RI JVOEGStLbehoorende tot de Leidsche Courant van .Maandag 27 Augustus dS77, if". 2Oó. BUI TEN IA I )SC 11E BUBIGTUN. In de haven van Nieuwe Diep werden dezer dagen proeven genomen in het schieten met het getrokken Krupp-kanon van 17 cM. op een panterschijl. De scbrjl was zamengesteld uit 6 pantserplaten gesteund door horizontale en verticale balken, ter dikte van 60 cM., die met de platen het boord van een schip voorstelden. Het geheel was gesteund door zware balken en de schijf geplaatst op een vaartuig. De pantserplatendrie soorten, Fransch, Duilsch en Engelseh fabrikaat hadden eene dikte van 23 tol 25 cM. en waren met zware bouten aan de balken bevestigd. Op een afstand van 100 M. werd door het instructie-vaartuig het Loo op genoemde schijf gevuurd me» eene lading van 15 kg. kruid. De glasharde granaten, wegende circa 60 kg., met eene snelheid van bijna 500 M in de seconde de schijf treffende, doorboor den de 25 cM. dikke smeedijzeren platen en bleven in het hout zitten, ol baanden zich een uitweg aan den achterkant; terwijl de23cM. dikke stalen platenhoewel de granaten niet doorlatendein verschillende rigtingen scheuren vertoonden. Aan het station van den staatsspoor weg te Boxtel is Donderdag 11. door den brigadier-kommandant der maréchaussee een machinist aangehou den. die, des nachts reserve-dienst hebbende, zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van twee flesschen sterken drank en eenige linnen zakken uit een waggon, waarvan hij de afsluiting verbroken had. Blijkens berigten uit Zuid-Afrikavan 31 Julij, door het Hbl. mede gedeeld, werd de sluiting van het parlement spoedig verwacht. Over de confederatie is weinig of niet gesproken. De regering heelt twee leeningen voorgesteld; de eene voor spoorwegen, de andere voor de betaling der schulden in West Grikwaland. Het gerucht is in omloop dat de gouverneur Barlle Frère tot gouverneur-generaal van Indie zou worden benoemd. Dit zou een groot verlies voor de Kaapkolonie zijn. Berigten uit de Transvaal verklaren bepaald voor onwaar alsof de boeren met de annexatie zouden ingenomen zijn. In afwachting van den uitslag der zending van de depu tatie verkroppen zij hunne woede. Nog een 400-tal onderteekeningeu tot liet protest zijn afgezonden. Het besluit van Shepslone tot staking van den spoorweg werd zeer afgekeurd. 'sGRAVENHAGE, 25 Augustus. Z. M. heeft den luit. ter zee le kl. G. Doorman benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw. Z. II. heeft benoemd tot Hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den kapitein ter zee E. H. P. van Alphen. Door Z. M. is aan den bjj het leger in Nederlandsch Indië dienenden militair J. E. J. Selègue vergunning verleend tot het dragen der "Médaille Militaire", hem door den keizer der Franschen in 1870 toegekend. -- Als vice-consul van Spauje te Batavia is erkend en toegelaten P. C, Philipsen aldaar. Z. K. H. prins Alexander, thans de gast van Z. M. den koning van Wuriemberg le Stuttgart, vervult heden zijn 26' levensjaar. De gebruike lijke parade werd ten 12 ure ter eere van den prins gehouden. Z. M. de koning ontvangt heden omstreeks een 70-tal gasten, meerendeels de leden van Hd. civiel en militair huis, benevens hoofdofficieren van het garnizoen aan een gala diner. Z M. heeft bij de wapenschouwing op gisteren den minister van oor log benoemd tot HD'. buitengewoon adjudant. De heer Howard, dusver eerste secretaris der legatie van 11. M. de koningin van Engeland hier ter stedeheeft heden zjjn standplaats alhier verlaten, ten einde zich te Vlissingen met zijn gezin naar Noord-Auierika in le schepen, om te Washington een diplomatieke post te gaan vei vullen. Het geregtshof alhier bevestigde gisteren, in hooger beroep, een vonnis van de regtbank te