DU i T UiN I ,A A DSC I i C DU DIG TO of althans geen voldoende beantwoording ontvangen werd. Voor dal geval stelt het hoofdbestuur zich voor te trachten op eene andere wijze in de zaak te voorzien. Wij vernemen, meldt het Hll., dal binnen weinige dagen kan wor den tegemoet gezien de benoeming van vijf nieuwe hoogleeraren aan ieder der drie rijks universiteiten. Iedere faculteit zal met een hoogleeraar wor den vermeerderd. Hel stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 29 Augustus van Suez vertrokken. Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning gisteren ten 12% ure, vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik en Z. E. den minister van marine, aan 's rijks werf is afgestapt. Op de binnenplaats stonden de hoofdbeamb ten en officieren der werf en mariniers, welke aan Z. M. door den schout bij-nacht van Gogh werden voorgesteld; een eerewachl van mariniers werd door Z. M. geïnspecteerd. Z. M. bezigligde vervolgens een gedeelte der ma gazijnen, en nam de nieuwe stalen kanonnen van 28 cM., uit de fabriek van Krupp, alsmede het riviervaartuig Isala in oogenschouw. Daarna begaf Z. M. zich regtstreeks naar het opleidingsschip Ifassenaerdc jongens paradeerden in het want en de koning werd met een flink driewerf her haald hoerah! ontvangen. Z. M. heeft geruimen lijd, ongeveer een uur. op de Ifassenaer doorgebragt en alles zeer belangstellend nagegaan. Er is geëxerceerd, gebattonneerd en met de zeilen gemanoeuvreerd. Na het be zoek van de Ifassenaer heeft Z. M. nog meer dan een uur gewijd aan de bezigtiging van 's rijks werf; de werkplaatsen en de in conservatie liggende monitors werden bezocht. Van 's rijks werf begaf Z. ill. zich naar het paleis,, alwaar ten 6 ure een diner plaats had in de Mozes-zaal. Ten half tien ure verliet Z. M. de hoofdstad. In de Amsterdamsche bladen leest men de volgende bekendmaking van een der commissarissen van policie aldaar: «In het belang van den handel en zijn crediet in hel buitenland, doch hoofdzakelijk ter beteugeling van uitgebreide zwendelarij, acht de ondergeteekende zich verpligt hli. expedi teurs en agenten van buitenlandsche huizen nadrukkelijk te signaleren Wil lem Smit C°.laatstelijk in de Leliestraat n°. 75, thans in de Tuinstraat alhier woonachtig, die, deugdelijk vertrouwd met de kennis der nieuwe talen en een vlugge hand schrijvende naar koopmansstijl, met buitenlandsche hui zen correspondeert, voor aanzienlijke bestellingen van allerlei aard orders geeft en na afzending der goederen, hetzij voor eigen rekening, hetzij in combinatie met andere leden der zoogenaamde Longfirm, zich. zonder dat daarop ooit betaling volgt, van vaak kostbare handelsartikelen weet meester te maken. Tot hel verkrijgen van adressen in het buitenlandstrekte o. a. tot gids een oude catalogus der internationale Parijzer tentoonstelling, waar in de namen der inzenders en fabrikanten voorkomen, aan welke de bedrie- gelijke orders werden toegezonden en somwijlen zoo verregaand ligtvaardig uitgevierd. Ilct is gebleken dat Willem Smit O. in intime relaliën staat tot Anton Joseph Triebeis, «firma" A. C. Hoffmann C0., agent voor bui tenlandsche huizen, wonende in een kelderverdieping op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht.'' De tegenwoordige bezitter van dc kast op de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, afkomstig van de stad Goes, verzoekt het llbl. te melden, dat het berigt over den verkoop dier kast onwaar is. Wel kreeg hij van verschillende zijden aanzoek tot den afstand dier kast, maar voor het oogenblik heeft hij daarover de vrije beschikking niet. Eergisteren werden op den Rijnspoorweg, in de gemeente Reeuwijk, zes op dien weg zich bevindende runderen, van den landbouwer T. de R., overreden, waardoor er drie onmiddellijk werden gedood, twee zwaar en een ligt gekwetst; de trein heeft geen oponthoud ondervonden. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Delft is beroepen ds. J. Groenewegen, pred. te Almkerk. Te Arnhem is de Woensdagavond vrij rustig afgeloopen. Er hadden geene feitelijkheden plaats. Eenige kwaadgezinden zijn gearresteerd. De volksoploopen werden tegengegaan door patrouilles van artillerie en infan terie. Te middernacht was het overal rustig. Te Zwolle is een metselaar, die in de vorige week failliet was ver klaard, in hechtenis genomen, als verdacht van het onttrekken van goe deren aan den boedel. De policie moet een aantal van die goederen bij verschillende personen in beslag hebben genomen. Gisteren kwam aldaar met den Centraalspoor aan de heer P., veehande laar uit Rotterdam. Uit den trein geslapt met hel voornemen zich naar de veeslalling te begeven, werd hij door een beroerte getroffen, ten gevolge waarvan hij plotseling ineenzakte en op de plaats dood bleef. Door de zorg der policie is terstond aan zijn betrekkingen te Rotterdam van hel voorge vallene kennis gegeven en werden zijne papierenwaaronder voor een waarde van p. m. /1I000, in bewaring genomen. Uit 's Bosch meldt men dat in de drukkerij tan den heer Bogaerts een der werklieden onder de machine is geraakt, waardoor een zijner bee- nen zoodanig verbrijzeld werd dat het afgezet zal moeten worden. Te Breda zijn gevankelijk binnengebragl twee meisjes, oogenschijnlijk van 15 en 18 jaar, die onder Priucenhage een paar kinderen van hunne kleederen en sieraden beroofd hadden. Te Reusel, nabij Eindhoven, heeft een hevige brand gewoed, waar door eene landbouwerswoiiing met stal en schuur zijn in de asch gelegd. Een os, een kalf eu een varken werden mede een prooi der vlammen. Van inboedel en gereedschappen is bijna niets gered. 's GRAVENHAGE 31 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: lot president der arrond.-reglbank te Leeu warden de heer jhr. mr. U. J. Speelmanthans vice-president van die regt- bank; tot vice president der arrond.-reglbank te Leeuwarden, de heer mr. J. G. de Wilt Hamer, gewezen president der voormalige arrond. regtbank te üeveilti rtot kantonregler-plaatsvcrvangrr te Sommelsdijk de heer P. van D.iyvcndijkburgemeester dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd: bij het personeel der militaire administratie tot lf° luit.-kwartiermeester bij het 7e reg. infanterie, de 2e luit.-kwartier meester D. J. ten Klooster, van het corps; bij het wapen der cavalerie: tot leD luit. bij het 3« reg. huzaren, de 2e luit. C. H. van der Mersch, van het corps; bij het wapen der artillerie: lol 1'» luit., de 2e luit. L. C. Dijxhoora, van het wapen, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië; bij den staf van het wapen: tot lp° luit.-magazijnmeester der artillerie 2e kl.de 2' luitt. J. H van Aanholt en C. de Kortmagazijnmeesters der artillerie 3< kl., respectivelijk te Utrecht en te Heusden; tol 1'" luit., de 2e lnilt. H. f„ Horstman en N. S. Sluylers, magazijnmeesters der artillerie 3P kl., respecti- velijk te Utrecht en te Willemstad; bij het le reg. vesting-artillerie, tot 1'" luit., de 2e luit. W. A. P. F. L. Rovers, van het corps; bij het 2e reg, vesting-artillerie, tot leo luit., de 2e luit. T. C. de Bordes, van het 2e reg, veld-arlilleric - Tot consul der Nederlanden te Pernambuco, voor de provincie van dien naam, builen bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer 11. Nis meijer aldaar. Hel vice-consulaat der Nederlanden te Porto Alegre is inge trokken en in verband daarmede het ressort van den vice-consul te Rio Grande do Sul uitgebreid over de provincie van dien naam. --De dezer dagen door den koning afgecommandecrde exercitiën van de vier veld-bataillons van het reg. grenadiers en jagers hadden heden voor Z. M., vergezeld van lid. adjudant luit.