BUITENLANDSCHE BERIGTEN, PER TELEGRAAF? BJ JVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van JUaandag d3 Augustus Ó877, iT®. Ó89. B1SSE1ASS. LONDEN, 10 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft een brief aan den lord- mavor van Londen gerigt, handelende over maatregelen tot het tegengaan van bet koopen en stelen van Italiaansche kinderen met het doel om die tot straatbedelaars af te rigten. De heer Cross toont aan, hoe de meesters dezer ongelukkige schepsels vervolgd en de kinderen zeiven naar ambachtsscholen gezonden kunnen worden, den lord-mayor uiinoodigende om instruclien daartoe aan de politie der City te doen toekomen. De Amerikaansche sloompakkellen hebben de dienst hervat. Het stoomschip Ohio vertrekt Zaturdag en daarna zullen eiken Donderdag weder stoombooten naar Liverpool vertrekken. fir R A H K 1<J Si. Voor dc regtbank te Versailles zijn Woensdag de plcidooijen gevoerd in zake den heer Menier, één der 363, tegen den verantwoordelijken uit gever en drukker van het Buil. des Comm. en den minister van binnenl. zaken, onder wiens toezigt het blad staat, wegens hel hcleedigend artikel, waarin de 363 afgevaardigden in éénen adem genoemd werden met de man nen der Commune, en alzoo met hen gelijk gesteld. Het openb. ministerie was van gevoelen dat de regtbank zich in deze onbevoegd moest verklaren, welke meening krachtig werd bestreden door den advocaat Cléry. Dc uit spraak is bepaald op 16 Aug. Het jaarlijksche muziekfeest te Beziers is door den onder-prefect ver boden, omdat de feest-commissie, in weerwil van de herhaalde verioogcn van het gezag, aan de hh. Devès en Vernhes, oud-afgevaardigden, den titel van eere-voorzitters blijft toekennen en hunne titels als zoodanig op dcaan- plakbilletlen en het programma van hel feest voorkomen, voorts overwe gende, dat de commissie daardoor het bewijs heeft geleverddat zij hei feest wil misbruiken tot eene manifestatie ten gunste der lib. Devès en Vernhes, eene manifestatie, die het bestuur niet kan dulden. In het Palais de l'industrie, Champs Elysées, zullen, te beginnen met 12 Augustus, feesten worden gegeven, waaraan geheel het karakter der Hollandsehe kermissen zal worden gegeven. Het geheel strekt ten voor- deele ecner weldadige inrigling. De rcgtsgcleerdc commissie, vroeger benoemd om de geschillen tus- schen de vrijzinnige en orthodoxe partij in de hervormde kerk te onder zoeken en een rapport op te maken omtrent eene mogelijke schikking, is met baren arbeid gereed. Hel rapport wil dat de orthodoxe partij hare strenge eischcn op het punt der geloofsleer zal laten varen. Daarentegen moeten ook dc vrijzinnigen hare tegenstanders halverwege tegemoetkomen. Het ontwerp van schikking, dat het vorige jaar te Nlmes was vastgesteld, beschouwt dc commissie als een redelijken grondslag tot hereeniging. Zij erkent voorts, dat de liberale partij wezenlijke grieven heeft tegen hel con sistorie te Parijs, dat stelselmatig vrijzinnige predikanten weert. Het ware wenscheljjk, dal het consistorie de open zijnde plaatsen aanvulde op eene wijze, die de wenschen van de vermoedelijke helft der protestanten be vredigde. BVITICHLA\n. De Köln. Zeit. meldt het ontsporen van den sneltrein, welke op 5 dezer des namiddags uit Maintz naar Darmstadt vertrok. De locomotief, twee pakwagens en drie personenwagens zijn daarbij gedeeltelijk verbrij zeld. Twee reizigers, een Franschman en een Nederlander, hebben daarbij ernstige kneuzingen bekomenaan de gevolgen waarvan de eerstgenoemde is overleden Dezer dagen is des avonds een gesloten rijtuig, waarin de echtgenoote, zoon en schoonzuster van een industrieel te Lubeck gezeten waren, op den weg van die stad naar Travemunde omgeslagen en in het water gekanteld. De zoon behield bij het omvallen genoeg tegenwoordigheid van geest om hel portierraam te verbrijzelen en er zich doorheen te wringen, met het gevolg dat hjjzwaar aan hoofd en handen gekwetst, boven water kwam. Ook de koetsier is gered. Daar er geen hulp in de nabijheid was, mislukten alle pogingen om de dames te redden. Eerst den volgenden dag mogt het geluk ken, het rijtuig met de beide lijken op te halen. Nabij Hamburg is op 8 Augustus het laboratorium van den heer C. Bcrckholz in de lucht gesprongen. 