BUI TEN I ,AN DSC IIE BEUIGTEN. Jhr. S. Speelman beveelt in het Dagbl. van 's Gr. de invoering aan van het beperkt algemeen stemregt met een trap. Met het oog op de ge beurtenissen in onze onmiddellijke nabijheid, zegt de Arnh. Cour., zouden wij die algemeenheid zeer beperken. Met de heeren. die heden onze ruiten ingooijen, morgen naar de. stembus te gaan, heeft zijne schaduwzijde. Een 17-jarig meisje uit Westervoort heeft zich eergisteren ochtend te Arnhem op de spoorrails gelegd, waardoor een voorbijkomende trein haar ligchaam in twee deelen sneed. -- Een fabrikant, te Nijmegen woonachtig, werd dezer dagen bij zijn terugkeer uit Kleef in zijn woonplaats door de commiezen aangehouden die bij hem een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen vonden, welke hij onder zijn klecderen verborgen had, ten einde betaling der inkomende regten te ontduiken. Het gereglshof te Leeuwarden heeft A. R. Evenhuis, molenaarsknecht te Noorderhaagebrug (gemeente Noorddijk), ter zake van moedwilligen dood slag veroordeeld lot 20 jaren tuchthuisstraf. - Te Groningen is eergisteren de jaarlijksche gedenkdag van Groningen's ontzet in 1672 feestelijk gevierd. Uit den omtrek waren duizenden zamen- geslroomd om de harddraverij en andere feestelijkheden bij te wonen. Des avonds werd het feest met het afsteken van een vuurwerk besloten. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Tot directeur van het pbslkantoor te Voorschoten is benoemd de heer A. Fichet, thans commies der posterijen 2® klasse. Tol lijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is benoemd de heer L. Steenhuis te Groningen en aan den heer C. C. Iluysmans is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg. Door Z. M. is bevorderd lot kapitein-luit ter zee, de luit. ter zee le ki. C. A. Rosch, en tot luit. Ier zee 1' kl., de luit. ter zee 2® kl. A. F. J. Frackers. Door Z M. is de kapitein K. W. Rueck, van hel 3e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt; en zijn benoemd: bij den plaatselijken staf, lot 1®° luit., de 2e luit. J. C. E. C. G. M. van Maanen, plaatselijk adjudant 2® kl. te Arnhem; bij het wapen der infanterie, bij het le reg., tot kapitein 2e kl., de 1® luit. A. Zijlstra, van het 8e reg.; tot 1"> luit., de 2® luitt. J. II. G. van Spree- ken, van het 2® reg., en J. Rikkers, van het corps; bij het 3e reg., tot 1'" luit., de 2® luitt. 0. J. A. Schwarz, van het 8e reg., en J. S. G. van Karnebeek, van het corps; bij het 5® reg., lot 1®° luit., de 2® luitt. H. A. Poller en C. S. N. van Gennep, beiden van het 4® reg.; bij het 6e reg., tót kapitein 2e kl de 1' luitt. H. J. van Steevering, van het 5* reg., en H. P. W. Egé, van het reg. grenadiers en jagers; tot 1®° luit., de 2® luit. H. C. A. Neeteson, van het corps; bij het 7e reg., lot 1«° luit., de 2® luitt. A. H. P. T. Brunet de Rochebrune en C. C. J. J. Pfenninger, beiden van het corps. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd, tot officier van gezondheid 2® kl de officier van gezondheid 3® kl. J. van Deventer, van dat personeel, en tot student voor de militaire geneeskundige dienst der zecmagt is benoemd de heer W. Blaakhert. De oefeningsdivisieonder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, is, blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, den 28st'D dezer te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aangekomen. Z. M. de koning, vergezeld van Hd. adjudant baron Taets van Ame- rongen en Hd. ordonnance-officier baron van lleeckeren van Molecalen, benevens Z. Exe. den minister van marine, den heer Taalman Kip en diens adjudant jh®. van der Wijck, heeft zich heden ochtend, ten 10.45 uur, naar Amsterdam begeven, van waar Z. M. heden avond ten 11 ure zal terugkceren. Z. M. zal aldaar het opleidingsschip Admiraal van tf'assenaer in oogen- schouw nemen. Morgen ten 1 ure zal Z. M. de koning over