PER TELEGRAAF. hoofdzaak locli bekend worden. Immers, anderen dan de regters waren niet tot geheimhouding verpligt. Venditti's verklaringen waren minder stel lig dan die van Tamhurlani. Deze deelde uitvoerige bijzonderheden mede. Het verhoor van beide getuigen heeft niet minder dan 7 uren geduurd. -- Aan den heer Tajani, advocaat van de gravin Lambertini, is op last van den minister van justitie medegedeeld, dat de Paus in een eigenhandi- gen brief koning Victor Emanuel heeft verzocht, om de verdere behandeling van het geding-Antonelli te slaken. De koning heeft geantwoord, dat hij daartoe geen magt had. De Italië meldt het volgende: Eerst dezer dagen is men kunnen over gaan tot het opmaken van een naauwkeurigen staat der sommenwelke aan liet Valicaan zijn toegezonden bij het bisschops-jttbilaeum van Pius IX. Naar mate het geld werd ontvangenwerd het nedergelegd in eenc bijzondere kas, in een der vertrekken van kardinaal Simconi geplaatst. Erwerdnaauw- keurig aanteekening gehouden van de ingekomen geldenzonder daarvan echter eiken dag eene nota op te maken. Eerst nadat de stroom van bede vaartgangers was afgeloopen, deed kardinaal Simeoni een rekening opmaken, waaruit bleek, dat de ontvangen giften in het geheel 16,476,381 fr. bedroegen. Hiervan zijn 9,190.000 fr. in goud; het overige is in papier. Pius IX heeft bepaald, dat deze som als volgt zal verdeeld worden: 1°. Vier millioen aan de kas van den H. Stoel; 2°. vier millioen aan het londs van tegenwoordige en voormalige beambten, voormalige militairen en hunne familiën, die den Paus trouw zijn gebleven; 3°. vier millioen tot verbetering en verfraaijing van kerkgebouwen, werken van erkend nut en aanmoediging van kunst en nijverheid; 4'. de overblijvende 4,476.381 fr. zullen bij wijze van sutisidie geschonken worden aan instellingen van weldadigheidzooals hospitalen bedclaarsgesticliten enz. Bovendien zal daaruit hulp worden verstrekt aan geestelijken, monniken, nooddruftige parochiën, enz. Eil'lT8CllLAN». Volgens de rijks-muntwet is het maximum van het aau te munten nieuwe zilvergeld op 10 mark per hoold der bevolking vastgesteld en mag het nikkel- en kopergeld niet meer dan 2% maal het bevolkingscijfer be dragen. Voor het zilvergeld was dat maximum den 28slen Julij bijna be reikt; er was toen aan stukken van vijf, twee en één mark en van 50 en 20 penningen voor 406,555,497 mark aangemunten daar de bevolking des rijks ruim 42,750,000 zielen bedraagt, ontbreekt er nog slechts 20 millioen mark. Daarom wordt van zilvergeld niets meer dan 50 penningstukken geslagen. Daar er nog steeds voor milliocnen aan thalers en stukken van 5 groschen (gelijk y2 mark of 50 penningen) in omloop zijn bedraagt het zilvergeld in Duitschland thans feitelijk veel meer dan lOmaal het bevol kingscijfer. Van nikkel- en kopergeld is ongeveer voor 45 millioen mark geslagen, maar ook hier houdt men voorloopig met verdere aanmunting op, omdat de vele klagten over den overvloed van klein geld reden geven om te vermoeden dat het in de wet aangegeven maximum veel te hoog is. Dezer dagen is Ie Berlijn een proef genomen met een stoomspoorwagen gebouwd naar het stelsel van Rowanvoor het vervoer op de openbare straat. De locomotief werkt zonder eenig gedruisch en stuwt den stoom niet uit, want deze wordt, na afgekoeld te zijn, op nieuw gebruikt. De locomotief vormt tevens een gedeelte van een wagen, die tot het personen vervoer wordt gebezigd en andere wagens voorttrekt. Men heeft een weg bereden, met het nieuwe voertuig, welke een stijging heeft van 1:200 en met een snelheid van 4 mijlen in een uur; in dit gelijk in andere opzigten voldeed de proefneming volkomen aan de verwachting. ItlTbLAND. Oil St. Petersburg wordt gemeld dat 48000 man versterkingstroepen reeds per spoor naar hel oorlogstooneel onderweg zijn Over tien dagen zat de garde volgen, namelijk 8000 man cavalerie en 56000 man voetvlok. In het geheel zullen 250 kanonnen naar hel oorlogstooneel gezonden worden. De landweer, 185.000 man sterk, zal de garnizoensplaatsen