welke in October aanstaande Ie Portie! (Napels) zal worden gebonden, ver lengd tot den 31sl,n der loopende maand. Naar wij vernemen, zegt bet ff'eekbl. v. h. Hegt, heeft mr. J. de Wal, emeritns-hooglceraar der Leidsche hoogeschool, bij het overbrengen van zijne woonplaats van den Haag naar Deventer, zijne uitgebreide en keu rige boekerij overgedragen aan de koninklijke bibliotheekonder voorwaarde, dat zij afzonderlijk bewaard en gecatalogiseerd zal worden. Wij voegen bij deze medcdceling den wenschdat aan de voorwaarden der overdragl spoe dig gevolg zal worden gegeven, opdat reglsgeleerden en geschiedkundigen, die prijs stellen op wetenschappelijke onderzoekingen in staat mogen wor den gesteld de met zooveel zorg bijeenverzamelde boekerij van den heer de Wal, welke vooral op het gebied van straft egt en Nederlandsche reglsge- schiedenis door zeldzame volledigheid uitmunt, op den duur met vrucht te raadplegen. liet stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwe Diep,-is op 22 Aug. van Port Saïd vertrokken; de Friesland, op weg naar Java. kwam op 22 Aug. aldaar aan; de Prins Hendrik, op weg naar Batavia, is op 21 Aug. Point de Galle gepasseerd. Tot directrice van het asyl Steenbeek, in plaats van wijlen mej. P. Voute, is benoemd mej. J. 11. Kruyf, te Leeuwarden, die deze benoeming heeft aangenomen. Te Rotterdam is eergisteren avond een persoon, op het kermisterrein slaande, eensklaps in elkander gezakt en, na door de policic naar het wacht huis te zijn gebragt, weinige minuten daarna overleden. Te Dordrecht had eergisteren het volgende ongeluk plaats: Een vee handelaar, te Bommel woonachtig, had aan het gocderenstation der staats spoorwegen vee geladen en begal zich nu, om den weg te verkorten, langs de rails naar bet hoofdstation. Op eenigen afstand van den overgangsweg gekomen, wordt hij verschrikt door den achter hem aansnellenden trein 25 van Rotterdam door tijdig op zijde te springen wist hij echter dit gevaar te ontkomen, doch kwam daardoor op ecne andere lijn. waarop juist een goederentrein, mede in de rigting naar hel hoofdstation kwam aanrijden. De ongelukkige werd door dezen trein overreden en was onmiddellijk dood. Uit Amsterdam meldt men dal Z. M. de koning gisteren aldaar, ten 12 uur is aangekomen. Hij werd aan liet station begroet door den commissaris des konings en den burgemeester. Z M. reed onmiddellijk naar het paleis op den Damwaar hij met de heeren RoëlI en den Tex en zijn gevolg het déjeuner gebruikte; bij de aankomst aldaar stond de koning in het geopende rijtuig op, en begroette minzaamst de toegestroomde menigte. Z. M. kwam ten 2 uur voor de groote vestibule van het Paleis voor Volksvlijt. Hij werd daar ontvangen door de leden der uitvoerings- en regelings-commissiënaan wier hoofd de heer Leonard Woltcrbeek zich had geplaatst, die den koning met een korte toespraak verwelkomde. Hierna begon de wandeling door de zalen. Zestien brandwachts onder bevel van een onder-officier zorgden voor behoorlijke doorgangen. Zij slaagden daarin zeer goed, dank ook aan de medewerking van het publiek, dal overtalrijk was; meer dan 8000 personen maakten van den «kwartjesdag" gebruik, om de tentoonstelling te zien. Het bezoek duurde tot ruim 4 unr, toen Z. M. naar het Rijnspoorwegsta tion reed, van waar hij per extra-trein naar de residentie terugkeerde. Het hoofdbestuur van de tentoonstelling van kunstnijverheid te Am sterdam heeft bepaald, dat op Zondagen kaarten voor werklieden, tot een maximum van 2000, zullen beschikbaar gesteld worden voor den prijs van 25 cent. Dingsdag had nabij Ede de groote inspectie plaats der troepen, die de groote manoeuvres zullen maken langs de Utrcchtsche linie. De troepen, geïnspecteerd door den generaal-majoor Weitzel, hielden zich gedurende de revue en het defileren, dat van 10% tol ongeveer I ure duurde, uitmun tend. Ruim 7000 manschappen van de verschillende wapens waren hierbij tegenwoordig. Door wijlen den heer H. E. Verschoor te Sleeuwijk zijn aan de Ned. herv. gemeente aldaar besproken twee legaten, als één groot ƒ2000, waar van de renten moeten strekken tol