het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan eene inspeel ie houden. Het regiment zal alsdan in marschtenue gekleed zijn. Z. M. zal Zaturdag de kazerne van dat regiment inspecteren. Aan het departement van marine had heden de aanbesteding plaats van het maken en stellen van twee ijzeren lichttorens voor de kustverlich- j ting te Ymuidenmet den aankleve van dien. Van de zes hiervoor inge komen billetlen was het minste dat van de heeren D. A. Sckretlen en C°. te Leiden, voor ƒ71950. In Diligentia alhier werd gisteren de tweede jaarlijksche vergadering gehouden van den anti-dienstvervangingbond. De werkzaamheden werden door den president van het hoofdbestuur M. 1) graaf van Limburg Stirum ingeleid met eene uitvoerige rede tot afgevaardigden, bondsleden enz., wie hij een hartelijken welkomsgroet bragt. Hierop volgde eene mededeeling van eenige bijzonderheden aangaande den toestand in bet tweede hondsjaar, voor zooverre niet in het bondsverslag besproken. Als een sporadisch ziek teverschijnsel in deze Ligue is opgemerkt de nalatigheid van onderscheidene afdeelingen in de overmaking der gelden aan het hoofdbestuur en verflaau- wing in de behartiging der belangen van de verceniging, zoodal een op wekkend woord tol de nalatigen in 's voorzitters rede voorkwam. Vervolgens besprak de voorzitter liet in deze bijeenkomst le behandelen voorstel der afdeeling Wageningen om den naam van den bond te veranderen in "Bond voor de invoering van algemeenen diensipligt", welk voorstel door het hoofd bestuur is veroordeeld en waarvan hij het onaannemelijke tracht aan te toonen, zich vereenigende met een advies van prof. Buys, die de persoon lijke dienst als hoofddoel niet wenscht los le laten en in den algemeenen dienstpligl meer een militair dan nationaal karakter ziet. Na verder op het gevaar voor Holland in het verstooten van de persoon lijke dienst te hebben gewezen, trad de spreker in beschouwingen over de verhouding der partijen in de tweede kamer na de jongste verkiezingen ten aanzien der quaeslie die den bond bezig houdt en kwam hij tol de conclu sie dat, komt er een sterk bewind uit de liberale partij tot stand, er eefcl kans bestaat, dat zij zal trachten het moderne beginsel in de wet gevestijj te krijgen, mits niet de heer de Roo van Alderwerelt hare toekomsfr minister van oorlog zij. Met het oog op den tegenstand der katholiek! leden, trachtte de voorzitter aan te toonen dat in de persoonlijke dieJ niets is, wat strijdt met de magt hunner kerk. Na in eene opsomming le zijn getreden van de redenen, die vermoedeljl de oorzaak zijn van het onbeantwoord laten van 's bonds adressen aan J koning (tot wien men zich deswege niet nader zal wenden), besloot J voorzitter zijne rede met nogmaals te wijzen op het hooge belang, dat J koning en h< t huis van Oranje hebben bij de groole quaestie der invoeriJ van den persoonlijken dienstpligl. De bond telde op 30 Junij 11. 66 afdeelingen en 8359 deelnemers. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hh. Holst. RofJ Buys, van Lyndeu en Brocx. Ook keurde de vergadering goed de toevJ ging van prol. Buys en generaal Verspyck aan het dagelijkse!) bestuur. Bij de behandeling van de aan de orde zijnde voorstellen der afdeelinJ werd de door de afdeeling Wageningen voorgestelde naamsverandering yj worpen en overeenkomstig hel voorstel van dezelfde afdeeling beslist dat vrouwen gewone leden kunnen zijn. IS Jü «3 K 6, A 3S Ba. LONDEN. 