VRIJDAG 14 SEPTEMBER. N°. 21?. STADS-BE RICHTEN. ÜINN EN'LAN BSf11 li HEBIGTli N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jrrijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 buiten de expeditiekoslén. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. ft Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. s jaars BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den S4™ tot en met den I5'len September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LEZW1JN, vv'eth. 1°. Burgemeester. Leiden, 1 September 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 September. lie commissie voor volksbrjeenkomsten van het departement Leiden der maatschappij lot Nut van 't Algemeen heeft verslag uitgebragt omtrent hare werkzaamheden over 187G/77. Getuigde hel vorige verslag van eenige moe deloosheid. de commissie zegt thans dal zij zoo gelukkig is een anderen toon te kunnen aanslaan bij het terugzien op haren arbeid gedurende het laatste jaar. Zij mag thans een juichtoon aanheffen en dankbaar erkennen dat haar pogen om voor het volk uuttig te zijn, al viel er hier en daar een enkele donkere stip op te uierken, over het algemeen zeer werd gewaar deerd en dat haar arbeid als bijzonder geslaagd mag worden beschouwd. De lezingen of voord rag ten werden, in weerwil van de ongunstige uit komsten in den vorigen winter verkregen, weder geregeld voortgezet. Ver schillende sprekers traden in de bijeenkomsten op en men slaagde er in aan die lezingen, meer dan vroeger, een afwisselend karakter te geven. In enkele lezingen werd ook door het aanschouwelijke de belangstelling in niet geringe mate opgewekt. De opkomst was goed en bedroeg gemiddeld een 300-tal hoorders en over het algemeen bleek het dat die lezingen zeer in den smaak vielen van het opgekomen publiek. Men mag hieruit met grond afleiden dat de eigenlijke volksvoorlezingen weder uit haren toestand van verval, waarin zij dreigden te geraken, zijn opgeheven. Ditmaal werden ook des Zondags-avrnds voordragten gehouden uitsluitend voor fabrieks arbeiders, die over hel algemeen de gelegenheid missen om in de week de gewone volksvoorlezingen bij te wonen. De heer van Boekcren had zich welwillend bereid verklaard de spreekbeurt in die avonden te vervullen Het getal hoorders bedroeg gemiddeld 250, maar het gehoor was op lederen avond te afwisselend om te mogen veronderstellen dat deze voor dragten de gewenschte vrucht hebben opgeleverd. Gok van de zijde der fabriekanten had de commissie over het algemeen meer waardering, meer medewerking verwacht. Aan twijfel is het nog onderhevig of men den ntoed zal hebben de proef te herhalen. De bezoeken van de verschillende musea en den hortus aan de hand van een lnindigen leidsman, zoogenaamde wandel-tentoonstellingen, hebben aan de verwachting beantwoord. Gedurende een zestal Zondagen zijn die inrigtiu- gen bezocht door een 10- of 12-tal personen per museum. De commissie brengt haren dank aan dc heeren, die welwillend een deel hunner Zondags rust hebben opgeofferd om de bezoekers op het belangrijkste en wetens waardige opmerkzaam te maken. De belangstelling, waarmede die aanwij zingen gevolgd werdenen de woorden van dank door de bezoekers daar voor geuit, doen vertrouwen dat men door deze wandel-lentconstellingen hel gewenschte doel heeft bereikt. Teil slotte treedt de commissie nog in eenige beschouwingen over de ten toonstelling van voorwerpen door den werkman in vrijen tijd vervaardigd, •He ia Mei gehouden werd en nog vcrsch in hel geheugen ligt. De com missie stelt de vraag: heeft zij aan haar doel beantwoord? en als zij let op tien veelouivattenden voorbereidenden arbeid van de daartoe benoemde sub commissie, zou zij geneigd zijn die vraag ontkennend Ie beantwoorden, waar zij koint daarvan terug, wanneer zij denkt aan sommige met zorg bewerkte en ook van smaak en kunstzin getuigende voorwerpen die waren '"gezonden en rekening houdt niet de omstandigheden waaronder de voor werpen vervaardigd werden en den totaal-indruk dien het geheel op de be zoekers maakte. De commissie geloolt dal de naijver van zoovclen die niet medewerkten, dermate zal opgewekt zijn dat, wanneer weder eene zooda nige gelegenheid den werkman geopend wordtde inzending zeker ruimer zal wezen. Met genoegen mag de commissie vermelden dat de meeste der tentoongestelde voorwerpen of door particulieren of voor de verloting wer den aangekocht. 