8 menschen verloren daarbij het leven t.w. Berkholz, zijne drie kinderen en vier werklieden. Uit Dresden wordt gemeld dat het verschijnen van den colorado-kever officieel is geconstateerd op een aardappelveld bij Schildaunabij dc Saksi sche grenzen. Maatregelen van voorzorg waren terstond genomen. Op 8 Augustus zijn te Tubingen de feestelijkheden geopend ter vie ring van bet 400-jarig bestaan der universiteit. Dien avond werden de aan gekomen genoodigden aan het spoorstation door een comité uit dc profes- soren ontvangen en door verschillende corporatiën naar de Planlanen allée geleid. Aldaar werden zij namens het stedelijk bestuur begroet, en had eene algemeene feestelijke bijeenkomst plaats. Tegelijkertijd werden het kasteel en de Neckarwijken geïllumineerd. Den volgenden voormiddag wcr- j den de koning en koningin van Wurtemberg door eene eerewacht van stu denten te paard bij de oude abdij Bebenhauscn opgewacht en naar de aka- demische gehoorzaal begeleid, alwaar de koning zelf het eigenlijke feest opende met eene toespraak, waarin hij zijne voorvaderen herdacht, die de universiteit hebben geslicht, of ter barer ontwikkeling hebben bijgedragen, terwijl hij tevens hulde bragt aan de beroemde mannen, als Kepler, Schel ling, Hegel, Uhland, enz., die er hebben gestudeerd of gedoceerd. Nadat de rector-magnificus hierop had geantwoord, volgden de begroetingen namens dc buitenlandsche hoogescholcn. Namens dc Nedcrlandschc geschiedde dit bij monde van den Leidschen hoogleeraar van Geer. Na afloop daarvan werd, onder begunstiging van het schoonste weder, een feestelijke oplogt naar de Stichtskerk gehouden. Volgens het programma zal verder in die kerk de rector-maguiflcus eene feestrede houden. Daarop volgt een feest maal in de nieuwe gymnastiekzaal; des avonds in het gebouw der rijschool eene festiviteit, toegankelijk voor alle studenten en genoodigden. Vrijdag in de akademische gehoorzaal promotiën, daarna een historische optogt en een groot feest, hetwelk de koning den genoodigden cn 600 studenten heeft aangeboden. TI IIK IJ E. Volgens berigt uit Konstanlinopel zijn behalve dc bepalingen aangaande de gedwongen leening van 600 millioen piasters, ook die voor de vorming cener burgerwacht in de hoofdstad afgekondigd. Wat de leening betreft moeten alle Turksche ingezetenen, zonder onderscheid, er aan deelnemen. Alle mannen van twintig- lot veertigjarigen ouderdom worden opgeroepen, om zich bij de burgerwacht te laten inlijven. In dc afkondiging wordt ge zegd, dat het de pligt is van alle inwoners van Konstanlinopel zoo noodig hun bloed te vergieten, om de onreine indringers van hel Turksche grond gebied te verdrijven en met hun bloed alle sporen uit te wisschen, welke zij op den geheiligden grond van den Islam hebben achtergelaten. Volgens een schrijven uit Konstanlinopel aan de Köln. Zeit. is aan de Porte door de Oostenrijksch-Hongaarsche regering medegedeeld, dat met betrekking tot Servie geen enkel verzoek door Rusland aan het kabinet te Weenen gedaan is en dat het standpunt van Oostcnrijk-Hongarije met be trekking tot Servie onveranderd bleef. Op het oorlogstooneel schijnt niets van belang te zijn voorgevallen, liet berigt dat de Russen op nieuw eene nederlaag nabij Plewna hebben geleden (de correspondent van de Daily Tel. geeft zelfs eene beschrijving van hel gevecht) schijnt onjuist te zijn. Alleen moeten er eenige schermut selingen hebben plaats gehad. Turksche cavalerie moet den 611"1 getracht hebben de Russen uit hunne positie te Lascareen dorpje oostelijk van Plewna, te verdrijven, doch zij werd