E. Vorsleher en L. \V. 11 Schreiner, van liel koloniaal werfdepóllot het dragen van de Duitschc Medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71en aan laatstgemelde tevens lot het dragen van het Pruissische Herinneringskruis voor het deel nemen aan den veld togt der Mainarmée in 1866en aan den Oost-Indischen ambtenaar G. 1. C. Wijnaendts, controleur der 2® kl. bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, tot het aannemen van het Gouden Kruis van Verdienste met de Kroonhem door den keizer van Oostenrijkkoning van Hongarije geschonken. Bij kon. besluit van 7 Aug. II. is mevrouw de douairière van der Ou- dermeulengeb. van Wickevoori Crommelinverheven in den Nederlandschen adel met den titel van baronesse. De 1* luit. G. J. IJssel de Schepper, van hel 4® reg. huzaren, is voor den lijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederl. Indië. Z K. H. prins Hendrik is gisteren avond van Amsterdam alhier aan gekomen. Z. M. de koning heeft heden ten zijnen paleize ter eere van prins Albert van Pruissen. die morgen de residentie verlaat, een diner gegeven, waaraan ook de prinsen Hendrik en Frederik deelnamen. H. K. 11. prinses Marianne heeft gisteren 'skonings ministers aan een diner vereenigd op haar buitenverblijf Rusthof bij Voorburg. Door hel geregtshof alhier is heden middag I'ieter Bol. uit Alkemade, wegens poging lot moord op zijne huisvrouwveroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. De gemeenteraadszitting van gisteren werd met zekere belangstelling tegemoet gezien, voor zoover bij het onderzoek der geloofsbrieven van de bij de herstemming gekozen raadsleden de aandacht zou worden gevestigd op het vreemde der omstandigheid dal bij de stemopneming de cijlers der stemopnemers niet alleen verschildendoch dat bij de hertelling der briefjes gansch andere getallen te voorschijn kwamen. Inderdaad was dit zeldzame geval aan hel onderzoekend oog van de com missie voor de geloofsbrieven, waarin de heer Polak Daniels, de betrokken stemopnemer, op zijn verzoek door den heer de Pinlo vervangen werd, niet ontsnaptwant had de commissie tegen de geloofsbrieven van de bij de periodike verkiezing herkozen leden, behoudens cene algemcene opmer king, geene bedenking, omtrent de heeren Witlert en Pape kon zij niet zeggen dal de stukken in volkomen orde waren. In haar rapport wees de rapporteur der commissie op hel bezwaar van den heer mr. Goemans Bor- gesius omtrent hel verschil in telling, vervolgens op het nieuwe resultaat van de herziening en is ook hare aandacht gevallen op de dubbele procla matie van de benoemden tot raadsleden, waaruit men zou kunnen afleiden dat de eene verklaring de andere te niet doet, want, zeide de rapporteur, indien reeds verklaard is dat de heeren Pape en Wittert raadsleden waren en het stembureau op nieuw gaat benoemen na de gemaakte aanmerking dan wordt teruggekomen op hetgeen eenmaal geschied is, waaruit dan de vraag zou kunnen ontstaan of de volgende verklaring van meer kracht is dan de eerste De commissie heeft zich echter niet verder in die quacslie verdiept cn bepaalde hare rol eenvoudig tot het indachtig maken van den raad op het gebeurde, waaruit voor haar de vraag voortvloeide ol in het geconstateerde iels gelegen was dat de nietigheid der verkiezing mede brengt. Dat laatste meent de commissie niet. Wel erkent zij dat er een maal, wclligt twee malen, verkeerd geteld is, maar naar hare meening be staat er geene mogelijkheid te constateren, welke van die twee tellingen de meeste waarschijnlijkheid van juistheid heeft. Vermits nu legen de opne ming der briefjes noch door een der kiezers, noch bij den raad bezwaren zijn ingebragt en bij gebrek aan eenige bepaling de nietigheid onmogelijk zou kunnen worden ingeroepen, adviseerde zij tol de toelating der benoemden. Met eenparigheid van stemmen heeft de raad zich, zonder eenige discus sie. bij dit gevoelen nedergelegd. Het in deze vergadering behandelde voorstel om den directeur van hel