Burgerlijke ,i bataillons infanterie. Detachementen van Ismail en van Tergukassoff hebben een weinig beleekenend kanonvuur gewisseld. De slrijdkracbien van Xerukassoff zijn tol 12 bataillons verminderd. De andere troepen zijn ver trokken om het centrum van het leger van den grootvorst te versterken. KONSTANTINOPEL, 25 September. Ziver-bey heeft in last gekregen de Russische monniken uil het klooster van den berg Allioz te verdrijven, en bet klooster aan de Grieksche monniken terug te geven. Een kamerheer van den Sultan is te Plcwna aangekomen. I A'GESOIVDESl. ANTWOORD. i. In hel Verslag van het verhandelde in de raadsvergadering van 19 Julij 1877 heb ik gelezendat de leden 11. C. llartevelt en G. Cock zich bezwaard achtten hunne toestemming te geven lot verkoop van ƒ27,500 inschrijvingen op het Grootboek der Nation. Schuldten name van het Pesthuis. Zij ver langden te welen of onderzoek is gedaan naar den oorsprong en de bestem ming van dit fonds, hetwelk niet zonder reden gedurende langen lijd in de begrootingen en rekeningen der gemeente afzonderlijk was vermeld gewor den. (lloofdst. III. Interest van kapitalen). De heer llartevelt herhaalde de vraag door de Commissie van Financiën in haar rapport dd. 13 Julij II. gedaan: in hoever de gemeente gerechtigd kan worden geacht de ten name van het Pesthuis ingeschreven kapitalen te verkoopen. Hij herinnerde dat reeds in de raadsvergadering van 19 Julij 1876, dus langer dan een jaar geleden, door den heer Cock de wensch was uitgesproken, dat lot dien verkoop van kapitaal niet zou worden overgegaan alvorens daaromtrent een onderzoek was ingesteld. De heer Hartevelt vraagt nu ol dit onderzoek heeft plaats gehad, zoo ja, welke de uitslag daarvan is geweest De heer Cock verklaarde nader zijne bedoeling met de nu door hem herhaalde vraag om inlichting omtrent den oorsprong van dit fonds, llij kende dus niet, maar in verband met de bepalingen in de armen-wel achtte hij eene beslis sing afhankelijk van den uilslag van het onderzoek; «Burg. en Welh. had den gemeend aan dien raad geen. of althans niet bij tijds gevolg te moeten geven." Hij laat die handelwijze ter hunner verantwoording en gelooft dat zij, als leden van den Raad, hun plicht gedaan hebben, door Burg. en Well), den bedoelden wenk Ie geven. Ik vertrouw, dal ieder die belang stelt in eene geregelde behandeling van financiële zaken, die vragen en wenschen niet alleen geoorloofd maar ook gepast zal oordeelen, vooral in den mond van een lid der Commissie van Financiën, wier taak het is naauwleltend le zijn in het toezicht over inkomsten en uilgaven. Maar was het antwoord op die vragen ook gepast? De voorzitter ver klaarde. dal bij burg. en welh. het recht van beschikking niet twijfelachtig was; zij wisten niet van welken kant het verzet zou kunnen komen; en al gebeurde dit. dan zou men. door eene leening, zich weder het geld kun nen verschaffen, liet is alsof men legen iemand, die eene beurs met geld te bewaren had gegeven, zeide: "Ik zal er een goede greep uit nemen, blijkt bel later dat ik er geen regl toe had, dan zal ik bij een ander geld leenen om liet weêr in de beurs te leggen." Ten slotte wordt gezegd, dat de zaak in banden gesteld is van den heer consulent, maar dal het onderzoek tijd vereischt. Onbekend met den datum van verzendingheb ik geen termijn van anlwoord kunnen gissen. De zaak zelve en de vorm die daarbij in acht genomen was, wekten mijne belangstelling om le onderzoeken ol de ver- eischte moeite werkelijk zoo groot was. en zooveel tijd vorderde als, ter verontschuldiging van hel stilzwijgen lot hiertoewas aangewend. De bron nen die ik voor dit onderzoek geraadpleegd heb en mij ten dienste stonden, zijn de volgende: 1'. Frans