Advocaat-generaal m'. Gregory, die tol het netnen van zijn requisitoir hel eerst aan het woord was, ving zijne rede tot toelichting van de zaak ongeveer aldus aan: De zwendelarij der 19' eeuw heeft niet alleen het buitenland, maar ook ons vaderland aangetast en maakt zelfs daar ontzettende vorde ringen. Niet alleen de zaak, welke thans behandeld wordt, maar onder scheidene andere, in het vorige jaar behandeld, gaven hiervan de treurige getuigenis. Dagelijks rijzen firma's, waarvan men nooit gehoord heeft, uit den grond en werken in de duisternis hunne ongeregtigheden, lengen, knoeijerjj en bedrog uit; firma's, welke steeds op vasten bodem stonden, ziel men plotseling verdwijnen. Tal van slagtoflers blijven als gevolg van het een en ander over en het einde van deze zwendelaars en knoeijers is óf dal ze met een bezwaard geweten naar Amerika gaan, ól gelijk de beschuldigden, achter slot en grendel en eindelijk in deze bank te regt komen. Overgaande lot heigeen den besch. ten laste gelegd was, oordeelde adv.- gen. dat hier niets afdeed of de eerste besch., die trouwens alles bekend heeft, door zijne handelingen in meerdere of mindere mate voordeelen beeft genoten. Aan het open. min. was echter wel degelijk gebleken, dal er door hem voordeelen genoten zjju. De beide beschuldigden boden elkander door middel van valschheden de behulpzame hand en trachtten op die wijze elkander voort te helpen De defensie van den tweeden bcsch. kwam adv.- gen. ailezins onverklaarbaar voor. Hel is hem onbegrijpelijk en tevens on aannemelijk dat die besch. niet zou geweten hebben dat de accepten valsch waren; om het ongerijmde van dergelijk beweren te vatten, behoefde men stellig geen koopman ie zijn. De ongerijmdheid van alles lag z. i. voor de hand. Uit alles was naar het oordeel van Z E. G. A. de arglist en de do- leuse intentie van den 2" besch. af tc leiden en hoewel hij thans eene andere houding had aangenomen, stond het vast dal deze besch. herhaal delijk heeft beleden dat hij oneerlijk gehandeld had. Ten slotte wees hij er op, dat hoewel geen bloed gevloeid heeft, er toch slagtoflers gevallen zijn. o. a. de heer van Rossemdie ƒ25000, cn de Twentsche bank, die ƒ50000 schade heeft geleden, dat zijn de slagtoflers van deze zwendelarij en knoeijerij. Ten voorbeeld van anderen, meende adv.-gen., moesten deze beschuldigden boeten en was het wenschelijk dat hun een exemplaire straf werd opgelegd Zijn requisitoir strekte eindelijk tol veroordeeling van den len besch. tot tuchthuisstraf van 12 jaren en 8 boeten van JbO, en van den 2'° besch. tot tuchthuisstraf van 8 jaren en 26 boeten van ƒ50. Hierna was aan het woord de verdediger van den 1" besch., mr. Jacq. van Gigch, die zjjne rede begon met het maken der opmerking, dat zeker niemand zou tneenendal hij was opgetreden om het onschuldig te pleiten van den 1'» besch. Er was hier voor het grootste gedeelte een volledig bewijs van schuld. Wanneer hij voor den besch. B. het woord voerde, zou dat niet zijn met een pleidooi, maar met eene bede, welke, naar hij ge loofde. op zeer goede gronden steunt. Met eene behoorlijke toelichting en op z. i. goede argumenten, kwam pleiter vragen gratie voor regt, daar er groot verschil met de zwendelarij- en opliglerij-processenten vorigen jarc voor het hof behand. ldbestond. De juridieke aan de leitelijke bespreking latende voorafgegaan, trachtte de verdediger uiteen te zetten en aan te toouen dat een groot aantal der ten laste gelegde valschheden bij de ver oordeeling niet als strafbare valschheden konden in aanmerking worden genomen, daar te dien aanzien slechts eene bloote bekentenis beslaat. Bij de behandeling van het belangrijkste punt der verdediging, waaromtrent door het openb min. een hartroerend tafereel was opgehangen, deelde hij mede. dat hij op aanzoek van onderscheidene achtenswaardige personen de verdediging van B. had op zich genomen. Hij haalde enkele omstandig heden aan uit den levensloop van zijn client, waaruit bleek, dat deze, na eervol uit de militaire dienst te zijn ontslagen, waarin hij als officier steeds ten genoegen zijner chefs was werkzaam geweest, zich steeds het leger in het algemeen en den soldaat in het bijzonder had aangetrokken cn daar voor nuttig is werkzaam gebleven. Zijn cliënt was het. die den eersten stoot gegeven heeft tot het opriglen van de volksgaarkeukens; hij was de man die, wars van schraapzucht, aan zijne medeburgers vele en belangrijke weldaden