koninklijk Nederlandsch Cirque, den heer Oscar Carré, gedurende de maan den November en December tegen betaling vergunning te verleenen tot het plaatsen van zijn tent tot het geven van voorstellingen, ontmoette bij eenige leden bezwaar. De heeren Vaillant en Mock opperden bedenking tegen het plaatsen van tenten builen kermistijd, terwijl de heer de Vries in de con currentie van deze onderneming met den schouwburg geene voordeden voor de gemeente zag. De ontsiering van het Plein woog bij hem ook als een bezwaar, dat de overgroole meerderheid van den raad niet scheen te deelen blijkens den ongenoegzamen steun van zijn voorstel om burg. en welh. uil te noodigen naar eene andere plaats om te zien. Voor den heer Soury leverde het toestaan van hel verzoek uit ern oogpunt van mensehelijkheid en beschaving bezwaar op. Met 17 tegen 11 stemmen werd echter tot den afstand van het terrein besloten. Onder de ingekomen stukken w as eene subsidie-aanvrage van ƒ200 ten behoeve van het muziekcorps der dd. schutterij alhier voor deelneming aan den Uirechtschen muziekwedslrijd en een verzoek van den legenwoordigen pachter der buffetten en restauratie van het badhuis te Schevcningen om eene schadevergoeding van ƒ300 wegens hel gemis van muziekuitvoeringen op het terras tijdens de sluiting der publieke vermakelijkheden gedurende eenigen tijd na het ourlijden van II. M. de koningin. Burg. en welh. alhier hebben aan den gemeenteraad een gunstig prae- advies uilgebragt op het verzoek van de tramw ay-maatschappij tot het leggen van dubbel spaor langs den Scheveningschen weg en het nemen van cene proef met eene stoommachine als beweegkracht langs dien weg. Met betrekking tot de concessie aanvraag voor twee nieuwe lijnen in de westelijke wijken blijven burg. en welh. bij luinnc bezwaren voortgesproten uit vrees voor onveiligheid van het verkeer, volharden. Op Donderdag 30 dezer zal in hel lokaal Diligentia alhier eene alge- meene vergadering gehouden worden van de plaatseljjke afdeelingen van hel anti-dienstvervangingsbond. BUITEiM,AM)SCHG BEKIGTEN. 85K®EL,Aaf®. LONDEN. 14 AHgustus. Bij de sluiting van het parlement is namens de koningin eene redt uitgesproken, waarin het volgende voorkwam: «De betrekkingen met di buitenlandsche mogendheden zijn vriendschappelijk; de prgingendoor dt regering aangewend om den vrede te behoudenzijn ongelukkig vergeefse! geweest. Toen de oorlog uilbrak, heeft de regering verklaard, dat Enge. land onzijdig blijven zou zoolang zijne belangen geen gevaar liepen. Aai de Russische regering zijn de omvang en de aard dier belangen duidelijk it kennen gegeven en zij heeft in haar antwoord cene vriendschappelijke ge. zindheid aan den dag gelegd. De Britschc regering zal niet nalatenbetere pogingen tot herstel van den vrede aan te wenden, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, op voorwaarden, die bestaanbaar zijn met de eer der oorlogvoerende partijen en de veiligheid en het welzijn van de andere staten. Zoo gedurende den oorlog de regten van Engeland worden aangetast of bedreigd, zou de regering met vertrouwen op de hulp van hel parlement rekenen om ze te handhaven. Te New-York is de tijding ontvangen dat dt stoomboot Eton van de «Pacific Steam Navigation Company" den 15d,° Julij 70 mijlen ten noorden van Valparaiso gestrand is. Men schat dat er 160 personen aan boord waren; 43 hunner hebben drie dagen later de kust bereikt. Twintig andere hadden zich op een rots gered en de Engelsche oorlogsstoomboot dmetkyt ging uit om hen te reddendoch het slechte weer maakte de redding on mogelijk. Vreeselijk is de ellende geweest, die de schipbreukelingen hebben ondergaan. Bijna alle wierpen zich in zee om aan hun onduldbaar lyden een einde te makenslechts drie personen zijn in het leven gebleven. De Baltimore- en Ohio-spoorwegmaatschappij heeft aan den secretarisvai oorlog eene rekening ingeleverd voor het vervoer van troepen, welke troe pen echter gediend hebben om bij het jongste spoorweg-tumult de bedoelde lijn te beschermen. Volgens lijdingen uit Galveston, Ie New-York ontvangen, is de ge vangenis van Rio-Grande overweldigd door Mexicaansche vrijbuitersdiedei regler en bewaarder doodschotentwee gevangenen bevrijddenover de ri vier terugtrokken en aan de vervolging zijn ontsnapt. F it A N K K IJ Si. De Moniteur deelt het volgende mede: Wij zijn gemagligd op bil artikel van den Figaro te antwoorden: 1". De quaestie van den staat van beleg is nooit in den ministerraad Ier sprake gekomen. 