DINGSDAG 4 SEPTEMBER. BINNENLANDSC11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.20, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. ƒ3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 3 September. Hij de genieeniebegrooting voor de dienst van 1878 zijn de inkomsten geraamd als volgt: Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten ƒ22584 40%II. Opbrengst van belastingen en bedingen 367,108 (40 op- centen op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ22509; j 10 idem op de ongebouwde eigendommen /63; 50 idem op de hoofdsom der belasting op het personeel ƒ54525; 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel 104,687; plaatselijke directe belasting i ƒ115,000; i lem bij suppletoir kohier ƒ2500). 111. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen 81061 (renten van J kapitalen f 12950; ontvangst gasfabriek f 53000). 1V.| Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten 17737. V. Buitengewone ont- vangsten ƒ66210. De uitgaven zijn geraamd als volgt: Hoofdstuk 1. Huishoudelijk beheer ƒ45425. II. Kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst be- l| stemd ƒ84552. III. Kosten voor eigendommen met de deswege verschuldigde lasten ƒ21885. IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of f1 middelen ƒ13520. V. Kosten van de openbare veiligheid en van de brand- jl weer ƒ70650. VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolicie 1300. Vil. Kos- l| ten van het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen ƒ186,718. VIII. Kosten van hel armwezen, subsidiön enz. 44415. IX. Ren- ten en aflossingen van geldleeningenpensioenen enz. ƒ51233. X. Andere I uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen ƒ28375. XI. Onvoor ziene uitgaven C627.40y2. Hij de inkomsten is uitgetrokken voor de opbrengst van schoolgelden van jj de inrigling van O. I. ambtenaren tot de oprigting waarvan een voorstel f aan den raad is gedaan, ƒ2000; de uitgaven hiervoor worden op ƒ5000 geraamd. Voor de opbrengsL van faecale sloffen, stelsel Liernur, is ƒ125 uitgetrokken voor de opbrengst gedurende vier maanden. Ten einde het gebruik van de meststoffen zooveel mogelijk te bevorderen, stellen burg. en weth. voor die stollen na 1 Mei 1878 niet meer te verpachten, maar gratis af te leveren aan lien, die zich daartoe aanmelden, en dit bij wijze van proefneming voor den tijd van één jaar. Als bijdragen van de omliggende gemeenten in de kosten van het openbaar onderwijs is ƒ1300 uitgetrokken. Verkoop van inschrijving op het grootboek wordt voorgesteld lot eeu bedrag van ƒ9600, voor eene uitbreiding van bet Liernur-stelsel. Bij de uitgaven wordt bij hoofdstuk I voorgesteld hel Iractement van den opziener der gemeentewerken 2" kl. te verhoogen met 150. Voor het schoonhouden van het raadhuis wordt eene verhooging van 100 noodig ge- 1 acht; voor de herstelling van het dak wordt nu ook weder als buitengewone uitgave ƒ150 gevorderd. Bij hoofdstuk II wordt voor hel vernieuwen van de brug over de Roombiirgermolensloot onder Zoeterwoude 800 uitgeirok- ken en voor het vernieuwen van de houten poort van de Spanjaardsbrug j| ƒ250. Wat betreft de kosten van bruggen enz. wordt voor buitengewone werken eene som van ƒ4950 uitgetrokken, voor het vernieuwen der boven- dekken van sommige bruggen; alsmede voor het verlagen van de brug over de Grocnhazcngracht op het Rapenburg. Bij het onderhoud van havens, j| vaarten enz. wordt ƒ1750 uitgetrokken, voor het uitdiepen van de Binnen vestgracht langs het Plantsoen van de Geeregraeht tot de Rijnstraat. Voor het aanschaffen van een nieuwen overhaalschouw aan het Galgewater wordt ƒ400 aangevraagd. Als bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg eener duinwaterleiding wordt het volle bedrag der renlegarante ad 5 pCt. uitgetrokkent. w. 22500. Voor eene uitbreiding van het beslaande Liernur-stelsel wordt 9600 aangevraagd (te vinden door verkoop van in schrijving op het grootboek); nu de ondervinding de voortreffelijke werking van het stelsel heeft aangetoond acht men den tijd gekomen om suecessive- lijk tot eene uitbreiding over te gaan; Bij hoofdst. Ill wordt 300 uitgetrokken voor eene nieuwe straatdeur in j den muur van het gebouw de Lakenhal. Bij hoofdst. VII wordt weder 200 uitgetrokken voor prijzen op de hoogere burgerschoolhoewel die prijsuitdeeling ten vorigen jare werd afgeschaftacht men die in vele opzigten wenschelijk. Als buitengewone werken worden voorgesteld: het maken van eene overdekte speelplaats en gymnastieklokaal bij de school op het Plant soen ad ƒ2800, voor vcrwwerk aan de school in de Brandewjjnsleeg ƒ750 1 en voor het aanschaffen van kaarten- en