BUITEN LAN DSC 11E BERIGTEN PER TELEGRAAF. dam, leu einde de nijverlieidslentoonstelling aldaar te bezigtigen. Ten kwart voor zes ure keert Z. M. in de residentie terug. Z. M. zal zich eerstdaags wederom voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Z. K. H. prins Alexander is heden ochtend ten 10 ure met Hd. adjudant, kapitein Beijerman, naar Stuttgart gereisd, waar Z. R. H. omstreeks eene maand zal vertoeven. Vóór zijn vertrek bezocht de prins gisteren namiddag het graf zijner moeder te Delft. Z. K. H. prins Alexander heeft o. a. voor zijn vertrek naar Stuttgart, waar hij de gast is van Z. M. den koning van Wurtemberg, een afscheids bezoek afgelegd bij de leden van den raad van state, aan welk staatscollc- gie de prins een portret van wijlen 11 M. de koningin heeft vereerd ter plaatsing in de vergaderzaal. Gisteren gat prinses Albert van Pruissen een afscheidsdiner aan prinses Marianne en gevolg, waarbij ook de erfprins vanSaxen-Meiningen,gelogeerd hij prinses Marianne op Rusthof, aanzat. BELGIË. Dingsdag is Ie Antwerpen de groole historische optogt gehouden en door prachtig weder begunstigd. Vooral de wagens van Rubens en Plantijn waren prachtig. Er heerscht groole geestdrift. Behalve vele andere feeste lijkheden had er een groot avondfeest plaats iu het Park, dat geheel ver licht werd. Het Haagsche zanggczelschap «Caecilia" werd in den wedstrijd om den prjjs van uitmuntendheid overtroffen. Hel behaalde den tweeden prijs. De eereprijs werd behaald door «les Artisans", van Jupille. ENG EL A N D. LONDEN, 21 AHguslus. De correspondent van de Times te Calcutta geeft omtrent den hon gersnood in Britsch-Indie het volgende overzigt: «Hopeloos in zuidelijk, hoogst bedenkelijk in westelijk, noordelijk en centraal, vrij goed in oostelijk Indië." In de provincie Madras worden nu reeds twee millioen menschen door de regering gevoed; doch dit aantal neemt voortdurend toe. Reeds moeten de meer gegoede klassen huisraad en kleederen te gelde maken om voedsel te koopen. Daarbjj komt nog, niet slechts dat de regering niet weet waar de noo'tigc rijst van daan te halen, doch ook, dat de middelen ontbreken lot vervoer van den aanwezigen voorraad. Immers het Irekvee sterft van hon ger, en waar vervoer te water mogelijk zou zijn, schijnen de uoodige vaar tuigen te ontbreken. De lord-mayor van Londen heeft een schrijven van miss Florence Nighten gale, die te Londen haar verblijf houdt, ontvangen, waarin zij o. a. zegt: "Indien de Engelsche natie wist wal een Indische hongersnood is, erger dan een veldslag, erger zelfs dan eene vlugt, en deze hongersnood is reeds in zijn tweede jaar, dan zou er geen man, vrouw of kind in Engeland zijn, die niet van zijnen overvloed of van zijne spaarpenningen voor de noodlijdenden een goed deel afzonderde." In verscheiden katoenspinnerijen in Blackburne zijn de werklieden be gonnen met niet meer dan zes uren daags te werken. Men vreest, dat de beweging binnen weinige dagen algemeen in het district zal worden. FKANKBIJK. Vrlgens de Francais zou de maarschalk-president Dingsdag uit Cher bourg te Parijs terugkomen en is zijne reis naar de departementen der Loire en der Girondc vastgesteld. Den 3deD of 4d'° September zal hij de ma noeuvres bij Roanne bijwonen, voorts naar Saint-Etienne gaan, den 7d,n de manoeuvres bij Bordeaux bijwonen en daarna Bordeaux zelf bezoeken. Naar men verneemt is Ie Lisieux tijdens hel bezoek van Mac Malton, ook de kreet gehoord: Leve Thiers! De linivers is niet tevreden over de houding van den president op zijne reizen. De verslaggever van dat blad heeft daarvan geen gunstigen indruk ontvangen. Hel heeft hem gehinderd, dal b. v. te Caen het bezoek, door Mac Malton aan de kathedraal gehragt, zoo kort heelt geduurd. Ter wijl de bisschop zich naauwclijks den lijd gunde