2". Nooit is erii het kabinet verschil van meening over eenige aangelegenheid ontstaan. 3' Noch Duitschland, noch een andere mogendheid heeft verloogen in het mid den gebragt ter zake van de Broglie's benoeming tot president van dn ministerraad. 4°. Mac Malton is vast besloten hel ministerie in zijn geheel te behouden totdat de verkiezingen zullen plaats hebben. 5U. Het artikel van den Figarodat op niet den minsten grond rust, drukt slechts zijn persoonlijke meening uit, die niet moeijelijk te doorgronden is. Doch nul het oog op de wapens, die de tegenstanders aan hel artikel onllcenen.it hetgeen de Figaro geschreven heeft, te betreuren. -- De Rappel zegt, dat reeds omiient 236 kiesdistricten, in 41 deparli- menlen, de officiële candidatenlijst is vastgesteld, dal daarvan 149 aai Bonaparlisten zijn toegedacht en dat de overige niet eens allen aan dt koningsgezinden zullen komen, aangezien in sommige groole steden den republikeinen onbetwist hel veld geruimd is. De oud-afgevaardigde Ordinaire, die wegens opliglerij veroordeeld ei van de lijst der 363 republikeinsche leden geschrapt werd. verdedigt zicli in Figaro en doel daar zijn best om Gainbetta op alle wijzen verdacht It maken. Gambella was vroeger doodarm, zegt hij: nu verteert hij 100,000fr. per jaar en bezit een der fraaiste hotels van Parijs. Hoe is hij aan dal geld gekomen? De heer de Cassagnac, die zich in de quaestie mengt, is niel verlegen met het antwoord op deze vraag. Hij wijst op liet leger van Bour- baki, dal men in de sneeuw aan zijn lot overliet: aan den roof door Gari baldi in Bourgogne verzameld, aan de wijze waarop het vernederende Frankrijk geplunderd werd; in een woord hij beschnldinl Gambetta van ziek schatten verzameld te hebben ten kosie van de ellende van zijn vaderland. Het artikel eindigt met een paar scherpe zinsneden, waarin de Cassagnac zegt dat de republikeinen een haat tegen de gendarmerie koesteren, waar aan de staatkunde geheel vreemd is. De maire te Cherbourg heeft officieel aan den gemeenteraad medege deeld dat Mac Mahon die stad zal komen bezoeken. Een der leden stelde toen voor, eene som van 10000 fr. goed te keuren om den maarschalk fees telijk te ontvangen. Dit voorstel is met 17 stemmen legen 4 verworpen, op grond dat de begrooting van 1877 geen verdere uitgaven toelaat. He maire had intnsschen verklaard, dat er voor onvoorziene uilgaven nog een bedrag van ruim 8000 Tr. beschikbaar was. De heer Thiers is te Dieppe voortdurend hel voorwerp van de warmste beluigingen van belangstelling. Een groot aantal republikeinsche raden en maires uit den omtrek hebnen van hun aankomst aldaar kennis gegeven. Men koestert het voornemen een particuliere bijeenkomst te organiseren en rekent er op, dat de heer Thiers daarin het woord zal voeren. De Académie frangaise heeft besloten in 1881 voor het eerst den prijs toe te kennen, geslicht door mevr. hotta van New-York. Deze dame heeft aan de academie 20000 fr. ten geschenke gegeven, waaruit elke vijf jaar een prijs zal worden uitgekeerd voor het een of ander werk of de een if andere daad, strekkende tot verbeiering van den maatschappclijken toestand der vrouw. Mevr. Botta heeft gemelde som op zeer eigenaardige wijze bijeengekregen. Met veel moeite cn met opoffering van veel tijd wist zij in een album een groote collectie autografen, portretten en teekeningen te ver zamelen van beroemde mannen in en buiten Amerika. Deze verzameling

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2