LEIDSCSfiE I\°. 221. («7. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. BI N N E N LA N DSCH E B E RIG T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, builen de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. STADS-BERICHTEN. PATENTB1ADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/8 voor ile wpen 7. 8 en 9 hij het College van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente verkrijahaar zijn, even alsook de restanten der verschillende wijken benevens het le kwartaal tot en met Art. 3368, cn zulks dagelijks, van den 17df0 tol en met den 22,,eD dezer, des namiddags tnssclien één en drie uren, op vertoon van het aanslagbiljet, terwijl na hel verstrijken van den genoemden termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien tests, en voor de benoodigde afschrittenbedoeld bij artikel 7 der patent wet,/0.34% cent. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 September 1877 v. d. BRAN DELER. LEIDEN, 18 September. Ingevolge het kon. besluit van 3 Augustus jl. is, te rekenen van 1 October e. k.. de verzending op den voet van gedrukte stukken toegelaten van open gedrukte kaarten met schriftelijke bijvoegingen en veranderingen, doorhalingen cn onderstrepingen, tot bestelling van boek-, plaat-en muziek-, werken, dag- en weekbladen en tijdschriften. Ten aanzien van de afmeting en de inrigting der kaarten enz., is door de belanghebbenden het navol gende in acht te nemen: De afmetingen moeten zijn: niet minder dan 9 centimeter in de breedte cn 12 centimeter in de lengte; en niet meer dan 13 centimeter in de breedte en 18 centimeter in de lengte. Het voor de kaarten te bezigen papier mag van geene mindere stevigheid zijn dan dat der briefkaarten. De kaarten zijn aan de voorzijde, bovenaan, te voorzien van het opschrift: "Bestelkaart voor boekwerken, enz.", in duidelijke let ters, ter hoogte van minstens 4 a 5 millimeters. De voorzijde der kaart mag overigens niets anders bevatten dan het adres van den persoon of de firma voor wie zij is bestemd. Aan de achterzijde der kaart is de bestel ling te plaatsen. Hel formulier der bestelling moet geheel of gedeeltelijk gedrukt zijn. De schriftelijke bijvoegingen, veranderingen enz. zijn beperkt tot den titel, het getal en den prijs van het bestelde, opgave of het werk gebonden, ingenaaid of los is af te leveren, en aanduiding der wijze van verzending. Blijkens berigt van Zr. M'. minister-resident te Konstantinopel heeft de Porte bekend gemaakt, dat de uitvoer van schapenvachten uit de pro vincie Adrianopel op voorstel der plaatselijke overheid tot nader order is verboden. Nogtans zal eene uilzondering worden gemaakt ten gunste der contracten die vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. Te Amsterdam werd Vrijdag 11 de 77,le jaarlijksche algemccne verga dering der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden. De werkzaamheden werden geopend met eene toespraak van den algemeenen voorzitter, den heer A. J. de Buil. Uit het verslag van den algemeenen secretaris, den heer M. A. Perk, bleek, dat alle afdeelingen zich in een bloeijenden toestand verheugen en de maatschappij, hoewel oud, allesbehalve verouderd is. Door den algemeenen penningmeester, den heer nr. W. van Heukelom werd rekening en verantwoording gedaan, en door een der algevaardigden uit Leiden, den lieer J. M. E. Dercksen, verslag uit- gebragt over den staal der boekerij aldaar bewaard. Volgens de wettelijke bepalingen, moest dit jaar een prijsstof gekozen worden op het gebied der wijsbegeerte, of dat van de theorie der schoone kunsten. Uit een drietaldoor het algemeen bestuur voorgesteldwerd door de vergadering gekozen: "Beoordeeling van Richard Wagner's beginselen op het gebied der toonzetting." Tot algemeenen voorzitter voor liet volgende jaar werd, uit de Rotter- damsche afdeeling, die aan de beurt van voorzitting was, gekozen de lieer mr- L B. Kanen tot algemeenen secretaris benoemd de heer F. D. Obreen. UR de mededeeiing van den uitslag der prijsnitschrijvingdoor het alge meen beslmir gedaan, bleek, dat op: "Een Nedcrlandsch blijspel", twee antwoorden waren ingekomen; het eene onder het motto: "Zet de tering naar de nering", het andere met: "Geen artiest moed verliest." Hel een stemmig gevoelen der benoemde beoordeelaars was, dal geen van beide stuk ken voldoende konden geacht worden om ter bekrooning iu aanmerking te komen Het algemeen bestuur heeft zich met dit gevoelen eenstemmig ver- eenigd. (lp