PER TELEGRAAF. - Daily News bevat rapporten van Stileiroan-pacha, die het bevel voert over hel Turksche leger bij den Schipka-pas. In een dezer rapporten ver klaart die bevelhebber dal de Turksche schansen slechts 150 pas van de Russische versterkingswerlten zijn verwijderd en dat de Russen van drie zijden door de Turken zijn ingesloten, thans worden alle pogingen in het werk gesteld om de Russen af te snijden van den weg naar Gabrova, die nog steeds voor lien open list. Suleiman-pacha beweert verder, dat de vijand wegens zijne verliezen zich in zijne kwartieren heeft teruggetrokken. Hjj geeft toe, dal de Russen hem uil eenige stellingen verdreven maar be weert, dat die later weder door hem werden heroverd. Te Edinburgh is aan den voormaligen president der Vereenigde Stalen den heer Grant, het eere-burgerschap aangeboden. Te Bridgend heeft een lievige storm gewoed, die zulk een overstroo ming te weeg bragt, dat de stad een geheelen nacht in duisternis heeft moeten doorbrengen, daar de gastoevoer onmogelijk geworden was. Op eenigen afstand van Desmoines, in lowa. is een trein van heispoor geraakt en in een riviertje geloopenwaarbij, voor zoover bekend is, zes tien menschen zijn omgekomenbehalve een groot aantal gewonden. Brigham Young, het opperhoofd der Mormonen en hun profeet, die den 29 Augustus te Salt Lake City is overleden, was geboren 1 Mei 1801, en heeft gehad negentien vrouwen, bij welke hij een-en-zeventig kinderen verwekte, van welke het jongste vijf jaar oud is. Vier van die vrouwen zjjn vóór hem gestorven en eene is in 1876 naar New-York gevlugt, zoodat hij veertien weduwen achterlaat. Bovendien had hij een zeer groot aantal geestelijke vrouwen, die met hem verbonden waren voor eene betere wereld, en onder welke zich bevond de dichteres Eliza Show, die de meeste gewijde liederen heeft gemaaktwelke de Mormonen op Zondag zingen. F R A K H R MJ K. Hel Journ. off. heeft in den laatsten lijd weder een groot aantal be noemingen, afzettingen en overplaatsingen van kantonregters openbaar ge maakt. II t Journ. d. Déb. zegt dat de minister een waren verdelgingsoor log tegen die ambtenaren voert, daar zoodanige overplaatsingen al de betrokken personen te gronde rigten door verhuiskosten. De Moniteur verneemt dat door verscheiden prefecten is voorgesteld een vervolging in te stellen wegens het houden van slecht gezinde toespra ken door algemeene raden. Vooral heeft men de toespraak op het oog, die in den algemeenen raad van Seine-et-Oise gehouden is. Be maire van Aulnoy is door het hof van Douai. onder aanmerking van verzachtende omstondighedenmet 200 fr. boete getroffen, omdat hij in Mei 11. den maarschalk de Mac-Mahon in een herberg o. a. voor een sukkel had uitgemaakt. Naar men verneemt zal Gambetta verdedigd worden door de advocaten Grévy en Allou. Men vestigt er de aandacht op dat de bevelhebber der gendarmerie in zeker district van de Gironde aan alle maires een gedrukte circulaire zond, met staten, waardoor opgaaf gevraagd wordt van alle ingeschreven kiezers, het aantal stemmen gewoonlijk uitgebragt en bovendien het aantal stemmen, dat vermoedelijk uitgebragt worden zal op den regeringscandidaat en den candidaat der republikeinen. Vermoedelijk geschiedt dit op last van den prefect. De gemeenteraad van Angouléme, door den prefect uitgenoodigd een crediet toe te staan voor de ontvangst van den maarschalk-president, heeft dat met algemeene stemmen geweigerd. Te Parijs zijn dezer dagen van wege de gemeente aan de boulevards 8 percelen grond verkocht, vier voor 180 en vier voor ƒ160 per vierk. meter. TURKIJE. Ten gevolge van diplomatieke vertoogenonder de leiding van den Duitschen ambassadeur te Konstantinopel gedaan, heeft de Turksche minis ter van oorlog bevolen, dat voortaan alle krijgsgevangenen dadelijk naar Konstantinopel zullen gezonden worden. Deze maatregel strekt om hun eene betere behandeling Ie verzekeren. Betreffende den strijd, aan den Schipka-pas gevoerd, wordt uil Galatz gemeld: Verscheidene Turksche division zijn de een na de andere in het vuur gebragt, om zich van die stelling meester te maken. Zij maakten gebruik van de woudenwelke het terrein in de omstreken van den pas bedekken, ten einde de tirailleurs tegen de Russen te doen oprukken. Toen de tirailleurs, niettegenstaande deze bedekking, werden teruggeworpen, werd storm geloopen en tienmalen werd dergelijke aanval, de een na den anderen, herhaald. Onder deze omstandigheden