LEIiSCiE €01 RAM. 1877. ÜINGSDAG 21 AUGUSTUS. N°. 196. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pi ijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Jacob Fonteyn. vleeschhouwer alhier, om vergunning tot liet oprichten van eene slachterij iu zijn pakhuis in de Niirnbergerpoort aan de gedempte Koepoortsgracht; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 3', n September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhnis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY. Weth. K Burgemeester. Leiden, 20 Augustus 1877. E. KIST, Secretaris. BINiNENLANDSCIlK BEMGTlilN, LEIDEN, 20 Augustus. Hij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ41.00, 21.00, f 4.G0 en 2 25 en de laagste prijzen ƒ40.00, 20.50, ƒ4.20 cu ƒ2.10. - In den zangwedstrijd voor Nederlandsche afdeelingen, gisteren te Ant werpen bij gelegenheid van de Rubensfeesten gehouden, is verworven: de eerste prijs door de mannen-zangvereeniging Caecilia uil 'sGravenhage, directeur de heer llekking de tweede prijs door Breda's mannenkoor uit Breda, directeur de heer Uinlaud; de derde prijs door de liederlafel Zanglust, uit Amsterdam, directeur de lieer Robert; en de vierde prijs door de koninklijke liederlafel Kunst en Vriendschap, uit Amsterdam, directeur de heer Kwast. Al de deelnemende liederlafel» zongen het lied "Ter kermis", dat als een nommer voor verpligle uitvoering was vastgesteld. Men meldt uit Katwijk aan Zee; De haringvisscherij wordt alhier door 52 schuiten uitgeoefend, waarvan de twee laatsten Donderdag avond zijn vertrokken. Sedert den 3,Iin dezer zijn er geen aangekomende vangst is nog zeer schraal. Door een schuit zal de kantvisscherij uitgeoefend worden, welke bcsomde ƒ60 in 3 dagen, terwjjl door schuiten van Zand- voort en Egmond ook vcrsche visch tegen hoogen prijs wordt aangebragt. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op een persoon, volgens zjjn naamkaartje "J. Lovie Bruxelles", doch volgens inlichting Levie ge naamd, die zich als handelaar in lijnwaden indringt bjj Oostersche lamilicn, onder voorgeven dat hij door elders verblijvende Oostersche familien wordt aanbevolen, den handel in lijnwaden wil quitleren en uil dien hoofde de nog voorhanden goederen tot zeer lage prijzen aanbiedt. Koopt men van die goederen, dan wekt hij op nieuw den kooplust op voor andere linnens en wordt dientengevolge de koopsom hoog dan doel hij zich voor hel ver schuldigd bedrag eene acceptatie op 3—5 maanden afgeven. Na zijn ver trek heeft men bemerkt dal de gekochte goederen de voorgewende deugde lijkheid missen. -- Retnbranl's Anatomische les", meldt het Ilbl.hangt in het kon. ka binet van schilderijen weder op de oude plaats, na door den heer Hopman met liet beste gevolg te zijn verdoekt Een ieder, die vóór de moeijclijke bewerking de schilderij naauwkeurig in oogcnschouw heeft genomen, kan zich nu overtuigen, dat de schilferende plekjes geheel verdwenen zijn en het doek slechts ééne gladde, gelijke oppervlakte vertoont. De heer Hopman beeft zijne moeijelijke taak, die hij zeer ernstig opnam, op voortreffelijke wijze volbragl, en de heerlijke schilderij op het nieuwe doek is gelukkig voor de kunst en den roem onzer school behouden gebleven. Omtrent de handelingen van de synode der Ned. herv. kerk. meldt de Kerk. Ct. o. a. het volgende; Door den hoogleeraar Kuenen is namens de commissie van advies, voor de belijdcniszaak benoemd, een uitvoerig rap port uitgebragt. Naar het vroeger genomen besluit zal liet rapport worden gedrukt, om allereerst den leden der synode te dienen bij hare beraadsla gingen, en met de besluiten, die door haar in deze zullen genomen worden, zoo spoedig mogelijk onder de oogen der gemeente te worden gebragt. Het verzoek van gemeenteleden te Ahbenes om zelfstandig-verklaring van de gemeente aldaar, tot hiertoe met die te Kage vereenigd, kon niet in be handeling komen, zoolang niet door adressanten voldaan was aan de ver- pligting lot inzending van de noodige bescheiden, naar art. 5 van het syno daal reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten. De synode heelt niet kunnen treden in het tweeledig voorstel