming tot lector aan de universiteit aldaar aan te nemen, opgeheven. De miliciens der ligting van 1876, behoorende bij het regiment grenadiers en jagers en de infanterie corpsen, die door het lot waren aangewezen om langer dan 12 maanden onder de wapenen te blijven, zijn heden met groot verlof huiswaarts gegaan. De bisschop van Haarlem heelt benoemd: den heer Meys, kapelaan der St. Nicolaaskerk le Amsterdamtot praeceptor aan het seminarie tlageveld te Voorhout, en in zjjne plaats tot kapelaan aangesteld den heer J A. Foppe, die kapelaan was te Zoeterwoude; den heer Chr. F. Philippona tot deken en pastoor van Schagen; en den heer VV van der Volder, kapelaan te Wateringen, tot pastoor van Anna PaHlowna. -- De 14-jarige Bakker uit Huizen, die in de vorige week, ter zake van moedwilligen doodslag op een zijner kameraden, voor de correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam teregt stond, is veroordeeld tot opslui ting in een verbeterhuis gedurende vijf jaren. Het tolhuis aan den grindweg van Hilversum naar Loosdrecht is gis teren morgen afgebrand. Bij dit onheil had nog de treurige omstandigheid plaats dat eene bejaarde vrouw en een jongen van 14 jaren in de vlammen omkwamen. Zij sliepen boven en daar de brand in hel benedenhuis was ontstaan, konden zij zich niet redden. De spoorwegarbeider de Zeetnv, die onlangs in de goederenloods te Utrecht bij het opladen eener pianino ernstig aan het been gekwetst werd, is aan de gevolgen daarvan overleden. In het hoofdkiesdistrict Groningen is tot lid der provinciale staten van Groningen verkozen de heer J. J. Gremers, oud lid der eerste kamer. Te Middelburg had gisteren op de burgerlijke begraafplaats de onthul ling plaats van het gedenkteeken uit vrijwillige bijdragen opgerigt door de Zeeuwen, op het graf van wjjlen hunnen hooggeachten commissaris des konings, jh'. 11. VV. graaf van Lijnden. Op dat gedenkteeken leest men in vergulde letteren: «de Zeeuwen aan mr. Rudolph Willem graaf van Lijnden, 1860 1876". Betreffende den doodslas. Zaturdae nacht onder Rijmerstock in Lim burg gepleegd, wordt nader het volgende gemeld: Zekere Martin Deusch, zeer vreesachtig van aard, keerde naar huis terug, gewapend met een stok, dien hij van een heg gescheurd had. Onderweg ontmoette hij een man Adolf Wouters, die om de kottde hel hoofd in een wollen doek had gewik keld. Toen Wouters Deusch was genaderd en hem herkend had, hief hij de rotting op om hem een lik te geven. Deusch herkende den man niet die jaren lang zijn boezemvriend was. en zich bedreigd wanende, gaf hij Wouters een geweldigen slag op het hoofd, die hem dood op den grond deed tuimelen. Toen de ongelukkige had ontdekt, dat hij zijn besten vriend had gedood, werd hij aan de verschrikkelijkste wanhoop ten prooi en ging zich zeiven ter beschikking der policie stellen. Wouters laat eene weduwe met vier kinderen na. De jaarwedden der hoogleeraren aan de rijksuniversiteiten zijn door de regering bij de staalsbegrootiug voor 1878 aldus geregeld, dat het wettelijk minimum van ƒ4000 wordt toegekend aan hen. die minder dan vijf jaren in dienst zijn, ƒ5000 voor 5 - 10-jarige en ƒ6000 voor meer dan tien jarige dienst te rekenen van de eedsaflegging. De faculteiten achtten al dadelijk 30 a 40 nieuwe hoogleeraren en 20 a 30 lectoren noodig, welke cijfers naar het gevoelen van curatoren iets, maar niet veel lager konden zijn. De regering meende echter, dat aan deze voorstellen geen gevolg kon

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1