LEIDSCHE COURANT. 1S7:. N°. 189. MAANDAG 13 AUGUSTUS. BINlNENLANDSCME BER1GTEN, De Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jirijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.SO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.30, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel.) LEIDEN, 11 Augustus. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de beschrijving en re geling van oude gemeente- en walerschaps-archieven in de provincie Zuid- holland gedurende 1876, verrigt door den commies-chartermeester bij het rijksarchief. In den loop van dat jaar zijn geordend de archiven der ge meenten Hillegersberg en Alkcmade, alsmede die van het waterschap van den Alblasscrwaard. Onderhanden zijn de archiven van AlphenAarlander- veen, Oudshoorn en Zwammerdam. Dat van Alphen maakte, volgens het verslag, eene droevige figuur. In een zestal kisten, op den zolder van het armhuis, werden er de overblijfselen van bewaard, die voor het grootste gedeelte in staat van ontbinding verkeerden. Al wat nog eenigzins voor bewaren en inventariseren vatbaar was, is uitgezocht en zal worden geordend. Behalve de kostbare ringen worden in 's rijks museum van oudheden alhier nog vermist: een sierlijk bewerkte halsketting, een gesneden steen en eenige kleine versiersels. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 44 lot 63 volwassen personen en 11 tot 14 kinderen. Wjj vernemen dat heden in eene sloot nabij Lammenbrugonder Zoe- terwoude, het lijk is gevonden van een schuitenvoerder, zekeren A. Hit Oegstgeest meldt men dat door wijlen jlr. mr. Gevers van Endegeest aan de in die gemeente gevestigde scholen en kerkelijke inrigtingen belang rijke legaten zijn vermaakt. Bij mr. A. Wm. Jacobsonden penningmeester van het Spinoza-comilé te'sGravenhageis van het sub-comité in Ned. Indië ingekomen eene som van 612 58, als eindsaldo der bijdragen voor het Spinoza-slandbeeld inge zameld in Indië. De synode der Ned. herv. kerk heelt een besluit genomen omtrent het in enkele adressen bij haar ingekomen verzoek om de belijdenisquaestie in het openbaar te behandelen en daartoe den toegang tot hare zittingen open te stellenvoor zooveel die aan de behandeling van deze zaak zullen gewijd zijn. Na langdurige discussie heeft de synode met 14 tegen 5 stemmen geoordeeld, aan dergelijk verzoek niet te kunnen voldoen, zoolang het be ginsel van openbaarheid der vergaderingen van kerkelijke besturen niet is gereglementeerd. Noglans heeft zij gemeend, aan dezen eisch destijds gehoor te moeten verleenen en met 10 tegen 9 stemmen besloten, langs kerkdijken weg in dc reglementen eene bepaling op te nemen, waarbij aan de kerkelijke besturen, daaronder ook de kerkcraden begrepen, alsook aan de classicale vergaderingen de bevoegdheid wordt toegekend om, zoo dik werf zulks in het belang der kerk wenschelijk geacht wordt, hunne zit tingen in het openbaar te houden. Eene desbetreffende ampliatie in de kerUeljjke reglementen zal aan de consideratien der provinciale kerkbesturen en der classicale vergaderingen worden onderworpen. Daarenboven heeft zijom het belang der zaak én bij de van verschillende zijden geopenbaarde belangstelling, besloten, al hetgeen in de belijdcnis-quaestie te dezen jare zal worden beraadslaagd en beslist zoo volledig mogelijk in druk te geven n algemeen verkrijgbaar te stellenzoodra de vergadering hare beraadslagingen zal hebben ten einde gebragt en te dezer zake een besluit zal hebben ge nomen. lieden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoor trein over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrokken het detachement suppletietroepen sterk 150 man benevens 10 onderofficieren om aldaar onmiddellijk te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Koning der Nederlanden. liet bevel over dat deta chement is opgedragen aan den luit.-kolonel der inf. van hel Oost-Indisch leger A. Luymes. Uit het Westland meldt men dal de ziekte onder de vroege aardappelen toeneemt en het zeer gelukkig mag worden geachtdat groote hoeveelheden vroeg gerooid en verzonden zijn. Wat de late aardappelen betrefthoewel de knol nog niet is aangetast, levert het blad verontrustende verschijnselen, en vreest men zeer dat ook zij niet verschoond zullen blijven. Bij den gemeenteraad van Delft is van burg. en weth. ingekomen een concept-raadsbesluit tot het toekennen van personele toelagen aan de hoog- lecraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- m volkenkunde van Neérlandsch Indië, aan de heeren J. J. Mcinsma en J. R. P. F. Gonggrijp 'resp. van ƒ500 en /1000, en aan de heeren dr. A. W. T. Juynboll, J.Span jaard en G. K. Niemann ieder van ƒ1500. Die toelagen worden verleend hoogstens voor twee jaren Inmiddels zullen bjj de regering, zoo spoedig als oorbaar isstappen gedaan worden om een rijks-subsidie te verkrijgen voor de uitbreiding van het onderwijs aan de Dclftsche instelling en ter definitive verhooging van de jaarwedden van genoemde hoogleeraren. Burg. en weth. motiveren hun voorstel door de overweging, dat door de opheffing van de rijksinstelling te Leiden, met het tijdstip van het in werking treden der wet tot regeling van het hooger onderwijs, door de Delflsche gemeente- instelling alleen, ten nutte van het rijk, voorzien wordt in de opleiding van aanstaande rijksambtenaren voor Neérlandsch Indië: en dat om verschillende redenen, maar voornamelijk tot behoud dier instelling, verbetering der jaar wedden van bedoelde hoogleeraren dringend noodig is. Omtrent het gebeurde in den avond van den 8"en op den Ilollandschen spoorweg tusschen Sloterdijk en Amsterdam wordt nog aan de N. K. C. het volgende gemeldDe grootste fout schuilt bij den zoogenaamden «blok- wachter", die den trein had moeten doen stoppen, doch willekeurig den arm van den seintoestel op //veilig" gesteld had. Onder andere omstandigheden zou hem dat niet mogelijk zijn geweestdaar de toestel verzegeld ishet geen hem beletwit of rood licht voor te brengenof de blokwachter bij het oude station moet het sein veranderenen de laatste is in zijn hande lingen weder geheel afhankelijk van den stationchef te Amsterdam Onge lukkig was nu juist sedert eenige dagen het zegel weggenomen. Hij maakte dus wit licht, de sneltrein reed door en naderde in goede vaart Sloterdijk. De hier gestationeerde wachter, die wel wist, dat de volkstrein stilstond, doch niet dat hij zich op zoo korten afstand bevond, daar hij gewoonlijk op verderen afstand blijft staan, seinde met groen licht, dat beteekent: acht gevenlangzaam doorrijden. Of nu dit teeken niet tijdig genoeg werd ge gevendan wel, of de machinist verzuimd heeft er op te letten, zóóveel is zeker, dat de laatste veel te laat begon te stoppen, en van daar het ongeval, dat gelukkig beter afliep, dan men had kunnen verwachten. Intusschen zjjn de beide wachters geschorst, in alwachting van wat hetregterlijkonderzoek aan het licht zal brengen. Door de regtbank Ie Amsterdam is behandeld de zaak van den schrij ver ter gemeente-secretarie, die zich van ongeveer 2000 aan coupons, niet voor uitgifte bestemd, had meester gemaakt. Het openb. min. heeft twee jaren celstraf geeischt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man wel is waar slechts 450 verdiende, maar, hoewel gehuwd zijnde, het gestolen geld ten dcele aan een andere vrouw verstrekte, met wie hij ook in nadere betrekking stond. De persoon, die onlangs te Iloedekcnskerke aangehouden werd, als ver dacht van poging tot verdrinking van eene dienstmeid uit Nisse, is dezer dagen op vrije voeten gesteld. 'SGRAVENHAGE, 11 Augustus. Door Z. II. is aan den bij het leger in Nederl. Indië dienenden fuselier A. M. Reindel vergunning verleend tot het dragen van het Pruissische herin- ringsteeken voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71, hem door den Duilschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. Door tL. M. zijn benoemd: lot bewaarder der hypotheken enz. te Assen de heer 11. van Meurs, thans ontvanger der registratie aldaar; lot bewaarder der hypotheken enz. te Gorinchem de heer m'. II. P. de Gavere, thans in die betrekking te Almelo; tot ontvanger der registratie te Appingadam de heer G. Jiskootthans in die betrekking te Dokkum: tot ontvanger der directe belastingen te Franeker de heer J. A. Boogaard, thans in die be trekking Ie 's Gravesande; tot ontvanger der directe belastingen te Oude water de lieer A. Voerman Czn., thans in die betrekking te 'sGravendeel: tot ontvanger der directe belastingen te Enschede de heer J. B. A. Bloem, thans hooldverificateur te Arnhem. Door Z. M. is aan den kapitein W. 51. baron Forstner van Dambenoy, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend: en zijn bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd: tot kapitein 2" kl.de le luit. P. G. van Schermbeek, van het corps; tot 1'" luit., de 2' luilt. N. Kuilenburg, H. J. van den Broek en A. J. Doorman allen van het corps. Voorts zijn bij het wapen der cavalerie benoemd: bij het le reg. huzaren, tot 1" luit, de 2" luit. B. F,. Onderwater, van het corps; bij hel. 2reg. huzaren, tol rit-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1