I UI TE NIA M >SC 11K I5KISIG T K N Ten vervolge op hel bei'igt in de Staatscourant var. 17 dezer wordt medegedeeld, dat volgens een telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie gedurende drie dagen te Samalangan cenige vijandelijke sterkten genomen zijn, waaronder zeer belangrijke. De vijand liet 38 dooden achter. Van onze zijde werden e'én luitenant en 9 mindere militairen gewond, ler- wjjl e'én man sneuvelde. Hel stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 28 Augustus van Port-Saïd vertrokken. De Hampton en de Holland, op weg naar Nederland, zijn Malta gepasseerd. Blijkens het verslag der onlangs gehouden algemeene vergadering der maatschappij lol Nul van 't Algemeen, zijn van de negen antwoorden op de prijsvraag: »de beste middelen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool," twee voorwaardelijk bekroond, en werd omtrent één te kennen gegeven, dat het wenschilijk geacht werd. dal de schrijver zijn opstel in hel licht geve. Als opsteller van de met de gouden medaille en 200 (behoudens enkele stijlverbeteringen) bekroonde verhandeling heeft zich bekend gemaakt de heer J. 11. van Duinen te Muiderberg. De schrijver, die met eene premie van 100 is bekroond, is nog niet bekend, en de schrijver der verhandeling, waarvan de uitgaaf wcnschelijk werd geacht, is de heer VV. B. G. Molkenboer te Leeuwarden. Te Rotterdam is men er, niet zonder veel moeite, in geslaagd beslag te leggen op een sedert lang verdacht speelhuis, namelijk hel kofifijhuis »de Vlashandel,'' eigenaar Leenheer, op de Vlasmarkt. Ook hier werden de pot- ballen van het billardspel tot hel doel gebezigd. De potbedragende 16 werd in beslag genomen, benevens de billard en hel meubilair der zaal. De zaak heeft zich aldus toegedragen: op bevel van den majoor der rijks-veldwacht Goudriaan, hadden zich vermomde veldwachters van omlig gende plaatsen, vier in getal, daar Ier plaatse begeven om eerst toe te zien en dan handelend op te iredenhetwelk zij dan ook deden toen het bedrag in de pot tot /IC was gestegen. De majoor, met de zich daar ter stede bevindende veldwachters op den uitkijk staande, werd toen door een sein gewaarschuwd, nam. met den inmiddels geroepen commissaris van policie Ebbeler, den inboedel in beslag en deponeerde dien ter griffie van de regt- bank. liet spel bestond in het wedden op de hoogere of lagere nummers van de balletjes, die gewoonlijk voor den aanvang van het potspel op de billard getrokken wordenom aan te duiden de volgorde waarin gespeeld zal worden; naar men verneemt zouden soms groote sommen op die wijze verwed zijn. Men spreekt van 1400 a/1700, ja zelfs zou eens een aard- appelschuit dit lot hebben ondergaan. Men schrijft uit Rotterdam: Terwijl het Iruitgewas dit jaar, vooral ten opzigte van pruimen hier te lande, zeer schraal zich laat aanzien, schijnt, wat de pruimen aangaat, in Duiischland een zeer overvloedig gewas te zijn; althans blijkt zulks uit de aanvoeren van 11. Vrijdag cri Zaturdag, toen gezamenlijk ongeveer 25000 manden van deze boomvrucht naar de verschillende plaatsen van Engeland met vele stoombooten hiér zijn door gevoerd. -- Te Amsterdam hield gisteren het kon. zoöl. genootschap Naiura Artis Magistra zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Uit hel verslag bleek dat het gezamenlijke ledental op 1 Mei jl. bedragen had een cijfer van 5468; op 1 Augustus was dit geklommen tot 5933. De ontvangsten hadden beloo- pen /254,015.21%. Hieronder was aan contributie ƒ136,877.50, aan intro ducties 52502 en aan opbrengst van verkochte voorwerpen ƒ14,452.91. 