de tweede prijsstof: "Welke woorden en spreekwijzen zijn in den loop dezer eeuw in het Nederlandsch in gebruik gekomen en hoe moe ten zij worden beoordeeld?" waren twee antwoorden ontvangen. Het eene, tot motto voerende: "Alle verandering is geen verbetering", werd, overeen komstig het advies dei beoordeelaars, onvoldoende gekeurd. Over het tweede antwoord, voorzien van de kenspreuk: "Mijn moedertaal ontvonkt mijn moed" (C. Loots), waren de gevoelens, zoowel der beoordeelaars als van het algemeen bestuur, verdeeld. Hoewel hulde doende aan de verdiensten van dezen arbeid, die van groote belezenheid en ijverige nasporing getuigde besloot het algemeen bestuur, bij meerderheid van stemmen, ook dit ant woord niet te bekroonen maar het stelde aan de algemeene vergadering voor, deze prijsvraag op nieuw uit le schrijven, ten einde den schrijver in de gelegenheid te stellen zijn werk te herzien, aan te vullen en nogmaals naar den prijs te dingen. Dienovereenkomstig werd besloten. Rij de overweging (laatste punt van den beschrijvingsbrief) of door de vergadering een som zou aangewezen en ter beschikking gesteld worden van de voorzittende aldeeling, ter bevordering van letterkundigen arbeid, werd door de Amsterdamsche afdeeling de aandacht gevestigd op de hoogst belang rijke handschriften van Constantijn Huygens, in de verzameling der kon. academie van wetenschappen berustende en tot dusverre ongebruikt gebleven. Op voorstel der genoemde afdeeling is vervolgens in beginsel aangenomen, dat de Maatschappij zal trachten de uitgave van dezen letterschat te be vorderen. Omtrent de werkzaamheden der voorloopige commissie, die zich ge vormd heeft tot het beramen van maatregelen voor eene waardige gedach tenisviering der Unie van Utrecht, verneemt het V. D. het volgende: Onlangs is eene zamenkomst van belangstellenden gehouden, waarin op voorstel van die voorloopige commissie aan een der aanwezigen, daartoe bij uitnemendheid bevoegd, volmagt is gegeven zich met hen, die hij daartoe wenscht uit te noodigen, te verstaan om eene definitive commissie te ves tigen. In dezelfde zamenkomst is al hetgeen voorloopig reeds geschied was met erkentelijke waardering van de regeling en leidin? der zaken goedge keurd, terwijl de vroegere commissie, blijkens de toelichting van haar voorstelniets anders beoogd had dan den weg te banen voor wie liet meest geschikt zijn te achten om de ware belangen der zaak le vertegenwoordi gen en voor te staan. Dr. L. H. Slotemaker, pred. te Arnhem heeft zich bekend gemaakt als schrijver van de verhandeling over "Darwinisme in verband met zede lijkheid en godsdienst", waaraan door het Haagsch genootschap tot verdedi ging van de Christelijke godsdienst eene som van ƒ200 toegekend is. Aan de pachtboeren der hoeven behoorende lot het klooster van St. Agatha onder de gemeente Cuyk, is mede tegen 1 Jannarij 1878 de huur opgezegd. Te Rotterdam hield Zaturdag 11. de Nieuwe Rolterdamsche Schouwburg- vereeniging hare algemeene vergadering. Aan de directie-Le Gras c. s. werd groote lof loegebragt. Binnen en huiten de stad gaf het personeel in 365 dagen 343 voorstellingen en voerde daarbjj 35 nieuwe stukken en stukjes op. Nogtans stond men, bij een ontvangst van ƒ164 000, voor een tekort van ƒ7456.56. Wel moest men daarbij in liet oog houden, dat door de al gemeene vergadering vroeser 2000 waren bestemd voor gratificatiën, dat 1000 waren betaald voor een prijsvraag die later goede vruchten kon dra gen en dat het overlijden van H. M. de koningin een verlies had veroor zaakt van ƒ2000, terwijl verder aanzienlijke uitgaven waren gedaan voor boekerij, manuscripten, decoratief en meubilair; maar daar stond weder tegenover dat ook het bedrag van ƒ13.825, dat op de aandeelen werd ge stort, verloren was. Niettegenstaande deze betrekkelijk minder gunstige financiële uitkomst, had de directie niet ceaarzeld de zaak voor het inge treden saizoen voor eigen rekening te aanvaarden, maar zij toonde aan dat het zonder verdere krachtige hulp van den kant van het publiek onmogelijk was, de zaak op den tegenwoordige!) kostbaren en aanzienlijken voet te blijven drijven. Hetgeen met zooveel inspanning, moeite en kosten tol stand was gebragt. kon, naar het oordeel der directie, waarmede alle aanwezigen instemden niet worden in stand gehouden zonder jaarlijkse!) subsidie. Te Rotterdam ontstond gisteren morgen op nieuw brand en wel op

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1