LEIDSCHE C 01 K A T. M". ID". 1S77. WOENSDAG 22 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.33, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentidn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. ST ADS-BER ICIIT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 23,l,n Augustus 1877, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 2,le klasse. (170) 2". Voordracht tot wijziging van het tarief voor het gebruik van de Ge hoorzaal en tot vaststelling van de voorwaarden voor de openbare ver pachting van het buffet. (157 en 169) 3». Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1876. (171) BINNL:lNLAndsche BKIÏ IGTI;N. LEIDEN, 21 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nedcrl. Indie, door middel van het stoomschip Torrington, van de Roltcrdamsche Lloydwaarvan het vertrek uit Rotterdam op den 26•,<,1 Augustus aanst. is bepaald Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brie venmaal aan Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 25""1 Augustus en de blieven den daarop volgenden dag, 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. De personen, die verzocht hebben, als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn opgeroepen zich, voor het vergelijkend onder zoek, aan te melden aan liet gebouw op den Fluweelen Burgwal, n\ 22, te 'sGraveuhage, op den 4den September aanst., des voormiddags ten 9 ure. liet toelatiugs-examen voor de rijkslandbouwschool te Wageningen zal worden afgenomen: 1°. Woensdag 5 September 's morgens 8 ure, voor de lerste klasse van afdeeling B, de tweede klasse van afdeeling A en de eerste klasse voor de afdeeling hoogere burgerschool. 2". Donderdag 6 September 'smorgens 8 uur, voor de eerste klasse van afdeeling A. Aangiften worden ingewacht vóór 1 September e. k. bij den directeur C. J. M Jongkindt Coninck. In het tijdperk van vier weken, 15 Julij tot 11 Augustus 1877, zijn, blijkens bij het depart, van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigteu, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 2, in Zuidholland 29, in Noordhol land 1. in Friesland 3 runderen, in hel geheel 35 runderen. In hel vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen door die ziekte aangetast. De minister van oorlog heeft aan de kommandanten de magtiging verleend om aan de miliciens der ligting 1874, die daartoe aanvrage mogtcn doen, toestemming te verleencn tot het aangaan van een huwelijk; zij echter, die zich thans in werkelijke dienst bevinden, erlangen deze toestem ming niet eerder dan bij hun vertrek met onbepaald verlof. Volgens Sempervirens is de vroeger door ons gedane mededeeling dat een vermogend persoon het tekort van de iu April gehouden internationale tuinbouw-tentoonstelling had aangezuiverd, ongegrond; bij den penning meester toch was daarvan niets bekend. De tuinbouw-tentoonstelling, die te Antwerpen bij gelegenheid der Ru bens-feesten was ontworpen, is zeer goed geslaagd. Ook uit het buitenland zijn vele inzendingen gedaan. De inzendingen uit Nederland hebben de navol gende bekrooningen verworven: Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden. 1' prijs, builen mededinging. -- De heer J. A. Willink W.Jzn.van Am sterdam, le prijs, voor eene verzameling Lycopodiaceen. De heer J. van Leeuwen, van Leiden, 2' prjjs, voor eene verzameling kasplanten met bont, gestreept en gekleurd blad. Dezelfde, 2' prijs, voor 20 Dracaena's. Dezelfde, 3' prijs, voor 10 Crolons. Dezelfde, 2' prjjs, voor 20 Cocus. -- Jac. Jurrissen en Zoon, van Naarden, 1' prijs, voor 3 Coniferen De zelfden, van Naarden, 2e prjjs, voor 12 Coniferen. A en G. Berlips, van Amsterdam, 1' prjjs, voor 20 Aucuba's. B. A. Zalme, van 's Gravenhage, 2' prjjs, voor 500 rozen in soorten. tl.Copijn, van Groenekan bij Utrecht, 1' prjjs, voor een ontwerp van een publiek park. Gebrs. F. en C. de Rid der, van Amsterdam, lc prijs, voor eene verzameling tuinmeubelen. -- II. Witte, te Leiden, 1prijs, voor eene verzameling boekwerken. Ken. zoöl. genootschap //Natnra Artis Magislra", te Amsterdam, 1'prijs, voor eene verzameling nuttige en schadelijke insecten. N. Redeker Bisdom, van Amsterdam, buiten mededinging, 2e prijs. Keuter en C°., van Amster dam, buiteu mededinging, 2' prjjs. Het stoomschip Conrad is op 18 Augus'us van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Voor het geregtshof te Amsterdam stond gisteren teregt Frans Leder, ontslagen constabel bij de kon. marine, beschuldigd