BUIT EN IA N DSC HE BE BIG T EN der bevordering van de zeepfabricalie en ook op grond der billijkheid, daar, terwijl men den zeepfabrikant in het enge dwangbuis eener ver ouderde wet sluit, de administratie onmagtig is te beletten, dat ieder in het groot of klein zich de zoogenaamde kunstzeep onbelast vervaardigt. Tevens wordt in dit wets-ont werp voorgesteld het invoerregt opdebuitenl zeep, thans boven en behalve den accijns verschuldigd, te veranderen in een regt van 5 pCt. der waarde. Daarbij wordt echter nu voor het eerst eene uitzondering gemaakt voor de gewone, zachte groene zeep, waarvoor geheele vrijstelling wordt voorgesteld. 's GRAVENHAGE 26 September. Z. M. de koning-groothertog heeft den officier van administratie 2" kl. bij de marine ,1. A. Kruit benoemd tof ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemd: tol substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Amsterdam de heer mr. U. Slheeman, thans substituut griffier bij het geregtshof aldaar: tol ambtenaar van het openbaarministerie bij de kantongeregten in het arrond. Amsterdam, voor de kantons Amster dam (derde en vierde kanton en Hilversum), ter standplaats Amsterdam, de heer mr. E. F. M. Malhon, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Maastricht, en tot notaris te Uirksland, arrond. Rotterdam, de heer mr. P. C. A. M. van Weeladvocaat en cand.-notaris aldaar. De luit. ter zee 2' kl. 11. J. J. Kempe is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de luit. ter zee 2' kl. A. A. Sweep, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld. De telegraphist 3® kl. bij den rijkstelegraaph F. A. Maas is, ingevolge zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Door den minister van koloniën zijn de civile ingenieurs A. E. Kem- pees. R. P. (t. D. Wijnmalen, J. C. Heyning, A. C. Nieuwenhuys, J. F. de Gijselaar en G. van Nes, gesteld ter beschikking van den gonverneur-gene- raal van Nedcrl. Indie, om Ie woyden benoemd tol adspiranl-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5% ure ten paleize ont vangen de commissie uit de tweede kamer belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede, gisteren door dit deel der vertegen woordiging vastgesteld. De commissie, die zich van deze taak gekweten heelt, was zamengcsteld uit den president, de hecren Gevers Deynoot, de Bruyn Kops, van lleukelom, Verniers van der Loeff, Kappeyne van de Cop- pello, ontwerpers van het antwoord, benevens de hecren Holzman, Mackay en van Baar. In eene heden ten 2 ure gehouden zitting van de tweede kamer beeft plaats gehad de benoeming van twee leden van de huishoudelijke commissie, en van drie leden der gemengde commissie voor de stenographic. Daarna is de zitting gesloten. De kamer had voor de zitting hare werkzaamheid in de sectiën voortgezet. GI6GLAND. LONDEN. 25 September. De heer Sargeaunt is door lord Carnarvon belast met eene zending naar de Transvaalten einde een onderzoek in te stellen naar en verslag uit Ie brengen omtrent den financiëlen toestand der provincie, en mede te werken tot organisatie van hare burgerlijke instellingen. Men is er thans in geslaagd het wrak van de Forest te doen uiteen springen en op te ruimen. De jury, die naar de oorzaak der zeeramp een onderzoek instelde, is tot de uitspraak gekomen, dat het ongeluk en het daaruit voortgevloeide verlies van menschenlevcns moeten worden toegeschre ven aan //eene aanvaring." Zij brengt tegen niemand eene beschuldiging uit. Volgens de berigten door de Times thans betreflende den hongersnood in Britsch-Indië ontvangen, is de toestand iets gunstiger. Er is overvloed van regen gevallen in de districten, waar de hongersnood het ergst is, en de oogst begint goed te slaan, liet aantal van hen, die in de stad Madras in de verblijven en werkplaatsen, door de regering voor