van de classicale vergadering van Amsterdam, om aan vacante gemeenten de bevoegdheid te geven tot het kiezen van hare eigene consulenten, en de kerkgebouwen te sluiten voor de prediking van leeraars, die eene andere rigting dan de gemeente zijn toegedaan. Voor de motieven van het alwijzend besluit op het eerste voorstel wordt verwezen naar het ten vorigen jare daartegen aangevoerde. De aanneming van het tweede kwam haar voor in strijd te zjjn met de bevoegdheid lot evangelieprediking voor de gemeente, aan allen toegekend, die in de Ned. herv. kerk als evangeliedienaren zijn toegelaten. Een voorstel van de classicale vergadering van Wijkom predikanten van de Christelijk-gereforniierde kerk, die aan de boogeschool te Kampen hun opleiding hebben genoten, beroepbaar te stellen, behoudens hunne onder werping aan ccn colloquium doctum, werd door de synode in handen ge steld van de commissie, benoemd ter zake van het hooger onderwijs en het kerkelijk examen. liet rapport omtrent het voorloopig aangenomen reglement op het hooger onderwijs, naar aanleiding van de daaromtrent gegeven consideratie», is door de daartoe benoemde commissie uitgebragt, en zal spoedig aan de orde van behandeling komen. Aan de N.R.C. wordt uit Nieuwediep gemeld; /'Oorlog op Urk! Eenige polderjongens hadden zich. gedurende de afwezigheid der visschers, onbetamelijk jegens de vrouwelijke bevolking van het eiland gedragen. Toeu de visschersvloot te Urk terugkwam, werd door de visschers revanche ge nomen waarbij het vrij ruw toegegaan schijnt te zijn. Men zegt hier dat waarschijnlijk een kanonneerboot naar het tooneel van den strijd gezonden zal worden." Uil Huizinge meldt men: Vrijdag middag ontlastte zich eene zware donderbui boven den Noordpolder. De bliksem sloeg in de boerenplaats van den beer T. Schattenberg en doodde twee werklieden, die met anderen daar eene schuilplaats hadden gezocht. De schuur raakte in brand, doelt men was de vlammen spoedig meester. Onder de gemeente Leens reed een persoon met een wagen, bespannen met twee paarden. Zoowel voerman als paarden werden door den bliksem getroffen. De paarden kwamen weder bij; doch de man was oogenblikkelijk dood. Donderdag avond II. begaf zich een metselaarsknechtwaarschijnlijk in beschonken toestandvan Voorst naar Zutphenden weg nemende over den dijk van den Oosterspoorweg. Hij schijnt in bewusteloozen toestand op de rails te zijn gevallen, want hij is door den laatsten treiu naar Zutphen overreden en gedood. In den nacht van 17 op 18 dezer is bij den kuiper Slegerman te De venter brand uitgebroken, die wegens den grooten voorraad hout zoodanig toenamdat weldra het geheele gebouw een prooi der vlammen werdter wijl het vuur inmiddels was overgeslagen op de belendende percelen, waar onder dal van den landbouwer Klunder, hetwelk mede in vlam geraakte en waarin ccn groote voorraad hooi en slroo geborgen was. De schade is aanzienlijk. Te Ilaalte sloeg Vrijdag 11. de bliksem in den molen van P. Ilooglugt. Er ontstond brand, die echter spoedig gebluscht werd. Het gangwerk heeft nog al geleden. De knecht is ligt verwond aan hoold en armen. Aan de kerkvoogdij, de diaconie en het burgerlijk armbestuur te Har- degarijp werd dezer dagen door den heer E. Huber te 'sGravenhage de som van 5000 uitgekeerd, aan iedere corporatie 1/3 gedeelte van dit bedrag, ter voldoening aan eene bepaling in het testament van mr. U. H. Wielinga Huber, die den heer E. lluber liet buitengoed «Bennemaslatc" legateerde, onder voorwaarde dat hij, indien dit buitengoed door hem werd algchro- ken of verkocht, aan genoemde instellingen bovengemelde som zou uitbetalen. Te Winschoten wordt een rijks-ambtenaar vervolgd, omdat hij op een nacht een sluiker in het veld betrappende en nadat deze de gesloken goederen had weggeworpen, toch op dezen had gescholen en hem had verwond. Het O. M. meende dat die daad zonder noodzakelijkheid was geschied. De rijks- advokaat trachtte aan te toonen, dat de beklaagde overeenkomstig wet en instructie had gehandeld. De eisch is 14 dagen celstraf, geldboete van 10.0 en in de kosten.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1