stellingscommissie. lie grootc medailies dienen ter belooning liet zij van uit vindingen of verbeteringen, welke eene gewigtige verbetering in het fabricaat of in de wijze van bewerking hebben gebraglhetzij van collective inzen dingen, welker geheel buitengewoon verdienstelijk is of een builengewonen vooruitgai g bewijst. De internationale jury vangt bare werkzaamheden aan op 1 Junij en eindigt die op 1 September 1878. Generaal graaf Roguet. vroeger aide-de-camp van Napoleon 111, heeft al zijne bezittingen aan den keizerlijken prins vermaakt, die dus, volgens de Pays, burger van Toulouse wordt. Te Parijs is Dingsdag een nieuwe synagoge van de Portugesche Israë- liten ingewijd in de rue RufTaut, bij de rue Lamartine. Het gebouw heeft 600,000 fr. gekost, waarvan 40000 fr. voor aankoop van het terrein. Een Israëliet, de heer Orisis, beeft 200,000 fr. daartoe bijgedragen; bet overige is door particuliere inschrijvingen gedekt. Op de kade de la Tonrnelle te Parijs had dezer dagen een allertreurigst ongeluk plaats. Een leidekker. Célestin Poirier genaamd, gleed op den nok van een buis uit en viel zittende op eene ijzeren piek, welke Item letterlijk doorboorde. De ongelukkige gaf een gil en was onmiddellijk dood. Het ijzer was ongeveer twee Nederl. palmen diep ingedrongen. Een fabrikant te Lyon beeft zakdoeken vervaardigd, voorzien van de portretten van Thiers en Gambetta. De policie heeft die zakdoeken in be slag genomen. Omtrent bet van Cocbinchina herwaarts keerend schip Corrèze zijn hoogst treurige berigten ontvangen. De passagiers, welke den 20ste° Juli) daarmede van Saigon vertrokken, zagen reeds een paar dagen nadat men zee gekozen bad de cholera aan boord uitbreken. De vreesselijke ziekte week niet van de Corrèze, die te midden van de hevigste epidemie, welke reeds een dertigtal slaglofl'ers had gemaakt, met een menigte herstellenden te Suez aankwam. De internationale gezondheids-commissie verzette cr zich evenwel legendat het sehip het Sucz-kanaal passeerde. Ten gevolge van dit streng verbod, zag de Corrèze zich genoodzaakt, naar het aan de Roade Zee gelegen Thor terug te stevenen. Op eenigen alstand van die kleine haven ligt het nu den afloop van den aan boord woedenden storm te verbei den. Elk sterfgeval dat er plaats heeft, verlengt het verblijf met acht da gen; na het laatste moet mins'ens één week verloopen zijn, eer het aan het schip vergund zij het Suez-kanaal te passeren. De ondragelijke toestand, waarin de Corrèze zich bevindt, te midden van de verzengende hitte, die op de Roode Zee heerscht, met een vreesselijke ziekte aan boord, die zijn passagiers wegsleept, wekt algemeen het medelijden. De talrijke familiën, wier betrekkingen zich aan boord van de Corrèze hebben ingescheept, ver- keeren in doodsangst; de overheid heeft tot heden echter gemeend, nog geen namen van de aan boord van dat schip overledenen bekend te moeten maken. 91IIT8CHLAXD. De keizer, die de manoeuvres der troepen aan den Rijn gaat bijwonen, i heeft Zondag 11. een bezoek gebragt aan den heer Krupp te Essen. Met vaandels en muziek werd hij door de fabriekarbeiders begroet. Na in Essen de godsdienstoefening te hebben bijgewoond, bezocht hij, vergezeld van den heer Krupp, allereerst eene werkplaats, waar men bezig was met een dui zendponder te smeden. Hij hezigtigde daarna de werkplaats voor oorlog schepen, waar de kiel en voorsleven van een fregat, dat onderhanden was, gereed stonden. Met bijzondere belangstelling nam de keizer kennis van de werkplaatsen, waar men de kanonnen vervaardigde, klein berggeschnt zoowel als de reusachtige kanonnen van zwaar kaliber. Ook deed de keizer een rit door de arbeidcrskolonie, uit vele honderden arbeiderswoningen bestaande, allen op zich zelve staande en van een tuin omgeven. Ook hier werd de keizer zeer feestelijk ontvangen door allerlei zangvereenigingen en o.a. door 8000 schoolkinderen begroet, de jongens met vaandeltjes en met de rijkskleuren versierd en de meisjes met sjerpen getooid, ieder een ruiker van korenbloemen in de hand houdende. Overal in Duitschland is het Sedan-feest met opgewektheid