LFJDSCHE C OIIK A 1877. DINGS DAG Hi SEPTEMBER. STADS-BER1CIITEN. W7&3»—- m). Oe Courant verschijnt dagelijks, Zou- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, nut liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, heiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent iCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. PATENTBtADEN. l)e BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie welen dat de ingevulde patenthladen over liet dienstjaar 1877/8 voor ile wijken 7. 8 en 9 bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het llaadlitiis dezer gemeente verkrijgbaar zijn. even alsook de restanten der verschillende wijken benevens het le kwartaal lol en met Art. 3368, en zulks dagelijks, van den 17J'0 tol en met den 22',e° dezer, des namiddags inssclien één en «lrlc uren, op vertoon van het aanslagbiljet, terwijl na het verstrijken van den genoemden termijn, de onafgehaalde iiaienibladen Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien teuts, en voor de benoodigde afsehriiten, bedoeld bij artikel 7 der patent wet0.34% cent. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 15 September 1877 v. o. BRANBELER. BIN N EN L A N DSC 11E BERIGTE N LEIDEN. 17 September. liet bestuur van het comité «Leiden en omstreken" der Vcreeniging van liet lhiode Kruis besloot in zijne laatste vergadering ter beschikking van bet hoofdbestuur te stellen: 500 ten behoeve van de gekwetsten in den Iliissisch-Tiirksclten oorlog en f 100 tot aanschaffing van boeken voor de zieke en gewonde militairen in Atjeh. Dezer dagen werd het bestuur bovendien in staal gesteld, een groot pak uitmuntende lectuur voor Atjeh aan liet hoofdbestuur le zenden, geschenk van den heer B., een zeer geacht ingezetene dezer stad. - Met reglmatigen trots vermelden wij dat onze geachte vroegere stad genoot dr. W. Hamaker, voor ruim twee jaren alhier gepromoveerd, be noemd is tol ridder der Militaire Willemsorde. Deze zoo gewaardeerde en moeijelijk ie verdienen ouderscheiding is hem toegekend voor krijgsbedrijven in den oorlog op Atjeh. Naar men hier verneemt moet gemelde officier van gezondheid met de grootste koelbloedigheid de gewonden onder het vuur van den vijand op het slagveld hebben verhonden. - Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 3G,00, 18.00, ƒ4.50 en 185 en de laagste prijzen ƒ36.00, ƒ17.50, ƒ3.60 cn ƒ1.80. - Gisteren avond heeft een soldaat-vrijwilliger, aan het militaire deten- tiehuis op post staande, liet ongeluk gehad het schot van zijn geweer door zijn regterliand le krijgenten gevolge waarvan hij onmiddellijk naar de infirmerie is overgehragt. - Tegen eene gehuwde vrouw is door de policie alhier proces-verbaal opgemaakt, ter zake van diefstal van geld, ten nadeele van eene hij haar inwonende bejaarde weduwe. - 0e nationale jury voor de Amslerdamsche tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid bad te beschikken over 20 gouden medailles, waar van zij er 8 toekende; 60 zilveren, waarvan 22 toegekend; 150 bronzen, waarvan 57 verleend; 150 eervolle vermeldingen, 62 toegekend; 50 zilveren medailles voor mede-arbeiders, waarvan 5 toegekend, liet totaal der natio nale hekrooningen bedraagt 154. Onder anderen zijn toegekend: in groep I. kunst toegepast op versiering van gebouwen, eene bronzen medaille aan J. E. Houbolt, alhier, voor geschilderde doeken ter wandversiering: in groep IV, kunst toegepast op de bewerking van edele metalen, eene zilve ren medaille aan de hit. J. M. van Kempen en Zn., te Voorschoten, voor zilverwerken; in groep IX. graphische kunsten, eene zilveren medaille aan fa heer A. W. Sijthod', alhier, voor pracht- en kunstwerken. Door de internationale jury is o. a. in groep IV, prijsvraag n". 