ijiDSdii: COURANT. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. M°. 222. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, r$77. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.SO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de expeditie-kosten. Afzonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cruis, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 19 September. De reeks der zomer-concerten op Zomerzorg werd gisteren met liet achtste of laatste gesloten. Over liet algemeen kan men niet zeggen dat liet een gelukkig jaar geweest is voor die uitspanning. De dood onzer koningin bragt bijzondere moeijelijkheden met zichwaardoor herhaalde verschuiving der dagen, waarop de concerten gegeven worden, plaats moest hebben. Ook het weder heeft de onderneming van den heer Couvée niet in de hand gewerkt. De prachtige en keurig net gehouden tuin moest meer dan eens worden ontruimd en het publiek was genoodzaakt zich naar binnen te be geven. Dat men echter de gegeven moeite op prjjs stelde, bewees het con cert van gisteren, toen, niettegenstaande het aanhoudend regende, Zomer zorg zich in een volle zaai kon verheugen. Bij alle wisselvalligheid op hel ondcrmaansche handhaaft de kapel van de grenadiers en jagers steeds even zeer haren roem als Zomerzorg haren luister. Het eerste pleit gedeeltelijk voor de deugdelijke leiding van den heer Völlmar, het tweede voor de zorg van den heer Couve'e. De heer Völlmar heeft ter gemoelkoming van den minder gunstigen zomer het prijzenswaardig plan opgevat nog een concert te geven en wel met strijk-orcliestdat aanstaanden Dingsdag 25 September zal plaats hebben. Wij brengen dan ook nu reeds na afloop der traditionele acht concerten den heeren Völlmar en Couvée onzen dank voor de moeite die zij zich voor Leiden geven, waardoor het beschaafd publiek in staat is op een heer lijke plaats onder aangename muziek zijne avonden te slijten. Bij de aan de leden der tweede kamer rondgedeelde Indische begroo ting voor 1878 wordt, tot dekking van het nadeeiig slot, voorgesteld eene leening aan te gaan van 16 millioen. In een buitengewoon Politieblad worden als gesignaleerde personen opgegeven: Johannes Martinus van Wees, oud 22 jaren, koopman, geboren te 'sGravenhage. laatst wonende te Rotterdam, en Johannes Oostenburg, oud 30 jaren, horiogiemaker, geboren en laatst wonende te Leiden. Zij zijn onlangs bij arresten van het geregtshof te 'sGravenhage tot tuchthuis straf respectievelijk van 7 en 6 jaren veroordeeld en in den avond van 17 Sept. jl. uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hage ontvlugt. Beiden zijn zeer gevaarlijke dieven. De officier van justitie te 'sGravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 Sept. van Napels vertrokken. De Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Balavia, is op 18 Sept. van Port-Saïd vertrokken. Z. K. H. prins Prederik heeft aan de commissie voor dc oprigting van een gesticht voor oude visschers op Urk doen toekomen de som van ƒ200. Aan de theologische school te Kampen zijn weder 18 jongelingen als student ingeschreventerwijl bij het toelatingsexamen 2 werden afgewezen. Het aantal studenten aan dc school bedraagt thans 84. De geïllustreerde uitgaven van den heer Henri Bogacrls te 's llorlo- genbosch zijn op de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, bekroond met de zilveren medaille. Te Alkmaar werd gisteren in het kerkgebouw der Ev.-Luth. gemeente de algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche maatschappij van landbouw. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer ft'. W. van der Vliet, met een kort woord, waarin hij hulde bragt aan de nagedachtenis der koninginwier overlijden zeer wordt betreurd. De goede verwachtingen van den oogst waren dit jaar niet vervuld; ook niet betref fende den graanoogst. Hij stipte verder aan het overlijden van den heer Gevers Deynoot, inede-oprigler der maatschappij en gedurende jaren de ziel van hare werkzaamheden. Spreker deed verder uitkomen hoe geheel anders Bij de vestiging der maatschappij de staat van den landbouw is dan nu; toen was er grootc afscheiding tusschen stedeling en landman, geen zamen- werking der landbouwers onderling en groote onverschilligheid voor de wetenschap toegepast op den landbouw. Het streven der maatschappij was, daarin verandering te brengen. De degelijkheid der maatschappij had grooten invloed geoefend ook op de volgende regeringen, die zich meer bemoeid hebben met den landbouw en het advies vroegen der maatschappij. Maar het schoeisel van het kind past niet aan den man. De maatschappij moet vooruitgaan, niet alleen tentoonstellingen moet zij bevorderen, maai ook dc zorg voor het lager onderwijs, het