-kolonel de Posson en jhr. de Ranitz, ordonnance-offieier, in de Maliebaan plaats. Teil 12 ure was het corps daartoe in het exercitieveld opgesteld. Achlervolgens liet Z. M. elk de balatllons handgrepen verrigten, exerceren en manoeuvreren, waarna dt vereenigde troepen voor den koning defileerden. Z. M. volgde de bewegin- gen der bataillons met eene groote naauwgezelheid, voerde nu en dan in persoon het commando en liet niet na luide teekencn van goedkeuring tf geven bij elke bijzonder naauwkeurige en flinke uitvoering van het co®, mai do. Na afloop overhandigde Z. 51. aan den kolonel-kommandant Queysen het groot-officierskruis der Eikenkroon, als blijk zijner hooge tevredenheid zoowel over de officieren als de manschappen. Morgen 11 ure inspecteert Z. M. de kazerne van het corps. II. K. II. prinses Marianne begal zich heden naar Amsterdam tot hel bezigtigen van dc nijvci lieidstenloonslelling aldaar. E Ni S E N> 15. LONDEN. 30 Augustus. De bijdragen voor de noodlijdenden in Indië, bij den lord-mayor in gekomen, bedragen reeds 55000 Rijna overal in het land werd geil ingezameld. Van een op 5 Augustus des vorigen jaars naar Oost-lndië vertrokken schip, de Great Queensland, dat 33 passagiers en 36 koppen bemanning aan boord hadis niets meer vernomen. Alleen is een naambord en cent gemerkte reddingsboei op de zuidkust van Engeland aangespoeld. Een in gesteld onderzoek doet met weinig minder dan zekerheid vermoeden, dal eene ontploffing het vaartuig met al zijn opvarenden plotseling heeft ver nietigd. Het schip had 34 ton buskruid geladen, en bovendien twee ton van een zeker ontplofbaar poeder tol gebruik in mijnwerken. Het is ge bleken dat dit poeder slecht bereid was en onderhevig aan zelfontbranding. Volgens officiëele opgave is na 17 Junij geen berigt van een geval van veepest hier te lande ingekomen. E K A A1 H H ï-3 ït. De vervolging van den lieer Gamhetta blijft nog steeds het onderwerp van de beschouwingen van vele dagbladen. De officieuse bladen zijn niet zonder vrees over den indruk, dien dit proces zal le weeg brengenen doei reeds middelen aan de hand, waardoor men zou kunnen verhinderen dat er verslag van het reglsgeding werd gegeven. De heer Renault, gewezen prefect van policie, heeft veel kans lotge noot te worden van Gambetla. In eene tot de kiezers gerigte toespraak heeft hij beweerd dat. aangezien maarschalk de 51ac Malton door de daal van 16 Mei het land heeft uitgenoodigd te oordeelenwelke politiek de voor keur verdient, de zijne of die van de meerderheid der kamer, hemin geval dc uitspraak te zijnen nadeele uitvalt, niets anders overblijft dan zich te onder werpen aan de beslissing der volkssouvereiniteil. Van conservative zijde is mede besloten tot het openen eener inschrij ving om de noodige fondsen te verkrijgen lot ondersteuning van conserva tive candidaten. -- Te Parijs is een Oostcnrijksch militair gezantschap aangekomen om de herfstmanoeuvres der troepen hier te lande bij te woncu. »1IIT8CULAN S». Uit alle groote steden des lands hebben wijmeldt de Nordd. JU;- Zeil., uitvoerige mededeelingen ontvangen betreffende de toebereidselen aldaar gemaakt om den Sedandag op waardige wijze te herdenken. Ook in de kleinere steden en te midden van de landelijke bevolking zal dc natio nale feestdag op gepaste wijze worden gevierd. De keizer heeft voor de eerste maal sedert zijn terugkeer uit Euis e» Gastein eene groote troepenmanoeuvre op het Tempelhaflr Feld bijgewoond. Gedurende ruim drie uren heeft dc keizer le paard aan het hoofd van een schitterenden stal de troepenbewegingen bijgewoond. Overal werd hij doof de schier ontelbare menigte met de meeste geestdrift begroet. Te Frankfort zal eerstdaags een belangrijk proces worden gevoerd. Een paar maanden geleden is aldaar aangehouden de heer Geyling, gewe zen kapitein, eerst in Oostenrijksche, later in Fransche dienst, waarna hij zich als particulier te Frank lort had gevestigd. Hij w erd beschuldigd van als correspondent van Fransche bladen en op last van hooggeplaatste bui tenlandsche diplomaten en militairen pogingen te hebben aangewend tot het

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2