van Mieris, die vollediger dan zijne voorgangers (triers en van Leeuwenin zijneBeschrijving van Legdenfol., 17621 deel, blz. 23 - 246, onder het bovenschrilt Pesthuisde geschiedenis van die stichting beschre ven heeft. Ik heb het noodig geoordeeld daarvan een uittreksel te nemen, omdat ik vermeendat eene verw ijzing naar den tekst niet voor iedereen voldoende zou zijn. Daaruit kan men zien dal na de lievige pestziekte, die in 1624, 1635 geheerscht had, bij de regering het voornemen bestond, in de plaats van het houten, een steenen-huis te bouwen, en dat aan dat voor nemen uitvoering is gegeven iu 1658, nadat de uitgebreidheid van die ziekte in 1655 had aangetoond dat het houten huis niet groot genoeg was. De rege ring besliste dat het nieuwe gebouw zou worden ingerigt voor 214 bedden, in de plaats van 112 in het houten; dat de bouw zal plaats hebben op gronden loebehoorende aan het Calharina Gasthuisdat die bouw zal vol tooid worden uit inkomsten van het houten pesthuis, die, bij resolutie van die van de Gerechte in 1635 daaraan waren toegelegd, als: 6000 van hel Cathariua-Gaslhuis, /3000 van hel Elisabeth-Gasthuis, ƒ3000 van Huiszit- ten-Meesleren en Diaconen, te zamen ƒ12000, waaraan later nog 1800 uit de Bank van Leening werden toegevoegd (1657). benevens schaalcollecten aan de huizen. «Ende dat helselve zal gedaan worden bij de Regenten van het voornoemde Pesthuis buyten last dezer stede", blz. 241. Het bleek spoedig dat die inkomsten niet toereikende waren, waardoor Regenten reeds in 1659 aan Burgemeesteren de toestemming vraagden en verkregen lot het op nemen van gelden oprenten, en later aan de Staten van Holland tot onteigening i van gronden voor het graven van eene gracht en het aanleggen van plant soen. In 1662 was het gebouw gereed, en oLchoon dit nimmer tot opname van pestzieken, waarvoor het bestemd was, gediend heeft//was de toevloed j der schaamle, gelokt door het gemak en goed onthaal, zog sterk dat Bur- j eemeestcren in 1664 besloten daartegen maatregelen te nemen." Bij van Mieris heb ik niet kunnen vinden of in dat verloop van tijd, tusschen 1664 fn 1672, van liet Pesthuis voor zieken uit deze gemeente gebruik is gemaakt. Na dien tijd zijn daarin zieke matrozen en vreemde soldalen verpleegd Verder dan tot 1673 gaal van Mieris in zijne beschrijving van het Pesthuis tiet en van Alphen, die van 1700 tol 1784 de beschrijving van Leiden voort- zct, zwijgt daarover. Als tweede bron van onderzoek heb ik geraadpleegd: hel Rapport we gens den finantieelen staal der gesubsidieerde stigtingen of godshuizen binnen Leiden, uit naam van het Committee van Finantie van onder stand der gemeente van Leidenmet andere stukken daartoe betrekkelijk. In folio gedrukt 1795, het Poorberigt geteekend B. (Boudewijn) v. (van) Rees. Daarin wordt, blz. 67- 70 en blz. 101, onder hoofdstuk: Pesthuis, de geschiedenis voortgezet en vermeld dat in 1794 tot 1700 het getal zie ken geklommen was van zieken die daarin werden geborgen, niettegen staande Regenten geëischt hadden dat een deel geschikt moest blijven om aan deszells inrigting le kunnen beantwoorden, «want dat men tegenwoor dig in een tijd leefde, waarin het te vreezen was, dat er ligtelijk eene of andere besmettende ziekte kon bespeurd worden." Deze bedenking had geen invloed, het bestuur bleef nog ecnigen lijd onder Regenten en Re gentessen. Het rapport door den secretaris van financiën, B. van Rees, onderteekend, levert de volgende opgave, bl. 69, van deu staal der Bezittingen, in 1795. Het Pesthuis: pro memorie. Losrenten en obligatiën, onder administratie van Regenten: St. p. a 2ü pr. ct. 54.704: 8:14 a 2% pr. ct. 16.684:18: 0; onder administratie van Regentessen a 3 pr, ct. 100000 a 2 3A pr. ct. 1000 0 0 a 2% pr. ct. 14,997:0:0, te zamen 88,386: 6:14; per slot van rekening in kas bij Regenten341412 bij Regentessen807:14: 2 842 8 14. Na aftrek van restantlijst186: 8:14. 