landbouwonderwijs voor den landman, moet hare taak zijn. Verder kennisneming van nieuwe zaken in den vreemde. Het initiatief dienaangaande moet men niet afwachten van den invoer door agenten. De maatschappij moet zelve de handen aan het werk slaan en blijven de eerste landbouwmaalschappy in Nederland. De vooruitgang moest langzaam maar krachtig zijn. Hij waarschuwde voor stilstaan. Uit het verslag bleek dat er 71 afdeclingen met 12972 leden zijn; derhalve 550 meer dan het vorige jaar. Op bet landgoed Rusthoek wordt een ge- denkteeken voor Gevers Deynoot gesticht uit gelden door belangstellenden bijeengebragt. De overledene vermaakte zijne bibliotheek aan de maatschappij en 1000 gulden voor eene jaarlijksche medaille. Dank zg der collective inzending te Philadelphia en de inzending van kaas en boter te Hamburg, is de Nederiandsche roem in het buitenland gehandhaafd. Wal betreft de longziekte onder het rundvee moet men den uitslag der tegenwoordige enquête afwachten. Bij de stichting der landbouwschool gaf hel hoofdbestuur be wijzen van ingenomenheid Voor de vertegenwoordiging te Parijs in 1878 was gezorgd. De rekening van 1876 sloot met een nadeeiig slot van 1457.78. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 65 afdeelingen. Tot voorzitter der maatschappij, in de plaats van den heer van der Vliet, die moest af treden, werd benoemd de heer C. J. van Oudermeulen, te Wassenaar, en tot lid van hel hoofdbestuur de heer J. P. Bredius, te Dordrecht. Aan den heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, hoogheemraad van Rijnlandwerd de gouden medaille toegekend voor de beantwoording der prijsvraag: eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en tienhout in Nederland en het naburige Vlaanderenin al hare onderdeden en bijzonderheden. Aange nomen werd het voorstel om een gouden medaille uit te loven voor een boekwerk over de bestanddeelen. eigenschappen en behandeling van uitge- veende en daarna drooggemaakte gronden. In 1878 zal de algemeene ver gadering te Delft worden gehouden. De voordragt voor hootdonderwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Zwammerdam bestaat uit de hh.: J. C. Brandt, te 'sGravenhage; J. Mast, te Leiden; Ruysing, te Zutphen; L Vis ser, te Haarlem, en Groeneveld, te Dokkum. Voor het geregtshof Ie Amsterdam stond gisteren teregl G. II. L. van Ollcfen, oud 40 jaren, van beroep schrijnwerker, wonende aldaar, beschul digd van moedwilligen doodslag. In den avond van 2 Mei II. was namelijk tusschen hem en een meubelmaker van der Hulst, die met zijne vrouw bij hem in huis woonde, eene woordenwisseling ontslaan over een lombard- briefje. Beiden hadden bevorens een aantal borrels gedronkenwaardoor van der Hulst in zeer beschonken toestand was geraakt. Volgens beschul digde zou van der Hulst hem, volgens twee gehoorde getuigen, waaronder diens vrouwzou hij van der Hulst het eerst hebben aangegrepen. Beschul digde wist zich meester te maken van een in een nabijgelegen vertrek lie genden hamer, wierp van der Hulst op den grond, hield zijn hoofd tusschen de knieën en sloeg eenigc malen met den hamer op dat hoofd. De vrouw ontnam nu den hamer aan beschuldigde en begeleidde haar aan het hoofd bloedenden man naar het politiebureau. Na aldaar verbonden te zijn, werd hij naar hel Binnengasthuis vervoerd, waar hij, ofschoon aanvankelijk de j wonden gunstig schenen te staan, na drie weken aan hersenontsteking is overleden. Zeven getuigen werden gehoord. Beschuldigde verklaarde niet veel te weten van hetgeen gebeurd was cn door vertwijfeling in den strijd den hamer gegrepen cn daarmede geslagen te hebben. De advocaat-generaal hield de beschuldiging vol, achtte wegens het ernstige van het feit een zware straf noodzakelijk en reqnireerde de veroordeeling des beschuldigden tot eene tuchthuisstraf van 10 jaren. De advocaat mr. B. J. Polenaar oor deelde dien eisch buitengewoon zwaar, zelfs al vond men het bewijs der feiten geleverd. Pleiter meende echter dat zulks alleen hel geval kon zgn ten aanzien der toegebragte verwonding, maar dat de bedoeling om te doo- den evenmin was bewezen als dat de dood het noodzakelijk gevolg was der verwonding. Pleiter concludeerde tot het opleggen van eene liglere straf en zulks ter zake van verwonding. De uitspraak is bepaald op 25 September. 250 hectaren land, in het drooggemaakte gedeelte der Legmeerplassen onder Nienwer-Amstcl, aan den Bovenkerkerweg. hebben in publieke veiling 462.275.50 opgebragl. Te Utrecht had gisteren een treurig ongeluk plaats. Terwijl eeltige arbeiders in de goederenloods van het Rijnspoorstation bezig waren eene pianino te laden, stootte eene rangerende machine legen den trein, met het

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1