10, zilveren milieu de table, de premie toegekend aan de hh. van Kempen en Zn voornoemd; de.prijs werd niet toegekend. - Men leest iu den Ned. Spectator: «Met 1 October e. k. moeten de ontwerpen voor het academiegebouw te Leidei; inkomen. Volgens hel pro gramma zal de raad van bcoordeeling bestaan voor een deel uii leden der commissie van adviseurs, voor een deel uit buitenlandsche bouwkundigen, "w laatsten moeten worden benoemd door de regering, dat is in deze tat minister van binncnlandsclie zaken. Wij hopen en verwachten, dat geene uitsluitende rigling zal worden gevolgd hij de keuze van deze buiten landsche architecten. Intussclieiide regering heeft van Geverleden sterker en sterker van die uitsluitende rigling blijken gegeven, waar het gold de oprigtiug van rijksgebouwen. Daarom zijn wij niet geheel zeker, dat de geuite verwachting en hoop zal vervuld worden. La'en wij echter nog blij ven hopen, dat aan de Nederlandsche vertegenwoordiging, aan de Nederland- sclie houwkunstenaars, aan liet Nederlandsche volk geene reden tot regt- matige grieven gegeven worde. Het getal ingeschrevenen aan de instelling voor onderwijs in de laai-, land- en volkenkunde van Ned. Indië te Delft, voor het aangevangen studie jaar, bedraagt 76. Te Botterdam is Zalurdag nacht brand uitgebarsten in een pakhuis aan den Doodcnhoek, gebezigd tot berging van koffij, tabak en sigaren. liet perceel is bijna geheel uitgebrand, zoodat de schade aanzienlijk is. Te Haarlem kwain Woensdag avond een huzaar in gezelschap van twee jongelieden, met wie hij den avond doorbragt. Er werd nogal gedronken, en daar hel vrolijke drietal eindelijk geen geld meer had om in eene tapperij de gemaakte vertering te betalen, liet cén der twee jongelieden zijn liorlogie tot pand achter. De huzaar kwam echter weldra terug en verzocht en verkreeg legen betaling der schuld liet horlogie, hierbij voorgevende dat het van zijn broeder was. De policie kreeg kennis van de zaak cn deed onder zoek naar den huzaar in zijn garnizoen. Toen de opligter bespeurde wat er.gaande was, wilde hij uit vrees voor straf zich van liet leven berooven met een pistool, dat echter met los kruid geladen was. Hij werd hierbij zoo vreeseljjk gewonddat hij in de eerste dagen geen geluid kon voort- brengen. Het berigt van het X. v. d. D., dal le Amsterdam een slagersjongen een agent van policie heeft verwondis volgens de A. C. uit de lucht ge grepen. Te Alkmaar, in het Bergerliout, is Zalurdag de tentoonstelling van de ilol- landsclie maatschappij van Landbouw geopend door den president mr. W. van der Vliet. Alkmaar, dat sedert 1861 geen tentoonstelling had, was iu feestdos cn blijkbaar was er algemeene belangstelling. De tentoonstelling zelve is zeer goed geslaagd. - Een jager te Oldenzaal, een nieuweling, schoot dezer dagen, in plaats van een haas, een schaap. Hij mogt hel medenemenna eerst 9 gulden op des eigenaars tafel uitgeteld te hebben. Te Groningen is Zalurdag eene vergadering van het aardrijkskundig genootschap gehouden onder leiding van prof. Veth. die mcdedcelingen deed omtrent de Djambi-expeditie. Daarna las dr. Kan, bij afwezigheid van den heer Posthumus, diens verhandeling voor over Middel-Azië en de uitbrei ding van het Russisch gezag aldaar. Na de pauze hield prof. Veth eene redevoering over de deelneming van Nederland aan het onderzoek van Centraal-Afrika. Te Grijpskcrk, in Groningen, is een 39-jarig man gevangen genomen, omdat bij, pas ontslagen uit Vecnliuizenvolgens zijne verklaring dadelijk weer te Assen had gestolen en nu verlangde weer in de gevangenis te ko men. Hij. hadzeide hij, zich niet te Assen laten oppakken, omdat hij liever le Leeuwarden wenschte te logeren waar men het veel beter had vooral wat den kost betrof, dan le Assen. Te 's Hertogenbosch werd in de vorige week aangehouden een jong man die, 'smorgens uit Waalwijk aangekomen, den ganschen dag door zijne uitgaven de aandacht der policie trok. Daar deze van de justitie uit Waalwijk berigt ontving dat aldaar een diefstal met inklimming had plaats gehad, werd hij hij hel verlaten van hel paardenspel aangehouden. Men zegt dat hij volledige bekentenis van den diefstal heeft afgelegd. Een wets-ontwerp tot wijziging van de begrooting van binnenl. zaken voor 1876, strekt tot vervanging van dat hetwelk bij kon. boodschap van 10 Mei jl. aan de overweging der tweede kamer werd aangeboden, maar door den minister van binnenl zaken is ingetrokken, omdat nu met meer juistheid de behoefte voor de heirokken artikelen kon worden opgegeven. Onder de verhoogingendie uit de vermindering op andere artikelen kunnen gevonden worden, behoort eene som tot betaling van den aankoop van eene zeer belangrijke historische schilderij op den vrede van Breda betrek king hebbende, met welk merkwaardig stuk 's rijks museum zal worden verrijkt. Ook heeft de minister, in een wets ontwerp tot verhonging van hoofdstuk V

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1