PER TELEGRAAF. Bt'rgcvÜjfcc St.nnö. en dal van de dagbladen hel eerst de Progrès de Lille en de liép. franc. vervolgd zullen worden. De vermelding van nadere bijzonderheden doen zien dat de storm, die te Arcachon en omstreken zulke verwoestingen heeft aangerigt, van onge kende hevigheid was. Te Bordeaux sloeg ieder de schrik om hel hart, ge- heelc daken vlogen door de lucht, het regende sleenen en pannen in de stralen. De geheele lucht was vuurrood alsol er op vier tegenovergestelde punten een hevige brand woedde. De stad werd door onophoudelijk elkan der opvolgende bliksemstralen verlicht, donder hoorde men bijna niet. Een bosch van-800 fraaije eiken in de nabijheid der stad werd geheel vernield. Geen enkele boom heeft den storm weerstaan. Hel aantal gekwetsten is bijzonder groot, verscheidene personen werden gedood. Te Toulouse heeft een hevige brand gewoed; een viertal huizen zijn in de ascli gelegd. Daar de brand des nachts in een magazijn der beneden verdieping uitbarstte, konden de bewoners der tweede verdieping zich niet meer redden en sprongen, ten einde raad, uit de vensters; verscheidene zijn zwaar gekwetst. B JJ S T I t? Ij .4 N Zondag II. had op den Burgberg nabij Harzburg de onthulling plaats van de zuil opgerigt ter gedachtenis aan Bismarck's gezegde: «Wij gaan niet naar Canossa". De vierhoekige zuil, vervaardigd uil wit Harzgraniel, ter hoogte van 15% meter, staat op een granieten voetstuk. Aan de noord zijde van het monument prijkt het opschrift: «Naar Canossa gaan wij niet! (Zitting van den rijksdag, 14 Mei 1872)": aan de oostzijde: «Opgerigt door Duitsche mannen en vrouwen"; aan de westzijde: «Uit dankbaarheid en vast vertrouwen". De zuidzijde vertoont op een bronzen plaat Bismarck's beeldtenis in een lauwerkrans. RII8L A WO. liet op een kruislcgl langs de Rumelische klist uitgezonden jagt Liva- dia, dus meldt generaal Arkas uit NicolajetI van 26 Aug., kwam in den ochtend van 24 Aug. bij Kavrna aan, waar een monitor en 14 oorlogstrans- portbootcn lagen. Bij het verlaten van de golf ontmoette de Liradia een Tnrkschc bark en schoot dien in den grond, nadat de manschappen aan land waren gegaan. Vervolgd door een grooten en een kleinen monitor, nam de Liradia de wijk in de rigting van Sebaslopol en wierp onderweg een gedeelte steenkolen over boord. Bij het aanbreken van den dag was zij reeds 7 mijlen ver en 's middags had liet jagt gelukkig Sebastopel bereikt. Ten 2 ure naderden de monitors de versperringen en openden het vuur tegen de batterijen. Hun geschut droeg echter niet ver genoeg en nadat de Russische batterijen geantwoord hadden gingen de monitors na een half uur in de rigting van Sulina terug. TURKIJE. De woedende strijd om hel bezit van den Schipka-pas heeft reeds da gen geduurd en naar de berigten te oordeelen, zijn de Turken, ofschoon de overmagt in troepen bezittendeer nog niet in geslaagd die positie aan de Russen te ontwringen. Of de Russen zich in die positie zullen kunnen handhaven, zal voornamelijk afhangen van de bewegingen der Turken op hunne flankendie alligt noodlottig voor hen zouden kunnen worden. Naar men verzekert was hel op bevel uit Konstanlinopel dat Suleiman pacha den aanval op den Schipka-pas begon; de Porte wil de herovering van dezen bergweg tot eiken prijs, ten einde aan de Russen de gelegenheid te bene men, om ten tweeden male in Rumelie te vallen. Suleiman-pacha schjjnt tegeii geen offers op te zien om dat doel te bereiken. Volgens den correspondent van Daily Neics is de Schipka-pas geenzins een natuurlijke, ter wederzijde door rotsmuren beschermde doorgang, maar een bergrug met vallcijen links en regts, waardoor de positie der Russen kan worden omgetrokkenwelke slechts