78952 vreemdelingen en 40407 werklieden hadden het genootschap bezocht. De uitgaven leverden een cijfer op van 229,490.98; daaronder kwamen posten voor aan oppassers, werklieden en sjouwers ƒ18,670.33, aan voeder ƒ50,879.36, aan grond- en patentbelasting ruim ƒ6000. De bezittingen van het genootschap werden begroot op 1,364.348.07 Van Beverwijk is gevankelijk naar Haarlem gebragt de schipper C. M., die zijn zwager, een tuinder, zoo vreeselijk heelt mishandeld, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. Te Arnhem heerschte Maandag den geheelen dag een groote levendig heid en voortdurend werden beschonken personen naar het policie-bureau overgebragt. Na het afkondigen der proclamatie werd de burgemeester door eenige duizenden naar zijne woning vergezeld. Om de orde te herstellen, waren de agenten van policie genoodzaakt van hunne sabels gebruik te maken. Des avonds waren de troepen in de kazerne geconsigneerd en kwam de schutterij onder de wapens. Talrijke schutterij- en artillerie-patrouilles, de laatste te paard, doorkruisten de. stad, terwijl het personeel der policie door 12 rijksveldwachters, daartoe uit de omliggende gemeenten ontboden, was versterkt. Wederom werden bij enkele personen spiegelruiten ingewor pen en schoolde zulk eene groote menigte volks zamen dat tie patrouilles genoodzaakt werden met geweld ruim baan te maken; menige slag met de blanke sabel werd uitgedeeld. De policie deed een 50-tal arrestaliën. Lang zamerhand trok echter de menigte af, zoodal ten 1 ure de drukte als afge- loopen werd beschouwd. Te Hengelo heelt Zaturdag nacht eene vechtpartij plaatsgehad, waarbij hel erg is toegegaan. L. B., bakker te dier plaatse, ontving twee sneden, een aan het hoofd en een loopende van het hoofd tot aan den hals, ieder van bijna 2 centimeter lengte. De dader, een fabriekarbeider, is bij de policie bekend. 'sGRAVENIlAGE29 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. 11. J. Vinkhuyzen geneesheer van Zr. M*. hofhouding, tot hel dragen der versierselen van ridder 1" lil. van de orde van de Wurtembergsche Kroon; aan den heer dr. C. W. Vinkhuyzen, Z'. M*. lijfarts, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon, hun door den koning van Wurtemberg geschonkenen aan de voor de dienst in Indië bestemde soldaten Schoenwerke en A. 11. Harnack, van het koloniaal werjdepöt, tot het dragen, eerstgenoemde van de Fransche Médaille Militaire en laalstge- melde van de Duitsche Medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt legen Frankrijk in 1870/71. Tol burgemeester der gemeente Leeuwarden is benoemd de heer ni'. W. J. van Weideren baron Rengers, wethouder aldaar, in de plaats van den heer mr. J. Bieruma Gosling, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen, en tol burgemeester der gemeente Havclle de heer .1. A. R. Kymmell, Assen. Tol notaris te Amsterdam zijn benoemd de lib. J. Wiegman en A. C, Schwartz, beiden cand.-notaris aldaar. Aan den heer mr. W. J. Triebeis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzier in het 9e schooldistrict van Gelderland. - De 2' luit. J. J. Verlinden, van het 3C reg. infanterie, is in rang et ancirnneleit overgeplaatst bij hel wapen der infanterie van het leger ia Nederl. Indië, en aan den paardenarts 3* kl. P. F. Vermast, van hel 2ereg. huzaren, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militare dienst Door den minister van koloniën is de heer J. W. van der Valk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd tol ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. Door den consul-generaal der Nederlanden te Londen is tot vice-consul der Nederlanden te Falmouth aangesteld W. Broad, ter vervanging ya R. R. Broad, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking is verleend. Het schroefsloomschip Batavia, onder bevel van den luit. ter zeelekl. VV. van Oorschot, is den 27'° dezer te Point de Galle aangekomen. De Oostenrijksche gezant bij ons hof verlaat morgen de residentie, itj einde geruimen lijd in hel buitenland te verblijven. Zaturdag a. s. zal do# den gezant van Hare Britsche Majesteit een luisterrijke soirée wordeu aan geboden