29 Augustus. De lieer Gladstone heeft in antwoord op het telegram uit PeraaanH Daily Telegraph, waarin hij beschuldigd wordt, in brieven aan zekernI Griekschen koopman te Konstanlinopelde Griekeu tegen Turkije te liebbeil aangehitst, per telegraaf liet volgende te kennen gegeven: »lk heb mpil meening geheel uitgesproken in het üecember-nummer van de ContempormA Review. Ik herinner mij niet daaraan in eenigen brief iels te hebben toi l gevoegd." •- Volgens de Standard heelt de Sultan geweigerd gehoor te geven aanl het verzoek van den Engelschen gezant le Konstanlinopel, om le gelasten! dat geen vonnissen van Turksche krijgsraden zouden ten uitvoer gelegdI worden zonder voorkennis van het hooger bestuur; hij heeft zelfs bevel ge l geven onmiddelijk steeds al die vonnissen ten uitvoer te leggen. De Engel-1 sche gezant is daarover zeer vertoornd, maar sedert eenigen tijd bekreuntI men zich te Konstanlinopel volstrekt niet meer om hem. Volgens berigt uit Bombay is er regen gevallen in Gandeish, DeccanJ Guzerat en Katlywar, en zijn de uitziglen over het algemeen meer be- moedigend. In de Times of India leest men betreffende den hongersnood het vol-j gende; Niet minder dan gemiddeld twintig persouen worden dagelijks in de i straten van Bangalore dood opgeraapt. Indien het aldus gesteld is in deI hoofdplaats van eene provincie, waar tal van Europeanen wonen, hoe moetI dan wel de toestand der bevolking in afgelegen dorpen wezen? Blijkens het rapport van den Londenschen prefect van policie zijn in de hoofdstad in het afgeloopen jaar gebouwd 12938 nieuwe huizen, ti| zamen uitmakende 226 stralen en 3 pleinen. fËlülliH Ï-J Pi. Volgens IJavos zal van de dagbladen, die de bekende rede van Gam- betta, te Rijssel gehouden, hebben medegedeeld, alleen de Rép. ranp. ver volgd worden, omdat dat blad die rede het eerst heelt openbaar gemaakt. De Times is van oordeel dat, al mogt Gambetta veroordeeld worden, het geen thans in Frankrijk niet lot de onmogelijkheden behoort, de regering niet te min de verliezende partij is. De kiezers zullen Gambetta wreken wegens zulk een bejegening, liet besluit der regering vervult ons met on rust, niet voor haar, maar voor het land, dat tijdelijk aan haar is overge leverd. Er zal maar al te zeker eene kamer worden gekozen, waarin het liberale element zoozeer de overhand heeft, dat de overwinnaars de grootste omzigligheid zullen moeten betrachten, om hunnen vrienden te beletten een onedelmoedig gebruik van hunne overwinning le maken. Graaf Rampon, een der onder-voorzitters van den senaat, is door de regering van zijne betrekking als maire ontheven. In de Figaro zegt «een conservatief" (de heer Clément Duvernois, oud- minister van het keizerrijk) met het oog op hel proces tegen Gambetta: Als de regering nu maar op den ingeslagen weg voortgaat eu allen voor de regtbank brengt, die tegen de grondwet zamenzweren en den maarschalk beleedigendan voorspellen wij haar eene groole meerderheiddie wel niet op alle punten eenstemmig denkt, maar toch bezield is door denzelfden haat tegen de roode beesten. Als de regering maar zes weken zoo voort gaal, is Frankrijk gered. Had men bij de vervolging van Bonnet-Duverdier maar de hand gelegd op zijn papieren, dan zou men een aantal radicalen kunnen vatten. Thans is het misschien reeds iels te laat, om zich meester te maken van de correspondentie van Gambetta en zijne vrienden, maar zeker is dat, indien jl. Zondag op hetzelfde uur door alle procureurs-gene raal van Frankrijk een huiszoeking ware gedaan bij de 363die op niets verdacht warenmen dan gemakkelijk het bestaan zou hebben kunnen bewijzen eener groole politieke vereeniging, die over geheel Frankrijk is verspreid. Thans is het een weinig te laat, maar zoo het ministerie vast besloten iszal het nog op genoeg stukken beslag kunnen leggenom vijf zesden der repnblikeinsche afgevaardigden te laten veroordeelcn. -- Z. M. de koning der Nederlanden heeft 5000 fr. doen toekomen aan den maire van Luchon, voor de armen dier gemeente. Er is een schandaal van een aanzienlijk lid van den Franschen adel aan het licht gekomen. Bij de op 19 Aug. te Deauville plaats gehad heb bende wedrennen moesten ten slotte de paarden Marcadieuvan graaf Sta nislas de Clermont-Tonnerre, en Mestizo, van den heer de Borda, om den

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2