verdedigd kan worden door eene sterke magt met ver uitgestrekte vleugels. De groote moeijelijkheid om de positie te verdedigen is hierin gelegen, dat liet daar geplante geschut de zijvalleijen en berghellingen, waardoor zij omringd is, onmogelijk bestrijken kan; eene afdeeling ligt gewapend voetvolk zou zich op een alstand van honderd cl van de eerste Russische verschansing in een dal kunnen zamen- pakken, zonder zich aan hel vuur der artillerie bloot te stellen. De correspondent van de Times voor Plewna meldt, dal de Russen van het zuiden en oosten Lowatz insluiten en toebereidselen maken om eene volkomen nederlaag aan (Isman-bassa toe te brengen. Den 19J"> hebben de Tinken 15000 mail nizams van Soliman ontvangen ter versterking van hun leger, hetwelk op 75000 man met 200 kanonnen geschat werd. PETERSBURG, 28 Augustus. (Officieel.1 Volgens bcrigl uit Gorni-Sludeni van gisteren hebben de Turken dien dag en den vorigen het vuur tegen onze stelling:n in de Schipka-pas slechts zwak onderhouden, Onze troepen hebben al hunne posities behouden. De Turken versterken zich in het na burig gebergte en lossen elkander voortdurend in de gevechten af. Zij brengen proviand van water, van patronen en berggeschut op lastdieren naar hunne stellingen en waar de lastdieren niet passeren kunnen, dwingen zij de Bulgaren om het noodige te vervoeren. WEENEN, 28 Augustus. De Pol. Corr. bevat een telegram uit Bucha rest, waarin gemeld wordt dat volgens eene bijzondere overeenkomst tus- schen lUimenië en het Russische lioofduwartiT het Rumecnsche leger, onder bevel van prins Karei, deelneemt aan den oorlog legen Turkije. De Rumeenen hebben bruggen gelegd bij Corabia en de bruggenhoofden aan den Turkschcn oever in den nacht van 24 op 25 dezer bezet. Eene Rumeensche brigade infanterie is over de bruggen gelrokken, terwijl ge- i lijktijdig bij Tumumagurelli drie Rumeensche regimenten cavalerie den j Donaii overtrokken. Ern van Widdin komend Turksch corps, sterk 6000 man, kwam te laat om dien overtogt te verhinderen en keerde onverrigter zake terug. KONSTANT1NOPEL28 Augustus. Kapitein Fraser en drie Engelsche officieren van de genie hebben de vestingwerken van Konstantinopel be- zigtigd. Volgens tijdingen uit Adrianopel hebben onze troepen de hoogste positiën van de Schipka-pas aangevallen. Naar luid van dépêches van Sclmmla hebben de Russen Popkein bezet. Een veldslag wordt er verwacht. KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. Suleiman-pacha heeft zich meester gemaakt van eenige verschansingen aan den ingang van den Schipka-pas; maar hij is nog niet meester van den pas. liet gevecht van gisteren was zeer bloedig, vooral van Russische zijde. LONDEN, 28 Augustus. De Standard meldt uit Adrianopel van gisteren: «Suleiman-pacha heeft, naar men zegt, dringend om versterking aanzoek gedaan. Naar Jeni-Saghra is een spoortrein gezonden om 600 gekwetsten te halen. De strijd bij den Schipka-pas werd heden hervatde Turken zouden de hoogst gelegen stellingen aangetast hebben." Volgens een telegram in een dagblad van Moskou is de afzetting van prins Tscherkaski, gouverneur van Bulgarije, te verwachten. LONDEN, 29 Augustus. De Times meldt uit Schumla van gisleren: «Su leiman-pacha heeft Maandag, na een gevecht van negen uren, bijna al de Russische positiën van Schipka bemagtigd. De Russen telden 3000 dooden eii gekwetsten. De Russen werden van twee zijden aangevallen." ST. PETERSBURG, 29 Augustus. Prins Tchavichavdi, kommandant der cavalerie, generaal Komarow en kolonel Bariaiinski werden gekwetst in het gevecht te Kurukdare op 25 Augustus. ST. PETERSBURG, 28 Augustus. Officieel berigt uit Gorni-Sludeni van beden: «Sedert gisteren avond heeft het geweervuur