anderen bezwaar, be beer bercksen was voor een dadelijke behandeling der zaak; ook de nog overige lijd liet dil zeer wel toe. De heer de Laat de Kanier meende dat uien door uitstel ook zou kunnen voldoen aan een wenschdie hem ter oore was gekomen, namelijk het geven van eene aan beveling of leiddraad voor de eventuele benoeming van een curatorium. Ten slotte werd besloten de behandeling dezer zaak Ie verdagen lot Donderdag aanst. ten 3 ure Vervolgens werden goedgekeurd suppletoire begrootingen dienst 1877, van hel 11. G. of arme wees- en kinderhuis en van het gerei, minne of arme oude mannen- en vrouwenhuis. Aan den heer dr. W. P. Weebers werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regent van het 11. K. wees- en oudelieden- huis en van het R. K. armbestuur. Op het verzoek van Gebr. van Hoeken om het hellinggat aan de Haven te dempen en eene schoeijing te plaatsen, werd gunstig beschikt, maar daarentegen afwijzend beschikt op het verzoek van dezelfde adressanten, om een gedeelte van de straat aan de Kijfgrachl in te nemen. Aan H. M. Hubregtse werd, op zijn verzoek, ontslag verleend als onderwijzer 2e kl. aan de jongensschool l'kl.; op verzoek van hel gemeente bestuur van Wageningen werd dit ontslag reeds tegen 15 Sept. aanst. verleend. Op hel verzoek van ouders of voogden van leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool, om eenige lesuren beschikbaar te stellen voor het godsdienstonderwijs, werd gunstig beschikt, echter bij wijze van proef neming voor een jaar, om te zien of het ook moeijelijkheden zal opleveren. Het verzoek van J. van Wijkom een stoep te leggen, werd toegestaan en voorts goedgekeurd de rekening van het Ned. Israëlitisch armbestuur over 1876. Ten slotte werd overgegaan tot de verdeeling van den raad in sectiën. Die sectiën werden zamengesteld als volgt: 1« sectie: de hh. de Laat de Kanter (wethouder en lid der comm. van labri- cagc), van der Lith (lid der comm. van financiën), Jula, Dercksen, le Poole, Cock. Wilhelmy Damslé en Suringar. 2e sectie: de hh. de Fremery (wethouder), van Hettinga Tromp (lid der comm. van fin.), van der Zweep (lid der comm. van fabr.), Eigemandu Rieu. Scheltema, Driessen en Krantz. 35 sectie: de hh. Librccht Lezwijn (wethouder), Harlevelt (lid der comm. van fin.), van Wensen (lid der comm. van fabr.), Versier, van Heukelom, Goudsmit, Bijleveld en van Itcrson. Het Weekblad van liet Regt herinnert heeren advocaten aan de bepa ling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrijvende, dal zij elk jaar in de maand September hun acte van beeediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. De memorie van beantwoording der regering op het voorlopig verslag der tweede kamer omtrent het wets-outwerp tot herziening der wel op het lager onderwijs heeft thans het licht gezien. Men schrijlt ons: Sedert den hevigen oostenwind in April heeft het bijna niet anders dan uit het westen of zuidwesten hard gewaaid. Ten gevolge daarvan was er weinig bestendigheid in het weer en regende het overvloedig. Nu uit het noorden van Frankrijk de zwaluwen reeds ver trokken zijn naar het zuidenwordt hieruit opgemaakt dat er een vroeg tijdige winter te wachten is. De gevolgtrekking is nogtans gewaagd. In deze omstreken althans vliegt nog eene menigte zwaluwen lustig rond; misschien zijn het achterblijvers. Doch het vertrek der zwaluwen hangt veeleer af van het weer, dan dat zij, door vroeger te vertrekken, aankondigers van koude zijn. Het weer nu is veel ongunstiger dan menig anderen nazomer, als de zwaluwen wel tot October bleven. Met den te verwachten oostenwind zal de koude ook wel komen en daar iedere wind zijn keerwind heeft, naar het zeggen van de landlieden, kan het nit een anderen hoek nog geducht gaan waaijen. Stelt zich dat uit lot de winter komt, dan zeker, zou de koude wel ernstig kunnen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art 2 der wet van 8 Juli] 1874, en van hel natuurkundig examen voor hulp-apothekers, vermeld in art. 5 