Rotterdam, waarbij L. en B. v. G.vader en zoon, kooplieden te Rotterdam, zijn veroordeeld: de vader tot 2 jaren en de zoon lot 1 jaar celstraf, ter zake van medepligtigheid aan diefstal eener partij erwten, bonnen en rijstmeel, bedreven door twee werklieden in het pak huis huns meesters. De medepligtigheid van den vader werd gegrond op het feit, dat hij. wetende dat de goederen door diefstal waren verkregen, deze 50 a 60 pCl. beneden de waarde heelt gekocht; de medepligtigheid van den zoon rustte op de omstandigheid, dat hij door het in ontvangst nemen der goederen den koop heeft bevorderd. EW« E N D. LONDEN 24 Augustus. Op vele plaatsen hier te lande was in de laatste dagen het verkeer op de spoorwegen belemmerd, ten gevolge van stormen en overstroomingen. De koningin moest dientengevolge ook haar vertrek van Osborne naar Bal moral een dag uilstellen. Van het eiland Madagascar wordt gemeld, dat aldaar den 20su'° Junij een decreet van de koningin is afgekondigd, waarbij de slavernij op het eiland volkomen wordt afgeschaft en op strenge straffen verboden. Krach lens een met Engeland in 1865 gesloten verdrag had de koningin van Mada gascar zich verbondenaan bet koopeu en verknopen van slaven binnen haar rijk een einde te maken daar echter haar onderdanen de naleving van de vastgestelde bepalingen ontdokendoor te verzekeren dat zij hun slaven gekocht hadden vóór het in werking treden van hel verdrag, werd het door de Madagascarsche regering noodzakelijk geoordeeld tot dezen meer beslis- senden maatregel over te gaan. De proclamatie verklaart alle Afrikanen, hetzij zij vóór of na het tractaat van 1865 in Madagascar werden ingevoerd voor vrije menschen. FRANHKIJIi. De maarschalk-president zal den 7" September naar het departement der Gironde vertrekken. Hij zal zich onder weg te Poitiers en Angoulême ophouden. Het Journ. Off. bevat de volgende mededeeling: De Mon. Univ. van 17 Augustus heeft gemeend te moeten bevestigen dat de polemiek, welke in het blad Ie Figaro tegen den minister van oorlog werd gevoerd, was in de pen gegeven door den generaal-kommandant van het achtste legercorps. Reeds den eersten dag had generaal Ducrot verlangd dal een geregtelijk onderzoek wierde ingesteld om de onjuistheid van die bewering aan het licht te brengen. Doch de minister van oorlog, tot wien hij zich te dien einde had gewend, oordeelde dat hel besel van pligt en krijgstucht van generaal Ducrot te bekend was, dan dat de geringste twijfel te dien opzigle zou kunnen beslaan, en verzocht hem geen acht te slaan op eene aantijging, welke allen grond mist. Volgens de Siècle ging het vertrek van den maarschalk-president uit Cherbourg van eene indrukwekkende republikeinsche manifestatie gepaard. Eene ontzaggelijke menigte deed hem uitgeleide met den telkens herhaalden kreet//Leve de Republiek 1" Volgens de Bi en Public werd ook druk de «Marseillaise" gezongen en na elk couplet, zeker eigenaardig genoeg, //Leve Thiers!" geroepen. De Moniteur merkt hieromtrent aandat onder de werk lieden van het arsenaal een veertienhonderdtal oproerige beginselen aankleven en dat, zoodra het bezoek des maarschalks werd aangekondigd, een aantal agenten der radicalen zich met zekere meesterknechts in aanraking stelden en geld uitdeelden om den ijver hunner ondergeschikten aan te blazen. De heer de Franclieu, legitimist en lid van den senaat, heefteen brief openbaar gemaakt, waarin hij zijne bezorgdheid te kennen geeft over het al stouter optreden der Bonapartisten, wier zegepraal hij allernoodlottigst voor Frankrijk acht. Reeds driemalen, zegt hij, heeft het Cesarisme den buitenlandschen vijand in het land gebragt; moeten wij dan willens en wetens voor de vierde maal de vreemde troepen binnenhalen? Hij stelt ver