den gislzolder cener branderij in de Baan. Ofschoon die brand zich ernstig liet aanzien, was men hem door de werking van een negental spuiten bin nen twee uren meester. Eergisteren is in de Noordgecr te Maassluis van eenc schuit in hel water gevallen en verdronken een meisje van ruim 3 jaren. Toen het lijkje werd opgehaald, sprong de moeder uit wanhoop over boord, maar werd door haren man en den knecht gered. Men meldt uit Gouda: De onlangs overleden weduwe A. M. S. Craay, geb. van den Kerckhovcn van Groenendijk, tc 'sGravenhage, heeft aan het weeshuis van de Ned. herv. gemeente alhier, onder zekere voorwaarde, ecne som van ƒ20000 vermaakt. Daar er nu geen weeshuis van de Ned. herv. gemeente te Gouda bestaat, was het iwijlelachtig, wie het legaat eigenlijk toekwamhet wees- en aalmoezeniershuis 1c Gouda maakte zoowel als de Ncd. herv. gemeente aldaar daarop aanspraak, daar ieder voor zich meende door de erflaatster bedoeld te zijn. Hoewel de erfgenamen zeker niet ver- pligt waren het legaat af te staan, zijn zij toch zoo welwillend geweest, het toe te kennen aan het weeshuis tc Gouda, daar zij meenden te weten dat die inrigting door de erflaatster bedoeld was. Te Haarlem hield Zondag avond mgr. Snickers, nieuw gewijd bisschop van Haarlem zijne intrede in de kathedrale kerk. Onder den aanhef van het Te Detimvoorafgegaan door kerk- en armmeesters, een groot aantal geestelijken cn de cerw. kanunniken, trad de bisschop in de met eene tal rijke schare gevulde kerk binnen. Hij sprak een woord van dankbaarheid voor de trouwe opkomsteen bewijs van instemming met zijne benoeming waarna deze plegtigheid met het zingen van het Laudate eindigde. U.C Te Amsterdam had Zondag avond een treurig ongeluk plaats op het Bickersplcin. Een der zware boomen, welke Zaturdag middag ontworteld was en op zij hing en die door de jeugd gebruikt werd om gymnastische toeren te verrigten, stortte eensklaps neder. Tw.ee kinderen werden bijna verpletterd. Eeltige kloeke mannen rigtten echter den boom op en de kin deren werden zwaar gekneusd er onder uilgehaald. Aan den Buiten-Amstel aldaar viel eergisteren een knaap in het water; iemand, die niet zwemmen kon, sprong hem na, een derde, die beschonken was, begaf zich ook te water. De drie drenkelingen werden ten slotte door een vierden persoon gered en als apotheose kregen redders en geredden met eenige menschen op den wal twist, die zich hadden uitgelaten, dat men ze maar had moeten laten verzuipen. Te Amsterdam heeft gisteren avond een hevige brand gewoed in een pakhuis in de Valkenbnrgerstraatuitkomende op de Markengracht, en voor een deel als timmermanswerkplaats gebruikt. Behalve vele ligt brand bare stoffen als: leer, terpentijn en hennep, bevonden zich er ook enkele houten kermistenten in, onder anderen die van den heer Carré. In een oogenblik stond het groote perceel geheel in lichtelaaije vlam en kreeg de brand een dreigend aanzien. Het perceel was omringd van nieuwe gebouwen, die men dan ook reeds verloren waande. Door de brandweer werd het vernielend element beperkt tot hel eene perceel, dat echter geheel is uit gebrand. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant aldaar beroepen dr. A. Kuyper, emer.-predikant en oud-lid der tweede kamer. Aan de gisteren te Alkmaar ter gelegenheid der landbouwfeesten ge houden harddraverij met paard en chais namen 40 paarden deel. De prijs, een rookloestcl in zilver, is behaald door een paard van W. Spaan, te Schermer, pikeur de Wil; de 1" premie, een Briltannia metalen koflfïj- en theeservies, door een paard van Klootwijk, te IJsselmonde, pikeur van Zanten; de 2' premie, eene pendule, door een paard van J. Klaver, te Spierdijk, pikeur Koster. Uit Hoorn wordt aan het Hbl. gemelddat aldaar een zeer belang rijke ontdekking is gedaan op het gebied van oudhedennamelijk een meesterstuk van snijwerk