PER TELEGRAAF. ADY ERTENTI E N. prijs rijden De Mestizo was overwinnaar en de lieer de Borda ontving mitsdien den prijs. Doch uil een onderzoek is gebleken, dat Stanislas de Clermont-Tonnerre zijn paard niet heeft willen laten winnen, (er worden groole weddenschappen bij de harddraverijen aangegaan) zoodat de Mestizo in de Varcadieu geen mededingend paard had. Het bestuur van de jockey club heeft nu, overeenkomstig de statuten der vereeniging, uitgemaakt, dat de graaf nooit weer aan de wedrennen te Deauville mag deelnemen. Aan den pikeur, die de Marcadieu heeft bereden en zich geleend heeft tot dit bedriegelijk spel, is voor twee jaren de toegang tot de renbaan ontzegd. In bet huis van correctie te Lyon heeft een der gevangenen een moord aanslag gepleegd op den abt Boulachonden aalmoezenier van die gevange nis. De moordenaar werd onmiddellijk gevat en ontwapend. Hij schijnt zjju daad in een vlaag van waanzin te hebben gepleegd. li I T S C ia U A X B. Volgens de Röln. Zeit. heelt von Bismarck zich op zijne reis naar Gastein volgenderwijze uitgelaten tegen den burgemeester van Leipzig: //Heb ik echter een ganschen dag aanhoudend gearbeid, dan lijd ik den daarop- volgenden nacht aan slapeloosheid. Hetgeen ik noodig heb is rust en af zondering, en terwijl ik nu op weg ben naar Gastein, om stilte en rust te zoeken, voer ik met mij een massa papieren en stukken, die op afdoening wachten. Uit alle oorden van Beijeren heb ik brieven en telegrammen ont vangen, houdende uitnoodigingen tot feesten te mijner eer, waaraan ik zou moeten deelnemen en waar ik redevoeringen zou moeten houden, indien ik het allen naar den zin wilde maken. Om dergelijke vaderlandlievende aanvechtingen te ontgaan, reis ik met den koerierlreindes nachts, door Beijeren, want hetgeen ik dringend noodig heb, is stilte en rust." Dezer dagen trokken 31 boerenwagensallen met ruwe steenen gela den, langs de straten te Berlijn en br3glen er geen gering opzien te weeg. De meeste steenen waren aan één kant gladgeslepen en van een ingebeiteld verguld opschrift voorzien. Volgens de Tribune heeft de heer von Bleichrö- der die cp de Fransche slagvelden doen verzamelen en zijn zij bestemd om op het binnenplein van het nieuw militair museum een grot te vormen. Te Klein-Rombachin den Elzas, zijn zeven valsche munters gevangen genomen. Zij hadden reeds gedurende gernimen lijd hun bedrijf uitgeoefend lot dat de gendarmen hunne schuil- en werkplaats ontdekten. Het waseene bijna ontoegankelijke rotsspelonk in het midden van een bosch. In dat hol heeft men eene menigte geldstukken en ook de werk,tuigen tot het slaan van munten gevonden. Te Leipzig is bij policie-verordening aan alle personen die slepende ol den grond rakende klecdingstukkcn dragen, verboden het betreden der trottoirs, wandel- en voetwegen binnen h't regtsgebied der stad op straffe van 5 tot 50 mark boete. Die bepaling is vastgesteld in het belang der open bare gezondheid, daar door het slepen van rokken over de straat het stof wordt opgejaagd en het inademen daarvan hoogst nadeelig voor de gezond heid is. RIISLA m Volgens de laatste bij de regering aangekomen berigten van den Schipka- pas, welke berigten lot 28 Aug. loopen, was in de aanvallen der Turken langzamerhand onmiskenbaar verflaauwing Ie bemerken. De bestormingen der Turken waren tot dusverre vruchteloos en zonder duurzaam gevolg. Onlangs kregennaar men aan de Köln. Zeit. meldtde beide te Odessa gestationeerde popowka's of ronde panlserschepende Admiraal Popow en de Noeogorodlast om naar de Sulina-monding te stevenen en de daar liggende Turksche monitors tol een slag uit te dagen. De gezag voerders der vaartuigen traden met den admiraal Tschichalschefï in overleg en kwamen tot de slotsomdat het bevel niet uit te voeren was. De admi raal gaf daarop last tot een proeftogt