COURANT. ZATURDAG 8 SEPTEMBER. STADS-RER ICHTEN U!Y\EKLAiNDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarsbuiten de expeditukosten. Afzonderlijke nemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentidn is van 1—4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N". 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 3iel1 tot en met den IS1"" September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van haljtwee tol twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LEZWI.IN, Wcth. 1°. Burgemeester. Leiden, 1 September 1877. E. EIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doel Ie weiendal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 5'1'» September jl. invorderbaar verklaard kohier der patent belasting over het lc kwartaaldienst 1877/78 zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de t.eid che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 7 September 1877 v. d. BRANDELER. LEIDEN, 7 September. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenschcn te ver krijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschcn uit te breiden, zitting zal houden op Woensdag 12 September e. k. en volgende dagen te Utrecht. De Staatscourant bevat het verslag over het jaar 1876, door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten aan den minister van binuenland- scbe zaken uitgebragt. Gisteren avond tusschen 7 en 7 Va uur geraakte een jongen van onge veer 6 jaar aan den Ouden Rijn nabij het Invalidenhuis al spelende in het water; hel mogt den heer C. Wagemaker Jr. gelukken, nadat hij zich geheel gekleed Ie water had begeven, het jongske, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, te redden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de maand Augustus zijn alhier 15 schuiten aangekomen te zamen medebrengende 180,000 stuks steurharing, waarvoor is besomd ƒ48260, en 2160 ton pekelharing, waarvoor is besomd ƒ4849. Van den lslt" September tol heden zijn 18 schuiten uiet mooije vangst aangeweest, te zamen aanbrengende 359,300 stuks steurharing, en 2340 kantjes pekelharing; voor volle steurharing werd besleed 18 a 23 per 1000ijle idem 16 a ƒ17 per 1000, volle pekelharing ƒ22aƒ231/2 per ton. -- Tot hooglecraar aan de hoogeschool te Groningen is, naar gemeld wordt, benoemd dr. J. J. I'. Valetonpred. Ie Bloemendaal. Eergisteren avond ten 7 uur en 35 a 40 min. werd in sommige doe len des lands een vuurbol aan den hemel waargenomenongeveer ter dubbele grootte van die der sterren van den vierden rang, welke zich in langzame vaart van het zuidoosten naar het oosten bewoog. Hij gaf een helJer blaauw licht en liet een lichtenden staart achter, die eenige secon den zigtbaar bleef. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst hield gisteren hare 31' jaarvergadering te Amsterdam. De heer J. G. van Niftrik opende als voorzitter de vergadering. Hij schetste den bloeienden toestand der maat- schappij. Het bleek verder uit zijne mededeelingen, dat het kon. instituut van ingenieurs een prijsvraag voor een gebouw ten dienste van dat genoot schap uilgeschreven en daartoe de maatsch. tot bev. der bouwkunst heeft uitgenoodigd drie deskundigen in de beoordeelingscommissie aan te wijzen. Met toestemming van het bestuur heeft de voorzitter die taak op zich geno men. Onder de toejuichingen der vergadering bragt hij den architect dier tentoonstelling, den heer J. R. de Kruyfl, medelid in het hoofdbestuur dezer maatschappij, zijne hulde voor de waardering zijner verdienste, hem door <lcn koning, door de benoeming lot officier van ue Eikenkroon, uitgedrukt. Overgaande tot de aan de orde gestelde punten werden belangrijke discus sen gevoerd over de vraag: //Is het wenschelijk uit het oogpunt vau kunst, om terug te keeren tot de bouwvormen van voor 2 a 3 eeuwen?" Men betoogde dat dit zeer onraadzaam is. Zich vrjj te houden van indrukken en van den invloed van bestudeerde bouwstijlenis den kunstenaar onmoge lijk. Maar hij moet meester blijven van die indrukken, zijn individualiteit