656 0ÖT Zoo als blijkt uil de ophelderende tafel, waren de: Zuivere bezittingen, na aftrek van alle de schulden, en de effecten gerekend honderd tegen honderd f 89,042 6 14. Het woord besmetlende schijnt mij beter gekozen en duidelijker uit te drukken het verschil tusschen ziekte en de ziekedan het algemeen in gebruik gebragt woord besmettelijk. De zieke is besmettelijk, de ziekte is besmettende. De Franschen hebben de twee woordencontagieux en infectieux. Van 30 tot en met 36 September 1877. BEVALLENA. Chaudron. geb. van der Post, D. - J. van Proosdy, geb. Jans sen, D. C. J. Eigeman, geb. Vervooren, C. Honsbeek, geb. de la Bie, A. C. Meysing, geb. Schuurman Stekhoven, Z. G. de Jong, geb. van Twuiver, Z. M. Fries, geb. Frensch. S. van den Wijngaard, geb. Dreef, Z. - M. M. van der Vaart, geb. Piek, D. M. Kloek, geb. van Weeren, Z. M. den Os, geb. van Helden, Z. E. P. Robbers, geb. Mieremet, Z. P. L. Steenhuizen, geb. Vlieland, 1). R. Smits, geb. Vlieland, Z. R. A. Starre, geb. Hoorn, Z. M Megchelse, geb. Wijntjes. Z. J. Mieremet. geb. Staffelen, Z. J. C. Crama, geb. Sleglenhorst, D. J. W. Meijers, geb. van den Berg. Z. - N. Pardon, geb. van Rossen, Z. J. van der Klaauw, geb. Lagas. D. A. L. G. Sanders, geb. van Wensen. D. G. E. van der Lof, geb. Gans, G. de Graaf. geb. van Leeu wen, D. J. M. Devilee, geb. de Jong, Z. H. Onvlee, geb. Slijger, Z. M. Frankhuyzen, geb. van Hoven, Z. C. J. Bonnet, geb. van Houten, Z. C. Kne- bel, geb. Knebel, D. GEHUWD: J. T. G. Moiketiboer, jm. en T. P. C. van Dooremaalcn. jd. N. Huntelman, jm. en M. van Wijk. jd. - A. VV. Nieboer, jm. en M. Termeer jd. J J. Rozier, wed', en P. M. Baars, jd. A. Mader, wed', en M Spanjaert, w ede. W. van Mars, jm. en M. Albert, jd. OVERLEDEN: A. Wilschut. 5 m. C. J. Bourgois. 63 j. J. van der Zeeuw, D., 10 m. -- II. Selier, 35 j. N. E. Ober, geb. van Kampen. 35j. H. Greeve, Z., 19 j. C. I). Voorhuizen, 43 j. J. Stakenburg, 54 j. J. L. van der Drift, Z., 5 m. A. P. Langebeek, Z., 3 m. - M. Selier, geb. Sirach, 66 j. J. Vilders, 77 j. C. M. Robijn, D., 8 m. C. Owel, Z., 2 j. AI)V EKT E fN T I E N Voor de vele blijken van belangslelliuggedurende de ziekte en bij het overlijden hunner geliefde Echtgenoole en Moeder ondervonden, beluigen de Ondergeteekcndeu aan allen hunnen hartelijkcu dank. C. RERRÉ. J. A. BERRÉ. PIANINO. Door vertrek wordt Ier overname aangeboden eene goed geconserveerde PIANIVO, van FLEIG te Parijs, met TABOURET, voor ƒ350, circa 4 jaren garantie. Te bevragen iu het llótel le Soleil d'Or, Breêstraat alhier. CONTAGIEUSE ZIEKTEN, BEDERF VAN HET BL0EDJ HUIDUITSLAG De eenigen die door de Academie der geneeskunde goed- fekeurd en door het gouvernement geautoriseerd zijn na jaren lang genomen openbare proeven door 5 commissies Imet tien duizend biscuits. De eenigen die bij speciaal decreet in de hospitalen toegelaten zijn. Waarachtige genezing van alle ziekten bij mannen, vrouwen en kinderen. Belooning 'van 24 duizend francs. Bereidingen zoo volmaakt mogelijk, die aan de menschheid groote diensten kannen be wijzen. Uittreksel van het officieele rapport. Geen andere methode bezit de getuigschriften van voortreffelijkheid. Aangename, snelle, onge vaarlijke, geheime, economiesche behandeling zonder wederinstorting. (Prijs, fl. 5 en Z.eo In de voornaamste Apotheken van de wereld enruedeRivoli,62,Parijs. Consultaties gratis per correspondentie. Expeditie. Hoofd depot H. H. Uloth •t Ce*Apoth., Amsterdam- Te Leiden hij J .1. REIST en K. K. SlVlitll'lt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3