in eikenhoutden slag van Bossu voorstellende. Te Beekhuizen is Zaturdag morgen eene landbouwerswoning afgebrand j met den ganschen inboedel en een aanzienlijken voorraad koren, hooi enz. Met moeite is het vee gered. Volgens de Leeuw. Cour. is te Balk een 80-jarige alleen wonende we duwe stervende in hare woning gevonden. Zij verklaarde niet te weten door wien zij mishandeld is geworden, doch men vond op haar ligchaam zware wonden. Ook was in haar kamer erg huisgehouden. In het door de regering ingediend wets-ontwerp tot wijziging van de mililiewet wordt o. a voorgesteld, hel jaarlijks te liglcn contingent te brengen op 13500 man, van welke 800 voor de zeemilitie te bestemmen, en de plaalsvervanging te beperken binnen den militie-pligtigen leeftijd (21-25 jaren). Bij het ontwerp is eene nota gevoegd, waarvan de inhoud alleen is bestemd voor de leden der stalen-generaal en waarin de regering hare plannen heeft ontwikkeld over de rol. welke de militie en de schutte rijen in tijden van oorlog en gevaar zullen hebben te vervullen. 's GBAVENIIAGE 18 September. De officier van gezondheid 2e kl. G. Franken en de officier van admi nistratie 3' kl. A. Vermeulen, behoorendc tot de rol van het opleidingschip Admiraal van fFassenaer en gedetacheerd aan boord van de instructicbrik Ternate, worden op non activiteit gesteld. De 1' luitenant op non-activiteit J. E. Oltmans is weder bij het 5e reg. infanterie in activiteit gesteld. Blijkens een bij het dep. van marine ingekomen telegram, is het schroefsloomschip Macassar, onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. C. Commijsop 15 dezer van Smyrna naar Port-Saïd vertrokken. Het heeft Z M. den koning behaagd aan de Vereeniging «Het eere- leeken voor belangrijke krijgsbedrijven" den titel van koninklijke vereeni ging tc verh enen. Z. K. II. prins Hendrik heeft heden middag ten 3 ure de residentie weder verlaten en zich naar hel buitenverblijf Soestdijk begeven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De eerste kamer hield heden morgen eene zitting, waarin de nieuw benoemde leden, nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevonden, ii|. ting namenuitgenomen de heer Biichnerdie den gevorderden eed n0. niet had afgelegd. De voorzitter rigttc daarop eene toespraak lot de leden, waarbij hij op nieuw hunne ondersteuning inriep bij het bekleeden van het voorzit, terschap. Nadat mededceling was gedaan van de ingekomen stukkenkwam de orde het verzoek van den heer Singendonck om eervol ontslag als grif. fier. Op voorstel der commissiein wier handen dit verzoek was gesteld werd besloten aan den heer Singendonck met 1 October aanst. eervol ontslagte verleenen als griffieronder bijzondere dankbetuiging voor de veelvuldige goede en trouwe diensten welke hij met zijne rijke ondervinding zoo voort, durend in zijne betrekking heeft bewezen. Donderdag aanst. zal worden overgegaan tot de benoeming van een griffier. De tweede kamer hield gisteren namiddag ten hall vier ure eene zit. ting, waarin de heer de Bieberslein, als oudste in jaren, het voorzitterschap waarnam. In die zitting zijn twee commissie» benoemd voor het onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. In de heden ten 1 uur gehouden zitting hebben de bedoelde commissiig verslag uitgebragt. Daaruit bleek dat de geloofsbrieven van al de nieuw benoemde leden in behoorlijke orde waren bevondendientengevolge stelden de commissiën voor die leden toe te laten, met uitzondering van den heer Ilingst, die den gevorderden eed nog niet heeft afgelegd. Dienovereenkon- stig werd heslolen. De nieuw benoemde leden namen daarop zitting. Vervolgens werd overgegaan tot liet benoemen van drie candidates voor het voorzitterschap der kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Daartoe werden gekozen: 1°. de lieer mr. VV. 11. Dullert, met 56 stemmen, 2briefjes waren in blanco; 2". de heer jhr. C. M. Storm van 'sGravcsandc, met36 stemmen; 3°. de heer mr. E. J. J. B. Cremers, met 36 stemmen. Deze lijs zal Z. M. den koning door eene commissie worden aangeboden. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft heden ochtend arrest gewezee in de bekende zaak van den scheepsrecder J. de Decker te Middelburg, Op grond dat het hof niet de volledige overtuiging heeft erlangd dat de bekl. tijdens het sluiten der assurantie met het telegram, meldende de stranding van de Oceanus, bekend was, en tevens niet was gebleken dat zijne laten handelingen bedriegelijk zijn geweest, achtte liet de schuld aan liet deo bekl. ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem, met vernietiging vu het veroordeelend vonnis der Botterdamsche regtbank, vrij. De vrijgespro- kene werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. In den algeloopen nacht hebben de personen van Haasevelt en vat Weesdie reeds herhaaldelijk zijn veroordeeld en aanstaanden Donderda.' voor het geregtshof te 's Gravenhage moeten teregt staan, ter zake van dief stal, onder verzwarende omstandigheden gepleegd, het huis van burgerlpi en militaire verzekering alhier weten te ontvlugten. Het na de ontdekte hiervan ingesteld onderzoek heeft tol dusver geen gunstige uitkomst op;t- leverd en niet tot de ontdekking van het spoor der vlnglelingen geleid. BUITENI \i\DSCUE BERIGTEN. ESGELASD. LONDEN. 17 September. Een der correspondenten van de Times meldt, dat de kosten van te beschieten der werken van Plewna thans reeds meer bedragen dan noodit zou geweest zijn om de geheele stad voor haar werkelijke waarde aan hui zen en grond te koopen, ongerekend de duizenden en nogmaals duizenda menschenlevens welke er om opgeofferd zijn, tot nog toe zonder gevolg. FBANKK1J K. De maarschalk-president is Zondag van zijne reis te Parijs teruggekeerd. Te Tours gaf de maarschalk, op eene toespraak van den tijdelijkenmain ten antwoorddat verkiezingen gunstig voor zijne staatkunde aan het laai weldra de kalmte en den voorspoed zouden teruggeven. In dien geest lilt hij zich ook uil tegen den voorzitter van den gewestelijken raad. Hij wa>, zeide de maarschalk, de hoeder der staatsregelingdie slechts gevaar kot loopen van de tegenstanders zijner staatkunde. Het Journ. des Uéb. zegt: Wij zijn verklaarde tegenstanders vandt staatkunde van den maarschalkjuist omdat wij de repttblikeinsche consti tutie hebben aangenomen cn onze eer en ons woord voor hare verdedigig hebben verpand. En op hel terrein der verkiezingen is er geen partijgangrf van des maarschalks staatkunde, die niet geneigd of vast besloten is om dl constitutie in gevaar te brengen. Want wie zijn de staatkundige vriendn van den maarschalk? Alleen legitimisten, Bonapartisten, erkende vijandea van de republiek. De Rép. Franc, verneemt, dat zoodra het regeringsbesluit omtrent ds dag der verkiezingen bekend is gemaakt, ook het manifest van den maar schalk aan de kiezers in hel licht zal verschijnen. Dit manifest wordt ii 13 millioen exemplaren gedrukt. Er is eene kaart verschenen onder den naam van la France i Het doel daarvan is cm aan de bevolking duidelijk voor oogen te stil len dal naar mate de departementen besmet zijn met de republikeinsche te grippen. het aantal misdaden, de gevallen van moord, inbraak, dronken- schap, liederlijke levenswijze, er liet meest voorkomen. De Temps meldt, dat het proces van Gambetla Zaturdag aanst. bij4 regtbank op nieuw in behandeling zal komen. Hel parket heeft den bH Allou verdediger van Gambetla, hiervan reeds kennis gegeven. Volgens een hier ter beurze ontvangen berigl zou de bankiersfif® Neufville Mcrlens te Frankfort, die meer dan 100 jaren bestaan heeft,* betalingen geslaakt hebben, tengevolge van het failliet van een aannemer vit

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2