LEIiSCIiE COURANT. 1877. ZATURDAG II AUGUSTUS. H°. 188, STADS-BERICHTEN. J A G T. INNENLANDSCHE BERIGTKN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.80 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de eipeditiekoslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. De Commissaris des konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den7d"1 Augustus 1877, n°. 4; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Junij 1857 [Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1". de opening der jagt op klein wild vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13dCD Junij 1857 [Staatsblad n". 87), voor dit jaar in de Province Zuid-Holland is vastgesteld op Zaturdag den Ist"1 Sep tember aanstaande met zonsopgang; 2*. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in art 15, lelt. e der aangehaalde wet; 3». de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Pnjdags en Zaturdngs mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Bind en in de IVederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 'sGbavekhage, 8 Augustus 1877. PUCK. LEIDEN, 10 Augustus. Bij de Ie Dordrecht afgenomen eind-examens der hoogere burgerscho len in Zuidholland zijn geslaagd: van de hoogere burgerschool te 's Graven- liage 19 leerlingen, van die te Delft 11 leerlingen, van die te Rotterdam 3 leerlingen, van die te Dordrecht 12 leerlingen, en van die te Gorinchem 3 leerlingen. Blijkens berigt van Zr. M'. minister-resident te Konslanlinopel van 30 Julij II., heeft de Porie bij circulaire van den 28s,") te voren, op voorstel der autoriteiten van liet Vilayet der eilanden van den Archipel, besloten tot nader order den uitvoer van granen van het eiland Cyprus te verbieden. Nogians zal eene uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contrac ten, die vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. Mitsdien zal aan de belanghebbende kooplieden een termijn van veertien dagen worden toegestaan om hunne contracten te verloonen en door de bevoegde overheid te doen viseren. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Uatavia, is op 8 Augustus van Suez vertrokken. Naar het Ilbl. verneemt staat het inpakken en opzenden van een en ander op het Loo, waaromtrent onlangs een min of meer onrustbarend be rigt in de Rott. Cour. stondin verband met 's konings verblijf te Parjjs. Z. M. zou namelijk, gedurende de tentoonstelling, een pas voltooide villa van den heer Coster betrekken, die hem zeer Dodelijk is aangeboden en waar Z. M. zich van eenige zijner meestgeliefde kunstvoorwerpen en meu belen omringd wenscht te zien. Men meldt uit Sloterdijk aan de N. R. C.: Woensdag avond stond er een volkstrein niet ver van hier stil, zooals wel meer gebeurt, wanneer liet terrein bij Amsterdam nog niet vrij is. De sneltrein, die ten 11.10 aankomt, naderde in volle vaart. De machinist, die natuurlijk had moeten stoppen, schijnt het sein niet te hebben opgemerkt, ofschoon de hier ge- slationneerde wachter uit al zijn magt met de groene lantaarn gezwaaid had. Toen hij hel gevaar zag, werd wel in allerijl het sein tot remmen gegevendoch dit verhinderde nietdat de buders der locomotief tegen die van den achtersten wagen van den volkstrein botsten, zoodat die wagen nog al schade heeft ontvangen. Voor het overige hebben er geen ongeluk ken plaats gehad, en de passagiers, wier angstgeschreeuw men hier duide lijk kon hooren, kwamen met een ligten schok vrij. Het onderzoek zal wel aan hel licht brengenaan wiens achteloosheid dit ongeval te wijten is, dat zoo ontzettende gevolgen had kunnen hebben. Van wege de directie van den Iloll. jjzeren spoorweg wordt hieromtrent aan het Hbl. het volgende medegedeeldGisteren heeft even builen Amster dam eene botsing plaats gehad van een volkstrein en den gewonen trein 30, beiden komende van Haarlem. De volkstrein, bestaande uit ongeveer 20 rij tuigen kon niet dadelijk in het station binnengelaten worden en moest dus enkele minuten voor het alstandsignaal blijven staan. In strijd met de dui delijke voorschriftenwerd door een wachter op een volgenden blokpost de achter den volks.rein aankomende trein 30 doorgelaten. Die