trachten te bewaren; dat deden onze voorvaderen evenzeer. Hun roem is: de frissche fantasie toegepast op oude klassieke vormen en voornamelijk op de Italiaansche. Maar zij handhaafden op het krachtigst hun eigen zelfstan digheid. Verwerken, uiet navolgen was hun leer. Het teruggeven van den sijjl van een vervlogen tjjdperk achtte men alkeurenswaardig. Nog enkele andere vragen werden kortelijk besproken, doch de verdere behandeling ver daagd lot de vergadering, welke in Mei te Leiden zal plaats hebben. De tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid te Amsterdam, is reeds door 209,847 personen bezocht. De historische tentoonstelling te Leeuwarden werd Dingsdag II., bjj gelegenheid der aldaar gegeven feesten, zoo druk bezocht dat de toegang voor een paar uren moest gesloten worden. Door den heer dr. T. Modderman, pred. bjj de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, is eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Te Utrecht zijn gisteren de muziekcorpsen, die aan den aldaar te hou den wedstrijd zullen deelnemenplegtig ingehaald en naar het park Tivoli geleid. Heden morgen zou de wedstrijd voor fanfare-corpsen plaats hebben en des avonds die voor harmonie-corps uit steden boven de 40000 zielen. De rijkslandbouwschool te Wageningen is ten vorigen jare geopend zonder eenige plegtigheid, omdat de gebouwen niet gereed waren en het geheel toen nog een zeer onaangenamen indrnk maakte. Bij gelegenheid van de opening der nieuwe gebouwen en den aanvang van den nieuwen cursus zal thans de plegtige opening plaats hebben op Dingsdag 11 Septem ber a. s. De minister van binnenl. zaken en andere autoriteiten zullen de plegtigheid met hunne tegenwoordigheid vereeren. Het Nedeilandsche schoonerschip Louise Alofs, kapt. J. H. Koster, uit Nieuwe-l'elula, is op Anholt gestrand. Nagenoeg de geheele bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. 's GRAVENHAGE 7 September. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon den luit. ter zee 2' kl. L. R. Koolemans Beynen. Door Z M. is tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1877, benoemd m'. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die kamer. De luit. ter zee 2' kl. jhr. J. C. R. Weslpalm van Hoorn tot Burgh, dienende aan boord van het opleidingschip Admiraal van IFassenaer, wordt op non-activiteit gesteld. Ds Rademaker te Dordrecht heeft het op hem uitgebragte beroep tot predikant hij de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. -- Door het geregtshof alhier werd gisteren nog behandeld de zaak van L. F., schilder te Zierikzee, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift door het namaken eener handteekening eu het gebruik maken van dat valsche stuk. In den loop van het vorige jaar in geldverlegenheid ver- kcerende, w ist besch. bij de hulpbank te Zierikzee een bedrag van ƒ50 te bekomen op een stuk, dat hoewel het door twee borgen moest zijn onder teekend slechts met eene echte naamteekening was voorzien, terwijl hij de tweede gevorderde handteekening daarop valschelijk had geplaatst. Na een gedeelte van het geld te hebben terugbetaald, nam besch. de wijk naar Bel gis, vrouw en kinderen achterlatende. Hij bekende heden het hem ten laste gelegde. Advocaat-generaal mr. van der Hoeven eischte eene veroor deeling tot 1% jaar celstraf en twee boeten van ƒ50. M'. vau Niekerkeu verzocht besch» ontslag van regtsvervolging, daar z. i. de criteria voor strafbare valschheid niet aanwezig waren; subsidiair wees hij op verzach tende omstandigheden. Daarna verscheen voor het hof de huisvrouw van J. C. O., te Dordrecht woonachtig, onder beschuldiging van lot driemalen toe van eene buurvrouw, met wie zij in hetzelfde huis woonde, geld of geldswaardig papier te heb ben ontvreemd, en daartoe een keer van een valschen sleutel te hebben gebruik gemaakt. Voor deze vrouw eischte adv.-gen. mr. van der Hoeven vier maaiiden celstraf. Mr. Schouten trachtte het hof te bewegen in deze,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1