BUlTENLAiNDSCilG BEBIGTEiN. Te Grave is Zaturdag bij een hevig onweder de bliksem geslagen in een groote schuur, staande in de nabijheid van het woonhuis van en toe- behoorende aan de wed. Vos te Overasselt. Ongeveer 15000 bossen rogge en 20000 pond hooibenevens het geheele gebouwwerden eene prooi der vlammen. Het gebouw en de voorraad rogge en hooi waren verzekerd. Te Tilburg zijn Zaturdag nacht vier woningen en een pakhuis, belen dende aan hel huis van den wethouder Kerslens, met schier al de zich daarin bevindende meubelen in de asch gelegd. Aan de hulp van de brand spuiten en wel bijzonder aan die der staatsspoorwegen is hel toe te schrij ven. dat de achter de woningen slaande schuren zijn bewaard gebleven. Bij testamentaire beschikking is door wijlen mej. G. J. E. Lavaleije, overleden te Maastricht, aldaar vermaakt: aan het R. K. weeshuis 2500, het armenhuis /2500, St. Vincentius ƒ1500, St. Joseph ƒ1500 en het con- ventje van oude vrouwen ƒ1000. Het flbl. bevat een schrijven van dr. A. W. de Klerck, teAmsterdem, waarin deze, na eenige opmerkingen betreflende den Colorado-kever, de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden vestigt op een veel grooter gevaar dan dat van den Colorado-kever, waarmede wij uit de Unie worden bedreigd. Wanneer men door de prairiën reist, ziet men soms een ver uitgestrekte wolk zich aan den horizon verhellen, die tegen den middag de zon als het ware verduistert. 0e geheele hemel, voor zoover de zon haar licht kan doen doorschemeren, schijnt voortdurend van kleur te veranderen, van blaauw tot zilver wit, aschgraauw en loodkleur, naarmate van de dikte der wolken. Indien het zacht weder is verneemt men daarbij een vreeselijk gegons. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door milliarden sprinkhanen, die zich bij dikke massa's van 500 tot 1000 voet hoog tot zelfs duizend voelen boven den hoogstelt bergtop verhellen, en uilgaan op een gemeen- schappelijken rooftogt. Bij het krieken van den dag zetten zij zich in be weging en zwerven voort tot laat in den namiddag, tenzij een regenhui opkome, als wanneer zij zich plotseling perpendiculair doen neêrvallen. Wee hem, op wiens akker zij op hun togt uitrusten of tegen den avond nederda len. Onmiddellijk vertoont zich daar een allertreurigst schouwspel. Het gras is in eenige minuten als hel ware afgesneden tot een duim van den grond, op de graanvelden is niets meer tc vinden dan korte stoppels. De sprinkhanen zijn vreeselijke verw oesters. Niet alleen dat zij den oogst ver nielen, zelfs verslinden zij zadelriemen, lederen zakken, kleederen enz. Prof. Hind (Red. Rirer Exploring Expedition) zegt, dat tien minuten voor hen voldoende waren om drie paar wollen broeken te verslinden, die op het gras waren blijven liggen. Deze vijand is ongetwijfeld meer Ie vreezen dan de Colorado-kever, die in de staten waarin hij het meest voorkomt dc prijzen der aardappelen nog niet heeft kunnen doen stijgen. Zoo algemeen is echter de belangstelling in de verspreiding van de sprinkhanen in de Vrreenigde Staten, dat er in het voorjaar en in den zomer naauwelijks een blad verschijnt, dat geen berigten over de «grasshoppers" en hunne voortplanting bevat. Tot nog toe kwam de sprinkhaan, even als de Colorado-kever, het meest in de westelijke staten voor, doch dezer dagen behelzen de Noord-Ameri- kaansche bladen het berigt, dat ook groote massa's sprinkhanen zich aan de oostkustin New-Jersey en New-York beginnen te vertoonen. Het ge vaar dat dit insect (vooral door grof nieuw mandewerk) naar Europa wordt overgebragt, is zeer groot. Het wijfje legt namelijk de eijeren (gewoonlijk legt zij er in het geheel ongeveer 500) in den doorboorden bast van wilgen en andere takken, en eerst na 6 weken komen zij uit. 's GRAVENHAGE 14 Augustus. Door 1. M. zijn benoemd: tol raadsheer in het geregtshof te Amster dam de heer m'. M. J. van Lennep, thans officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Amsterdamtot regter-plaaisvervanger in de arrond.