bij den Schipka-pas bijna geheel opgehouden Heden ochtend was alles stil. Onze troepen heb ben zich in hunne positiën gehandhaafd. De positiën der Turken zijn achter de hen omringende bergen verborgen. Zij staan op ccnigcn afstand van dc batterijen. Het aantal gekwetsten, van 21 lot 27 Augustus gevallen, is 2480, onder welke 95 officieren, liet cijfer der dooden is nog niet bekend." KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. Telegram van Suleiman-pacha: «De Russen hebben een poging gedaan om de hoogte van Alekerletel te herove ren, die door de Turken bezet is, links van den Schipka-pas, doch werden met zware verliezen teruggeslagen. De aanvallen op de vestingwerken wor den voortgezet. Van de Russen zijn reeds 3000 man gesneuveld. De verlie zen der Turken zijn nog niet bekend. KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. De Porie heeft aan haren gezant te Londen, Mussurus-pacha, een nota gezonden, waarin de aandacht van En geland gevestigd wordt op de wapeningen van Griekenland, en verklaard wordt, dat ingeval van opstand Turkije naar Athene zou gaan, om het kwaad met den wortel uit te roeijen. Door Engeland werden verloogcn bij de Grieksche regering ingediend, en nu heeft Griekenland aan de Porte een nota doen toekomen, houdende verzekering van zijne vredelievendheid en belofte om, zoo noodig, met de Ottouianische troepen zamen te werken, ter beteugeling van de strooptogten der rooverbenden. Van 23 tot en met 29 Augustus 18««. BEVALLEN: J. C. Walle, geb. Schuyer, Z. E. C. Overdnin,geb. Selier, D. M. Gorree. geb. üelmeer, Z. - M. Coster, geb. Zelisse, D. M. Scholting, geb. Schouten, D. W. Bulder, geb. van Kampen, D. A. M. de Water, geb. van den Burg, D. E. M. tippelaar, geb. Thamer. Z. J. Stallinga, geb. Jongmans, Z. J. van Putten, geb. Swanenburg, D.--J. M. Zaalberg, geb. van Hooidonk, D. J. Ouwerkerk, geb. Lardé, Z. A. Fasseur, geb. van Booren, Z. M. P. Berle- mon, geb. Kooy, Z. M. M. Laman, geb. Fontein, Z, E. Brakel.geb.de Beunjc, I). - G. Kramp, geb. Lilt, I). C. Tukker, geb. Swinkels. D. C. van de Wijngaard, geb. van der Linden, 1). J. Blansjaar, geb. Paulus, D. C. Dui verman, geb. Maryt, Z. 11. J. Harlevell, geb. Miercmet, Z. J. W. Götte, geb. Bonefaas, Z. GEHUWD: T. van Aerde, jm. en T. H. A. Root, jd. J. Bink. jm. en W. Ver biest, jd. J. Pont, jm. en M. Zaalberg, jd. J. Ci val, jm. en B. Walle jd. J. C. lleymans, jm. en S. H. van der Blom.jd. P.O. Hellemann,jm. en G. E. van der Mark. jd. OVERLEDEN: M. E H. Vliegenthart, D., 6 m. S. Rrouwer, D„ 3 m. J. F eekman, Z., 3 m. J. Overmeer, 48 j. C. M. Sersel, geb. de Kier, Z. levenl. W. E. C. Eigeman, 17 ro. - C. J. H. van Cleef, D., 8 m. J. F. Akkerboom, 26 j. J. Brit lijn. 66 j. - M. Korenhof, D„ 7 m - A. M 11. Nolet, Z„ 5 j. L. Zandvliet, D., 4 j. J. J. Dekker, D., 3 m. M. J. van Leeuwen. D., Ij.— J. P. Sloos, Z., 23 m. ,1. van Leeuwen, Z„ 3 m. - G. Nijgh, V., 60 j. W. Beekman, 44 j. N. Hoogleyling. Z., 14 j. A. van Egmond, Z., 4 w. M. E. Visser, D., 18 m. A. du Croix. geb. Carlee, 73 j. PROKRAlllli 4 VAN MUZIEHUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 30 Augustus, des avonds te hall acht, door de Slafmuziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzhjs. I' Afd.1. Ouvert. «La Renaissance", Nihoul2. Walzer «Neuigkeiten aus Wien", Saltan; 3. Fantaisie sur l'opéra «Roméo et Juliette", arr. Kinsbergen; 4. Souvenir de l'opéra «Les Martyrs", Donizetti. 2e Afd.: 5. Ouverture «Festival", Leutner: 6. a. Romance, Spohr; b. «lch sende diese Blumen dir", Wagner; 7. Fantaisie sur «Bouchard d'Avesnes", de Miry; 8. Souvenir sur «La petite Mariée", Govaerl; 9. St. Qncntin-MarschKélcr Béla.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3