dier wetzitting zal houden op Maandag 10 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam, en dat de commissie, belast met het afnemen van het exa men van apotheker, vermeld in art. 9 der wel van 1 Junij 1865, en van de practiscbe examens van hulp-apotheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Julij 1874zitting zal houden op Vrijdag 21 September e. k. en volgende dagen te Leiden. De minister van oorlog heeft de aandacht van alle officieren van het leger gevestigd op het bestaan der kon. vereeuiging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsch leger, welke door Z. M. den koning, haren 1 hoogen beschermheer, onlangs met de vorstelijke gilt van bijna 2 ton gouds is ondersteundvooral wijl blijkens de statuten o. a. ook officieren in wer kelijke dienst als buitengewone leden worden aangenomen en zij alzoo, des verlangd, reeds van nu af werkzaam kunnen zijn in het belang hunner ge pensioneerde kameraden en in dat van hen zeiven voor de toekomst. De hervormde kerk te de Rijp is, na den grooten brand in 1654, geheel vernieuwd en in de eerste daarop volgende jaren versierd met de thans nog voor het grootste gedeelte aanwezige gebrande glasramen, welke om hunne kunst- en historische waarde belangrijk zijn. De toestandwaarin deze glazen verkeeren, eischte dringende voorziening, waarom dan ook tot eene herstelling daarvan is besloten. Ten behoeve van deze herstelling is een rijks-subsidie toegezegd, te verdoelen over eenige achtereenvolgende jaren. Door de kerkelijke gemeente worden te dezer zake. gedurende een zelfde tijdvak, ook gelden verstrekt, terwijl bovendien 97 personen zich verbonden hebben tot het geven van geldelijke bijdragen. Het behoud van deze belangrijke glasschilderingen is nu voor een geruim tijdvak verzekerd. Betreffende den grooten nationalcn muziekwedstrijd deelt het V. Dbl. het volgende mede: Donderdag den 6d(" zullen des middags 2 nre verschil lende muziekcorpsen van het Rijnspoorwegstalion afgehaald en naar Tivoli geleid worden. Zeven verschillende corpsen zuilen dien dag aan den wed strijd deelnemen, ruim 250 personen tellende, namelijk de dd. schutterij te Kampen, Tiel, Haarlem, Breda en Dordrecht en de harmoniën uit Venlo en Roermond. Vrijdag zullen des namiddags iy2 ure aan den wedstrijd deelnemen de fanfare-corpsen van het 3e en 2e reg. huzaren en van het instructie-bataillon le Kampende schutterijen uit Hoorn en Nijmegen en het Dordrechtsch fanfare-corps, des avonds ten 7 ure de schutterijen uit 'sllage, Utrecht en het orkest van het Paleis voor Volksvlijt, dien dag ruim 270 personen. Dienzelfden dag des namiddags ten 5^ ure zal in het Lukas- park een fraai programma worden uitgevoerd door de stafmuziek van het 8e reg. Zaturdag zullen des namiddags 2 ure de slafmuziekcorpsen van het Rijnspoorstalion gehaald worden en wel die van het 4", 7' en 8e reg. cn van de kon. Ned. marine; 123 personen nemen aan den wedstrijd dien dag deel, die des avonds met eene groote militaire laptoe in Tivoli wordt be sloten. In het geheel nemen dus niet minder dan 650 toonkunstenaren aan het concours deel. De zeeleeuwen in Arlis le Amsterdam zijn, volgens hel tV. v. d. D., in het nieuwe bassin met de rotspartij zeer welvarend. De een is vrij tam, volgt den oppasser op de vinnen kruipende tot boven op de rots, neemt zelfs visch uit zijn mond aan en duikelt vervolgens boven van de rots het bas sin in. Het dier een oogenbltk zoo te zien zweven in de lucht is hoogst merk waardig. liet andere dier is over deze gemeenzaamheid zeer verstoord, wil niets van den oppasser welen en tracht hem nu en dan aan tc vallen. Under de gemeente Nieuwer-Amstel, even voorbij den limietpaal, die de Vondelkade van den Overtoom scheidt, heeft laatstleden Zalurdagnacht een treurig voorval plaats gehad. Een beschonken boerenarbeider verwondde zijn vrouw met een mes aan den pols, daarna bragt hij zijn schoonmoeder twee sneden in den hals toe, en een buurman, die lusschenbeide wilde ko men, ontving van hem een