-regtbank te Amsterdam de heer m'. J. L. de Ledo Laguna, advocaat aldaar; tot griffier bij het kantongeregt te Goes de heer mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, thans griffier bij het kantongeregt te Woerden: en lot commis saris van policic te Groningen de heer J. C. Wichers, thans in die betrek king te Leeuwarden. Aan den heer E. J. Gelderman is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Zuidhorn. Z. M. de koning is heden ochtend ongeveer 9 ure met een extra-trein uit Parijs, via Rotterdam, per Holl. spoor in dc residentie teruggekeerd. Aan het station werd Z. M. namens Z. K. II. prins Alexander verwelkomd door zijnen adjudant kapitein Beijerman, terwijl Z. M. voorts bij tlD. aan komst begroet werd door den heer Fockcommissaris in deze provincie, den burgemeester, den militairen gouverneur, generaal van Toll, zoomede door graaf van der Duynvoorzitter van de kon. vcreeniging van gepen sioneerde officieren, voor welk ligcliaani Z. M. nog dezer dagen een blijk zijner sympathie had gegeven. Eene talrijke schare bevond zich in en bui ten het station. Z. M. zal, naar men verneemt, tot het begin van October te dezer slede verblijf houden. Z M. de koning is heden middag in een open calèche naar Schevcnin- gen gereden en heeft een bezoek gebragt aan prins Albert van Prnissen op het badhuis. Twee nachtwakers hebben in den vcrloopen nacht een manspersoon gtvat, die, door middel van inbraak, een in aanbouw zijnd pand in den omtrek van de Veenlaan was binnengedrongen en verschillende gereedschap pen van de werklieden had medegevoerd. Woensdag jl hebben een logger en een bomschuitbeiden op de haring vangst uit, elkander aan de Schotsche kust gepraaid. Daartoe zette de logger een boot uitwaarin drie personen van dc bemanning en even zoo- velen van de bomschuit (toebehoorende aan den reeder T. de Jager Gz), plaats namen. Een stortzee sloeg plotseling hel bootje omde zes personen geraakten allen Ie water. Twee hunner werden nog levend opgeviscln en aan boord van den logger opgenomen. Twee anderen werden levenloos op gehaald en de twee laatsten verdwenen spoorloos in de diepte. De logger die dal treurig berigt aanbragt, is te V'laardingen binnengeloopen. Twee lijkenzijnde van Tennis dc Bruinstuurman op den logger en Cornelis Mos, stuurman der bomschuit zijn gevonden; van de beide anderen, zijnde Arie Spaans, visscher der bomschuit en de andere (naam onbekend) visscher van den logger, heeft men nog niets vernomen Teunis de Bruin laat eene weduwe met acht kinderen na. BELGIË. Het hof van appel heeft een beslissing genomen in de zaak Langrand Dumonceau en gelastdal de volgende personen voor het hof van assise; zullen teregl staan wegens valschheid in geschrifte, verduistering van geil en misbruik van vertrouwen: Dedecker, ond-minister van binnenlandsclit zaken; graaf Liedekerke Beaufort, lid der kamer vau afgevaardigden; gras! du Val de Beaulieu; de pauselijke graaf Langrand Dumonceau; Nothomb, oud-minister van justitie en lid der kamer; Crabbe, oud-makelaar in efTec- ten en Coumont, bankier. De acte van beschuldiging beval ougeveer 9000# stukken. Op 31 Juli) overleed te llusseignies een grondeigenaar-landbouwer, ge. naamd Napoleon Demarlière; hij was bijna plotseling overleden, ten gevolge van hevige pijnen in de ingewanden, vergezeld van brakingen. Die onver- wachle dood had argwaan verwekt; men fluisterde het woord vergifiigin; en men beschuldigde de weduwe Duvivier, dochter van den overledene, haren vader door vergif te hebben gedood. De procureur des konings, vas het gerucht ouderrigt, begaf zich den volgenden dag, vergezeld door tw« gendarmen en twee geneesheeren, naar het dorp. Men ging over lot de lijkschouwing en de ingewanden van den overledene werden naar Bergti overgebragt om ontleed te worden. Dit gebeurde op 2 Augustus, 's Anderen daags had er een gereglelijk onderzoek plaats, waarna de procureur de konings een hevel tol inhechtenisneming uitvaardigde tegen de wedutti Duvivier. Den dag daarna greep er een nieuw gereglelijk onderzoek plaats en weldra rees bij het parket het vermoeden dat de beschuldigde niet vreemd was aan den vreemdsoorligen dood van den broeder der betichte, die twee maanden geleden schielijk was overledenvan den dood van ham man, die tien maanden tc voren was gestorven, en van dien van harei oom, een rijk ongehuwd man, die twee jaren geleden plotseling stierf. Ik lijken dier drie personen zijn nu mede opgegraven en worden onderzocht. ENG ELAN». LONDEN. 