noodlijdenden inge- ngthunne toevlugt zochtenverminderde in de laatste week van 14000 tot 5000. Op het platteland vermindert de toevloed van hen, die naar de regcringswerkplaatsen komennog geenszins in gelijke mate. Er is echter geen twijfel aan, ol er is eene belangrijke omkeering ten goede gekomen. Toch moeten stellig een groot aantal van hen, die den hongersnood over leven, in de eerstvolgende weken bezwijken, ten gevolge van de langdurige ontbering, die zij hebben doorgestaan, llun verzwakt gestel is thans tegen de regens en de koude nachten niet bestand; om de zoodanigen te helpen, is de particuliere liefdadigheid met alle magt werkzaam. Te Philadelphia is men tol de ontdekking gekomen van groote bedrie gerijen, gepleegd door den heer Morton, president van de Market-Slreet- Spoorweg-Maalschappij. De maatschappij was zoo voorspoedig, dat de aan deden op een lijd voor driemaal de waarde verkocht werden en thans heeft de heer Morton lekend, dal hij verscheidene jaren achtereen, om parlictilh re verliezen te dekken, met andere ambtenaren van den spoorweg stelselmatig aandeden boven het maximum had uitgegeven, tot een bedrag, hetwelk dat van het geheele kapitaal overschreed, namelijk 1 millioen doll. De aandeden van den spoorweg zijn van 150 lot 60 gevallen. F H A K n 1.3 54. liet manifest van den heer Thiers is openbaar gemaakt met eenige woorden van den heer Mignet, waarin gezegd wordt, dat het gevonden is onder de nagelaten papieren van den overledene en geheel met zijne hand geschreven. Slechts het eerste gedeelte was herzien; voor de herziening van het laatste had hij den dag bestemd van zijnen dood. De heer Mignet ver klaart dat in het handschrift niet de minste verandering gemaakt is. Men leest in de Figaro: De bladen van het radicalismus zijn gevuij met een lang en bedroevend pamflet, dat zij het //manifest van Thiers" dur ven noemen. Wat dit pamflet is, van waar het komt, wie het gemaakt heeft, zullen wij niet onderzoeken. Hel is eene ellendige compilatie van het. geen men honderdmaal in de coalitie-bladen gelezen heeft. En er is vaQ alles: brokken uit de redevoeringen van Gambetta, uit de artikelen van About, met de geloofsbelijdenis van Barodet, uit de leerredenen van Jules Simon, uit het requisitoir van Challemel, alles, behalve woorden van Thiers Zie dat brengt de democratische pers ons heden ochtend, en men wil ons doen gelooven dat dit het werk van den grooten staatsman is. Na zich van zijn lijk bediend te hebben om het tot een verkiezingsmachine te maken, na de Invaliden voor hem gesloten, na hem de militaire en de nationale eer onthouden te hebben, maakt men misbruik van zijnen naam om de groote trom te slaan ten bate van een hoop eerzuchtigen. De heer Durand, lid der ontbonden kamer en van den algemeencn raai in het dep. der Rhöne, is wegens beleedigende uitdrukkingen tegen de minis- Iers, bij zijne openingsrede in bedoelden raad, bij verstek veroordeeld tot 1 14 dagen gevangenisstraf en eene boete van 500 fr. RUSLAND. Omtrent het gevecht in den Schipka-pas op 17 Sept., zijn nog de vol- gende mededeelingen ontvangenHet hevigst woedde van 's ochtends 3 uur af de strijd om den Nicolaasberg. De Turken klauterden in digte drommen er tegen op, wierpen handgranaten, drongen twee compagniën in onze trancheën terug en begonnen met schanskorven en rijshout, dat zij mede- gebragt haddenloopgraven te maken. Hoewel onzerzijds een sterk geweer- en artillerievuur onderhouden werd, naderden de Turken toch en hcschen zij 's ochtends tegen 6 uur een witte vlag met roode halve maan op de rots, terwijl wij een oogenblik rust namen. Onze daaropvolgende tegen aanvallen werden eerst afgeslagen; tegen den middag echter werden de Turken door twee compagniën van het Schitomirsche en ée'ne compagnie van het Volhynische regiment van de rots afgeworpen en bijna geheel ver nietigd. De geheele helling was met Turksche lijken digt bezaaid; het aan tal bedroeg niet minder dan 3000. Onze slorm-kolonne werd eerst aange voerd door kolonel Tiaschelnikofï en na diens verwonding door luit.