gevierd, waartoe niet weinig bijdroeg dat het op Zondag inviel. Het Duitsche spoorweg-regiment hield in den nacht van 23 op 24 Augustus II. eene belangwekkende oefening, liet was er om te doen zoo snel mogelijk eene spoorweglijn te leggen bij ongunstige terreinsgesteldheid, en zulks ten deele bij nacht, onder aanwending van electrisch licht. Tot dat doel had zich het regiment per extra-trein langs den militairen spoorweg naar den bij Speerenbcrg gelegen Puiberg begaven en daar het bivak betrok ken. De spoorlijn liep van Iilausdorf uit in sterke bogten bij aanzienlijke helling genoemden berg op. De aardwerken en het leggen der dwars liggers en spoorstaven werden ten deele bij fakkellicht volvoerd, terwijl overal, waar het moeijelijke en naauwkeurige opmetingen, hel rigten der sporen, enz. gold, het op eene hooge stelling op den top des bergs geplaatste draaibare electrische licht dienst deed. De door dit licht op verren afstand bestraalde vlakten waren als door helder daglicht besche nen. De werkzaamheden konden met de noodige groole naauwgezetheid worden volbragt. Spoedig was het baanvak geetlend, ras lagen de dwars liggers, de eene spoorstaaf voegde zich aan den anderen, en in korten tijd was een groot eind spoorweg voltooid en voor eiken trein berijdbaar. Den volgenden dag keerde het regiment naar Berlijn terug. De weg is reeds den 25sltn met Rowman'sche locomoliven bereden geworden. Te Creleld heeft Zondag II. de onthulling plaats gehad van het gedenk- teeken ter gedachtenis aan Karl Wilhelmcomponist van de "Wacht am j Rhein", Bij die gelegenheid werd een optogt gehouden, waaraan ongeveer 4000 personen hebben deelgenomen. •- ln eene vergadering van Zuid-Duitsche katoenfabrikanten, te Stuttgart gehouden, is het volgende besluit genomen: Ofschoon in de meeste Zuid- Duitsche spinnerijen en weverijen een aantal werklieden ontslagen zijn en I 4e productie verminderd is, wordt echter eene verdere vermindering van productie raadzaam geacht en mitsdien aan het comité der vergadering op gedragen, met de fabrikanten in den Elzas in onderhandeling te treden Iover gemeenschappelijke maatregelen te dier zake, waaromtrent alsdan eene overeenkomst kan worden gesloten. - Te Neustadt, in Neder-Beijerenis een bankierster naar het voorbeeld der Mnnchensche Spitzeder ontdekt. Zij noemde zich gravin Alexandrina von Horst, haar ware naam is Alexandrina Flick, gedurende jaren werk zaam in de Beijersche provincie Frankenland. Een der voormalige gevange nen in het luchthuis, Stiebe geheetenwegens bedrieglijk bankroet gedu rende jaren een bewoonster dier strafinrigting, was haar behulpzaam in het plegen van de schandelijkste opligterijen. In korten tijd heeft zij meer dan 200,000 mark onder valsche voorspiegelingen van groole winsten aan de regtmatige eigenaars onttroggeld. Toen zij bespeurde dat de justitie hare gangen gadesloeg, maakte zij zich met den buit uit de voeten. De Kreuz-Zeit. meldt, dal volgens berigt uit St. Petersburg, aan de buiteulandsche legaties, Suchum-Kaleh op de Caucasische kust den 1" Sep tember door de Russen genomen werdnadat de Turken zich op de schepen in de haven inscheepten. De kust van Abchazië is thans vrij van Turksche toepen. De ojisland der Abchaziërs werd door generaal AlchasofTonderdrukt. T i R K IJ E. Men meldt uit Konstantinopel: Men verkeert hier in de grootste span ning ten opzigle van den uitslag der worsteling in den Schipka-pas. Eiken dag van deze week is de aanval herhaald, maar zonder goeden uitslag. Het verlies der Turken aan dooden en gewonden kan niet veel minder zijn dan 10000 man. Vier duizend gewonden liggen thans in de straten van Schipka. Blijkens de berigten van de Roode Halve Maan heerscht er verschrikkelijke ellende in Bulgarije. Een groot aantal Bulgaren wordt dagelijks gevonnisd en ter dood gebragt. PÉR TELEGRAAF. KONSTANTINOPEL, 4 September. Het parlement is tegen den 13<,tn November bijeengeroepen. Zichy heelt de Porte doen welen dat het hoold der opstandelingen Despo- tovics geïnterneerd is. MARSEILLE, 4 September. De raad der stad heeft eenstemmig besloten aan mevrouw Thiers