teruggeslagen door de Russen, die met weinig moeite hunne sterke positie tegen de Turksche ruiters verdedigden, doch van hunne overwinnig geen gebruik maakten, daar, zooals een berigt uit Sistova aan het Journ. de I'Orient zegt, de tijd voor de Russen nog niet gekomen is om den strijd te hervatten; en bovendien wil de opperbe velhebber niet, dat de energie zijner troepen versleten worde in partiële ontmoetingen. Tusschen Oltonitza en Tottrloukaï steken voortdurend troepen den Donau op schuiten over ter versterking van het Russische leger. Zware regens en harde wind hebben den Donau op nieuw doen wassen, zoodat het oioeijelijk is eene nieuwe brug over de rivier te slaan. De twee bij Nicopolis veroverde monitors zijn nu geheel door de Russen hersteld en gereed om een aanval tegen den Turkscheu monitor te onder nemen, die nog bij Rustschuk ligt. LONDEN, 10 Augustus. In het lagerhuis vroeg Monk, of dc regering eene tijdelijke bezetting van Konstanlinopel door de Russen zoo onvereenig- baar acht met de belangen van Engelanddat daardoor de vriendschappe lijke relaties tusschen beide mogendheden verstoord zouden worden. North- cotc meende een antwoord op deze vraag te moeten weigeren. Monk ver klaarde daarop de vraag in anderen vorm te zullen herhalen. In het hoogerhuis antwoordde lord Derby aan lord Colchester dat het be rigt in Oostenrijksche bladen volkomen ongegrond is. dat Engelands politiek teil doel heeft af le wachten tot het oogenblik, waarop het aan de verdec- ling van Turkije zou kunnen deelnemen. LONDEN, 10 Augustus. In het lagerhuis herhaalde Monk zijn vraag be tredende de eventuële bezetting van Konstanlinopel. Northcote zeide dat hel onmogeljjk was eene vraag le beantwoorden, welke mcdedeeling ver langt van heigeen gedaan zal worden onder zekere mogelijke omstandigheden. KONSTANT1NOPEL, 10 Augustus. Het gerucht omtrent een nieuwe over winning bij Plewna heeft zich niet bevestigd. De versterkte stellingen welke Osman-pacha inneemt, wegen tegen de grootere getalsterkte der Rus sen op. die 80000 man bijeentrokken. Het gevecht duurt nog voort. ST.-PETERSBURG10 August os. Uit Sebaslopol wordt aan de Golos be rigt dal de lieer Harford, gewezen Britsch-consul in de Krim, aan kapitein Barauow, kommandant van de Vesta, met aandrang heeft verzocht als vrij williger aan boord van dien bodem toegelaten te worden, "opdat men zie en wete waar de plaats is van een echten Engelschman", en dat Baranow, na admiraal Arkas hierover geraadpleegd te hebben, van dezen het telegra fisch antwoord heeft ontvangen, houdende vergunning aan den heer Har ford, te dienen als vrijwilliger onder de heldhaftige bemanning van de Besta. ST. PETERSBURG, 10 Augustus. Officieel. Alexandropol9 Augustus. Dc Turksche corpsen, tegen de kolonne van TergukasofT zamengeirokken, heb ben den S11"1 een aanval ondernomen op de gansche linie. Benden bachi- bozuks cn Kurden, door zes bataillons ondersteund, in de dorpen Zaza en Kundschacha verschenenhebben de Russen verdrongendoch werden door de dragonders teruggeworpen; aan de zijde der Russen sneuvelden 4 officie ren en werden 12 officieren gekwetst. OPGAVE VAN BRIEVEN, we*lke in de eerste helft der maand Juli door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: G. Cosijn, te Alkmaar; P. F. J. IJsselsteyn, J. Bou wer, M. C. Kulseu, mev. van Haaijen-Compaarmej. M. G. Raskoo. J. Bruyn J. J. van den Berg, allen te Amsterdam; J. Zwart, te Apeldoorn: M. van Kruisen, te Aljeh; Stip, te DelftJ. Gulay, te Dordrecht; II. Kraak, te Feijenoord; J. Wesleyn, le Haarlemmermeer; L. Baltus, te Grunenburg; mev. Hofman, le Leiden; Rosine Elsling-Welzelte Leipzig; J. Favier, te Rotterdam; F. van Veen, te Soeterwoude; Maria Wolfekamp, te Vecnhuizen Z. van Raaltc en Zn., te Wormerveer; B. Stemberg Bosch, niet vermeld. Briefkaarten: mej. M. Starck, te Leiden; J. H. Dijssclhof, te Heino. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5