13 Augustus. De lord-luitenant van Ierland heeft volkomen kwijtschelding van straf toegezegd aan dengene, behalve den man, die het geweer afvuurde, die det moordenaar kan aanwijzen of doen ontdekkendoor wien eenigen tijd ge leden de heer Young, een grondbezitter te Castlerea, op zijn eigen god werd doorschoten. De bedoelde overheidspersoon is tot dezen slap overge gaan nadat vruchteloos eene belooning was uitgeloofd van 1500 e. FRAMKRUH. De president der republiek heeft een bezoek gebragt aan het llótel- Dieuhet nieuw verbouwd hospitaal. Hij was vergezeld van den heer Dn- rangel, directeur van het departementaal en gemeentelijk bestuur, die det minister van binnenl. zaken, welke afwezig is, vertegenwoordigde, en ver der van dc generaals markies d'Abzac en Brove. De president werd bij zijl komst opgewacht door den prefect van de Seine en den prelect van policie, den lieer de Ncrveauxdirecteur van openbaren bijstanden den directeur van het Hótel-Dicu De doctoren en de chefs van dienst werden door den heer de Nerveaux aan den president voorgesteld. Daarna heeft dc president al de ziekenzalen en de verschillende inrigtingen van het Hötel-üieu bezigtigd, De Bonapartisten trachten, gelijk reeds gemeld is, den maarschalk- president aan het verstand te brengen dat hij den hertog de Broglie moet loslaten, om alleen den heer de Fourtou vrij spel te laten, maar, blijken; de Gaulois. zouden zij, bijaldien zij daarin hun zin kregen, nog niet geheel te vrede zijn gesteld. Dat blad zegt: De regering van 16 Mei zal het even- wigt en de vrijheid van handelen niet terugkrijgen, alleen door van de Broglie te scheidenmaar eerst dan wanneer het zich vastberaden vrijmaakt van «tine inspiration occulte", die noch legitimistischnoch Orlcanistisclt, noch Bonapartistischnoch republikeinsch is en die slechts verwarringen de nederlaag berokkenen kan. Waarschijnlijk bedoelt het blad hiermede ultramontaanschen invloed. De Rep. Franc, meldt dat het httis van den heer Thiers bespied wordt door de policie, om te welen te komen, wie er in- en uitgaat. Het blad heeft inzage gekregen van een geheim rapport, dat de bespieders aan hun nen chef hadden gezonden. Hel luidt aldus: «IX Arrondissement van Pa rijs. Wijk Saint-Georges (waar het huis van den Thiers gelegen is). Letter A. Ik heb de eer aan den heer.... te berigten, dat van lieden avond negen ure tol middernacht vier personen ten huize van den lieer Thiers gekomen zijn; als de heer G.vice-president van het geregtshol tcen drie on bekenden. Niets bijzonders te signaleren." De bibliotheek van het spoorwegstation te Dijon, een der belangrijkste van hel spoorwegnet, is op bevel van den prefect gesloten. Men moet den vertegenwoordiger van het huis Hachette verweten hebben, dal hij geen voldoende hoeveelheid bladen, aan de belangen van de zedelijke orde ge wijd, had uitgestald. -- De lieer Krantz, commissaris-generaal voor de wereld-tentoonstelling, heeft aan den minister van onderwijs en fraaije kunsten een rapport doen toekomen, waarin hij een som aanvraagt van 250,000 fr. voor een mu zikaal concours en zangwedslrijd ter gelegenheid van de tentoonstelling. Wat de compositien aangaat, die naar den prijs zullen kunnen dingen, deze moeten sedert de vorige tenlooonstelliug, die in 1867 gehouden is, vervaar digd zijn. De minister heeft zijne goedkeuring aan het rapport geschonken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2