om een kort gebed te spreken, bleef de maarschalk op militaire wijs regt op staan. Dit is nalnur- lijk in hooge mate verkeerd. Als Napoleon lil een kerk binnentrad, ver zuimde hij nooit, zij hel uit gewoonte, zij hel uit vroomheid, te knielen. De heer Thiers heeft te Versailles hetzelfde gedaan. Mac Malton zou dus dit voorbeeld kunnen volgen, zonder dat hij behoefde te vreezen. dat zijne regering een pastoorsregering genoemd worden zon. Bovendien heeft de maarschalk niets gegeven voor herstelling van dit schoone Romaansche kerkgebouw, ofschoon men hem dit zijdelings onder hel oog heeft gebragt. Maar, zegt de verslaggever, met hel oog op de begrootingen van oorlog, mogt men daarop niet aandringen. De kerken zullen in al haren luister herrijzenwanneer wij van Berlijn teruggekomen zullen zijn. God geve dal dit niet al te lang duurt! Voorts is de verslaggever zeer ontstemd over de kreten, die aangeheven werden ter eere der republiek. Te Caen, dat toch betrekkelijk een goede stad is, had hij allerlei slechte teekenen opgemerkt. De administratie is ook daar niet krachtig genoeg. Men laat der slechte rrpublikeinsche pers den vrijen loop. Toen Mac Mahon te Caen was, wer den publiek, op straat, de beide radicale blaadjes dier plaats verkocht. De Moniteur blijft volhouden dat de aanvallen van de Figaro tegen den minister van oorlog zijn ingegeven door generaal Ducrot. Waarom is het in dezen te doen? vraagt het blad; om een eisch aan de regering tot het afkondigen van den staat van beleg, dat is: tot het nemen van een der gewigtigste politieke maatregelen. En de heer Saint-Genest schroomt niet, te verzekeren, dat die eisch gedaan wordt in naam des legers' In naam van het aldus belasterde leger logenstraffen wij op onze beurt die bewering zoo nadrukkelijk mogelijk en wij kunnen, als conservative!), deze wijze van het leger te mengen in den politieken strijd niet anders dan ten hoogste veroordeelen. Dergelijke artikelen zjjn aansporingen tot ware «pronunciamento's." De door Gambetta te Rijssel gehouden rede, die in eene afzonderljjki brochure is uitgegeven, is te Parijs in de boekwinkels in beslag genomen Sommige oflicieuse bladen verzekeren, dat Gambetta wegens het beleedigea van Mac Mahon vervolgd zal worden. Bij besluit van den prefect van Haute-Garonne zijn al de vrijmetse laarsloges te Toulouse, ten getale van vijf. ontbonden, op grond dal jj( loges waren ontaard in clubs lol het maken van staatkundige propaganda. Op liet overdekte plein van het nijverheidspaleis te Parijs wordt dezer dagen eene Hollandsche kermis gehouden. Men ziet er in de eerste plaats eene boerderij, waar men zich aan melk kan te goed doen, en voorts allerlei soort van kramen en uilstallingen, alsmede schommels, draaimolens enz. De opbrengst der entrée's en van eene belastingdie de kramers moeten opbrengen, zal dienen tot het inriglen van zoogenaamde kinder-kribben ia de volkswijken van Parijs. Eenige actrices van de Parijsche schouwburgen, die te St. Petersburg roem en voordeel hebben geoogst, hebben een commissie gevormd en besloten den 28'° dezer in het Theatre Italien een groole benefice-voorslelling tc geven en een tombola te houden ten bate der Russische gewonden. B L I T 9 C SI L A N S>. Op grond van de berigten, aan de regering toegezonden door de» majoor von Liegnilz en andere Duitsche stafofficieren, die tijdelijk zijn ge- attacheerd bij het Russische leger op het oorlogslooneelzoomede van de mededeelingen, welke zij heeft ontvangen van den secretaris der Duitsche ambassade te Konstantinopelheeft de rijksregering verloogen ingediend bij de Porte over de gruwelijke barbaarschhedendoor de Turksche troepen gepleegd; over het gemis aan tucht in het leger. Daarbij is gevoegd de zeer dringende aanmaning, om voor betere militaire tucht in