bewees. Het ging derhalve niet aan dezen man met de beruchte firma's van Trappen c. s. op eene lijn te stellen. Ook pleiter ontkende niet dat zijn cliënt voordeelen genoten heeft, maar er bestond geen /'intention de nttire". De valschheden waren hel middel om zich staande te houden en de wisselruiterij zou naar pleiters gevoelen niet eerder ophouden te bestaan voordat de menschen een juister begrip zouden erlangen van de werking van het crediet. Hij hoopte ten slotte dat bet hof bij zijn oordeel en het vaststellen van de mate der straf, rekening houdende met de drijfveeren, waardoor de eerste besch. tol het hem ten laste gelegde was gekomen, zou zeggen: gratie gaat voor regt! Mr. G. Belinfantedie hierna als verdediger voor den tweeden besch. op trad, wenschte eveneens niet dat men van hem zou verwachten, dat hij alles zou vergoelijken wat door zijn cliënt bedreven is. In eene vrij uitvoerige rede bragt pleiter punt voor punt de beschuldiging ter loetse en kwam lot de conclusie: 1°. dat zijn cliënt geheel had gehandeld op instigatie van een persoon die niet in het geding is; 2". al mogt de wisseltrekking als in deze had plaats gehad eene laakbare handeling opleveren, zij niet viel in de termen der strafwet; 3». dat de wetenschap van valsche acceplatiën niet was bewezen en ook niet noodwendig met de logenachtige voorwendsels van relatiën met Duitsche schippers, die hij niet had. was te vergelijken; 4'. dat niet ad evidentiam juris vaststond dat zijn cliënt valsche factuur- brieven had gemaakt; en 5°. dal. al ware dit laatste het geval, dit niet viel in de termen van art. 147 van hel wetb. van strafregt. Het was plei ters innige wensch dat de 2d' besch., nadat hij omstreeks een jaar in pre ventieve hechtenis had doorgebraglaan de vrijheid zou worden teruggegeven en hij óf zou worden vrijgesproken óf ontslagen van reglsvervolging. Na re- en dupliek, werd de uitspraak bepaald op Woensdag aaust. liUITIbiN IAM fSC 11 i-, liKUIÜTKM. EKGELANB. LONDEN 23 Augustus. De Lond. Gaa. deelt den tekst mede van bet traclaat, dat op 12 Mei II. ttisschen de Britsche regering en den koning van Dahomey gesloten is. Daarbjj wordt volkomen vrijheid van handel verzekerd aan de Britsche onderdanen in Dahomey, en bescherming cn veiligheid bovendien. De uitvoer van slaven naar het buitenland is voor alljjd afgeschaft; geen Brilsch onderdaan zal voortaan verpligl zijn eenige plegligheid bij te wonen, waarbij menschen-oflers plaats hebben. De boete van 500 vaten palmoliedie aan den koning van Dahomey was opgelegd, is lot 400 leruggebraglwaarvan 200 terstond zullen geleverd worden en het overblijvende binnen 12 maanifen. F H H K 8,9 H. Den minister van onderwijs, den heer Brunei," die ook lid is van den dcpartementalen raad van Corrère, is door de regeringsgezinde leden van dien raad een gastmaal aangeboden. Bij die gelegenheid heeft de minister zich over den legenwoordigen toestand aldus uitgelaten: De maarschalk president der republiek heelt niet willen dulden dat men het onderpand, hetwelk aan zjjne zorg is toevertrouwd, hem uit handen rukte. Als hoeder der constitutie, heeft hij een alarmkreet doen hooren en, zich tot het land wendende, heeft hij hel aldus toegesproken: Zij, ginds, willen tl te gronde rigten; ik wil u redden. Hunne staatkunde leidt tot de wanorde; de mijne verzekert de orde, den vrede, de veiligheid. Zeg, welke van beide gij de beste oordeelt. Het antwoord hierop kan niet twijfelachtig zijn, mijne heeren. Men zou voor altijd aan Frankrijk, dat land van edelmoedige, groote bewegingen, moeten wanhopen, indien het ongevoelig bleef voorde woorden van den man, die het hoold biedt aan de gevaren, waarmede bedreigd worden, en. God lof' zoo ver is het nog niet gekomen. Aan hen, die van een slraalsgreep spreken, zal Frankrijk antwoorden, dat de daad van 16 Mei eene wettige daad was, bij de constitutie voorzien, en dat de maarschalk, president der republiek, die constitutie verdedigt, verdedigt met de eenige wapens, die zij te harer verdediging hem in handen heelt gegeven. Ook de minister de Fourtou heeft te Neuvic, bij het leggen van den eer sten steen voor eene brug over de Isle, eene staatkundige toespraak gehou den. Hij kwam vooral op tegen de bewering dat de regering clericaal zou zijn. Wij zijn geen clericalen. zeide hij; doch wij willen dat de godsdienst geëerbiedigd worde. Wjj willen dat de priester meester zij in de kerk; maar ook niet verder dan daar. Op het