L>UITEM.AM)SCUE UEHIGTEN, PER TELEGRAAF. ccn hocil op, dat den bediende in bet reeds donkere portaal voorbijschoot, vriendelijk goeden avond zeggende. Weer eenige seconden later kwam ecne vrouw naar beneden, die eene boodschap ging doen. Toen zij terugkeerde en den bediende nog altijd in hel portaal zag staan, vroeg zij hem wat hij eigenlijk wilde. Hij zeide dal hij op antwoord wachtte van de familie, wier naam hij noemde, maar toen bleek het, dat die familie niet in het huis woonde en dat er eene sluwe opligting had plaats gehad. De bedriegster schijnt met de inrigtiug van het huis, dat door meer dan één gezin bewoond wordt, goed vertrouwd te zijn geweest. Zij moet zich op een der bovenportalen of op de daar aanwezige heste kamer verscholen en zich van hare bovenkleederen ontdaan hebben. Tegen den lijd, dal de bediende verwacht kon worden heeft zij de schel binnenwaarts afgedraaid en zich toen op den uitkijk geplaatst. Toen zij den man zag aankomen en den belknop in beweging hoorde brengen die niet meer op de bel cor respondeerde, maakte zij open. blootshooldsin een eenvoudig paarsch kleedje. Met de voorwerpen naar boven gaande, heeft zij op het portaal mantel en hoed gegrepen, en is toen als een dametje gekleed dadelijk tc- rugkcerd en den niets vermoedenden bediende ontkomen. Zóó althans moet men zich dc toedragt der zaak voorstellen. (/V. R. C.) De passagiers die Zaturdag morgen aan hel slation Vogelzang stonden te wachten op den trein, die van daar ten 8.3 uur naai' Amsterdam ver trekt, zagen plotseling een oud man snellen naar den trein van 8 uur naar Rotterdam die reeds in beweging was. Eer men iu zijn opzet erg hebben kon. poogde hij. aan hel uiteind van een waggon, de loopplank te be klimmen. maar verloor het evenwigt en tot aller schrik zag men hem lus- schen twee waggons verdwijnen. Een paar toeschouwers en het personeel van het station vlogen den weg op eu riepen, dat men zoude stoppen. Eer deze teekenen werden begrepen was de trein reeds een eind weg en men verwachtte natuurlijk slechts een verminkt lijk te vinden. Als door een wonder echter schijnt de man zich te hebben kunnen vasthouden aan den kop- pelkeiling en ofschoon hij aldus werd voorlgesieurd en ten slotic half bui ten kennis geraakte, waren oppervlakkig slechts kneuzingen te bespeuren. Bij onderzoek bleek, dat de man, van Haarlem komende, zonder de con ducteurs of den stations-chef van zijn voornemen te verwittigen, uit den trein gestapt was, om een pakje af te geven aan een persoon, die Item daar zou wachten, maar te vergeefs door hem werd gezocht. Daardoor waren de portieren reeds gesloten en de conducteurs in den bagagewagenvoordat hij terugkwam. Zaturdag II. nam een reiziger aan het station van de Ncderl. Rijnspoor maatschappij te Arnhem in een spoorrijluig derde klasse plaats naar Rotter dam. In de nabijheid van Ede bragt bij zijn hoofd buiten het portier, in welke houding hij zulk een geruime lijd bleef dal zijne mede-passagiers ver moedden dal hij door eene ongesteldheid overvallen was. Daar deze per soon evenwel bewegingloos buiten het raam bleef hangen, klom de onge rustheid der passagiers, die werkelijk niet ongegrond was, want toen zij zijn ligchaam naar binnen wilden brengen bespeurden zij een lijk te omvatten. Zijn verblijf buiten het raam strekte tot volvoering van een zelfmoord door middel van een pennemes, waarmede hij zijn hart doorboord had. Te Eindhoven is dezer dagen een houtmagazijnwaaraan eenige her stellingen werden gedaan, ingestort. De eigenaar werd daardoor gedood maar de werklieden kwamen er met eenige kneuzingen af. 'sGRAVENHAUE, 24 September. Door Z. M. is aan den heer H. A. Bogaerts, te 'sHertogenbosch, ver gunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groole, hem door den Paus geschonken. Tot rector magnificus voor het studiejaar 1877/78 zijn benoemd: aan de rijks universiteit te Utrecht dr. N. Beets; aan de rijks universiteit te Groningen dr. F. W. B. van Bell. Voorts zijn benoemd tot hoogleeraren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan laatstgenoemde universiteit de hh. dr. E. Baehrens en dr. F. J. van den Ham. Tot Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond is benoemd de heer J. Ochlmaii Sz., thans tijdelijk lecraar aan die school; aan de hh. A. S. Kok en V. A. Julius is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond. Tot tijdelijk Ieeraar aan laatstgenoemde school is benoemd de heer K. Bes, te Haarlem. Door Z. M. is de hoofddirecteur van het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur der afdeeling Waarnemingen te land" van dit instituut, en tot directeur dier afdeeling benoemd de heer dr. M. Snellen te Utrecht. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. -- In de zitting van de tweede kamer, ten lr4 ure geopend, heeft de commissie voor het adres in antwoord op de troonrede haar ontwerp ter tafel gebragt, dat onmiddellijk naar dc afdeelingen werd verzonden, die daarop vergaderd zijn. De zitting werd dientengevolge geschorst tot half vier. Alstoen heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1878 aangeboden. De rede door den minister daarbij uitgesproken, wordt in hoofdzaak hierachter medegedeeld. De beraadslaging over het ontwerp-adres is bepaald op morgen ten 11 ure. De kapitein-directeur der stafmuziek van het rrg. grenadiers en jagers vierde gisteren het gouden jübilé van zijne kunstenaars-loopbaan. Zaturdag mor gen hebben de leden van de kapel reeds een blijk hunner belangstelling aan den jubilaris geschonken. Toen de heer Dunkier de repetitiezaal binnentrad, werd lig met eene krachtige fanfare begroet, en de kapelmeester Völlmar bood daarna met een gelukwensch aan den directeur, namens de leden der kapel, een prachtige pendule en bloemtafellje aan. BELGIË. Onder de mijnwrkers in Henegouwen heeft weder eene werkstaking plaats. Reeds is een aanval gedaan op de directie- en machine-gebouwen Ie Wasmes en ie Pa urages. Er moet een gevecht hebben plaats gehad, waarbij 2 gendarmes en 7 oproermakers gekwetst en 2 gedood zijn. Eene sterke militaire magt is naar de bedreigde punten gezonden. - Volgens sommige dagbladen wordt er aan de komst van prins Lodewijk Napoleon te Dave niet meer gedacht. F H A UK Si H J JU. Zaturdag werd de zaak van Gambetta op nieuw behandeld. Reeds ten acht ure stonden advocaten en journalisten voor de deur van het paleis van justitie, die eerst ten half elf ure zou geopend worden. Toen de zitting geopend was, kreeg Gambetta in de eerste plaats het woord. Hij bragt in het midden dat aangezien het hier eene politieke zaak gold, hij van meening was dat de uitspraak der kiezers moest worden afgewachten dat hij jtt afwachting hiervan aan den heer Allou zijne verdediging had opgedragen Onmiddellijk daarop kreeg deze het woord. Hij begon met te zeggen, daj hij zoo gaarne de groote quaestiën had aangegrepen die Frankrijk bewegen dat hij zich de omstandigheden had willen herinneren, die geleid hadden lot al de beleedigingendie het liberale, het vredelievende en werkzame Frankrijk had moeten verdragen, eu die gedurende bijna 4 maanden het land van zijn rust beroofd hadden. In dit alles zou hij zich echter niet be geven, aangezien naar zijne meening de regtbank niet bevoegd is om in deze regt te sprekenhij zou daarom de zaak niet //au fond" bepleiten maar zich tot da ontwikkeling der exceptie bepalen. Na deze ontwikkeld betoogde de verdediger nog dat //offense" jegens den president hier niet be° stond. De rede van den verdediger, waarvan de slotsom was /des conser- vateurs font l'oeuvre des révolutiouuaires", duurde 1% uur en maakte vrij wat indruk, liet openbaar ministerie hield de bevoegdheid der regtbank staande en hield vol d it hier wel degelijk //offense" jegens den president bestond. Nadat de zitting eenigen tijd geschorst was, kwamen de regters weder binnen. In de opgeworpen exceptie van onbevoegdheid werd de be klaagde niet ontvankelijk verklaard. De heer Allou weigerde de zaak //au fond' te behandelen en hierna heeft de regtbank het vonnis bevestigd. De Moniteur wil weten dat alle conservative candidaten voornemens zijn hunne instemming te betuigen met het manifest van Mac Malton en dat zij dit in dc door hen verspreid wordende billctlen Ic kennen zullen geven, BUITSC S3 i. A t In een schrijven uit Rumenië aan de socialistische R orwarts werd dezer dagen beweerd, dat 2000 Duitsche militairen, op last van het minis- lerie van oorlog te Berlijn, in Russische uniform naar het tooneel des oor- logs waren vertrokken. Daar dit van verschillende zijden werd tegenge sproken, deelt de Rorwilris thans een tweeden brief van dien correspondent mede, waarin het berigt wordt gerectificeerd, in dien zin: dat die man schappen als instructeurs ter beschikking der Russische regering gesteld en door haar in Russische uniform naar Bulgarije gezonden waren. Men ver- wacht dat de minister van oorlog niet zal kunnen nalaten, eene