's Lands middelen over de acht maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 60,353,958.76, zijnde 133,580.82 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1876. De raming bedroeg 59,592,691.44. De minister van financiën heeft bepaalddat geene aanhouding van vreemde sluikers behoeft plaats te hebbenwanneer het door hen onwettig ingevoerde of vervoerde niet meer bedraagt dan 1 liter gedistilleerd van rene sterkte beneden 50 1 kilogram zout, 1 kilogram zeep of eene zoodanige hoeveelheid andere goederen, waarvan de inkomende regten of accijnsen niet meer dan 1 bedragen, mits die goederen niet heimelijk zijn verpakt of verborgen en er geen verzet tegen de ambtenaren heeft plaats gehad of andere verzwarende omstandigheden aanwezig zijn en het niet bekend is dat dezelfde persoon reeds vroeger wegens onwettigen in- of vervoer is bekeurd. Door de Brilsche regering is de termijn tot het doen registreren van handelsmerken voor katoenen goederenvolgens de nieuwe wet, verlengd lot den ls,,n Jauuarij 1878, terwijl aan den //Privy Council" magliging is ver leend om dien termijn, zoo noodig, nog verder te verlengen. Volgens de Pr. Gron. C. zou prof. Tellegen te Groningen ongeneigd zijn de benoeming tot hoogleeraar te Leiden aan te nemen. De heer mr. J. Messchert van Vollenhoven is, in de plaats van den heer H. C. Cruys. die ontslag heeft genomen als president-commissaris van de llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, tot voorzitter van commissarissen benoemd. De provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid holland zal hare jaarlijksche vergadering houden te Rotterdam op 25 Sep tember aanst. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 Sep tember van Port-Saïd vertrokken. Te Haarlem is gisteren de 25sle algemeene vergadering gehouden van de Evangelische maatschappij. De vergadering werd wegens ziekte van den voorzitter geleid door den vice-voorzitter, den heer H. W. T. Tydeman, van Roosendaal, die in zijne toespraak wees op de vorderingen van het protestan tisme in Spanje en België, met name op den overgang van velen, o. a. van prof. E. de Lavaleye en den oud-minister van België Frère-Orban. Een 30-tal departementen waren vertegenwoordigd. Prof. dr. Nippold, uil Bern, was ter vergadering tegenwoordig. Blijkens het uitgebragt verslag telt de maat schappij thans 4106 leden. Te Haarlem werd gisteren, van wege de vereeniging //Weten en Wer ken", de tentoonstelling geopend van voorwerpen in vrijen lijd door perso nen uit den handwerksstand vervaardigd. Er waren ruim 70 voorwerpen van 50 inzenders aanwezig; 31 bekrooningen zijn toegekend. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een adres van den heer mr. C. M. J. Willeumier, thans hoog leeraar in de regtsgeleerdheid bij het Athenaeum llluslre, waarbij die lieer verzoekt bij de benoemingen van hoogleeraren der nieuwe universiteit niet in aanmerking te komen op grond dat men hem tegen zijn wil voor vakken heeft voorgedragen, welke hij niet wenschl Ie doceren, en vakken heeft ontnomen, welke hij heeft gedoceerd en wenschle te blijven doceren. De wethouder mr. de Koning gaf te kennendat het onjuist was dat de heer Willeumier niet was gehoord: dat was geschied door het liooren der faculteit waartoe hij behoorde, liet zou de vergadering zeker aangenaam zijn te vernemen, dat burg. en welh. in nadere onderhandeling zijn getre den met den lieer Willeumier. Hij stelde dus voor deze benoeming aan te houden. Voorts werd voorgelezen een adres van een aantal militaire en burgerlijke geneeskundige studenteninhoudende eene betuiging van leedwe zen dat de door hen zoozeer gewaardeerde hooglceraar, dr. J. W. R. Tila- nus, niet is voorgedragen lot hoogleeraar bij de nieuwe universiteit, op grond dat hij geweigerd heelt voorloopig het professoraat in de tandheel kunde bij dat in de heelkunde te voegen. Zij verzoeken den raad gemelden beroemden operateur voor hel hoogcr onderwijs Ie behouden en hem enden

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1