trein kwam in aanraking met het achtergedeelte van den stilstaanden volkstreinhetgeen een vrjj hevigen schok veroorzaakte. Behalve ligte kwetsuren van zeer enkelen zijn de reizigers met den schrik vrijgekomen. In een buurt, die vroeger onder de gemeente Nieuwendam lag, doch thans tot Amsterdam behoort, heeft heden nacht een hevige brand gewoed, waarbij vele polderkeeten in de asch zijn gelegd. Door den wind aangebla zen, stonden spoedig de meeste dezer keeten, die van hout gemaakt en met riet of stroo zijn gedekt, in brand, en was hier geen blusschen aan. De- oorzaak van den brand moet te wijten zijn aan het omvallen van een petro- lenm-lamp. Een polderjongendie bjj het redden van een kind uit een brandende hut een deur op zijn been kreeg, waardoor hjj erg werd ver wond is naar het gasthuis vervoerd. Te Amsterdam heeft een persoon, die wegens landlooperij in het hulp- huis van arrest op den Heiligenw eg zich bevondbij het aardappelschillen een collega-landlooper met een mes aaugevallen en hem belangrijke verwon dingen aan den hals toegebragt. Wraak was de aanleiding tot deze poging tot moord. Door wijlen mej. N. Dunnebier, echtgenoole van den heer A. J. Birger Ohlmann gewoond hebbende te Alkmaaris aan de armen der Ned. Iierv. gemeente te Deemster een legaal besproken, groot ƒ4000. Te Arnhem is dezer dagen een persoon, vader van vier kinderen, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, plotseling dood gebleven. De Merapi, den 30sten Mei te Batavia aangekomen, had een tijgerhok aan boord. Toen men van Palembang vertrok, logeerde ftt het hok een fraaije tijger, bestemd voor den dieren- en plantentuin te Batavia, doch op den tweeden morgen na het vertrek was het hok ledig. Niemand had 's nachts iets ongewoons gehoord. Groole ongerustheid op het denkbeeld, dat het dier ergens in het schip schuilde en plotseling de kajuit binnen zou stappen of op het dek zou komen wandelen. De kapitein loofde eene premie uit voor dengeen, die het levend of dood terugbragt. Doch vergeefs, en men eindigde met de onderstelling, dat het dier te water den weg naar zijn tehuis weer aanvaard en onderweg verdronken is. 's GRAVENHAGE 10 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: te Oud-Beijerland de heer P. H. Crans, thans burgemeester van Rhoon, uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend; te Heinenoord de heer P. M. Vogelsang; te Rhoon de heer J. F, L. Schröder; te Laren de heer L. Lr. Velthuysenin de plaats van den heer W. Velthttysenop zjjn verzoek eer vol ontslagen; te Zuid- en Noord-Schermer de heer P. Olij Pz., in de plaats van den heer P. Honig, aan wien mede. op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch is benoemd de heer dr. L. Boostenen tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Warflum; de heer G. Lammerschop, te Breda. De minister van binnenlandsche zaken is heden uit Baden-Baden alhier teruggekeerd. - De heer P. A. van Ruttingha YVichers te Leiden heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. - Onder de beschuldiging van poging tot moord, na vroegere veroordec- ling tot criminele straf, nam heden in de bank der beschuldigden in de teregtzitting van het geregtshof plaats dè persoon van Pictcr Bol, oud E>7 jaren, timmermansknecht, geboren te Dellt en wonende te Alkemade. Uit den treurigen levensloop van den besch. bleek ter teregtzitting dat hij steeds een zeer gevaarlijk persoon was. Na Ier zee gevaren en gedurende eenige jaren in de Oost te zijn werkzaam geweest, trad hij in het huwe lijk, welke echt met acht kinderen werd gezegend. Het huweljjk was evenwel alles behalve gelukkig en steeds had de vrouw onaangename bejege ningen van haar man te verduren. Eindelijk liet hjj haar aan armoede ten prooi achter en begon een zwervend leven, In 1865 geraakte hjj te Char- lois met eene vrouw in kennis, wie hij wist over te halen met hém te leven. Als woonplaats werd Rotterdam gekozen. In de Raamstraat aldaar' zette hij een zuurhuis of tapperij op en trachtte daardoor in beider onderhoud te voorzien. Ook deze vrouw scheen hem na eenigen tjjd niet meer te beha-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1