LEIBSCIIE COEItANT. N°. 202. DINGSDAG 2S AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. B1NNENLANDSCHE BEBIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. /3.80,, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.38, franco p. p. f 3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.80 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentién is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/8 voor de wijken V en VI bij hel College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot ilrie uren, en wel van den 23s1"1 tot en met den 31,teD Augustus a. s.den Zondag uit gezonderd, terwijl na bet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 22 Augustus 1877. LEZW1JN, Weth. Burgemeester. LEIDEN, 27 Augustus. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 October a. s.benoemd in het col- Icgie van curatoren aan de univereiteit te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. A. Vrolik, te 'sGravenhage; tot leden: m'. L. A. J. VV. baron Sloet van de Beele, te Arnhem; mr. J. D W. Pape, te 'sGravenhage; mr. J. G. Kist, te 'sGravenhage, en dr. W. C. van den Brandeler, te Leiden. Utrecht: tot lid en voorzitter: mr. W. C. Mees, te Amsterdam; tot leden: mL H- H. baron Röell, te Haarlem; m'. G. H. Romer, te Utrecht; mr. II. Roijaards van Scherpenzeelte Utrecht, en m'. N. P. J. Kien, te Utrecht. Groningen: tot lid en voorzitter: mr. L. graaf van Heiden Reineslein, te Groningen; tot leden: mr. J. L. G. Gregory, te Rhedersteeg; mr. W. de Sitter, te Groningen; mr. B. van Rojjen, te Groningen; en jhr. mr. J. M. A. van Panbnys, te Bergum: en benoemd tot secretaris van het collegie van curatoren aan de univer siteit te: Leiden, W. G. de Bruyn Kops, aldaar; Utrecht, mr. J. F. B. Baert, aldaar; en Groningen, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, aldaar. De minister van oorlog heelt bevelen uitgevaardigd om de miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard zijn ingelijfd en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezondentegen 2 October a. s. in werkelijke dienst te stellen. Die manschappen zullen, voor zooveel zjj niet tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen moeten blij ven, tegen 2 October 1878 met onbepaald verlof worden gezonden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 42.00, 21.004.60 en ƒ2.25 en de laagste prijzen ƒ42.00, 20.50, ƒ4.30 cn ƒ2.15. liet aanhoudend natte weder vermeerdert in gelijke mate de onrust barende berigten omtrent de ziekte in de aardappelen. Men deelt ons het volgende mede: De zeer eervv. beer C. J. M. Bot- temanne, eerst deken van en pastoor te Zoeterwoude, sedert December pastoor aan de H. Catharina-kerk te Amsterdam (met 5100communicanten), is benoemd tot president van het seminarie te Warmond in de plaats »an Z- D. H. mg'. P. M. Snickers, die aanst. Zondag tot bisschop van Haarlem gewijd wordt. Steeds bleef de geleerde schrijver gehecht aan de stille, landelijke pastorie, haar stellend boven de bemoeijingen van eene zoogroote parochie in de stad, en slechts gehoorzaam aan de roeping, geenzins met zijn wensch, volgde hij zijne verplaatsing op. Na de benoeming van een pastoor aan gemelde kerk zal hij het praesidium aanvaarden. Blijkens berigt van Z'. M'. minister-resident te Konstanlinopel heeft de Turksche regering, op voorstel der overheid van het vilayet Creta (Candia), besloten tot nader order den uitvoer van granen van dat eiland te ver bieden. Nogtans zal eene uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. In de derde of laatste zitting van de Nederl. Jurislen-vereenigingte Leeuwarden, is de vraag behandeld: »Van welke beginselen behoort de wetgever uit te gaan bij de aanwijzing der misdrijven, die niet dan op klagte vervolgbaar zijn?" Door het bestuur waren de volgende vragen ge- 1". Behoort de vervolging van sommige misdrijven afhankelijk te «leid worden gesteld van eene private klagt? 