aan het corps diplomatique en verdere genoodigden ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van een zijner dochters met een Engelscl officier. Het geregtshof alhier heeft heden middag de beide beschuldigden in het valsche wisselproces, in de vorige week behandeld, aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld: B. tot 6 jaren tuchthuisstraf en 80 boelen van 50S. tot 5 jaren tuchthuisstraf en 26 boeten van 50. In de zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een kon. besluit in zake de commissaris des konings in Zuidhollandtegen een besluit van ged. staten dier provincie, waatbij zij zich onbevoegd hebben verklaard, aan een besluit van diea commissaris lol het aangaan eener geldlcening ten laste der gemeente Monster, goedkeuring te verleenen. Bij dit besluit wordt dat van ged.'staten vernietigd, maar tevens verklaard dat het besluit van den commissaris niet meer voor goedkeuring vatbaar is. Baron Rotschild, uit Parijs, is heden alhier aangekomen. Door de firma Landry en den heer Mouton is aanvrage gedaan o» concessie en subsidie tot het aanleggen van een haven te Scheveningen. Zj hebben zich bij adres tot den minister van binnenl. zaken gewend, hou dende verzoek in de eerste plaats dat van wege hel rijk worde verleen! een tegemoetkoming van 20000 in de kosten van opneming en andere voorbereidende werkzaamheden voor het stichten en uitrusten van eet kunsthaven te Scheveningen, en als voorschot op een rijks-subsidie van I millioen voor het werk-zelf. Bij de aanvragers bestaat het voornemen om. bij eventuëlc gunstige beschikking van de regering, een gelijk subsidie vat de gemeente, alsmede een tegemoetkoming van 10000 te vragen uit de provinciale fondsen. Gisteren middag ten 3 ure deed de mannen-zangvereeniging Caecilia, die te Antwerpen den eersten prijs in de Nederlandsche afdeeling had ver worven en bij den internationalen wedstrijd gelijk slo.id met de Belgische liedertafelharen plegtigen inlogt in de residentie. Zij werd van het statica afgehaald door deputatiën van verschillende alhier bestaande vereenigingen en de muziekcorpsen der dd. schutterij, van de grenadiers en jagers en taa de huzaren. De eere-voorzitter der vereeniging. dr. Wap. bevond ziclt mede te midden der gelauwerde zangers. De stoel trok door de met vlag gen versierde straten, te midden van een digten menschendromnaar het Gebouw van kunsten en wetenschappen. Menigmaal werden bloemen uil Je vensters op de zangers gestrooid en bij het paleis van Z. K. 11. prins Fre- derik werd stilgehouden om de volksliederen aan te ItefTen, ter eerc van den beschermheer van Caecilia. In den foyer van voornoemd gebouw werd den zangers door den eere-voorzitter der vereeniging en door de voor zitters van eenige zusterverenigingen hartelijk geluk gewenscht met Je behaalde overwinning. W W «i K K Se. LONDEN 28 Augustus. De Times en de Daily News zijn van meening, dal het Russische leger, indien de Turken thans hunnen tijdeer de Russische versterkingen aankomen, goed gebruiken, in gevaarlijken toestand verkeert, daar het Russische leger wegens de uitgestrekte lijn, waarop het zich handha ven moetoveral bedreigd wordt. F R K Si R SJ U. De republikeimche dagbladen hebben eene vrijwillige inschrijving ge opend tot goedmaking der verkieziugskosten voor de partij, zooals het rondzenden van de circulaires enz. De heer Menier, de chocolade-fabriekant, die tol de 363 behoortheeft voor 100,000 fr. ingeschreven. De eerste lijst toont een cijfer aan van ruim 200.000 fr. De Bép. franc., die het eerst de redevoering van Gambetta mededeelde, verzekert in zijn nommer van 28 Mei. dat toen noch dit blad, noch de heer Gambetta eene dagvaarding hadden ontvangen. De Frangais zegt, dal Gambetta voor de correctionele regtbank te Rijssel zal worden gedaagd»

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2