boekenkastjes, schoolborden enz. in de meisjesscholen 275. Eene som van 400 wordt uitgetrokken voor de aanschaffing van instrumenten voor bet natuurkundig onderwijs op de meisjesschool le kl. De jaarwedden van het onderwijzend personeel der bewaarscholen is bij deze begrooting op nieuw geregeld. Burg. en weth. stellen voor de toelage aan den pikeur der hoogcschool of directeur der rijschool, ad 800, met 1878 te doen vervallen. Bij hoofdst. VIII verklaren burg. en weth. zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel van com missarissen der gemeente-apotheek, tot verhooging van de jaarwedde van den gemeente-apotheker, daar hij eerst sedert 1870 in functie is. Voor aankoop van inschrijvingen op liet grootboek wordt bestemd eene som van j 1500; die som moest volgens vroegere raadsbesluiten ƒ9000 hooger zijn, maar men stelt voor de belegging daarvan voorloopig te schorsen, op grond van de uitgaven ter zake van de duinwaterleiding. Voor eene verbetering van de lokalen in het Caecilia-gasthuis, die bestemd zijn voor de opneming van lijders aan besmettelijke ziekten, welke dringend gevorderd wordt, wordt 2300 uitgetrokken. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ41.00, 21.50, ƒ4.50 en 2.20 en de laagste prijzen ƒ41.00, ƒ21.00, ƒ4.30 en ƒ2.15. - Gisteren tegen den middag is het detachement van het 4e reg. infan terie, dat, ter vervanging van de troepen, die aan de manoeuvres in Gelder land deel namen, te Breda garnizoen heelt gehouden, alhier teruggekeerd. Het werd door de officieren en de muziek van het station afgehaald en naar de kazerne geleid. Ook het detachement veld-artilleriedat aan de manoeu vres deel nam, is gisteren hier teruggekeerd en door hli. officieren ingehaald. - Men schrijft ons uit Warmond van gisteren: Heden Zondag, den feestdag van de II. Engelen-bewaarders, ontving Z. D. 11. mgr. Petrus Mat thias Snickers, als bisschop van Haarlem, de h. wijding. Hoe eigenaardig het gebruik eertijds was dat de ordening eens bisscbops in het kerkgebouw der vacante gemeente (hier Haarlems kathedraal) en in tegenwoordigheid der gemeente, geschiedde, dal gebruik schijnt niet meer, althans hier te lande, te kunnen worden opgevolgd. Ten 10 ure ving de plegtigheid aan, die plaats had in de kapel van het seminarie te Warmonden verrigt werd door Z. D. H. mgr. A. I. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, waarbij, naar kerkelijk gebruik, twee bisschoppen van elders assisteerden. Voorts waren tegenwoordig de nuntius, het kathedraal kapittel van Haarlem, eerw. heeren dekens, eenige andere geestelijken uit het bisdom en van elders, de familie van mgr. Snickers, benevens studenten der seminarian. De verheven taak van acht te geven op de gansche kudde (attendite vobis el universo gregi) en huisverzorger Gods te zjjn (sicut Dei dispensatorem), kon wel aan geen waardiger geestelijke worden toevertrouwd. - Men schrijft ons uil Voorschoten: Was de vorige weck een leestweek voor de gemeente Voorschoten, doordien de afdeeling //Wassenaar—Voor schoten" van de Maatschappij van landbouw eene tentoonstelling had daar- gestelddie aan de verwachting ten volle beantwoordde, de eerste dag van de daarop volgende week bragt dezelfde gemeente in diepe verslagenheid. Toen namelijk op den tweeden dag van de tentoonstelling de leden van zeker huisgezin naar hunne woning gingen, werd één van de beide zoons, een jongeling van 17 jaren, gemist. Dien nacht niet thuiskomende werd er den volgenden morgen (zijnde Donderdag) alles in het werk gesteld, den vermisten op te sporen. Vruchteloos echter was en bleef al dat pogen. Eindelijk op Zondagmorgen, zoowat elf uren. haalde men zijn lijk op uit een water, de Kerksloot genaamd, en bragt het bij zijne diep bedroefde ouders. Drie en een halve dag was het dus, ten spijl van alle aangewende pogingen om het te vindenin het water geweest. Dronkenschap is in dit geval de oorzaak niet geweest; dit wordt door een ieder gestaafd. Van twist kan er ook geen sprake zijn, omdat hij zich noch aan het een noch aan liet ander gewoonlijk schuldig maakte, en er ook op dien dag geen sprake van zijn kan. liet eenige, waaraan hier gedacht moet worden, is aan eene plotselinge ongesteldheid, die hem heeft doen dwalen in het overgaan van een zoogenaamde draaiplank. die over de pas genoemde Kerksloot lag, en die hij over moest gaan om naar zijne woning te komen. Zoo groot als de spanning was in de gemeente toen hij vermist werden die zijne diep bedroefde moeder wel het meest trof, even groot was ook de indruk toen hij gevonden was, en de meewarigheid der geheele gemeente.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1