van doodslag op den persoon van Wursch. Het stoomschip Prins van Oranje stoomde den 10ra Maart jl. in het Suez-kanaal op zijn reis van Java naar Nederland. Tus- schendeks speelden toenvolgens de verklaringen der getuigende beschul digde, de verslagene met nog twee andere personen kaart. De besch. ver loor en moest ƒ2.18 inzetten. Hjj beweerde echter dat dit bedrag 2 centen te hoog was en wilde dus niet betalen, hoewel al de aanwezigen hem on- geljjk gaven. Hij wierp de kaarten weg en wilde niet meer spelen. De verslagene noemde dit een kwajongensstreek. Besch. werd hierover gebelgd en daagde den verslagene daarover uit. Deze had echter geen lust om te vechten, doch toen Leder aanhield en hem een paar keer geduwd had, trok hij zijn hemd uit. en ving het gevecht aan. Spoedig lagen beiden op een kist, besch. echter onder. De kist kantelde en Wursch kwam toen onder te liggen, nadat hij onder het vallen zijn hoofd tegen den wand van het schip had gestooten. Ilcsch. gaf daarop eenige vuistslagen tegen den regterslaap van het hoofd van den verslagene en vroeg daarna of hrj nu ge noeg had. Leder stond toen op, Wursch bleef liggen en blies een oogen- blik later den laatsten adem uit. De besch., ontslagen uit de zeedienst, wegens feitelijke insubordinatie, erkende de uitdaging gedaan le hebben, beweerde slechts twee vuistslagen op het hoofd van Wursch te hebben toe- gebragt, en geen bedoeling gehad te hebben Wursch te dooden of letsel toe te brengen, en dat aan Wursch na de vechtparljj niet anders was waar te nemen dan een vrij groote gezwollen plek, blaauwachtig van kleur op de hoogte van regterslaap en oog, z. i. veroorzaakt door het vallen tegen dep wand van het schip. Volgens hem steunde Wursch met den regterslaap vag het hoofd daartegen, zoodat bet slaan op die zijde van het hoofd niet heeft kunnen plaats vinden. Vjjandschap bestond er niet tusschen besch. en ver* slagene. De aan boord zjjnde officier van gezondheid verklaarde met den scheepsdoctor het lijk van Wursch te hebben onderzocht, echter niet inwen dig, wijl daarvoor geene instrumenten aan boord waren; dat z. i. de kneu» zing uit haar aard toegebragt was met den vuist en daaruit een hersenschudding met doodelijken afloop ontstaan kan zijn. Het O M. achtte de schuld van besch. wettig en overtuigend bewezen; het toebrengen der slagen stond vast, waarop onmiddellijk de dood is gevolgd, bovendien was het niet aan nemelijk dat door den val van het kistje de dood zou zijn veroorzaakt. Op gronden van een en ander werd een tuchthuisstraf voor den tjjd van 15 jaren gerequireerd. De verdediger, mr. Kappeyne van de Coppello, trachtte aan te toonendat niet vast stond dat de dood was veroorzaakt door de vuistslagen en niet door den val van het kistje. Hij wees verder op ver schilpunten der getuigenissen en op het twijfelachtige der zaak. Pleiter concludeerde naar aanleiding daarvan tot vrijspraak. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam is een drietal opgemaakt in de vacature-Cramerbenoemd tot hoogleeraar te Groningen, welke vacature voortduurt door het achtereenvolgend bedanken van de predikanten Gewin te Abcoude, Knottnerus te 's Hage en Renier to Utrecht. Het drietal beslaat uit de hh.: dr. A. Kuyper, emeritus predikant te 's Gravenhage, E. A. Lasonder te Oldenbroek en J. H. Lütge te Neder» horst-den-Bcrg. Zatnrdag II. is een inwoner van het dorp Berkhout, de heer Homans, naar men aan de N. li. C. meldt, op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Na afloop der Iloornsche markt wilde hij zjjn veewagen naar huis brengen, om vervolgens met tilbury terug te komen, ten einde met zijne vrouw die in de stad w as geblevennaar de comedie te gaan. Naait» welijks de stad uitgereden zijnde, viel hjj van den wagen, waarschijnlijk ten gevolge van een ongelijkheid iu den straatweg. Hjj kwam met het hoofd op de steenen teregt en was onmiddellijk dood. -- Te Brakel is gisteren nacht een hevige brand uitgebroken op de bouw hoeve van G. Vervoorn, in den hooiberg. Zes huizen, bewoond door negen gezinnen, vier hooibergen en een schuur zijn afgebrand. Zaturdag II. is een werkman, te Arnhem woonachtig en werkzaam aan de spoorweglijn Arnhem Nijmegenonder de zandwagensgeraakt, met het ongelukkig gevolg dat zijne beide beenen en een arm verbrijzeld wer den. Kort daarop bezweek hij. De regtbank lc Leeuwarden heeft eeu 11 jarigen knaap uil Dokkum,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1