LEIDSCHE COUR A AT. N°. 2 187*. D1NGSDAG 25 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met hel Verslag der Handelingen ran den Gtmernkruad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditie hosten. Afzondei lijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. fi Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden binds. 6162 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). STAI>S-BKK~ÏC H f EIN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 27"™ September 1877, des namiddags ie twee uren. 1«. Benoeming van eene onderwijzeres 2dt klasse aan de meisjesschool der 1"« klasse. (188) 2°. Idem van een lid van het Cnralorium over de Inrichting tot opleiding van 0. I. ambtenaren. 3» Voorstel van J. Scheltema, betrekkelijk de administratie der Gasfa- briek. (121189 en 200) 4». Verzoek van P. D. Sleenhnizen om eene bouten loods te plaatsen aan den Vestwal bij de algemeene begraafplaats (190) 5». Staat van af- en overschrijving op de gemccnte-begrooting, dienst 1877. (191) 6». Verzoek van G. 11. Lalleman. om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (193 en 194) 1'. Idem als voren, van A. W. Swart, als onderwijzer 2de klasse aan de school n". 1 voor minvermogenden. (198) 8'. Voordracht tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1877. (195) 9». Idem, betrekkelijk de tijdelijke voorziening in de vaceerendc betrek king van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (196) 10'. Verzoek van \V. B. A. Van Harteveldter bekoming van grond onder de gemeente Zoeterwoude. (197 en 199) 11°. Rapport der raadscommissie in zake het Utreclitsche jaagpad. (151) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 24 September. De afloop van het admissie-examen tot de kon. militaire academie te Breda, door eenige leerlingen der hoogere burgerschool te Leiden afgelegd, is als volgt: uit de 5e klasse 1 leerling, geplaatst voor genie 0. lndië in het derde studiejaar, namelijk A. F. Rudolph; uit de 4° klasse 6 leerlingen, waarvan tot het tweede studiejaar zijn toegelatenG. R. D. van Doesburgh en W. F. van Hoogstraten voor artillerie hier te lande, en G. C. P. Poelman voor artillerie 0. lndië, en voor het eerste studiejaar T. A. de Nevc voor artillerie 0. lndië en A. A. van Schilfgaarde voor infanterie hier te lande; uit de 3,: klasse 5 leerlingen, van welke tot hel eerste studiejaar zijn toe gelaten: C. de Waal voor genie 0. lndië, en J. W. Palmer van den Broeck voor artillerie O. lndië. Bij het examen voor het eerste studiejaar moet in aanmerking worden genomen, dat van de 217 candidate!) slechts 63 werden toegelaten. Van de 2e klasse hadden zich ook twee leerlingen, die in Mei de hoogere burgerschool verlaten hadden, aan het examen gewaagd, doch werden afgewezen. Van de le klasse onderwierpen zich geene leerlingen aan het examen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37.00, l 18.50, ƒ3.90 en ƒ1.90 en de laagste prijzen ƒ37.00, ƒ18.00, ƒ3.50 en 1.80. Bij den wedstrijd tusschen kweekersknechts en leerlingen zijn op de tentoonstelling, op 15 en 16 September door de afd. Rotterdam der Nederl. maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde gehouden, o. a. bekroond: M. J. van Laren, J. Bertram en J. Valk, werkzaam aan den hortus alhier, en K. Drost, werkzaam bjj de firma Siebold (J. Mater). Men meldt ons uit 'sllage: Naar men verneemt wordt in het adres van antwoord van de tweede kamer, onder bereidverklaring om verbeterin gen in de wetgeving te helpen tot stand brengen te kennen gegeven dat aan zoodanige verbetering vóór alles de wet op het lager onderwijs behoefte heelt, doch dat dit gewiglig volksbelang schade lijdt //door het gemis aan overeenstemming tusschen de regering en de vertegenwoordiging, hetgeen algemeene en diep gevoelde teleurstelling opwekt". Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Sinds langen tijd heeft zich de behoefte aan eene betere regeling van het godsdienstonderwijs voor leerlingen van het gymnasium en de hoogere bur gerschool steeds meer doen gevoelen. De leerstof is langzamerhand zóó toe genomen, dat het onderwijs telkens moest worden uitgebreid, terwijl de lijd, daartoe beschikbaar, steeds moejjelijker te vinden was. Ten einde hierin verbetering te brengen werd in de maand Mei jl. eene bijeenkomst gehouden van ouders en voogden van leerlingen dier beide inrig- tingen voor onderwijs. Men besloot een adres aan den gemeenteraad te zen den, met verzoek een uur uit den schooltijd te willen aanwijzen dat ge bruikt zon kunnen worden tot het geven van godsdienstonderwijs. Dit adres werd door bijna alle ouders en voogden geteekend, met uitzondering van hen, die door hunne qualiteit daarin werden verhinderd. De gemeente raad heeft, na gunstig advies van de betrokkene schoolautorileiteu, beslo ten, de commissie van toezigt en heeren curatoren uit te noodigen, bjj wijze van proefneming, eenige uren beschikbaar te stellen tot het geven van dat onderwijs. Dit besluit van den gemeenteraad is in eene vergadering van ouders en voogden ter hunner kennis gebragt. In die vergadering werd aan eenige heeren opgedragen daarvan mededeeling te doen aan alle predikanten en geestelijken te dezer stedein het vertrouwen dat de poging om het gods dienstig leven der jongelieden ook door dezen maatregel te versterken, bjj hen in de eerste plaats waardeering zou vinden. Deze missive was getee kend door ouders van verschillende kerkgenootschappen en rigtingen, om daardoor ten duidelijkste te doen uitkomen, dat de gunstige beslissing, door den gemeenteraad genomengelijk zij door ProtestantenKatholieken en Israëliten was gewenscht, niet aan eene enkele partij of rigting, maar allen ten goede moest en kon komen. Aan het verzoek der ouders willen de heeren Chavannes, Hagen, Knap pert, Rogge, Riimke en Schcfl'er voldoen door op de vastgestelde uren een cursus van godsdienstonderwijs te geven. Op den 1" October zal daarmede een aanvang worden gemaakt. Vooraf, den 29™ September, des namiddags ten 2 ure, zal in het Nut eene bijeenkomst der leerlingen roet hunne ouders gehouden worden tol plegtige opening der lessen. (Zie verder de advertentie.) Z. M. [de koning heeft aan de Vereeniging //het Nederlandsch looneel" voor het speelsaizoen 1877/78 een subsidie verleend van 5000 ten behoeve van den stadsschouwburg te Amsterdam, en van 10000 ten behoeve van het Hollandsch tooneel te 's Hage. -• Men verneemt dat wijlen H. M. de koningin onder hare testamentaire beschikkingen ook de Sophiaschool te Amsterdam heeft bedacht met een legaat van ƒ1000. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is op 21 Sept. van Aden vertrokken. Met groote meerderheid van stemmen zijn door de stemgeregtigde le den der hervormde gemeente van Voorschoten en Veur tot leden van het kiescollegie herkozen: de hh. J. H. Kramers, d'. J. J. Sluiter, P. de Bruin jr. en L. Kranenburg. Te Arnhem is Zaturdag gehouden da algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De maatschappij telt thans 500 leden, verdeeld over 10 afdeelingen. Tot algemeen secretaris penningmeester is definitief benoemd de heer H. C. Zwart, thans die betrek king bekleedende. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de hh. dr. D. J. Gosterle Amsterdam; .1. Jurrissen, te Naarden en C. Glijm de Vos, te Utrecht. Tol voorzitter voor 1878 is herbenoemd de heer Viruly Ver- brugge. Er is bepaald, dat de algemeene vergadering in 1878 zal plaats hebben in September te Leiden en de vriendschappelijke bijeenkomst inJulij in hel Gooi. Te Botterdam is een der voornaamste magazijnhouders van goud- en zilverwerken het slagtolïer geworden van eene behendige opligtster. Een meisje, oogenschjjnlijk van twintigjarigen leeftijd, eenvoudig maar netjes gekleed en met een hoogst onschuldig gezigtje, kwam in het magazijn het berigt brengen dat zekere familie in de Jonkerfransstraat verlangde dat men haar eenige trouwringen en gouden dameskettingen ter bezigtiging zoude zenden, maar het moest zijn des avonds tusschen 6 en 7 ure, stellig niet later. De bediende van het magazijn werd op hel bepaalde uur naar het bedoelde bovenhuis in de Jonkerfransstraat gezonden met een pakje, waarin zich vier gouden trouwringen en zestien gouden dameskettingen be vonden, gezamenlijk ter waarde van ongeveer 1100. De bediende had na drukkelijk in last de voorwerpen of geld mede te brengen en niets op bezigtiging of op crediet te laten. Toen hjj aan liet bewuste perceel aan kwam, werd hem dadeljjk de deur geopend door het meisje, dat de bestel ling had gebragt. Zij verzocht hem een oogenblik te wachtentot dat de familie eene keus zou hebben gedaan. Zjj ging naar boven. Eenige secon* den later kwam een dametje naar beneden, in een mantel gehuld en met

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1