2«. Zoo ja: a. op grond dat bij sommige misdrijven het bijzonder belang grooter nadeel kan lijden door het instellen dan hel openbaar belang door het niet instellen der vervolging? b. op grond dat bij sommige misdrijven van minder belang de strafbepaling in de eerste plaats strekt lot bevrediging der beleedigde partij? Na discussie werd bij de stemming vraag 1 door 38 leden bevestigend, door 11 ont kennend beantwoord. Vraag 2 a. is aangenomen (7 leden hielden zich buiten stemming) en voor b. stemden slechts 6 ieden. Als plaats der eerstvolgende vergadering is 's Gravenhage aangewezen. Tot nieuwe bestuurders zijn verkozen mr. G. A. van Hamel, prof. Gondsmit en m'. F A. J. van Lanschot. Volgens een Zaturdag ter beurze te Rotterdam verspreid geruchtzou een Hollander te Weenen in arrest genomen zjjn, als verdacht van het ma ken en in omloop brengen van valsche Ooslenrijksche 5 pCt. schuldbrieven (papier en zilver metalliek). RC.) In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is eene der grootste en nieuwste boerderijen te Haarlemmermeer, die van den heer H. A. Tinholt, met inbe grip van het daarbij staande woonhuis, afgebrand. De brand is vermoede- delijk ontstaan door hel broeijen van het hooi. Er is bijna niets gered. Van Goi'inchem is gevankelijk naar Dordrecht vervoerd een persoon, afkomstig uit Beusichem, beschuldigd van moedwillige brandstichting. De beschuldigde moet reeds volledig bekend hebben een hooimijt te Giessendam ii,et drie lucifers aangestoken te hebbenalleen met het doel om onder dak te komen. Op het voorplein van de tentoonstelling te Amsterdammeldt het Hbl., biedt men den bezoekers loten te koop aan. Een paar dagen geleden namen twee personen, als hceren gekleed, vijf loten van een jongen, be taalden één gulden en de vier overigen zouden zjj even bij mevrouw halen, die binnen in de zaal was. De jongen wilde hen volgendoch de heeren zagen dat liever niet, daar hij met zijn roode uniform zoo'n rare vertooning maakte. De jongen wachtte en wacht nog. De regtbank te Winschoten heeft uitspraak gedaan in de zaak van den commies N.legen wien door het O. M. een cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen, eene boete van ƒ100 en de kosten was geeischt ter zake van het op onvrij territoir, buiten noodzaak, verwonden van den sluiker 11. De regtbank heeft dien ambtenaar schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene boete van ƒ50 en de kosten. De Pr. Nbr. C. meldt: De treinen, die Donderdag ten half 9 ure van Rosendaal naar Moerdijk en vice versa liepen en te Oudenbosch moesten wisselen, waren in vollen aantogt tot op zeer korten afstand genaderd, toen de heer van Bentum, commies bjj den Grand Central Beige, bemerkte dat beide treinen zich op dezelfde rails bevonden. Naar het station te vlie gen en van het gevaar kennis te geven, was het werk van een oogenblik; dadelijk begaf men zich aan bel werkom door signalen de machinisten op het gevaar opmerkzaam te maken, doch te laat; beiden waren reeds den wissel gepasseerd. Den schrik te beschrijven, die op dit oogenblik op het perron heerschte, was onmogelijk; ieder vlood weg, twee slechts bleven op het perron: de chef Peelers en van Bentum; moedig vlogen zij elk een der aankomende treinen te gcmoel en na veel moeite en inspanning gelukte het den chef en den machinisteneen der treinen te doen stilstaan welke vervolgens met den meeslen spoed achteruit stoomde; het gevaar was ge weken, maar het was hoog tijd; de locomotivcn bleven slechts ecnige meters van elkander. Naar men uil Middelburg meldt zullen, vermoedelijk tegen hel einde dezes jaars. twee nieuwe stoomschepen der maatschappij Zeeland op de lijn Vlissingen—Qucenborongh in dienst gesteld wordendie thans aan de Clyde te Glasgow in aanbouw zijn. Zij zullen de namen dragen van Prinses Marie en Prinses Elizabeth naar de dochters van den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, wiens gemalin de zuster is van Z. K. H. prins Hendrik. Men meldt uit Curasao: Den 25,lfl1 Jnlij is alhier, in den ouderdom van 49 jaren, overleden de heer ,1 J. Naar, lid plaatsvervanger van het hof van justitie en kapitein kommandant van de stedelijke en landelijke schutterij op dit eiland. Niet alleen voor zjjne familiebetrekkingen en tal rijke vrienden is zjjn overlijden een groot verlies, maar ook voor onze maatschappijwaarvan hij een nuttig lid was. Hij had bij de schutterij het

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1