-kolonel prins Chilkofl'. Onze artillerie had de beste uitwerking; vooral onderscheidde zich de 4* batterij der 14® brigade van kolonel Hofmann en de le batterij van den gevallen vleugel-adjudantprins Meslschersky. Na diens dood nam luit. Sidorin het kommando over en deed verscheidene Turksche storm- kolonnes door zijn kartetsvuur uiteenspatten. Ons verlies is grooter dan vroeger gemeld werdwij hebben 31 officieren en omstreeks 1000 soldaten dood of gewond. Onder de gewonden is de kolonel van den geueralen stal Rennerfeldt. TURKIJE. Chefket-pacha meldt dat eene divisie, bestaande uit 20 bataillons, een regiment cavalerie en twee batterijenmet een convooi Plewua bereik! heeft. Hel herstel van den telegraaf vordert snel. Osman-pacha is door de aanvulling zijner strijdmagt en krijgsbehoeften weder in staal gesteld zich met kracht tegen de aanvallen van het Russisch- Rumeensche leger le verdedigen. Suleiman-pacha meldt van 23 September, dat twee compagniën infanterie en 200 Gircassiers, ter verkenning uitgezonden, op een afstand van 2 uren van Gabrova aankwamen en de dorpen Gantra-Jeni en Maholle verbrandden, nadat zij er de Russen uit verjaagd hadden, en daarna terugkeerden. Wij bombarderen, meldt hij, zonder ophouden; het geschut des vijands zwijgt, Het geweervuur der voorposten is gestaakt. Volgens de berigten van verschillende correspondenten mag men thans aannemen dat de slag bij Biela, waarvan in Turksche berigTen zoo hoog werd opgehesenslechts een ernstig verkeniiings-gevecht is geweest, waarbjj de Turken niet sterk genoeg waren om den aanval op de Russische stellingen door le zetten. Te Konstantiiiope! zijn 6000 gewonden van den strijd in den Schipka- pas aangekomen. Op verschillende stations tusschen Philopopolis en Adria- nopel bevinden er zich nog meer. Blijkens de rol der gesneuvelden uit dezelfde gevechten bedraagt hun aantal reeds 5000. Naar gemeld wordt hebben de Monlenegrijnen te Nicsic een proviand gevonden zoo groot dat het geheele Montenegrijnsche leger zich daarmede maanden lang kan voeden. De belegerden hadden zulk een overvloed vai levensmiddelen, dat zij balen rijst en zakken met meel als schanskorven gebruikten. PER TELEGRAAF PARIJS, 25 September. In den ministerraad zijn heden de laatste gou- vernemenis-candidaiuren vastgesteld voor de aanstaande verkiezingen. W'EENEN, 25 September. Aan de Pol. Corr. wordt uit Bucharest ge meld dat gisteren eene Turksche strijdmagt een sterk en door het geschut van Silislria gedekt punt op Rumenischen bodem tegenover Silislria bezette, met het doel om eventueel den spoorweg van Galatz naar Bucharest te ver sperren. De Turken versterkten de brug welke den Turkschen oever en Silislria met het riland Dolgav verbindt. Te Biela zijn aangekomen drie divisiën garrie-infanierie. Twee daarvan zijn tegen Plewna, één is naar de Jantra gedirigeerd, terwijl bijna de ge heele garde-cavalerie naar Tirnowa is gezonden. Sinds twee dagen belet aanhoudende regen de operaliën. ST. PETERSBURG, 26 September. Officiëel. Karajal25 Sept. De Turk sche artillerie beeft den 21™ do Russische positie bij Mukhaestate beschoten, zonder nadeel te veroorzaken. Gelijktijdig werd de kust van Moltawka tot het fort Nicola jefï'ski door Turksche monitors gebombardeerd. KONSTANT1NOPEL24 September. Depêche van Sulcimau-pacha van gis teren: Het geweervuur houdt aan over de geheele linie. Depêche van Erzcrum van gisteren: Volgens gerucht is hel Russische gar nizoen van Ardahan niet 8 bataillons versterkt. Het Russische centrum lelt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2