LEIIiSCRE WrAolle COURANT. MAANDAG 27 AUGUSTUS. 1877. A N°. 201 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonwiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvcrtcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij dese Courant wordt verzonden bladz. 5556 der Handelingen van den Gemeeenteraad Ingekomen stukken). BINNENLANDSCHË BERIGTEN. LEIDEN, 25 Augustus. Aan den verjaardag van Z. K. 11. prins Alexander werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Door burg. en weth. zijningevolge de hun vroeger verleende volmagt voorstellen ingediend voor de oprigting alhier van ecue inrigting voor de opleiding van O. I. ambtenaren, liet plan daartoe is door de hooge regering met ingenomenheid begroet. Burg. en weth. zijn overtuigd dat het van het uiterste belang is voor de gemeente dat, nu b(j de invoering van de wet op het hooger onderwijs de rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde ophoudt te bestaan, zoo spoedig mogelijk eene derge lijke inrigting van gemeentewege worde opgerigt, hetgeen met te minder bezwaar kan geschieden, aangezien door hel akademisch ouderwijs, volgens de wet van 28 'pril 1876, voor een deel zal worden voorzien in hel onder wijs van de vakken lot dusverre aan de bedoelde rijks-instelling onderwezen. Volgens de bestaande regeling zullen echter sommige vakken, voor heleind- examen vereischt, niet aan de hoogeschool worden onderwezen; de univer siteit toch is uit den aard der zaak geen kweekschool voor ambtenaren. Van de elementen aan de hoogeschool aanwezig kan echter gebruik worden gemaakt door met de hoogleerarendie zich daartoe bereid verklaren, overeen te komen dat zijbehalve hunne gewone lessen aan de hoogeschooldie ook door studenten aan de inrigting kunnen worden gevolgd, nog een zoodanig onderwjjs zouden geven als noodig is met het oog op de aanstaande bestemming der ingeschrevenen aan die inrigting. Voor zoo verre er lectoren aan de univer siteit mogten worden aangesteld, zou men dezen tevens kunnen aanstellen als leeraren aan de inrigting tegen het genot van eene toelage, terwijl voor die vakken, welke niet aan de hoogeschool zullen worden onderwezen, een of meer leeraren zouden moeten worden aangesteld. Volgens dit plan zou. zonder bovenmatige kosten voor de gemeente, voldoend onderwijs kunnen worden gegeven in de land- en volkenkunde van Ned.-lndiê, de staatsinstel lingen, de godsdienstige wetten, de geschiedenis en de Javaansche, Malei- sche, MadoereescheSoendaneensche en Bataksche talen, zoodat in alle op- ziglen zal kunnen worden voldaan aan het programma voor het examen van 0.1. ambtenaar. Op het erlangen van een rijkssubsidie bestaat, voorloo- pig althans, geenerlei uitzigl, maar naar het oordeel van burg. en weth. mag dit de uilvoering van het plan niet in den weg slaan, uithoofde van het gewigtig belang, hetwelk daarbij voor de gemeente is betrokken. Burg. en weth. geven den raad in overweging: lp. te besluiten dat van gemeentewege eene inrigting voor de opleiding van O. I. ambtenaren zal worden opgerigt, en 2'. een curatorium te benoemen van vijf leden, hetwelk zich een secretaris zal assumeren, en aan dat curatorium op te dragen het ontwerpen van een reglementten einde door den gemeenteraad te worden vastgesteld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder landse!) Oosl-lndie, door middel van het stoomschip Madura, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den IS"1'11 September aanst. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren bestemd om met deze gele genheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 14d'° September en de brieven den daaropvolgenden dag, 's morgens per eersten trein, aan den Helder aangekomen te zjjn. Door het bedoelde stoomschip wordt Napels niet aangedaan. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 63 volwassen personen en 11 tot 14 kinderen. Men mag verwachten dat de tentoonstelling van vee-land- en luin- bouw-voorlbrengselen, die van wege de afdeeling Wassenaar-Voorschoten der Holl. maatschappij van landbouw op 28 en 29 dezer te Voorschoten zal plaats hebbenin alle opzigten goed zal slagen. Wij vernemenwat belrelt de inzendingen, dat reeds meer dan 300 nommers zjjn aangegeven, waaronder, tot opluistering, prachtige colleclien bloemen en planten van Z. K. II. prins frederik en van andere aanzienlijken. Naar men verneemt, zullen de tractementen der kapiteins bij helleger op de volgende begrooting verhoogd worden. Met ingang van 15 September e. k. wordt, ook in verband met de nieuwe regterlijke indeeling, eene nieuwe regeling der brigades van de rijksveldwacht ingevoerd. In het begin dezer maand zijn in beslag genomente Utrecht een gulden te 's Gravenhage een gulden en een 25-centsstukte Haarlem een halve gulden, alle welke muntstukken valsch zijn bevonden. De commissaris van policie te Zwolle vestigt de aandacht op een per soon, waarschijnlijk Bezeilde als aangeduid in verschillende dagbladen, die vergezeld van een knecht, aldaar laken, bukskin enz. heeft verkocht, waarbij zoowel ten aanzien der qualiteit als quantiteit van het verkochte bedrog is gepleegd. De tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam is gedurende zes weken door 160.849 personen bezocht. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 23 Aug. van Napels vertrokken; het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Batavia, is op 24 Aug. van Suez vertrokken. In de tweede zitting van de Nederl. juristen-vereeniging te Leeuwar den was aan de orde de bespreking van de volgende vraag op het gebied van het handelsregt: Vorderen de wettelijke bepalingen over het lot stand komen der koopovereenkomst aanvulling voor handelszaken? Na discussie werd de vraag: Is het beginsel dat voor hel tot stand komen van koop rit verkoop overeenstemming omtrent zaak en prijs noodzakelijk is, ook voor handelszaken bruikbaar? toestemmend beantwoord en ontkennend de vraag: Heeft dan toch het beginsel van het burgerlijk regt aanvulling noodig in dien zin, dat bij uitzondering ook uit doen of niet doen het tot stand komen eener koopovereenkomst mag worden afgeleid? Verder werden nog eenige bepalingen goedgekeurd, die men meende dat omtrent deze quaeslie zouden moeten worden vastgesteld. De algemeene synode der Nederl. hervormde kerk heeft gemeend aan het verzoek eener kerkvoogdij om haar adres om een alterum van het predikants-tractement bij de regering te ondersteunen, niet te mogen voldoen. Zij heeft mede niet aannemeljjk geacht het tot haar gekomen voorstel om bijzondere strafbepalingen te maken, omtrent het gebruik dat van belijdenis vragen gemaakt wordt. Voorts heelt zij zich in de laatste dagen voornamelijk bezig gehouden met de regeling van het hooger onderwijs, dat van wege de kerk tol aanvulling van het universitair-onderwijs zal worden gegeven. Te dier zake heeft zjj bepaald dat ook te Amsterdam even als aan de rijks universiteiten twee wettelijke hoogleeraren zullen worden geplaatst, indien zulks zonder geldelijk bezwaar voor de kerk kan geschieden: en naar den wensch van burg. en weth. van Amsterdam, die naar den Haag waren ge komen om met eene commissie uit de synode over die zaak te handelen zullen ook de daarvoor noodige gelden van de regering uit 'srjjks schatkist worden gevraagd. Voorts is gehandeld over de vakken, van wege de kerk te onderwijzen, en besloten dat de benoeming van hoogleeraren zal geschieden door de synode, uit eene met reden omkleede voordragt van drie personen voor elke vacature, welke voordragt zal worden opgemaakt door eene tot dat doel benoemde commissie van ell leden, van welke ieder prov. kerkbe stuur e'én lid uit zijn midden zal benoemen. Door mevr. wed. T. W. van Marie - Weertsonlangs te Deventer over leden, is aan de herv. diaconie aldaar gelegateerd eene som van 1000. (Zie verder het Bijvoegsel.) AOVERTENT1EN Heden herdenken onze geliefde ouders W. B. VAN AND EL en J. DIN GE MANS hunne vijfentwintig-jarige Echtvereenlging. Leiden 26 Aug. 1877. Hunne dankbare Kinderen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1