terrein vati den staat mag hij niet komen. De Univers zal over eene zoodanige verklaring nog geen oordeel uitbrengen, voor zij den officiëicn tekst heeft gelezen, en de openbaarma king daarvan is noodzakelijk, omdat de katholieken moeten weten of de minister geneigd is, olschoon langzaam, toch eene revolutionaire staatkunde te volgen. Te St. Etienne, waarheen Mac Malton zich eerstdaags zal begeven, beeft de mairc aan den gemeenteraad een crediet van 15000 fr. voorgesteld, ten einde de kosten goed te maken voor eene feestelijke ontvangst. De raad heeft dit voorstel met 26 stemmen tegen 4 verworpen. liet volgende voorval kan als eene proeve dienen van de verwarrine, die hier te lande in verschillende takken van bestuur heerscht. De heer Savary, ex-republikeinsch afgevaardigde, werd afgezet als maire. Er was echter niemand te vinden, die hem wil vervangen. De adjunct-maire, mede een republikein, wilde niet worden benoemd. De regering gelastte toen, dat dan maar het oudste lid van den gemeenteraad als maire moest optre den. Het oudste lid echter was de lieer Savary cn deze leekent nu: //voor Savary, den ontslagen maire, het oudste lid van den gemeenteraad, Savary". BUIT8CHLA S Volgens de Tribune is bij de regering te Berlijn aanvraag gedaan voor een patent lot verbranding der lijken in de lucht. Volgens de opgave van den uitvinder moet bet lijk, nadat het in een korf is gesloten, in het schuitje van een luchtballon worden gelegd, die het ontzielde ligchaam met bliksemsnelheid naar hooger sfecren voert. Is de luchtballon hoog genoeg gestegen, dan wordt het lijk verbrand, zoodal de ascli van den ontslapene naar alle windstreken verstrooid wordt. De beambten hebben om dezen genialen inval hartelijk gelagehen, doch den zonderling met zijne nieuwe uitvinding afgewezen. Volgens de Pol. Corr. heeft de Oostenrijksche gezant te Konstantino- pel in last ontvangen, zich bij den Duitschen gezant aan te sluiten in het protest tegen de gruwelen van Turksche militairen jegens Russische gewon den en gevangenen. Eene lastgeving van gelijken aard is door de Italiaan- sche regering naar Konslantinopel gezonden. Aan de Augsburgsche dUg. Zeil. wordt het volgende uit Malta ge schreven: De onverwachte overwinningen van de Turken hebben in de plan nen der Engclsche regering eene verandering teweeggebragt. Toen de Russen Adrianopel naderden, meenden zij binnen veertien dagen gereed te moeten zijn om Konslantinopel te beschermen. Dat was de reden van het snelle zenden van troepen naar Malta. Nu wordt van de zijde van Engeland weer eene meer afwachtende houding aangenomen, lutusschen hebben de Turken zelvcn Gallipoli in alle haast versterkt overeenkomstig het Engelsche plan. De Britsche luit.-generaal Collingwood Bixon cn de admiraal Hornby hebben die vestingwerken reeds bezigtigd en tamelijk voldoende bevonden. Bezoekers der Bcrlijnsche diergaarde hadden dezer dagen de zeldzame gelegenheid een jongen struisvogel te zien, die eerst 24 uur te voren door middel der broeimachine uit het ei te voorschijn was gebragt. Het diertje is een halve voet hoog, doch als hel zijn langen nek opsteekt meer dan de helft hooger; het is bijna geheel kaalslechts hier en daar tnet bruin dons bedekt. Eerst moest het kunstmatig gevoed worden doch spoedig at het alleen. De Amerikaansche wijfjesstruis legde 5 eijcren, die, zooals dit bij hen de gewoonte is, door het mannetje werden uitgebroeid; zij kwa men goed uit en volgden den vader overal. Terwijl het mannetje zat te brocijen, legde het wijfje nog een ei, dat men poogde bij de 5 overigen te voegen, doch te vergeefs. Toen werd het kunstmatig uitgebroeid en het beestje is thans even frisch en gezond als de 5 broertjes of zusjes, die eenige dagen ouder zijn. RUSLAND. De Russische generaal Alchasoff, die legen de opstandelingen in den Caucasus opereert, heeft eene proclamatie tot de Abchaziërs gerigt, waarin hij hen, met een beroep op hun gezond verstand, aanspoort vrijwillig dc wapenen neder te leggen, daar zij toch te zwak zijn om den strijd vol te houden. Een weigerend antwoord, zegt de generaal, zal uwe gehccle ver nietiging ten gevolge hebben, daar ik mijne troepen bevel zal geven u en uwe bezittingen te vuur en te zwaard te vervolgen en te vernielen. Van amnestie is in dit stuk geen sprake; de aanleggcrs zullen dan ook leregt- gesteld worden, terwjjl dc regering naar het plan van prins Iiarïatinsky

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2