steek in den rug. Van de drie getroffenen is de buurman niet buiten gevaar. De dader werd Zondagmorgen naar het gemeentehuis van Nieuwer-Amslel aan de Utrechtsche zijde gebragt en van daar naar de gevangenis getransporteerd. Voor eenige dagen, schrijft men van Terschelling aan de Leeuw. C., hadden wij het genoegen voor het eerst een draaimolen op ons eiland tc zien. Vooral zij, die nimmer het eiland nog hadden verlaten, stonden vreemd le kijken. Er werd buitengewoon veel gebruik van gemaakt, zoo zelfs, dal men menschcn ouder dan tachtig een ridje mede zag maken. Uit Amerongen meldt uien dat met het binnenhalen van den tabak aldaar thans honderden handen bezig zijn. liet aard- en zandgoed is voor het grootste gedeelte binnen, het bestgoed volgt weldra. De oogst valt over hel algemeen zeer mede. Te Arnhem heeft Zaturdag nacht in een bordeel eene hevige vecht partij tusschen eenen burger en twee militairen plaats gehad, waarbij deze laatslen dermate verwond werdendat zjj, naar de garnizoens-infirmerie moes ten worden overgebragt. Gedurende de laatste avonden der vorige week is het aldaar rustig ge bleven. liet patrouilleren zal dientengevolge spoedig ophouden. Zondag avond trok een gedeelte der schutterij, na het inrukken, zingende en met opgeheven geweerkolven langs de straten, waaraan echter de komst van een 25-tal agenten van policic een einde maakte. Naar men verneemt is het jonge meisje, dat zich Vrijdag 11. op den Westervoortschen dijk nabij Arnhem door den spoortrein heeft laten over rijden, tot die daad overgegaan om aan de herhaalde mishandelingen van haren vader te ontkomen. De justitie heeft zich deze zaak aangetrokken en doet onderzoek. Te Ilardenberg is Vrijdag avond een huis, door twee gezinnen be woond, met de inboedels, vier stuks vee, alsmede een aanzienlijke partij hooi en graan, eene prooi der vlammen geworden. De bewoners, die reeds te bed waren, moesten bijna ongekleed de vlammen ontvlugten. Door de rijksambtenaren le Oldenzaal zijn twee groote manden aan gebonden, die naar het heette vol eijeren waren, maar bij onderzoek bleken gevuld tc zijn met merinos, moiré, thibel en andere fijne wollen sloffen, naar men zegt voor eene waarde van ruim ƒ2000. Uit Wijhe meldt men: Na onderscheidene nachten op diefstal van te veld staande vruchten enz. gesurveilleerd te hebben, mogt het eindelijk den alhier gestalioneerden rijksveldwachter en den gemeente-veldwachter geluk ken, op heeter daad een welgezeten landbouwer in de buurschap Hengeveld onder deze gemeente le betrappen, die bezig was met ontvreemden van 18 schoven haver ten nadeele van zijn buurman. Te Leeuwarden bood op de laatst gebonden weekmarkt een koopman eene koe te koop aan voor ƒ240. Hij verkocht haar dadelijk echter op het eerste bod voor 140. Dil verwekte argwaan. De koopman werd aange houden, en nu bleek dat de koe door hem was ontvreemd ten nadeele van een landbouwer te Cornjum. De trein van den Noordbrabantsch Duitschen spoorweg, die gisteren ochtend half zeven ure van Boxtel naar Goch vertrok, is aan een groot gevaar ontsnapt door de oplettendheid van maehinist en hoofdconducteur, die den trein lol stilstand bragten, juist op het oogenblik dat door den machinist van den staatsspoorweg drie waggons werden afgestoolen, waar van één was beladen met hoornen. Die wagens werden met geweld over de lijn voortgestuwdterwijl de wissel verkeerd lagzoodat zij op de lijn van den Noordbrabantsch—Duitschen spoorweg liepen. Te Brouwershaven heeft zich eene commissie gevormd tot regeling eener feestviering bij gelegenheid van den 300-jarigen geboortedag van Jacob Cats. Dezer dagen passeerde langs Maastricht een groot aantal Russische landverhuizers met bestemming naar Amerika. Allen hingen een treurig tafereel op van den toestand daar te lande en gaven voor, wegens lotsver betering genoodzaakt tc zijn naar elders le trekken. Uit Parijs schrijft men aan de zV. R. C.: Het groote bankiershuis F.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2