van een dag, om de aangevoerde gronden voor dat oordeel zelf te onderzoeken. Daarbij is geblekendat in het ruim dezer vaartuigen eene hitte ontstond van niet minder dan 65 gra den Réaumur, zoodat de stokers, ook onder voortdurend baden, het bijna niet konden uithouden. Daarbij komt, dat bij hooge zee de luchtgaten ge sloten moesten worden, dat de snelheid der vaartuigen geringer was dan die der Turksche monitorsmoeijelijk manoeuvreerden en bij storm te naauwemood zee konden bouwen. Zelfs wanneer er niet gestookt wordt, stijgt de thermometer in deze schepen des zomers tol over de 40» R. Op liet dek is het met dubbele zolen naauwelijks te harden. Het gedruisch bij liet lossen der geduchte stukken is zoo grootdat de bemanning bijna ge heel hardhoorend is en sommigen het gehoor volkomen verloren hebben, ondanks alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. Men is zeer ontevreden over het gedrag der Turksche krijgsgevange nen, wie men uit nalatigheid een Ie groote mate van vrijheid heeft toegedaan. Velen onder die lieden maken zich aan diefstallen schuldig en gedragen zich zeer brutaal, zelfs tegenover vrouwen. De hun betoonde welwillendheid beschouwen zij als zwakheid, en het scheelt niet veel of zij gedragen zich alsof zij de overwinnaars waren. .Men denkt er dan ook over, ze in ves tingen te interneren en streng te doen bewaken. TURK IJ E. De strijd om het bezit van den Schipka-pas is, voor zooverre men uit de verschillende berigten kan opmaken, nog uiel beslist. Er wordt met verwoedheid en volharding van beide kanten gestreden. Het schijnt dat de Turken wel eenig voordeel op hunne tegenstanders hebben behaald, ofschoon Jiog niet in die mate dat deze den pas moeten opgeven. Van het oorlogslooneel in Azië wordt uit Kurukdare het volgende ge meld: De Turken veroverden de hoogten van Kyshyl Tepe, welke door een Russisch bataillon werden verdedigd. De Russen staan thans halfweg tusschen Bash-Kudiklar en het Turksche hoofdkwartier, en bezetten nog Kudiklar en Kurukdare. Het gevecht werd door de Turken begonnen met de bestorming der hoogten van Ivyshyl Tepe, tegenover Bash Kudiklar, onder bescherming van belegeringgeschutwaarvan de uitwerking verschrik kelijk was. Zij ondernamen een wanhopige flankbeweging in de rigting van lvars, om Kurukdare te nemen. De Russen hadden hunne tenten op wagens geladen, gereed om af te trekken, maar de uitmuntende tncht en de bijzondere tact der officieren redden den slag. Het infanterie-gevecht te Soubalon was verschrikkelijk, doch de Turken waren genoodzaakt tegen zonsondergang met groot verlies af te trekken, liet verlies der Russen was niet bijzonder groot. De Turken wierpen hunne gehecle magt op den Rus- sischen regtervleugelmaar werden na een wanhopig gevecht terugge dreven. ST. PETERSBURG, 29 Augustus (officieel). Uit Kurukdare werd gisteren gemeld, dat den 25s'"1, bij het aanbreken van den dag, Muktar-pacha met al zijn strijdkrachten een poging deed om onzen linkervleugel onder gene raal Melikofl' om te trekken. De strijd duurde tot vijl uur 's namiddags. Over de gansche linie werden de Turken teruggeslagen. Zij trokken met groote verliezen af. Ongelukkig vielen zij. toen het nog schemerdeBentz, eene hoogte bij Ryschyl-Tepe, aan, dat door een bataillon verdedigd werd. Het verlies der Russen was niet gering. Gewond zijn de generaals Tschawt- schawadse en Kamaroff en de kolonel Barjatinsky. WEENEN, 30 Augustus. Aan de Pol. Corr. wordt uit Bucharest officieel gemeld dat een deel van het Rumeensche leger den 28-l-° bij Corabia den Üonau is overgetrokken. Zoodra de brug geheel gereed is, zal de vorst met het gros des legers volgen. Rumenië heeft geene militaire overeen komst met Rusland gesloten en is niet voornemens dit te doen. Het be waart zijne zelfstandigheid onder zijn vorst. PARIJS, 30 