zond de generaal Radetsky bood schappers naar Tirnowa ten einde onverwijld versterkingen toe te zenden, die dan ook met den meesten spoed werden toegezonden Alvorens deze versterkingen op de plaats aankwamen, ondernamen de Turken een nieuwen aanval, die met geducht verlies werd afgeslagen, zoodat zij ten slotte met een verlies van 2 a 3000 man moesten afdeinzen. Van beide zijden werd met buitengewoncn moed en verbazende hardnekkigheid gestreden. De Turk sche troepen, die hier in hei vuur werden gebragt, bestonden grootendeels uit troepen, die iu den oorlog legen Montenegro hadden gevochten en ge oefend waren in den strijd in bergachtig terrein. Een correspondent van Daily News in het kamp van Suleiman-pacha meldt, dat geheel de streek bezuiden den Balkan verwoest wordt. //Waar Suleiman komt, volgt vernieling hem op den voet, maar het schijnt, dat hij alleen onder hoogere bevelen dit toelaat." Volgens te Wcenen van het oorlogslooneel ontvangen berigten zou Suleiman-pacha, eene verovering van den Schipka-pas door aanvallen in het front hopeloos achtende, versterkte kampen oprigten in de dorpen Schipka en Ilainkoi. om met het gros zijner troepen langs andere passen naar het noorden van den Balkan te trekken. Zijne verliezen zouden omstreeks 10000 man bedragen. -- Naar men nit Bucharest meldt hebben de eerste detachementen garde- cavalerie den Rumeenschen bodem betreden. Met de versterkingen zullen zeker nog wel twee a drie weken verloopen. vooraleer zij in haar geheel den Donau bereikt hebben. Voor de Turken is het dus op dit oogenblik nog den regten tijd om een slag te slaan; later zullen zij tegenover een duchtig versterkten vijand staan. De overlogt van de Rumeensche troepen. 25000 man, over den Donau, heeft plaats gehad te Corabia, ongeveer 45 a 50 kilometer van Plewna, alwaar de legermagl van Osman-pacha staat. Die legermagt wordt dus door die troepen ernstig in den rug bedreigd. OOST-INDIR BATAVIA. 25 Juli). Uit Alchin is bij de regering o. a. het volgende berigt ontvangen: De voorloopige berigten betreffende de expeditie tegen Simpang Olim luiden zeer gunstig. De troepenonder bevel van den kommandanf ter Oostkust van Atchin en bijgestaan door eene kleine landingsdivisie, hebben Tepin Siren, de versterking van den gewezen radja van Simpang-Olimna een kort doch hevig gevecht, stormenderhand genomen. Aan onze zijde werden de tweede luitenant der infanterie M. T. Blaauw en vijl minderen gekwetst. De ex- radja is gevlugt. Behalve eenige gevangenen waaronder een voornaam hoofd, zijn de rijkssieraden, eene menigte goudwerken, eene belangrijke geldsom, dertien vuurmonden, tal van wapens en eene zeer groote hoeveel heid ammunitie in onze handen gevallen. Hier Ier stede komen, ook onder de Europesche bevolking, nog ge vallen van cholera en pokken voor. Van een bepaalde epidemie is echter geen sprake. De Oost-monsson, die het vorige jaar in de maanden Junij en Julij nogal veel regen medebragt, is dit jaar zeer droog, zoodat ook voor de te velde staande gewassen met verlangen naar regen wordt uitgezien. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den subst.-griffier bij den raad van justitie te Samarang mr. J. Reesink. Ontslagen: eervol, de adjunct-commies bij de post- en lelegr.-dienst S. Boodt; de ambtenaar op wachtgeld J. 11. Kloesman; de opzigter bij 's lands druk kerij R. Ruitenschild; de controleur 2* kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura V. A. Schusslcr; de 2C commies bij 's landsdrukkerij H. A. Haun; de notaris te Bodjonegoro Th. 11. Jans. Be noemd: bij de dienst der havenwerken te Batavia, tot hoofdopzigter, C. van der Slerr; tot l10 magazijnm., J. L. de Grave; tot hoofdopzigter, de opzigter W. G. van Merkesleyntot subst.-griffier bij den raad van justitie te Samarang, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. C. H. Nieuwenhuys; lot buitengew. omgaand regler in de 3e afd. op Java en Madura, de officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina mr. H. K. Ilavinga Oort wijn; lol directeur van de op te rigten hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Samarang, de leeraar voor de wis- en natuurkunde bij de afd. hoogere burgerschool van hel gymnasium Willem III te Batavia H. J Hardeman. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland aan den kapt. der inf. J. Patlché; aan den kapt. van den getier, staf C. H. O. M. von Winning. Ontslagen: eervol, de kapt. der art. J. A. Nuy; de burg. schrjjvers 4' en 5e kl. bij de milit. administr. J. A. Coolen en J. G. Voorbey. PARIJS, 31 Augustus De senator Le Petit is overleden. Heden is Gambetta voor den regter van instructie verschenen, die hem de geïncrimineerde passages zijner rede voorlas. Gambetta antwoordde, dat hij naar Rijssel was gegaan met hel stellige besluit om eene politieke rede te houdendie de toestand hem toescheen noodzakelijk te maken Hij kwam er met nadruk tegen op, dat hij een persoon zou hebben willen aanvallen. WEENEN, 31 Augustus. De Pol. Corr. meldt uit Belgrado van heden: Ingevolge eene ukazc van den vorst is eene legerorder verschenen, waarbjj de //ordre de balaille" van het Servische leger wordt openbaar gemaakt. PARIJS, 31 Augustus. De prins van Wales is te Trouville aangekomen. LONDEN, 31 Augustus. De middag-editie van den Daily Telegraph meldt uit Schumla van gisteren middernacht: //Suleiman berigt dat zjjne voorhoede te Yecliil Agatsch, twee uren van Grabowa, is aangekomen. Volgens eene dépêche is de Schipka-pas genomen. De Russen zjjn bij Ajaslar door Salik- paclia en bij Basgrad door Medjir-pacha geslagenen hebben groote verlie zen geleden." INTGEKOHTDEIV. DG AFGETREDEN RECTOR. Na de plechtigheid die we gisteren bjjwoonden, mogen een paar woorden over den afgetreden Rector niet achterwege blijven. Eenvoudig, en toch juist daardoor indrukmakend was de geheele houding van den waardigen man. Op kalme wijze sprak h(j zjjne meening uit dat noch gebrek aan lust of kracht maar wel de invoering der nieuwe wet, hem genoopt had zijn ontslag te vragenwat hem op de meest eervolle wijze was verleend met dankbetuiging voor de vele betoonde diensten bij 't onderwijs aan deze stad bewezen Hij herinnerde zich altijd met genoegen dat geen zijner leer lingen, van wieu, zooals hij zeide, velen hem vooruitgestreefd waren, ooit in gebreke was gebleven hem met de meeste achting te behandelen. Dit maakte goed wat van den kant der leerlingen in vroegere dagen tekortko ming mocht heeten, doordat door zeer jonge personen niet altijd hel onder wijs van den leeraar op juiste waarde werd geschat. En zeer zeker zullen er velen zijn die met oprechte dankbaarheid zich tegenwoordig den geaclilen geleerde zullen herinneren. Immers werd hem op zeer jeugdigen leeftijd in 1826 het praeceptoraat opgedragen zonder daar naar gevraagd te hebben. 12 jaren vervulde hij deze betrekking, om daarna van 1838 tot 1846 als conrector werkzaam te zijn. In 't laatstgenoemde jaar kreeg hij de benoeming tot rector gymnasti en vervulde die betrekking tot gisteren met de meeste nauwgezetheid, gedurende een tijdsverloop van meer dan 31 jaren. Op eenvoudige wijze werd dit alles zeer dankbaar door hem in 't geheu gen teruggeroepen, waarna hij aan allen, zoowel curatorenregeering. ambt; genooten en leerlingen zijn warmen dank bracht. De wijze waarop hij d'. De Loos aansprak als directeur van de H. burgerschool, mocht treffend heeten. De overdracht aan dr. Van der Mey ging gepaard met de beste wen- schen voor hem en voor 't Leidsche gymnasium. Zoo is dan nu de afgetreden Rector ambteloos burger geworden. Zijn krachtig gestel en zijne onverzwakte stem, die met zijn jaren schijnt te spotten, geven ons de hoop dat nog vele jaren de bekende latinist zich aan de wetenschap zal kunnen wijden, en omringd van de zijnen, nog een zeer gelukkigen ouderdom kan hebben. Met eerbied voor dien man hebben wij deze regels neergeschreven en wen- schen den ex-rector toe nog lang de waarheid te kunnen aanschouwen van 't geen onder zijn rectoraat was, en wat hij zijn opvolger toewcnschte, u.L: Vivat, crescat, floreat Gymnasium Leidense. Hel warme jaargetijde heelt, mag het de hoop van alle boast- en keellij ders zijn, toch juist voor die zieken vele nadeelige gevolgen, daar de dik wijls langdurige hitte, slof enz. van buitengewoon ongunstigen invloed zijn op de zieke longen. Zulken lijders kan geen beter middel aanbevolen wor den, dan de zelfs in de hardnekkigste gevallen goed bevonden Rijn- landschcn Drulvenborsthoning van W. H. ZICKENHEIMER. te Mains. Deze aangename drank lost het slijm op, neemt de droogheid der Isngen weg en reinigt die van alle schadelijke ingeademde stoffen, zoodat binnen korten tijd genezing moet volgen zooals duizendan getuigschriften omtrent doeltreffende glansrijke resultaten bewijzen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRARfn1

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6