reglerlijke vervolging legen de Rot-warts in Ie stellen. RU SLAX1). Te St. Petersburg is het volgende officiële berigt uit Karajal, van den 21sttD, ontvangen: In het begin van September begon Ismaël-pacha op de bergruggen en hellingen tegenover Chafatue en Crekschabor batterijen op te rigten en opende een onschadelijk vuur tegen Tergukasoffs troepen, met het voornemen om iu het vlakke land neder te dalen. Den 19d"1 des na middags 3 uur ondernam de vijand den aanval op Chafaluc. Na wisseling van geweervuur gedurende twee uren werd de aanval afgeslagen; de vijand vlugtte met groot verlies. Aan onze zijde werd de overste Zwanofl aan den arm gewond. Tegen den avond trok een troep Baschi-bozuks, 500 man sterk, door onze voorposten heen, doch werd dadelijk weggejaagd, zonder nadeel aangerigt te hebben. Onze verliezen bij al deze affaires zijn over het geheel uiterst gering. TURKIJE. De Weener Pol. Corr. meldt uil Bucharest van den 21stcnSedert twee dagen wordt een hevige strijd gevoerd tusschen den Czarewitch en Mehe- met-Ali, zonder dat hel tot eene beslissing is gekomen. Biela zou in de handen der Russen gebleven zijn. Daarentegen wordt gezegd, dat het Rus sische hoofdkwartier naar Sistova is verplaatst. Gelijktijdig deed de hoofd- magt van Osman-pacha in den nacht tusschen 20 op 21 September een aanval op de Grevica-redoule. Hij werd echter met zware verliezen terug geslagen. Een telegram uit Weenen aan de Köln. Zeit. meldt: Berigten door het ministerie van oorlog ontvangen melden eenstemmig, dat de Russen bij Biela volkomen geslagen werden; de Russen schatten hunne verliezen zelf op meer dan 4000 man. Andere telegrammen aan officiële personen aldaar melden, dat de verliezen der Russen bij Biela zeer groot zijn en omstreeks 12000 man bedragen. Het hoofdgevecht had bij Chairkoi plaats. Hetzelfde blad ontvangt uit Cettinje het berigt, dat het laatste fort in den Duga-pas, Nazdre, in handen van de Montenegrijnen is gevallen. Een kanon werd buitgemaakt. Aan het garnizoen werd vrije aftogt naar Spuz toegestaan. De correspondent van de Times schrijft van 19 Sept.: Juist keer ik van dc posiliën van Plewna terug. Te Grivica zijn de Rumeniërs met hunne loopgraven lot op 250 yards van de tweede redoute genaderd, welke waar schijnlijk met 4 a 5 dagen vallen zal. Rondom deze verdedigingswerken liggen honderden Russische, Rumeensche en Turksche lijken onbegraven te rollen. De slank is onuitstaanbaar. De verliezen van den ll^'11 en 12den bedroegen meer dan 00 pCt. De Russen hebben ongeveer 320 kanonnen, die onophoudelijk de Turksche schansen beschieten welke naauwelijks met een enkel schot antwoorden. Men zegt dat hun ammunitie opraakt, doch hoe zal men hiervan het bewijs geven? De Turken loopen op hunne redou tes op de kalmste en onverschilligste wijze heen en weder. De Russen zijn langs hunne geheele linie sterk verschanst eu al hun geschut staat goed ge dekt. Den 13llt0 liet generaal Zotoff' door een parlementair vragen, de dooden te mogen begravenmaar de Turken weigerden eene wapenschor sing; daar de lijken niet meer dan 300 yards van de Russen afliggen, moeten ziekten hiervan hel noodzakelijk gevolg zijn. ST. PETERSBURG, 23 September. (Officieel). Een telegram uit Gorni- Studcn van den 22'° meldt: Gisteren ochtend ten 11 ure hervatten de Tur ken het bombardement op den Nicolaas-berg in den Schipka-pas. Tegen 1 uur vielen de Turken de posiliën van generaal TalischefT bij Czerkovna aan; zij werden echter overal afgeslagen. De strijd eindigde eerst 's nachts. De kolonnc van generaal Tatischelf behield al hare posiliën. ALEXANDR1E, 23 September. De Njjl heeft omstreeks de hoogte van tien meter bereikt. KONSTANTINOPEL, 23 September. Mehemed-Ali seint heden: //Het slechte weder heeft de operation tot den middag vertraagd. Den 21 werd vijf uren achtereen een hevig gevecht geleverd: wij rukten vooruit tot de vijandelijke verschansingen. Dc nacht maakte een einde aan den strijd. De verliezen van den vijand zijn meer dan nog eens zoo groot als de onze." THERAP1A, 21 September. Eene dépêche van het hoofdkwartier te Schipka meldt, dat het vechten gestaakt is wegens het slechte weder. De Turken zouden Maandag 1000 man aan dooden en gewonden verloren hebben. De Russische verliezen waren ontzaglijk. PARIJS. 24 September. Het manifest van wijlen den heer Thiers is ver schenen. Daarin wordt aangetoond de gematigdheid van de kamer van afgc-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2