verhooging der vaste jaarwedde van den predikant, en één groot ƒ1000. niet bepaling, dat die som moet worden belegdten einde die zóó te vermeerderendat daarvoor te ceniger tijd een orgel kan worden geplaatst in de hervormde kerk aldaar. Voor hel gerechtshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt A. P. Even- huis 26 jaar oud molenaarsknecht van Noonlerhoogebrug beschuldigd le van B. Bots, met een mes, aan den hals te hebben verwond, dat deze ten gevolge daarvan is overleden; 2' van 11. Teisman op den grond gewor pen en verwond te hebben. Adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius requireerde veroordeeling tot 25 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Verwer pleitte ontoerekenbaarheid, op grond dal besch. gehandeld heeft in staat van on vrijwillige, volkomen dronkenschap. De uitspraak is bepaald op 28 dezer. Te Leeuward n brak eergisteren middag een hevige brand uit in den meelmolen van de firma J. Wybrandi, op Oldegalileën, waarschijnlijk door het schuren van hel hout. Vóór er nog aan redding viel le denken, stond het gehecle gebouw in brand en binnen betrekkelijk weinig tijds was het slechts een puinhoop, evenals de belendende knechtswoning. Ook ecne aan zienlijke hoeveelheid graan ging verloren. De hevige wind werkte er toe mede de pogingen tot blussching le verijdelen. -- Maandag II. is te Eckelraede, in Limburg, eene boerenhoeve met schuur, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, afgebrand. Ook nog eene andere schuur aidaar werd getrotïen en brandde af. De oogst, in de beide schuren opgeslagen, ging verloren. 's GRAVEND AGE 23 Augustus. Do heer mr. R. J. graaf Schimmelpenniuck van Nijenhuis, die op ver zoek zijn eervol ontslag bekwam als commissaris des konings bij het Ned. wcerbaarheidsbondis benoemd lot ridder grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau; de lieer J. W. Schuhart lot groololficier vau de orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Stedum is benoemd de heer M. T. Mar- ringa, wethouder aldaar, en aan den heer J. A. Corman is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlijmen. De kapitein-luit. ter zee E. J. van der Sleyden en de officier van administratie 1' kl. L. M. van Onselen, uit Oosl-lndië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren: P. J. F. van Heutsz P. A. L. E. van Dijk, H. C. A. G. de Vogel, 11. V. baron Bentinck, H.E. B Schmalhausen, W. van Wijk, G. W. Eekhout, 11. A. Hartogh Heys, S. van Hamel, G. M. Kooy, J. Hofland. E. M. Poortman, B. Trip, P. C. van Dave, laar, K. E. C. Groen, .1. A. 11. BreymannR H. Ebbink, F. A. Hpckler, A. C. Kamp, J. A. Pccqueur, W. R. baron van lloëvell, H. A. Engelken A. J. baron Quarles de Quarles, P. M. A. Vermeulen. L. A. Blanckeiihagen A. Gorter, L. B l'aardekooperjhr. J. G. de Serière, W. A. P. F. L. Storm van 's Gravesande, mr. L. 11. Rambonnet, mr. C. W. baron van Heeckeren, ni'. F. F. van Scherpenberg, mr. A. C. J. Helfrich, mr. P. J van der Zweep, mr. W. Francis, mr. J. C. T. Heyligers en mr. M. de Jong, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den benoemd: de 29 eerstgenoemde» lot ambtenaar hij de burgerlijke dienst; en de 8 laatstgenoemden tot reglerlijk ambtenaar daar le lande. Tot tweeden klerk aan het dep. van -justitie is benoemd de heer Muller, lot dusver klerk bij het parket van den procureur-generaal alhier. Nader verneemt men, dat Z. M. de koning zich aanstaanden Zaturdag naar Parijs begeven en daar omstreeks 14 dagen verblijven zal. Morgen Vrijdag ten één ure zal er in de Maliebaan eene parade wor den gehouden door het gehecle garnizoen der residentie. Die parade zal door Z. M. den koning worden bijgewoond. De troepen zullen in marsch- tenue zijn. -- Een valsche wissel-quaesiic op groote schaal maakte gisteren en lieden ter teregtzitting van het geregtshol alhier het onderwerp van behandeling uit. In de bank der beschuldigden hadden plaats genomen twee kooplieden, handelende in scheepsbenoodigdhcdeiide eerste F. N. B., woonachtig te Rotterdam, de andere A. S.wonende le Vlaardingen. Eerstbedoelde was het hoold van twee firma's, onder