het leger zorg te willen dragen. RUSLAND. De Russische Nieuwe Tijd deelt het volgende verhaal mede. In een bataillon sappeurs bij het Russische leger deed zekere Kramara dienst, uit het district Vassilkof, gouvernement Kiew. Rort na de mobilisatie stierf zijne vrouw, en zijn elfjarige zoon Lucien, zich in de wereld alleen ziende, nam het kloek besluit om zijnen vader te gaan opzoeken. Terwijl hij in Bessarabie rondzwierf, van het eene regiment naar het andere trekkende, werd de oorlog verklaard en de sappeurs trokken de grens over. Lucien liet den moed niet zinkenkwam in Rumenie en eindelijk aan den Donau, juist toen de overtogt der troepen geschieden zou. Een goedhartig kozak bragt hem bij de officieren van het 7de bataillon sappeurs. van wie hij ver nam, dat zijn vader in het 6d« diende. Daar dit echter reeds ver vooruit washielden de officieren hem bij zich en in hun gezelschap kwam hij mede de rivier over. In Bulgarije trok Lucien de aandacht van niemand minder dan den Czaar, die zijne merkwaardige lotgevallen welwillend aanhoorde. Later, toen hel 7de bataillon bivak hield in het dorp Pavlo, nam de kroon prins hem in zijne dienst als waterhaler. Op een ezel gezeten kweet lip zich met niet weinig fierheid van zijne taak. Of en wanneer hij zijnen vader gevonden heelt, meldt de Nieuwe Tijd niet, doch de teekenaar van de Illustrated London News heeft niet nagelatenten behoeve van dat blad, van den kleinen waterdrager eene schets te maken. Niettegenstaande de vóór maanden door de Porie afgekondigde blok kade der Zwarte zee-havens doen sedert eenigen tijd stoombooten regelmatig dienst tusschen Odessa. Cherson en Nikolajew. De tijden van vertrek en aankomst worden zelfs door de Russische stoomvaart-maatschappij in eerst genoemde stadonder vermelding van den naam der schepenin de dag bladen aangekondigd. T IT U K IJ E. Volgens berigt, uit het Russische hoofdkwartier te Gornji-Sluden ver zonden, was de atmospheer in die plaats meer zuiver. Te Biela was de stank ondragelijk, en de gezondheidstoestand van het personeel in het hoofdkwartier was nH ook oneindig beter. Ignatieff was echter nog onge steld en prins Galalzin was genoodzaakt naar Rarlsbad te gaan. De strooai der versterkingen vloeide toen geregeld uit Rumenie; het garde- en liet grenadiers-corps verwachtte men met de eerste week van September op het oorlogslooneel. en de generale staf schatte het aantal manschappen, dal tot versterking van hel leger op marsch is, op 180 000 man. De volgende slag bij Plewna, van Russische zijde door een talrijke troepenmagt ondernomen, zal beslissend zijn en grootvorst Nicolaas zal tegen den tijd der actieve operaties zelf het opperbevel aanvaarden. De Tnrksche stellingen bij Plewna zijn intusschen belangrijk versterkt en met artillerie bewapend. Volgens de s/g. Rasse zouden de Russeu voornemens zijn geen aanval meer op Plewna te ondernemen, maar de Turksche positie aldaar geheel in te sluitendaar in het leger van Osman Pacha gebrek aan levensmiddelen begint te ontstaan. Dat is echter niet waarschijnlijk. De militaire correspondent van de Times meldt uil Bucharest dal de Turken te Rustschuk achter iedere batterij eene roode halve maan plaatsen, het Turksche roode kruis, natuurlijk omdat er dau niet door de Russen op zal worden geschoten. Dit is zoo sterk, dat de Russen slechts met kijkers naar die halve manen hebben te zoeken, om batterijen te ontdekken, waar van zij nog niet wisten. 'sGRAVENHAGE. 22 Augustus. Z M. de koning zal aanstaanden Vrijdag ten 1 uur over de troepen van het garnizoen eene wapenschouwing houden. Gedeputeerde staten hebben, na opvordering der stembriefjes van de jongste gemeentcraads-herstemming, de laatste lelling van hel slembureau juist be vonden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2