een telegram te zenden tol het betuigen van leed en deelneming. PARIJS, 4 September. De linkerzijde van den senaat houdt heden avond eene vergadering, om over de leiding der aangelegenheden van de republi- keinsche partij te beraadslagen en een aanvoerder te kiezen. Naar men zegt zou de heer Grévy, gewezen voorzitter der kamer, bij acclamatie daartoe verheven worden. Heden avond of morgen komt hij te Parijs. De lijding van den dood van Thiers werd door een telegram van den pre fect van het dep. Seine-et-Oise op het Elysée bekend. De heer d'Harcourt, Mac Mahons secretaris, begaf zich onmiddellijk tot den president der repu bliek, en deze zond onverwijld een telegram van rouwbeklag aan mevrouw Thiers. Tevens wérd een ordonnans officier naar mevrouw Thiers gezonden, om haar de betuiging van deelneming van den maarschalk en mevrouw Mac Mahon te herhalen, en haar mede te deelen dat de geregtelijke bezwaren legen het vervoeren van het lijk worden uit den weg geruimd. De minis ters kwamen heden ochtend ten huize van Fourtou bijeen om over de be grafenis te spreken. Het voorstel is gedaan aan Thiers de laatste eer te be wijzen, welke aan generaal Cavaignac is toegekend geworden, de plegtigheid te doen geschieden in het Hótel der Invalidenom hem daar de laatste rustplaats te bereiden. Het is echter nog niet zeker dat de weduwe hierin bewilligt. Bij de lijkslaatsie zullen 20,000 man tegenwoordig zijn. Al de senatoren en gewezen afgevaardigden worden persoonlijk tot bijwoning uit- genoodigd. De Dien Public verneemt dat Mac Mahon persoonlijk het lijk naar het gral zal vergezellen. KONSTANTINOPEL, 4 September. Fagly-pacha heeft 12,000 Russen terug geslagen, die Suchum-Kaleh aanvielen. De vloot verleende hare medewer king; 300 Russen werden builen gevecht gesteld; twee kanonnen werden vernageld. PARIJS, 5 September. De begrafenis van den heer Thiers zal, op kosten van den staal. Vrijdag of Zaturdag plaats hebben in het llótel der Invaliden. KONSTANTINOPEL, 5 September. Nabij Schipka wordt een met kracht aangevangen veldslag geleverd. finfgcvlijkc Slonb Van 30 Augustus tot en niet 5 September 18??. BEVALLENM. Rozier. geb. Gordijn, I). J L. Thomassc, geb. de Haay, D. E. Blejie, geb. van Polanen, D. A. de Fey. geb. Labordus, Z. E. P. M. van Weerlee, geb. Steenstraten, D. A. van der lleyden, geb. Verburgt. Z. A. M. Bavelaar, geb. Biegstraaten. Z. C E. J. Coster, geb. Schoondcrgang, D. C. Wijtenburg, geb. Paddenburg, Z. C. Teegelaar, geb. Ligtvoet. 0. M. van Bentcn. geb. Boelé, Z. - D. Kriek, geb. Dellos, Z. - W. Lardé, geb. Voorzaat, Z. C. Stouten, geb. Mark, 1). A. J Hannaart, geb. de Kier, Z. S. A. van Wijngaarden, geb. Coster. D. E. Franse, geb. de lleyden, D. - D. Mieloo, geb. Taffijn, Z. J. M. Schuurink, geb. Riebol, Z. E. van Dijk. geb. de Jonge, D. M. C. F. d'Angremond. geb. Winter, Z. M. C. Krekelaar. geb. dn Pon, Z. S. van der Loo, geb. Francken, D. A. Ouwerkerk, geb. Zwarts, D. M. C. Kettenis, geb van Zijp, D. S. M. Zaalberg, geb. Hamel, Z. - C. W. Schlagwein, geb. Choufoer, D. M. Godefroy. geb. van Boehove, D. - A. Kloos, geb. van den Bosch, Z. M. B. Goddiju, geb. Wanna, D. M. van Gelder, geb. Heymans, D. T. S. van Unen, geb. van Veen, Z. J. Poelijoe, geb. Marks, Z. - S. M. Kramers, geb. Hakkaart, Z. GEHUWD: P. van Wetlen, jm. en A. J. M. de Krieger. jd. J. de Vos, wedr. en A. M. Vermaak. wedc. 11. Schouten, jm. en A. Zwolsman.jd. P. Houtzager, wedr. en J. G. van der Linden, wed'. -- J. W. Segaar, jm. en W. Weijers. jd. OVERLEDENM. van der Grift, wede. P. II. de Neve, 65 j. - K. C. van Opdam, D., 3 d. S. F. Bavelaar, 0., 9 m. C. Hoogeveen, D., 7 m. G. Siegci. 58 j. J. P. van Wijk, geb. van Driel, 54 j. G. Rosemalen, 83 j.M. van Vliet, geb. Rijke, 68 j. B. J. Eradus, Z., lm. J. de Laurier, 67 j. T. A. Voermans, Z., 5 j. W. B. Spierenburg, D., 9 m. A. Neuleboom. D., 2 j. - M. Matters, D., 6 m. W. Vink, 32 j. E Filippo, D„ 3 m. J. C. Ruitenbeek. 79 j. A. Cossee, Z., 20 j. C. A. Sclier, Z., 4 j. P. M. J. Vrjjbloed, geb. van der sieen, 60 j. J. van der Sleet, D,, 3 d.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3