Augustus. Gambetta en de verantwoordelijke uilgever van de Rep. /rang. zijn gedagvaard om voor den regter van instructie alhier te verschijnen. BUDAPEST, 29 Augustus. Het komilaal van Peslh heeft besloten aan de regering een adres te zendenhoudende uitdrukking van den wenschdat zij, zoo noodig met oorlog, een uitbreiding van Russisch grondgebied en een verzwakking van Turkijes integriteit verhindere. BERN, 29 Augustus. De regeringsraad van het kanton Bern heeft «en corps" ontslag genomen. KONSTANTINOPEL, 29 Augustus. Suleiman-pacha gaat voort met zijne aanvallen op de vestingwerken van Schipka. Tentoonstelling- van Kunst, toegepast op Nijverheid, te Amsterdam. De Amsterdamsche Courant van 26 dezer, de afdeeling IX, Graphische kunsten, besprekende, zegt: «Thans zullen wij trachten te bewijzen, dat ook in deze groep de Ten toonstelling lot bezoek lokt, door kwaliteitzonder dat kwantiteit vermoeit." Na eenige inzendingen besproken te hebben, zegt de schrijver: «Een waar kunstgenot verschaft de inzending llenry Bogaerls'te 's Her togenbosch. Hier ziet men wat energie vermag en daarom mogen wij wel wat langer bij deze uitstalling vertoeven. De houtgravures zijn bewijzen van energie. De eersten van die gravures werden met groote kosten uit Frankrijk geleverd; thans is alles Nederlandse!) product. De heer Bogaerts heeft de beste belooning voor zijn ijver en wilskracht daarin gevonden, dat hij volkomen geslaagd is, om de lichtleekening op houtgravures toe te pas sen. De beelden, schilderijen, staalgravures enz., ook portretten, worden photographisch met volmaakte juistheid op hout gebracht en dan lot hout- drukplaten gegraveerd; bijtmiddelen voldeden hem niet. Ook zincographie is hier ten loon gesteld. Van alle door den heer Bogaerts uitgegeven illustra- liëu vindt men hier exemplaren, alsook van de Bijbelsche Geschiedenis, met platen van Gustave lloré, eenige stereotype platen met de mallen van den lettervorm in papier, waarin de stereotypen gegoten worden. Het is eene groote besparing van letter, om alles stereotype Ie drukken, wat hier op het terrein van illustration wordt uitgegeven. Verder wijzen wij op een schilderstuk van Rochussen: De oude voerman, met de daarvan verkleinde gravure op hout; de afdruk er van in caoutchouc, een daarop vervaardigd galvanoplastische cliché als kopergravure en tevens de afdruk op papier. Evenzoo houtgravures naar schilderijen van J. l'latteel, 0. Eerelman, Wap pers, Billens, enz. Belangrijk zijn ook de proeven van zincographie en heliogravures, welke laatste verkregen worden door de directe werking van het licht op een koperen plaat, ten gebruike voor de boekdrukpers. In het oogvallend is de fraaie plaat: De val der Engelen, door Gustave lloré zei ven op hout geteekend, groot 76 bij 70 cM.alsmede eene, getiteld: De zegepraal van Pius IX. Beide zijn gedrukt met eene oplage van 60000 exemplaren op de gewone snelpers. De lieer Bogaerts heelt de houtgravures gevuld met wilwaardoor zij het uiterlijk van een afdruk bekomen. «Zeer merkwaardig is nog eene photo-lithographie, naar een oude gra vure, op steen geëtst. Ten behoeve der boekdrukpers is hiervan eene gal vanische cliché gemaakt. Men beschouwe ook twee tableatix-annonce, met kleuren op zink gedrukt, bestand legen vocht." Voorspoedig bevallen van een Zoon C. WIJTENBURG PADDENBURG. Eenige kennisgeving. lieden overleed onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder Mevrouw de Weduwe P. H. DE NEVE, geb. MARIA VAN DER GRIFT. J. M. DE NEVE. Leiden, 29 Augustus 1877. K. S. BÜTTEMANNE, de Neve. C. J. BOTTEMANNE. Volstrekt eenige kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn Echtgenoot ontvangen, betuig ik bij deze mijn inni- gen dank. Leiden, 30 Augustus 1877. Wed. T. G. VAN R1EL, Nijzink.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3