betrekken. Alleen uitgelezen regimenten'zullen naar Bulgarije gaan. In de omstreken van St. Petersburg zijn veie tenten opgeslagen. Naar men verzekert zal de regering het regt op den tabak van 4 roebels 40 kop. op 14 roebels brengen en de belasting op de piano's tot op 100 roebels verhoogen. T H R si IJ E. Volgens den correspondent van het Londensche Daihj Netos bepalen de Russen zich nog bij het d. fensive. Zij wachten de aankomst af van een deel der uit Rusland gezonden versterkingenvooraleer zij tot den aanval overgaan. Plewna moet vallen, zegt hij o. a.en aan Osman- pacha moet een beslissende nederlaag worden toegebragt. Op het oogen- blik kan hij slechts zorgvuldig geobserveerd worden, om te voorkomen dat hij verder voortdringt. De bedoelde versterkingen komen langzamerhand opzetten. De tweede brug over den Donau, een halve mijl van die bij Sistowa verwijderd, is ge reed, en naar gelang de treinen met troepen aankomen, zal dagelijks eene brigade over deze bruggen den Donau overtrekken. In het geheel zullen 7 divisies, die thans reeds deels door Rumenie trekken en deels in Rusland in aantogl zijn, zich bij het hoofdleger in Bulgarije aansluiten. Deze di visies, welke deelen uitmaken van verschillende legercorpsen, zijn o. a. zaamgesteld uit troepen van Zimmermann's leger in de Drobrudscha (2 regi menten infanterie met artillerie), van het 7' en 10' legercorps, die in en rondom Odessa en in de Krim staan, en van andere legercorpsen uit het binnenland van Rusland. Verschillende beriglgevers komen daarin overeen, dat er in het Rus sische leger vele zieken zijn. Dit verschijnsel is in sommige corpsen aan ongeregelde voeding, in andere aan te groote vermoeijenissen door langdu rige marschen en bovenal aan de hitte toe te schrijven; maar de voornaamste oorzaak is de verwaarloozing van alle gezondheidsvoorzorgen. Vooral in de Bubrudscha moet het aanial zieken zeer groot zijn. Aldaar beerschen moe raskoortsen en dysenterie, en dagelijks worden ongeveer 100 zieken naar de hospitalen te Czernavoda getransporteerd. Volgens een officieel berigt hebben de Montegrijnen op nieuw Kolechine aangevallendoch werden zij na levendigen tegenstand teruggeworpen. - OOST-INDIG. BATAVIA. 30 Junij. Het Alg. D'j!. meldt: De Bataviasche bankroetier, wiens uitlevering uit Singapore zoovele technische bezwaren ontmoette, is heden hier aange- bragt. Hebben wij de quaestie goed begrepen, zoo is er geen tractaat waarop onze regering zich beroepen kanom uitlevering uit de Straits- Settlements te verkrijgen. Deze onzekerheid in de wetgeving en de her haalde afwezigheid van den "Chief Justice" hebben vertraging in de uitleve ring te weeg gebragt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot hoofdonderw.aan de op te rigten openb. lagere school te Koedoes, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Tjilaljap 11. J. Zuiderhoek; aan de openb. lagere school te Tjilal- jap, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Maros (Celebes) H. B. II. Horsker; aan de openb. lagere schooi te Maros, de hulponderw. aan de openb. lagere school te Japara J. 11. Damman; lot lln hulponderw. aan de openb. lagere school Ie Buitenzorg, de 3e hulponderw. aan die school G. Brinks; tot 2e0 commies bij het depart, der burg. openb. werken A. Kay- ser; tot 3C° hulponderw. aan de openb. lagere school te Buitenzorg, B. J. Stofberg, thans hulponderw. aan de openb. lagere school te Magelang; tot len klerk op het adsist.-rcsid.-kantoor te Sedaijoe, J. W. Niepce, gew. klerk. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapt. der inf. J. G. Jansen; aan den 1"> luit. der inf. II. F. Meijer. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbragten diensttijd, de dirig. officier van gezondh. le kl P. A. Bol; de majoor der artillerie op non-activiteit YV. A. van Son; de burg. schrijver 5« kl bij de mil. administr. J. C. F. Dieudonné. PARIJS, 12 Augustus. De Francais logenstraft het herigt van de Indép. Beige, volgens hetwelk Mac Mah'on geneigd zou zijn tot de republikeinen te naderen. PARIJS, 13 Augustus. In een officieuse nota wordt verklaard, dat de geruchten betreffende oneenigheid in het kabinet en verschil van gevoelen tusschen den voorzitter van den ministerraad en den minister van binnen- landsche zaken ongegrond zijn. ATHENE, 11 Augustus. Van hier trekken bij voortduring troepen naar de grenzen. Zij zijn vol geestdrift en worden hij hun vertrek door de be volking met bloemen bestrooid. De koning zal bij Lamia de troepen inspec teren. De bijeenroeping van de reserve 2e kl. is op handen. Op Candia heeft zich een groot aantal muitelingen bij Rethymno verzameld. De Turken hebben zich teruggetrokken. Candia wordt door het Turksche eskader streng geblokkeerd. ATHENE, 12 Augustus. Een talrijke volksmenigte is door de stad ge trokken cn riep: leve de oorlog! Zij bleef slaan voor het balkon van kolonel Coroneo en voor het hotel van Komunduros. Men zegt dat de tijd van han delen nabij is. KONSTANTINOPEL10 Augustus. De volgende officiële dépêche, dd. 7 Augustus, is ontvangen van Ismall-Hakki: «Na Masson Guedik hebben de Turken Yaiila bezet, op drie uren van de grens van Anatolië. De Russen legeren le Kutchukedirnadrie uur verder westwaarts, met het doel om de Turken uit hunne stellingen te verdrijven." KONSTANTINOPEL. 12 Augustus. De Russen hebben den bergpas van Ilainboghoz ontruimd. BAGCSA, 10 Augustus IndBeige). De Turken hebben de opstandelin gen onder Despotovich geslagen en Walok ingenomen. Bij het vervolgen van den vijand hebben de Turken het Oostenrijksch grondgebied geschonden. Tot dusver zijn aan den kant der insurgenten 450 man gesneuveld. Despo tovich, wiens troepen zijn uiteengejaagd, heeft zich te Gracatz gevangen gegeven. SCHUMLA, 11 Augustus. Twee duizend Russen hebben Vaillak, bij Os- man-Bazar, aangevallen, doch zijn afgeslagen. De Russen rukken voor waarts tusschen llasgrad en Schumla. ERZERUM, 11 Augustus. Ismail-pacha bevindt zich op Russisch grond gebied, le Zagagianzes mijlen van de grens. Generaal TergukasofT is naar Rutzukagdri teruggetrokken en heeft op zijnen togt twee dorpen in de asch gelegd. In de laatste schermutseling hebben de Turksche ongeregelde troepen 2000 schapen en 140 paarden bij Djiliil Kedik buit gemaakt. WASHINGTON, 12 Augustus. Generaal Gebben heeft den 9I(° een woe dend gevecht gehad met de Indianen, nabij Helena-Montana. Ongeveer 100 man sneuvelden ol werden gek wel sl. Onder de gewonden bevindt zich de generaal. De Indianen waren tot den aflogt genoodzaakt. NEW-YORK, 12 Augustus. De stoomboot Stenvan de Pacific stoomboot maatschappij is den 15ll,n Julij op 70 mijlen ten noorden van Valparaiso vergaan. Honderd menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. Burgerlijke Slatib. ONDERTROUWD: W. C. Mulder, jm. 27 j. enE. H. van Driel, jd. 21 j. - P. A. Sonders, jm. 28 j. en M. T. Wolterbeek, jd 24 j. T. van Aerde, jm. 34 j. en T. 11. A. Root, jd. 25 j. - A. Wiggers.jm. 26 j. en M. Peyster, jd. 22 j. J. W. Ouwerkerk, wede 29 j. en 11. A. Mirande, jd. 34 j. S. E. Beyl, jm. 28 j. en A. A. Gort. jd. 28 j. - D. de Winter, jm. 24 j. en N. van der Wegen, jd. 29 j. G. Smiltenaar. jm. 26 j. en J. H Paauw, jd. 25 j. W. van den Berg, jm. 28 j. en G. de Paauw, ,)d. 29 j. - - W. Nieboer, jm. 27 j. en M. J. Oudejans. jd. 25 j. P. Blansjaar, jm. 34 j. en C. Reilsma, jd. 27 j. J. A. van Beek, jm. 28 j. en M. J. van Leeuwen, jd. 24 j. G. Bredius jm. 24 j. en J. Stel, jd. 21 j. W. B. van Kuyk, jm. 27 j. en J. II. Boerop, jd. 30 j. Gehouden Vcrkooping van onroerende goed :ren in liet Heercn-Logcmenl aan den Burg, Zalurdag 11 Augustus. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Heerenhuis met Tuin, aan de oostzijde van den Nieuwen Rijn, uit komende aan de Langeslraat, n". 7. Kadaster Sectie C. n°. 1390. Kooper mr. J. M. Gordon qq. ƒ7500. liet Pakhuis, naast het voorgaande per ceel, n«. 9, Sectie C, n°. 1391, en het Pakhuis naast het vorige, n'. 11. Sectie C, n°. 1186, gecombineerd. Kooper W. F. van der Heyden qq. ƒ5960.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3