der voor, de legitime monarchie te herstellen. De verheffing van den graaf van Chambord tot koning zou, volgens hem, de beste en vrijzinnigste oplos sing in de bestaande omstandigheden zijn. Alleen om het terrein van het Trocadero en het Champ-de-Mars gelijk te maken voor de wereldtentoonstelling moet er, naar eene matige bereke ning 210 millioen kilogram aarde verwerkt worden. Welke moeijelijkheden ook het ophoogen hier, het afgraven daar en het verplaatsen van die aard- massa's oplevere, het werk moet gedaan en op een bepaalden tijd gereed zijn. De karrepaarden zijn niet bij magie te doen wat van hen geeischt wordt, en hun arbeid wordt nog zeer verzwaard, dewijl zij bovenmatige vrachten moeten trekken over een slappen bodem, die hun hoeven geen vaste steunpunten biedt, zoodat het bedroevend is te zien hoe zij afgebeuld worden, en dan nog, bij ongehoorde krachtsinspanning, maar weinig vor deren. De heer Marct-Leriche oppert nu het denkbeeld, en het wordt met ernst besproken, om de paarden te vervangen door olifanten. Zij toch zijn niet alleen om Iiub reuzenkracht verkieselijk, maar ook omdat zij even goed als last- en als trekdieren kunnen gebezigd worden. De heer Maret- Leriche wijst op de ondervinding door het Engelsche leger in Indië opge daan, waar de paarden te kort scholen om de zware stukken der artillerie te trekken, bij ongunstige gesteldheid van den bodem. In de wijk van Belleville te Parijs is Zondag II. de eerste steen gelegd voor eene nieuwe Proiesiantsclie kerk. In een hoeksteen is eene looden doos gelegd, waai in een Bijbel, eenige geldstukken van het loopende jaar en eene koperen plaat met de namen der burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Uit Alexandrie is het herigt ontvangen dat op een Fransch oorlogs schip. komende van Saigrin en naar Suez bestemd, nadat het schip Aden was gepasseerd, de cholera is uitgebroken. Van de manschappen waren er 30 overledenterwijl er nog 130 zieken aan boord waren. Ë9 If B T S l£ L. A Ni D. De keizer zal op zijne reis naar de Rijn-gewesten ter bijwoning der groote manoeuvres vergezeld worden door de keizerinde prinsende kroonprinses, prinses Charlotte, de groothertogen van Baden, Mecklenburg en Oldenburg, benevens de vorsten van Lippe-Scbaumburg en I.ippe-Detmold. De höin. Zeit. verneemt uit offïcieuse bron, dat de Pruissische re gering het voornemen beeft opgevateen einde te maken aan de hand over hand toenemende bedriegerijen, in verband met beweerde verschijnin gen der maagd Maria. Bij duizenden en duizenden telt men de bezoekers van sommige plaatsen te Marpingen, zoomede te Dietrichswald in West- Pruissen die daar hun lijd en geld verbeuzelen. Van den kant der ultra- montaansche drukpers wordt dit alles aangemoedigd op een wijze, die de onderstelling doet opkomendat wij ons bevinden in de somberste dagen der middeleeuwen. Dergelijke feiten maken hel der regering lol een duren pligt, met kracht daartegen op le komen. In de nabijheid van Scliildau zijn op nog zes aardappelvelden larven en eijeren van Colorado-kevers gevonden. Men is op die akkers niet op de gewone wijze met het verbranden te werk gegaan. Men heeft nu het ge was afgesneden, in een kuil bijeengebragtmet olie overgoten en in brand gestoken, waarna de kevers, larven of eijeren, die op het veld overgebleven mogten zijn, zullen worden opgezocht. Volgens berigt uit Dortmund is in eene kolenmijn nabij Marten brand uitgebroken en zijn bij die ramp vijftien menschen omgekomen. TURK IJ E. Aan de groote overwinning, door Mehemed-Ali op de Russen behaald, waarvan uit Konstantinopel melding werd gemaakt, wordt getwijfeld. De correspondent van de Engelsche Standard, die zich in het Turksch-hoofd-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5