den naam van Ba tenburg C°. en Nieuw enhuysen C".de tweede was het eenige lid der firma den Brecms C°. Ttisschen de verschillende firma's bestonden blijk baar zeer inlimc relatiën, vooral wat het financiële punt betrelt. De firma den Breems C°. le Vlaardingen trok onderscheidene wissels tot verschil lende belangrijke bedragen aan de firma Batenburg C" die daarop accep ten stelde, waartoe namen van Duitsche schippers werden gebruikt. Die wissels werden vervolgens gedisconteerd en in omloop gebragt. De geheele wisselhandeling lusschen de beide beschuldigden had tot oogmerk de zaken door hen gedreven le doen marcheren. Wel wetende dat in omloop zijnd papier aan zijn adres niet zou worden voldaan, werd telkens tegen den vervaltijd het bedrag lot dekking naar het domicilie-adres toegezonden, maar werd weder gelijktijdig een ander nietswaardig papier in omloop gebragt. Ofschoon de firma den Breems O. (e Vlaardingen volstrekt geen han- delsrelatiën met Duitsche schippers voerde, werd ten kantore dier firma, met medewerking en op last van den besch. S.een valscli factuurbock en een journaal of memoriaal vervaardigd, waaruit van deze handelingen moest blijken. In het lactuurboek weiden valsche lusschen echte facturen geplaatst en in het memoriaal Active posten gesteld, welke manoeuvre moest dienen om Amsterdamsche heeren, met deze quaeslie ten naauwste verbonden en die bij de uitbreiding, die de wisselzaak met Duitsche schippers, gedurende de maanden JulijAugustus en Sptembcr 1876 namvan de boeken wenschten inzage te nemenzand in de oogen te strooijen. Ook in dit geval ging het als in alle zaken. De maat der oneerlijke handelingen liep eindelijk over. De firma's gingen failliet en lieten vrij belangrijke passieven achter. Bij de inventarisatie, toen ook inzage der boeken enz. werd genomen, kwaaien de oneerlijke handelingen aan het licht en werden B. en S. gearresteerd. Zij hebben zich thans te verantwoorden ter zake van: beiden beschuldig den gezamenlijk: elf valschheden in geschriften van koophandel door het verzinnen van overeenkomsten en hel namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken van die elf valsche stukken: de eerste beschul digde alleen: 1". een en twintig valschheden in geschriften van koophandel door het verzinnen van overeenkomsten en liet namaken van handteekenin gen; 2". zestien valschheden in geschriften van koophandel door het ver zinnen van overeenkomsten en het namaken van handteekeningen; 3°. het des bewust gebruik maken van voornoemde 21 valsche stukken; en de tweede besch. alleen twee valschheden in geschriften van koophandel door het bijvoeecn in aclen van feiten, welke deze aden moesten inhouden en hel des bewust gebruik maken ook van die twee valsche stukken. Een 20-tal gciuigen legde in deze zaak verklaringen af. Beide beschuldigden bekenden bij hun vrij uitvoerig verhoor de hun ten laste gelegde feilen. De tweede deed het echter voorkomen alsof lijj aan eerlijke zaken had deelgenomen. Zijne bekentenis, wat de valsche boeken betreft, was echter op verschillende punten in afwijking met vroegere op gaven en met de daaromtrent door de getuigen afgelegde verklaringen. De eerste besch. bekende mede dat hij op slinksche wijze op wissels de liand- teekening van den heer van Rosseni had verkregen en dien heer daardoor een nadeel van 25000 had bezorgd. Die besch. schreef echter alles toe aan eene abnormale geestesgesteldheid, waaraan hij sedert geruimen tijd zou lijdende zijn geweest, en trachtte te doen gelooven dat hij geen voordeel bij de verschillende handelingen had genoten. De tweede besch. gaf nog op dat lusschen hem en B. was afgesproken of een mondeling contract geslo ten was. daartoe strekkende, dat laatstgenoemde voor zijne financiële hulp, aan de firma den Breems en C°. verstrekt, gelden zou genieten; maar deze ontkende dat ten stelligste. Mogl hij al gelden hebben ontvangen dan be schouwde B. dat als eene stilzwijgende eikentelijkheid voor liet verstrekken van blanco-accepiatiëii aan de firma van zijn medebeschuldigde.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2